Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 498 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 34  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 05.06.2019 14:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Já mám na to takový nůž za zlomeného chirurgického skalpelu. Ale ne z nerezového, existovaly totiž i kalené pochromované (nebo poniklované - nevím). Celá čepel se odlomila a tak jsem si ten pahýl obrousil na ty zápichy.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 05.06.2019 14:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Lark píše:
VTjr, samozřejmě si to pamatuju, ještě to není tak dlouho. :lol: To pero by ti ušetřilo hóódně času.
Jinak k tomu naklepávání univerzálky, neklepe do toho upnutého kusu, ale přímo do univerzálky a pokud to hází hodně, je potřeba trošku povolit šrouby které spojují univerzálu s přírubou a postupně dotahovat. Ty otvory pro šrouby musí taky mít určitou vůli, aby dovolili vyosení té univerzály. ...

Zatím jsem na tom soustruhu dělal tak málo, že by to ani nic ušetřit nestihlo. Ale perspektivně to jednoznačne chci mít. :P

Co se týče univerzálky - no to je právě problém, že ji mám na přírubě úplně natěsno - tam asi nic doklepat nelze. :( Jistě, dalo by se to nožem trochu stočit, i otvory trochu převrtat, jenže já mám z takové operace obavu, přímo hrůzu, prostě nejsem si zcela jist, zda by to byl správný krok udělat takovou nevratnou úpravu. :roll:
Nejlepší by asi bylo vytočit si přírubu novou :idea: , nebo takový prstencový mezikus, a ten už si vyrobit na volné lícování. :idea:
Jen nevím, kde bych sehnal takový velký kus litiny. :o
Na malém starém soustruhu jsem kdysi měnil hlavu, ruskou 3-čelistku jsem nahradil novou 4-čelistní TOS-kou. Pro ni jsem si dal vyrobit novou přírubu, ponevadž stará vůbec nepasovala. Ale jelikož jsem litinu nesehnal, tak mi ji vyrobili z nějaké oceli (zřejmě i dost ušlechtilé). No a pak, když jsem si na soustruhu nani točil to osazení pod hlavu, tak to bylo "zpěvu" a zakalených špon. :lol: Z litiny by se to točilo mnohem lépe. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 05.06.2019 14:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jj, je to nevratná úprava. Lepší je mít víc přírub, ale udělat dobře sedící přírubu taky není až taková sranda. Pokud je na vřetenu závit, tak je nejlepší pro výrobu toho závitu požít demontované vřeteno jako kalibr pro napasování a s kuželem je to podobné. Takže to nejde udělat na stávajícím stroji. My když jsme ten soustruh stavěli, tak jsme si rovnou nechali udělat několik polotovarů přírub napasovaných na vřeteno a měli jsme i lícní desku s upínkami. Ten mezikroužek by ale bylo schůdné řešení a nemusí být z litiny. To že se ti ocel špatně soustružila a lezly ti z toho "zakalené" špony bylo nejspíš jenom velkou řeznou rychlostí. Zkus si to pro ten průměr spočítat jaké potřebuješ otáčky. :D S tou litinou to lepší být nemusí, sice se drolí špona, ale otupení může být i rychlejší než na oceli. Všechno je o řezných podmínkách.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 05.06.2019 15:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
VTjr píše:
To máš samozrejme pravdu 8) , lenže ak by si mal kvôli klieštinám zakaždým demontovať univerzálku z vretena, alebo len z príruby, aby si to dal do MK (to je samozrejme jediné najlepšie) alebo na prírubu (o čosi horšie), a potom to zas následne po použití klieštin montovať späť, tak Ťa to veľm rýchlo prestane baviť a budeš hľadať iné riešenia. :roll: Napríklad si zadovážiť ďalší sústruh. :lol:
V prvom rade je potrebné mať presnú univerzálku. Ak je nepresná, dajú sa pretočiť (prebrúsiť) čeľuste, ale musí sa na to vyrobiť prípravok, aby boli zovreté, teda vôle sa musia vymedziť tým správnym smerom (pre vonkajší povrch čeľustí je potrebný iný prípravok, zas na rozovretie). Ale aj tak to bude celkom presné len na tom konkrétnom priemere, pri ktorom sa to zrovnávalo, pri inom rozovretí zas môže vzniknúť istá nepresnosť. Dosť pritom záleží aj od veku a opotrebovania hlavy. Nakoniec zistíme, že k čínskemu sústruhu musíme dokúpiť novú kvalitnú univerzálku, ktorá značková vyjde na polovicu ceny toho sústruhu. :( :mrgreen:

Vyměnit univerzálku za kleštinové upínání u MN-80 jsem, protože mě to zajímalo a zrovna u ní sedím zkusil změřit.
Do 50 sec a to ještě s rezervou - to bych teda chtěl vidět, CO :D za stejnou dobu někam doklepeš :mrgreen:
A pro ilustraci, tak výměna sklíčidla za kleštinu u mašiny s klasickou koncepcí (tzn. ne ty píp válečky a mezipouzdro do vřetene, ale palce a kužel přímo v vřetenu, nebo klasická trubka ) - třeba Sch70, 102, 125 - max. do 30 sec včetně vyndání kleštiny z stolu.
A pro představu, když na tý 80 dělám něco nešťastného, tak se ty kleštiny a univerzálka mění klidně 10x za hodinu - normální soustružník s tím obvykle nemá sebemenší problém, samozřejmě na ynternetu je to typická diskuzní tragedie :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 05.06.2019 16:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Jenže, je rozdíl demontovat 80-tku univerzálku a nějakou velkou 160 nebo 240mm. :o Na starém, malém soustruhu (srovnatelným s MN-80) mi to taky zabere jen pár minut (možná i do minuty, ale ja v tomhle oboru nesoutěžím :P , nedělám to na čas abych získal nějakou výkonnostní třídu :lol: , prostě v klidu 8) ), 80mm hlavu si pohazuji v jedné ruce. Ale na velkém soustruhu se s tím i 2 ruce zapotí. :|
Ale i když to zabere jen trochu času, nebo jiná přestavba/seřízení stroje, když musíš dělat často, tak to fakt otravuje. :roll: I když se to na první pohled zdá jako úplně nicotné, ale znáš to: "Stokrát nic umořilo vola!" :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 05.06.2019 16:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Montáž kleštinového upínání je otázka, skutečně na slabou minutku, (univerzálka je na závitu), posílám pár foteček, jak to používám doma, akorát ty fotky, budou asi pozpřehazované. Na první fotce je hřídel s vnitřním závitem - (ten stejný závit je na kleštině) vloží se do vřetene a otáčením kolečka viz. druhá fotka se kleština vtahuje do vložky ve vřetenu a nastává stahování kleštiny a tím upínání hřídelky a pod. která je v kleštině.


Přílohy:
P1010223.JPG
P1010223.JPG
[ 111.71 KiB | Zobrazeno 1553 krát ]

P1010225.JPG
P1010225.JPG
[ 119.21 KiB | Zobrazeno 1553 krát ]

P1010226.JPG
P1010226.JPG
[ 74.36 KiB | Zobrazeno 1553 krát ]

P1010228.JPG
P1010228.JPG
[ 65.53 KiB | Zobrazeno 1553 krát ]

P1010231.JPG
P1010231.JPG
[ 79.71 KiB | Zobrazeno 1553 krát ]

P6050217.JPG
P6050217.JPG
[ 102.3 KiB | Zobrazeno 1553 krát ]

P6050218.JPG
P6050218.JPG
[ 112.08 KiB | Zobrazeno 1553 krát ]

P6050220.JPG
P6050220.JPG
[ 117.11 KiB | Zobrazeno 1553 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 05.06.2019 17:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Lark píše:
Jj, je to nevratná úprava.
I proto nad něčím takovým váhám.
Lark píše:
Lepší je mít víc přírub, ale udělat dobře sedící přírubu taky není až taková sranda. Pokud je na vřetenu závit, tak je nejlepší pro výrobu toho závitu požít demontované vřeteno jako kalibr pro napasování a s kuželem je to podobné. Takže to nejde udělat na stávajícím stroji.

Demontovat vřeteno kvůli tomu - to asi taky ne. Spíš si vyrobit jeho napodobeninu, jakýsi závitový kalibr, který by šel dostatečně přesně našroubovat do té sundané příruby. Taky by to nešlo na stejném stroji, ale to není zas takový problém zařídit i někde jinde.
Když jsem vyráběl přírubu na starý malý soustruh, tak jsem měl štěstí v tom, že pinola měla na konci stejný závit jako vřeteno. Tak jsem vyndal pinolu a zapůjčil ho tomu soustružníkovi jako kalibr. Sedlo to pak dokonale. Osazení pro hlavu jsem si pak už točil sám prímo na tom stroji.
Lark píše:
My když jsme ten soustruh stavěli, tak jsme si rovnou nechali udělat několik polotovarů přírub napasovaných na vřeteno a měli jsme i lícní desku s upínkami.

To vše lze koupit. K AT320 to na UniMaxu mají pořád a občas i se slevou. Jenže i když je to v akci, tak je to pořád na můj vkus příliš drahé. Zkusím na Aliexpresu. Tam se prý i celá AT320 dá koupit za 1/2 unimaxové akční ceny. Jenže doprava prý vychází 70 tisíc Kč, takže ve výsledku je to 1,5-násobně dražší. Ale díly se prý vyplatí.
V unimaxu byla třeba v akci 4-čelistní hlava 200mm se samostatně stavitelnými čelistmi. Na nejaké rohaté díly perfektní věc. Jenže hmotnost 15kg, bez akce cena s DPH 183€ a ktomu je třeba ještě dokoupit redukční desku za 68€ s DPH, vážící dalších 3,5kg. Lícní deska se 6 T drážkami stojí s DPH 80€, váží 5,7kg a montuje se taky pomocí té redukční desky. Tak zavažuji, jestli tyhle věci jsou pro mne opravdu nezbytné. Kupř k tomu starému ruskému soustruhu byla lícní desja se 4 T-drážkami přímo v základní výbavě. Tady se musí vše dokupovat a já už toho dokoupil za dobrých 1000€. Ono ani otočný koník tam nebyl, jen pevný kužel. Tedy 2, jeden MK5 do vřetena druhý MK3 do pinoly. Do vřetena pochopitelně je potřeba mít pevný, ale do pinoly ???Snad na soustružení dřeva, jedině. :?
Lark píše:
Ten mezikroužek by ale bylo schůdné řešení a nemusí být z litiny. To že se ti ocel špatně soustružila a lezly ti z toho "zakalené" špony bylo nejspíš jenom velkou řeznou rychlostí. Zkus si to pro ten průměr spočítat jaké potřebuješ otáčky. :D S tou litinou to lepší být nemusí, sice se drolí špona, ale otupení může být i rychlejší než na oceli. Všechno je o řezných podmínkách.

Máš pravdu, chtělo to točit pomaleji. Jenže na malém soustruhu se nízké otáčky nastavovaly velice špatně, to se musela doplnit ještě jedna pomocná řemenice a 2 malé kliňáky. To jsem zpočátku používal, pak mi ale jeden ten malý kliňák praskl, nový jsem jaksi nesehnal, takže od té doby už dlouho používám jen jeden řemen na nepomalejším stupni. Ale to je pořád asi 500ot/min. Nepochybně na průmeru 80mm je to příliš.

Jinak ten mezikroužek - to se snadno řekne, ale ne tak snadno vyrobí, aby ty průměry a plochy z obou stran vzájemně neházely. :roll: Musí se to pochopitelně vymyslet tak, aby to bylo na 1 upnutí. Navíc by se stejně musely rozšířit otvory v přírubě na nějakou rozumnou vůli, aby to šlo doklepávat. Nebo pokud bych vůbec nechtěl zasahovat do příruby, tak vyrobit si nové šrouby s tenčími dříky. :idea: To by bylo vůbec asi nejlepší - stejně při požití mezikroužku by se původní asi použít nedaly, protože by musely být delší. :roll:
Ale to vše zatím asi nesvedu, protože pořád ještě nemám kvalitní velký upichovák. :|
Ty planžetové s výměnnými břity a držákem jsou asi dobrá volba (nevím jaké máte s nimi zkušenosti???), ale bez akce je kupovat nehodlám. Jenže na 16mm rozměr akce pořád ne a není. :( Uvažuji, že koupím 14mm (tam jsem jednu akci prošvihl) a budu ho podkládat. Stejně je někdy dobré mít upichovák i pod osou. Planžeta je u obou stejná, jen ten jejich držák je jiný. Ale i tak to vyjde ve slevě na 50-60€, bez akce 85€, výměnná destička šířky 2 nebo 3mm 7,68€, ale k 3mm se musí dokoupit i silnější planžeta za 41€. Na e-bay mají taky podobné ale menší 10 a 12mm. Takové však nepotřebuji, mám je k malému soustruhu. Škoda, kdysi jsem měl pár velkých NAREXáckých tvrdokovových upichováků, ale všechny jsem si je dal svého času zfrézovat a zbrousit na výšku 10mm pro malý soustruh. Jenže, vzhledem k dost velké šířce břitu (3-4mm) jsem je stejně moc na upichování nevyužíval. Pro malý soustruh byl totiž i upichovák široký 2mm až-až. :roll:

Jinak, s tím soustruhem je to prostě jako když si koupíš tiskárnu k PC. :P Prodají Ti to v akci velmi levně, ale jsou v ní jen startovací náplně tonerů, které vydrží jen chvíli a pak Tě začnou systematicky "dojit" cenou náplní. :x Třeba za úplnou nehoráznost považuji kupř. to co vymysleli u tiskárnu XEROX Phaser. 8O Tam se musí kupovat i tzv. odpadní nádobka na přepadový toner, kterou však nelze jednoduše vysypat a znovu použít, ale musí se měnit. :x :x :x Je konstruována tak, že to nedestruktivně nejde, nebo jen ztěží. :( Vysypat ještě jako tak, ale vyčistit ji dokonale, aby optické čidlo ji považovalo za prázdnou, to je opravdu problém. Velmi ekologické!!! :P :P :P
Tak i k soustruhu. Udělají akci na tu 4-čelisní hlavu, ale na redukci nikoliv. :| A např. lunety stojí - pevná 79€ a posuvná (taková poloviční) 55€. No nevím zda má smysl do nich ještě investovat, jestli to někdy využiji? :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne stř 05.06.2019 18:59, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 05.06.2019 17:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Rosta2 píše:
Montáž kleštinového upínání je otázka, skutečně na slabou minutku, (univerzálka je na závitu), posílám pár foteček ...

Ale já Ti věřím. 8) Nějak podobně to mám i u starého, malého soustruhu (fotky toho bohužel nemám), jen s tím rozdílem, že kleština se vkládá přímo do dutiny vřetene, kde je MK1 a dotahuje se takovou převlečnou maticí, která pasuje na závit vřetena na který se šroubuje příruba univerzálky. Do MK1 vřetene se dá taky vložit i jakékoli malé vrtačkové skličovadlo, co je taky na MK1. Ale moc se mi to neosvědčilo, protože to tam nelze zajistit, drží to jen samosvorností MK1. To pochopitelně při soustružení nemusí stačit, protože na rozdíl od pinoly, kde jsou síly vůči ose MK1 jen tlakové, při soustružení vznikají někdy i tahové síly v ose vřetena, které spolu s vibracemi jsou schopny skličovadlo z MK1 vřetene uvolnit.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 05.06.2019 21:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Na některé soustruhy se dělalo i pákové ovládání kleštin, podobně jako na revolverech. Kdysi býval takový soustruh pojízdných dílnách V3S. Označení už si ale nepamatuju. Tím kolečkem se nastavila síla sevření a ta upínací síla byla pro všechny kusy stejná a bylo to mnohem rychlejší na výměnu kusů při větších sériích.
Je normální, že to doplňkové vybavení a spousta nástrojů, přijdou zhruba na stejné peníze, ne-li víc než samotný stroj. Záleží jaké práce a jak často, na tom soustruhu chceš dělat, a ty doplňky se pak dají pořídit dodatečně, ale to jsme si už psali jinde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 05.06.2019 23:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tohle bude asi na Larka, když se broušením živil.
Dneska jsem potřeboval nabrousit pár vídiáků soustružnickejch kudel. Některý co byly uštíplý i trochu víc odbrousit. Kotouče v brusce byly dost domordovaný jak si tam příbuzenstvo chodí brousit motyčky a spol a tak jsem je chtěl orovnat. Dřív jsem to dělal orovnávákem s kolečkama, ale ty jsou už vydrbaný až na střed, náhradní nemám (nějak nejdou v okolí sehnat) a tak jsem na to vzal orovnávací korundovou tyčku 25 x 25 x 200mm. Teda snad to je korund, hrubý zrna, porézní struktura a sem tam lesklý krystalek. Protože je při orovnávání docela bordel a špína, tak jsem chtěl srovnat všecky brusky, co mám, jedním vrzem.
Bílej a červenej kotouč s tím šel krásně (bez označení), dvě hrubosti šedomodrýho trochu hůř (Čína A34 a A64) ale pak jsem narazil na šedomodrej kotouč (bez označení), na kterým ubýval korundovej orovnávač ale kotouč nic. Přitom si nejsem vědom, že by s kolečkovým nešel orovnat.
Poradíš Larku co to je za divnej brus a jak na něj? Diamanťák bohužel nemám. Tedy jestli by nešel třeba použít starej už téměř sjetej diamant kotouč do flexy, to jsem zatím nezkoušel.
Jo a ještě dotaz, za bolševika kromě orovnávacího "palcátu" s kolečkama byla orovnávací trubka průměru cca 25 mm dlouhá asi 30 cm na konci dřevěná rukojeť. V trubce byla nějaká krystalická hmota a brusy to orovnávalo celkem dobře. To byl taky korund, nebo něco jinýho a dá se to ještě sehnat?
Nikde jsem to léta neviděl.
Díky


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 06.06.2019 4:28 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Co tohle? Nebo tady, taky zde, .....

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 06.06.2019 5:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
VTjr píše:
Jenže, je rozdíl demontovat 80-tku univerzálku a nějakou velkou 160 nebo 240mm. :mrgreen:

Aha, a on jako někdo z těch modelářů provozuje doma třeba SU50 :) ?
U všech normálních slušných malých mašin do cca točné délký 400mm obvykle nebývá větší sklíčidlo než 125 nebo 160, a tu vyměnit není sebemenší problém. Sklíčidlo je lehké, no problém.
A u větší mašiny (třeba u SV18) se sklíčidla taky mění - protože pokud něco jako chceš udělat slušně, levně a rychle, tak prostě musíš měnit - minimálně musíš mít tři uviverzálky - přesnou třípaknu na lepší práce, starou hrubovací třípaknu a čtyřpaknu.
A mj. i u té 18, je výměna maximálně tak na dvě minuty - akorát je to prostě bohužel fyzicky náročnější než třeba obsluhovat tydlifon :mrgreen: .
Fascinuje mě, jak pro diskutéry na internetu je hrozný problém to, co ve skutečnosti je tem jeden z nejmenších problémů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 06.06.2019 5:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
Celeron píše:
Tohle bude asi na Larka, když se broušením živil.
Dneska jsem potřeboval nabrousit pár vídiáků soustružnickejch kudel. Některý co byly uštíplý i trochu víc odbrousit. Kotouče v brusce byly dost domordovaný jak si tam příbuzenstvo chodí brousit motyčky a spol a tak jsem je chtěl orovnat. Dřív jsem to dělal orovnávákem s kolečkama, ale ty jsou už vydrbaný až na střed, náhradní nemám (nějak nejdou v okolí sehnat) a tak jsem na to vzal orovnávací korundovou tyčku 25 x 25 x 200mm. Teda snad to je korund, hrubý zrna, porézní struktura a sem tam lesklý krystalek. Protože je při orovnávání docela bordel a špína, tak jsem chtěl srovnat všecky brusky, co mám, jedním vrzem.
Bílej a červenej kotouč s tím šel krásně (bez označení), dvě hrubosti šedomodrýho trochu hůř (Čína A34 a A64) ale pak jsem narazil na šedomodrej kotouč (bez označení), na kterým ubýval korundovej orovnávač ale kotouč nic. Přitom si nejsem vědom, že by s kolečkovým nešel orovnat.
Poradíš Larku co to je za divnej brus a jak na něj? Diamanťák bohužel nemám. Tedy jestli by nešel třeba použít starej už téměř sjetej diamant kotouč do flexy, to jsem zatím nezkoušel.
Jo a ještě dotaz, za bolševika kromě orovnávacího "palcátu" s kolečkama byla orovnávací trubka průměru cca 25 mm dlouhá asi 30 cm na konci dřevěná rukojeť. V trubce byla nějaká krystalická hmota a brusy to orovnávalo celkem dobře. To byl taky korund, nebo něco jinýho a dá se to ještě sehnat?
Nikde jsem to léta neviděl.
Díky

To v té trubce ( https://www.prodejbrusiva.cz/orovnavac- ... 67-tyrolit ) je vlastně klasická kostka ( https://www.prodejbrusiva.cz/orovnavaci ... 10-tyrolit ), s vyjímkou jediné výhody, která spočívá v tom, že když to upadne na podlahu, tak se to na rozdíl od kostky nepřerazí, je to celkem nepikaču - nemá to hrany, takže to nebere, trubka matlá kotouč, zbytečně to hřeje. Cena podstatně vyšší.
Normálně se to orovná na hrubo kostkou, velikost kamene (kostky) podle kotouče (brusky) potom načisto diamantem, pokud je to malý kotouč tak prachovým orovnávačem, Když je třeba aby to bylo vůbec čisté, tak se to nakonec opatrně vyčistí kusem dřeva.
Pro běžné ostření nástrojů v ruce na elku se používá na orovnávání akorát ta kostka - diamant se použije akorát když je důvod (je to nutné).
Opět platí, žádná věda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 06.06.2019 8:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Lark píše:
Na některé soustruhy se dělalo i pákové ovládání kleštin, podobně jako na revolverech. Kdysi býval takový soustruh pojízdných dílnách V3S. Označení už si ale nepamatuju. Tím kolečkem se nastavila síla sevření a ta upínací síla byla pro všechny kusy stejná a bylo to mnohem rychlejší na výměnu kusů při větších sériích.
Je normální, že to doplňkové vybavení a spousta nástrojů, přijdou zhruba na stejné peníze, ne-li víc než samotný stroj. Záleží jaké práce a jak často, na tom soustruhu chceš dělat, a ty doplňky se pak dají pořídit dodatečně, ale to jsme si už psali jinde.


Na ten můj soustruh ( MAHOS 22) bylo možno u výrobce zakoupit i kleštinové upínání - rozsah 3 - 26mm, na zakázku bylo možné i nechat vyrobit kleštiny 1 - 3mm, ale ten kleštinový upínač stal cca 18 000Kč, a ty kleštiny byly cca 500Kč kus, a ty zakázkové kleštiny už byly v tisících Kč. Takže já jsem koupil ten svůj MAHOS 22 ve výprodeji u výrobce za 35 700Kč s DPH, ( původní cena byla cca 118 000 s DPH) Takže se dá říct i to že to originální kleštinové upínání stálo víc než ten soustruh ve výprodeji. Tak jsem se jednou přimotal k tomu, že šla bruska na kulato do šrotu, a u ní bylo nepoužívané to kleštinové upínání. Měl jsem dotaz a odpověď byla, klidně si ho vem, tak ho mám, a je použitelné :D . Ty fotky, to není můj soustruh, je to pouze stejný typ, to je z dílny kde jsem pracoval :) .


Přílohy:
18112015041.jpg
18112015041.jpg
[ 104.43 KiB | Zobrazeno 1253 krát ]

18112015038.jpg
18112015038.jpg
[ 124.36 KiB | Zobrazeno 1253 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 06.06.2019 9:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Koukám, že už ti vlastně odpověděli. Na kolečka zapomeň. Ty jsou opravdu jen na nějaké orafání kotouče na ty motyčky. Na hrubší orovnání je nejlepší ta samotná kostka, a na došištění je lepší ten diamant. Na kvalitní nabroušení vidiáků je ale nejlepší diamantový kotouč. Jestli je budeš brousit častěji, tak se ho vyplatí koupi. Ale pozor! Musíš ho dobře vyrovnat na hodinky, aby neházel a nekopal, protože to by se ten diamantový povlak vytlouk a vyštípal. Taky to chce brusku se slušmými ložisky, ne nějaký "rampl" na motyčky, a musí se s ním brousit s citem.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 498 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 34  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz