Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 9:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
kocour píše:
Mám stupidní dotaz : Dřív jsem hodně modelařil a vybavil jsem se postupně řadou přijimačů na 35 MHz. Později jsem si pořídil Jeti Duplex 1. generace. Teď jsem několik let nelítal a pokouším se použít starou elektroniku. Přijimače Jeti Duplex stáří cca 10-6 let fungují, přijimač Schulze 8 kanál 35 MHz - funguje jen žlutý se dvojím směšováním, modrý s jednoduchým směšováním nechodí. Stejně nechodí velký 9 kanál Robbe se dvojím směšováním. Přitom když jsem je uložil, fungovaly normálně, bez potíží. Tedy se ptám, jak dlouho vydrží (je bezpečné) provozovat přijimače ? Jaká je zkušenost ? Nebude na to asi žádný jednotný názor. Jako starodůchodce si nemůžu dovolit často měnit vybavení.

Pokud jsou ty věci z doby přechodu z klasiky na LeadFree, tak bych to viděl skoro s 100% jistotou na problémy s pájením na deskách. Respektive věc, co je z té doby, je LF a dodnes funguje, je skoro unikát. To, co vzniklo později, v období, kdy se nová technologie tak nějak už trochu zaběhla je mírně lepší, ale i tak je to cca v pozici jako elyty - pokud cokoli v mém okolí přestane fungovat a je nutné to opravit (potřebuji to nutně), tak 98% problémů je typu elyty, konektory, kabeláž a pájení.
Když si vezmeš dobrou lupu nebo ideálně mikroskop, dostatek světla, tak okamžitě uvidíš, jak to po stránce trhlin, prasklin a separace součástek vypadá - pokud to bude špatné, tak jedině přeletovat a nebo vyhodit.
Dopředu varuji, že to, co uvidíš pod tou lupou a nebo zejména mikroskopem, může být pro slabší povahy i poměrně silným zážitkem.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 9:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
tomashr píše:
Tedy popravdě o tom, že by se Pb free pájka rozpadala s časem slyším poprvé. Problémy přináší, typicky vyšší riziko prasknutí vibracemi, vyšší teplotní zátěž součástek při pájení atd., ale vyloženě časový rozpad se mi moc nezdá.

Osobně bych si u popisovaných problémů víc vsadil na ty zmíněné odešlé elektrolyty (je i pravda, že jistý typ problémů s nimi se víc projeví, když to dlouhá léta leží bez napájení) či něco podobného.

Vidíš to příliš optimisticky - většina problémů na deskách z té doby jsou zcela typické klasické trhliny a následná separace v intermetalické vrstvě - pokud věc teplotně cyklovala, tak je pak životnost ještě diametrálně nižší - prostě jak to dilatuje, tak to pak normálně upadne. :roll:
Asi nejlepší shrnutí co :roll: se v tom děje máš v dnes už kultovním dokumentu tady: https://www.printed.cz/assets/photos/pb-free.pdf


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 10:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
MPml píše:
Vidíš to příliš optimisticky - většina problémů na deskách z té doby jsou zcela typické klasické trhliny a následná separace v intermetalické vrstvě - pokud věc teplotně cyklovala, tak je pak životnost ještě diametrálně nižší - prostě jak to dilatuje, tak to pak normálně upadne. :roll:


To sice ano, ale tady máme konkrétní situaci "zařízení funguje". Pak několik let leží na místě při víceméně stálé pokojové teplotě a bez pohybu - opravdu si myslíš, že se v této situaci pájení "rozloží"? To co popisuješ se jistě občas děje, ale u zařízení v provozu a s tepelnými výkyvy (a případně ještě s mechanickým namáhaním), nesedí mi to ale na "uskladnění"...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 11:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
No nevím teda...Schulze Delta byl typ který se vyráběl až po Schulze Alfa /cca rok 2002?/a tam by to bezolovo snad mohlo být.Dál je zmíněn Rx Robbe...tedy ne Futaba/Robbe a tam to bezolovo rozhodně nebude.Ty elektrolytické kondenzátory by snad mohly mít vliv ale v Schulze Alfa/Delta žádné nejsou.Osazeny jsou tantaly.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 14:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
tomashr píše:
Tedy popravdě o tom, že by se Pb free pájka rozpadala s časem slyším poprvé. Problémy přináší, typicky vyšší riziko prasknutí vibracemi, vyšší teplotní zátěž součástek při pájení atd., ale vyloženě časový rozpad se mi moc nezdá.

Osobně bych si u popisovaných problémů víc vsadil na ty zmíněné odešlé elektrolyty (je i pravda, že jistý typ problémů s nimi se víc projeví, když to dlouhá léta leží bez napájení) či něco podobného.

Chová se to extra záludně.
První, co má zcela zásadní vliv na životnost výrobku je technologická kázeň (což vůbec není jednoduché - protože procesní okno je podstatně užší než u klasiky), eliminace běžné atmosféry při pájení (opět drahé a složité) a ikdyž budeš dělat skoro cokoli, tak tam ta intermetalická vrstva prostě vznikne. No a zbytek už je čistá mechanika a metalurgie - viz ten pdf, jediné, v čem jsou rozdíly je to, za jak dlouho to zkolabuje. Když to bylo zaletované perfektně, tak později, když to bylo "jako obvykle v spotřebním průmyslu" tak dřív. A když jsou teplotní cykly tak to jde ještě rychleji.
Prostě tohle nemá smysl víc řešit - kurvítko tam je, tečka.
Bud to musí kuchnout a pečlivě prohlídnout (a ty elyty, pokud tam jsou proměřit) a nebo to může vyhodit rovnou.
Pravděpodobnost, že se to opraví nekonečnou diskuzí typu "jak by, co by kdyby", na netu je podle mě skoro nulová.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 18:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Díky za debatu, mám z toho poučení, že to mám nechat plavat. U těch přijimačů, co zatím fungují, průšvih visí ve vzduchu. Naděje je asi u přijimačů Jeti Duplex, které jsou novější. Tam se ale nepamatuji, kdy jsem který přijimač pořizoval, nejstarší byl na Model Hobby, kdy Jeti prodával první Duplex, ostatní jsem přikupoval během několika let. Stejný průšvih visí asi nad vysilačem. Holt musím lítat nízko nad plochou a blízko. Pokud jde o tu bezolovnatou pájku, tak tomu rozumím, že se může, ale nemusí zubem času rozpadnout. Není to potěšující informace.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 19:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Používám asi 5 přijímačů z prvních verzí duplex a všechny fungují úplně normálně. Jinak všeobecně používám elektroniku starou přes 25 let, SMD i klasická montáž, elyty... S bezolovem jsem zatím taky žádné problémy nezaznamenal. Tak nevím, asi mám štěstí :? ..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 19:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Ty Duplexy mi chodí všechny, ten fungující přijimač 35 MHz je alfa 8 kanál.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 20:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
blembondo píše:
Osazeny jsou tantaly.

To není výhra, pokud to jsou tantalový kapky tak právě často odchází při zapnutí po dlouhý době bez napětí. Nějaký problém s polarizací, je lepší je naformovat, což je v RC přijímači ne dost dobře možný.
Jo a taky jsem se setkal se svody keramických kondíků, hlavně těch, co nemají hladkou lesklou glazůru nebo nejsou nasyceny voskem jako to měla Tesla. Prostě navlhnou.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: úte 04.06.2019 12:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.4.2010
Příspěvky: 583
Bydliště: Praha
Noo, co se tyce Rx Jetiduplex tak nektere ktere jsem mel tak sice fungovali, ale zmensi se jim citlivost. Postupne odchazi predzesilovace na antenach. To se pozna podle toho, ze kdyz se nahrava telemetrie ve vysilaci tak signal Q hrozne kolisa, nekdy i k nule. Vzdy kdyz jsem si poridil novy Rx tak mam za letani par Q treba na 90% nekdy porad na 100%. Ale postupem casu to neni ono.
Jen pro info, v priloze je obrazek jak vypada Rx ktery jsem dostal k DC16 a uz byli predzesilovace KO. A druhy graf, tam uz je Rx novy.
Tak ze degradace Rx nemusi byt starim, ale uz si muze clovek koupit Rx, ktery je KO


Přílohy:
IMG_0494.PNG
IMG_0494.PNG
[ 93.15 KiB | Zobrazeno 894 krát ]


_________________
Jeti DC-16, Futaba FX-18+modul Jeti
Swing speciál, Proxima 2, Stork 4, Mig 15, P47, Torro 900
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz