Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 498 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: pon 10.06.2019 7:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
MPml píše:
pak JE to prachový a BUDE to fungovat jako prachový.

ještě na to koukám znova - to, že je tam napsaný "prachový" je takové spíš odvážné - protože podle zrnitostí, co v tom jsou použité (D501 až D1001) to je spíš klasika vícekamen a ne prach (D501 je cca 0.6, D1001 je cca 1.1 mm - to jsou celkem velké kameny).
Velikost kamenů samozřejmě musí odpovídat zrnitosti orovnávaného kotouče (vícezrný nebo prachový orovnávač má mít 2-3x větší velikost než kotouč)


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: pon 10.06.2019 8:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
MPml píše:
... pak JE to prachový a BUDE to fungovat jako prachový.

Ale to já se vůbec nepřu, ja jsem reagoval jen na ten "bastl". :o Jinak mně to zatím stačilo, asi nemám tak vysoké nároky jako někteří z Vás. :roll: Co bych taky mohl mít u obyčejné dílenské 2 kotoučové brusky na lopaty a motyky :D , jak to tady někdo pojmenoval. :lol: Ale brousil jsem na tom i nože (tedy plátkové pochopitelně ne), i vrtáky, prostě žiju s tím co mám. 8)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne pon 10.06.2019 9:24, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: pon 10.06.2019 8:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
palci72 píše:
Vlado ja som kupoval upichováky tu ... plus k tomu 10 výmených plátkov za 15 euro... Dobrá cena
Hej dobrá, vďaka za tip. :wink: Ale pripadá mi trochu krátky, vhodný len na menšie priemery a zápichy. :roll: Alebo som sa zle pozrel? Totiž, tie planžetové tohto typu https://www.uni-max.sk/produkty-sk/kovo ... mm-suprava sa mi pozdávajú viac, ale zas ta cena :cry: Ale možno je dobré mať vo vybavení aj také aj onaké. :roll:
palci72 píše:
A k mojej frézke som si od Ježiška vyprosil niečo takéto....
...ale všetky ostatné firmy to predávajú za viac ako 380-400 Euro.....a bez deliacich kotúčov...

8O Ani nie, tu https://www.gw-werkzeuge.de/fraeser21.htm je síce bez deličky, ale za 169€ a to teraz nie je ani v akcii. :o Inak, bol tam aj s deličkou za podobnú cenu, teraz tam nie je, asi ho majú vypredaný.
Poštovné býva tak do 10€, niekedy v akcii často aj zadarmo.
Ja som si tam kúpil podobný otočný stôl, ale len priemeru 100mm. To bolo potom, čo mi z Uni-Maxu, predávaný v ich akcii, výklopný a s 3 čšľusťovou hlavou, prišiel 2x po sebe rozbitý (to som už potom nevydržal, dal si vrátiť peniaze a kúpil v akcii v GW za necelú stovku, ale bez skľučovadla a nevýklopný). Inak na tú centrickú montáž, v strede otočného stola je skrátený MK1, predpokladám, že aj na Tvojom 150mm tam bude, ale asi MK2. Nemci k tomu dodávajú aj malú hlavičku pr. 65mm a taký strediaci medzikus/prírubu, ktorý sadne do toho MK1 otvoru. Je to niečo podobné ako som videl aj v Tvojom neskoršom odkaze. Najprv som uvažoval podobne ako Ty, že si to sám vyrobím, ale potom som pri nejakom ďalšom nákupe od nich si to predsa len dokúpil a urobil som dobre. Nestálo by za to sa s tým mordovať a výsledok by nemusel byť rovnako presný.
palci72 píše:
Ja tiež brúsim po viacerých firmách pretože nie všetko sa oplatí kupovať len u jednej firmy.......každá Fi. má niečo iné v akcií....Zaberá to dosť veľa času pri hľadaní ale.....oplatí sa stráviť ten čas pri PC hlavne keď vonka prší a nedá sa lietať.....

Tak pozri občas aj tam. Títo Nemci sú operatívni a zdá sa mi, že kvalita imi ponúkaného tovaru je prispôsobená trochu tvrdším kvalitatívnym nárokom nemeckého trhu, aj keď je to takisto všeto Čína (však čo iného by to mohlo byť za tie ceny :) ), platievam im vopred predfaktúru SEPA platbou cez účet, to nestojí skoro nič.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: pon 10.06.2019 10:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
MPml píše:
no, řekl bych, že jyrry dal link na klasickou "trubku", kdežto tohle je nejspíš prachový dia orovnávač z brusky na závity zabastlený do nějakého držáku z pilníku.

Jyrry dal odkaz i na tenhle, jen jich bylo víc na stránce. A co si pamatuju, tak na závitových bruskách se orovnávalo buď broušeným monolitem, nebo jemnější závity se do kotouče válcovaly ocelovou rolnou při malých otáčkách. Nikdy jsem neviděl, že by používali prachový. I já jsem při broušení hřebenů, nebo tvarů podle šablony, orovnával broušeným monolitem (ještě ho mám schovaný) :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: úte 11.06.2019 5:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
Lark píše:
Jyrry dal odkaz i na tenhle, jen jich bylo víc na stránce. A co si pamatuju, tak na závitových bruskách se orovnávalo buď broušeným monolitem, nebo jemnější závity se do kotouče válcovaly ocelovou rolnou při malých otáčkách. Nikdy jsem neviděl, že by používali prachový. I já jsem při broušení hřebenů, nebo tvarů podle šablony, orovnával broušeným monolitem (ještě ho mám schovaný) :mrgreen:

nerad bych diskutoval o tom, co si kdo pamatuje, v situaci, kdy mašinu mám na dílně, a mj. dneska u ní budu stát.
Ty brusky jsou koncepčně poměrně dost podobné, jak Lindner, tak Reishauer, SIP a i ty ruský kopie Cincinnatti a nebo Lindnera (třeba M5822) používají prachové orovnávače o rozměrech 8 (reishauer) nebo 6 (Lindner a ostatní) x 20 nebo 25. Originál "roubíky" jsou dlouhé 20 (viz výkres), v čechách se samozřejmě dělaly (a dělají), protože originál jsou opravdu, ale opravdu drahé.
Ty český jsou třeba pod číslem 15405-303/2 - v pytliku je mj. mám před sebou na stole. U starých Reishauerů je dokonce v manuálu k mašině výkres (viz příloha).
Tlačnou kladkou orovnávat samozřejmě lze, ale pokud nebrousím celý profil najednou (typicky v seriové výrobě míň přesných závitníků a nebo Whitworthů) tak to nemá sebemenší smysl - protože pro každý závit pak musím mít příslušnou kladku, což by v kusovce nabo maloserií nikdo nezaplatil. Jones Lamson a Matrix (protože to jsou brusky hlavně na palcové závity), tak sice orovnávají tvarovými diamanty (střecha - sekyrka) - pomocí takového píp kopírovacího mechanismu - ale pouze proto, protože na whitworth nic jiného než kladka a nebo kopírka (nebo single layer dia rolna) použít nejde. Oproti klasice (tj. 2 nebo 3x prach) je to násobně dražší a pomalejší. Pokud se na Lamsonovi brousila metrika, tak obvykle se celý orovnávač předělal na klasiku s ramínky a prachem - protože orovnávat metriku, tím kramařincem málokdo vydržel. Lamson donedávna mj. běžel kus od nás.
Oscannovaný stránky jsou z Reishauera RAG, protože v tomhle starým návodu je to velmi dobře vidět jak to je udělaný a je to i doufám :) srozumitelně popsaný (co se tam má použít za ty diamanty). V novějších manuálech toho je podstatně míň, protože ty diamanty jsou spotřební záležitost a výrobci brusek obvykle příliš nemají zájem aby uživatel si to kupoval někde jinde (a hlavně levněji) než u nich.


Přílohy:
CCI_000002.jpg
CCI_000002.jpg
[ 65.96 KiB | Zobrazeno 2367 krát ]

CCI_000001.jpg
CCI_000001.jpg
[ 57.28 KiB | Zobrazeno 2367 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: úte 11.06.2019 6:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Taky nemám zájem diskutovat. Psal jsem jen co se používalo u nás v nářaďovně, a byly to většinou série pro výrobu. Kusovky byly spíš nějaké speciální závitníky pro údržbu, nebo i fušky. Atypické závity, nebo třeba i kalibry, se brousily jedním břitem a na běžné většinou používali tu rolnu. Některé vytlačovací rolny se vyráběly i přímo u nás. Co to ale bylo za mašiny si už nepamatuju, a dnes už je tam výroba na konvenčních mašinách prakticky zrušená a vše se nakupuje z venku. Kdysi se pro výrobu vyráběly i odvalovací frézy, spec. vrtáky, výstružníky, protahovací trny a podobně. To už je ale víc jak 20 let pasé. Konvenční výroba se rozprodala, včetně mašin do malých soukromých firmiček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 12.06.2019 22:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Jsou tady praktici - prosím, poraďte:

Mám mrňouse Sieg C0 (jak, proč a na co je celkem vedlejší). Když hodím hodinky na vřeteno (zakončené závitem M14x1 pro univerzálku), háže to do sestiny. Když upnu do univerzálky kus šestky hlazenky (nemám po ruce nic broušeného), lítá to přímo u sklíčidla skoro desetinu, samozřejmě se výchylka dál od sklíčidla zvětšuje.

Vypadá to, že dosedací plocha na sklíčidle není úplně kolmá, při povolení to nehází, po dotažení začne - závit je navíc poměrně volný. Co s tím? Nemám teď jiný soustruh, abych to sklíčidlo na straně závitu líznul a zkusil to srovnat, nenapadá mne, jak to udělat na témže stroji.

Druhá věc je, že to může vznikat (nebo zhoršovat) ten volný závit, kdy si sklíčidlo při dotažení nesedne přesně osově. Vzhledem k tomu, že pro něj aktuálně jiné nemám (časem bych chtěl malou čtyřpaknu, ale ještě není), asi by mi nevadilo zafixovat to nějak "dočasně permanentně" - ale jak? Co s volným závitem? Dotáhnout to samořejmě jde, jen je to takové volnější při dotahování a mám asi celkem oprávněné podezření, že to při dotažení na vřeteno o kousek nedefinovatelně "odplave".

Má smysl ten závit zkoušet nějak těsnit, co já vím, tenký měděný drát do závitu, instalatérská teflonka nebo tak něco? Nějaký fígl z praxe?

Díky.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 12.06.2019 22:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
A když zkontroluješ házivost povrchu univerzálky tak hází kolik? A na stejným místě a na stejnou stranu jako ta upnutá hlazenka? Co jsem měl možnost dělat na, či vidět soustruhy s závitem na vřetenu, tak vždy měly nějakou broušenou dosedací plochu vřeteno-univerzála o kterou se univerzálka opřela a tím srovnala a potom se ještě stáhla kroužkem, takže nepřesnost závitu neměla zásadní vliv.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 12.06.2019 23:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jako první bych zkontroloval házivost čela i průměru přímo na vřetenu. To vřeteno nemá žádný středicí průměr a středí to přímo ten závit? Pokud jde do vřetena dát hrot, sundal bych tu univerzálu a mezi hroty upnul broušený trn s důlky a skontroloval souosost koníku s vřetenem a suportem. Potom bych na ten trn upnul tu univerzálku obráceně (dosedací plochou ke koníku), zkontroloval házení čela a případně lehce přerovnal. Samozřejmě si musíš mezi vřeteno a ten trn udělat nějaké unášení srdíčkem, nebo něčím podobným. Tím by si měl odstranil případnou házivost vůdči ose paken. Pokud je ale středění jenom tím volným závitem, tak s tím těžko něco uděláš, ale ta házivost by měla pak být přibližně stejná u čelistí i ve větší vzálenosti. Vkládání nějakého drátku do závitu bude jen dočasné, snadno se vymačká, a při každé výměně univerzálky to budeš řešit znova. Chělo by to nějaké detailní fotky jak je to skutečně udělané. Řešením by byla nová příruba té univerzálky, napasovaná přímo na vřeteno. Nějaké lepení, nebo tmelení bych vůbec nedoporučil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 13.06.2019 7:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
No jo, ono to vypadá, že problém fakt nebude v tom volném závitu - když je sklíčidlo na vřetenu povolené a mám v něm dlouhý kus hlazenky, aby se mi všechny nepřesnosti na konci hezky zviditelnily, tak to při ručním protáčení viditelně něhází. Jakmile to dotáhnu zadním čelem sklíčidla na plochu na vřetenu, v tom okamžiku konec té "indikační tyčky" viditelně uskočí a při protáčení se začne kvrdlat.

Vřeteno neháže, nebo aspoň ne podstatně - ta svislá dosedací plocha (v nákresu červená) lítá pod stovku, obvodově taky, totéž když strčím hodinky do průchozí díry (tam je to vlivem nedokonalosti vnitřního povrchu trochu skákavější), na závitu (zelená) to asi nemá moc smysl zjišťovat (hlavně nevím jak), když tam opřu sondu hodinek, tak mi to samozřejmě ukazuje hlavně ten profil závitu. Osazení za závitem (modrá) je taky do stovky, ale má menší průměr, než je průměr té neozávitované části ve sklíčidle, takže je tam pro ozdobu a na (ne)přesnosti se nepodílí.

Jak na to teď tak koukám, vypadá to, že mi šmajdá to sklíčidlo, nebo aspoň jeho dosedací plocha. Asi to zkusím rozložit a zkusím ukecat nějakého soustružníka, jestli by to neroztočil obráceně upnuté a kdyžtak ulíznul kousek toho zadního čela - nic horšího, než nové sklíčidlo by mne čekat nemělo (a já tu čtyřpaknu stejně chci koupit :) ).


Přílohy:
vreteno.jpg
vreteno.jpg
[ 62.04 KiB | Zobrazeno 2147 krát ]


_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 13.06.2019 8:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
bitovod píše:
... Asi to zkusím rozložit a zkusím ukecat nějakého soustružníka, jestli by to neroztočil obráceně upnuté a kdyžtak ulíznul kousek toho zadního čela - nic horšího, než nové sklíčidlo by mne čekat nemělo (a já tu čtyřpaknu stejně chci koupit :) ).

Nikoho neukecávej, to by bylo úplně špatně! :P
Rozeber univerzálku na sklíčidlo a přírubu. Přírubu namontuj na vřeteno tak jak má být, tedy správne dotáhni (s citem, ne úplně na fest) na dosedací plochu (červenou) a pak to zajisti/stáhni kroužkem. Dobré je ještě předtím zkontrolovat čistotu a neporušenost dosedacích ploch (červených) a závitů (zelených), protože i malinké nečistoty nebo hluboké škrábance mohou mít vliv na přesné usazení. :roll: Hodinkami pak zkontroluj házivost dosedacích ploch příruby. Pokud nehází, tak je chyba v sklíčidle (co ja vím, opotřebovaný šnek, nebo hřebeny/čelisti paken). Jestli příruba hází (třeba jen setiny), tak to čelo příruby opracuj přímo na tom svém soustruhu. :wink: Totiž žádný soustružník Ti to na jiném stroji přesněji neudělá ani kdybys na ten účel demontoval vřeteno a dal to opracovávat komplet :P (bez toho, jen samotnou přírubu, to nemá ale vůbec žádný smysl). No a tím pádem zcela eliminuješ házivost příruby a budeš moci řešit možné nepřesnosti čelistí sklíčidla. Případne zakoupit nové přesné sklíčidlo. 8)
No ale nejdřív ze všeho je nutno zkontrolovat jestli není vůle v ložiscích vřetena. :o Taky házivost povrchů vřetena by měla být spíš neměřitelná, podle mne i stovka je moc. Ale to jakoby házení do stovky mohou způsobovat i nečistoty nebo drsnost povrchu, případně nečistoty/kavitace drah ložisek. :roll: Možná by bylo dobré před měřením ručně přeleštit ty povrchy lapovacím smirkem (zrnitost 1000-2000) a pak řádně omýt a otřít, závity taky, a to jak na vřetenu taki na přírubě. Pokud tam jsou kuželíková ložiska, tak vůli v nich lze snadno vymezit. Protože s vůlí v ložiscích se opravdu nikam nedopracuješ a všechna snaha o srovnání bude naprosto zbytečná. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 13.06.2019 9:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To že je ve vřetenu jen hrubá díra je problém a na těch hrotech to sám nedokážežš. I ta univerzála je nejspíš taky nějaká atypická a možná ani není na přírubě, ale závit může být přímo v zadní desce univerzály. Musel bych to vidět. Z toho obrázku se to nedá poznat. Ten postup VTjr se dá použít jen pokud má univerzála demontovatelnou přírubu. Pokud ne, pak by se to dalo udělat po rozebrání univerzály, ale dosedací plochy obou půlek dělají zároveň vůli pro vzájemnou polohu v setavě, takže na to si dej pozor. Když nemůžeš použít hrot do vřetena, tak bych zašel za nějakým brusičem na kulato, nebo soustružníkem a nechal na trnu přelíznout to zadní čelo (červená) na univerzále, jak už jsem ti psal. Je to otázka chvilky a pakny ti pěkně poběží s osou, i když nějaká házivost bude závislá na konkrétním průměru a přesnosti stoupání šneku. Pak přesně změřil ten průměr centráže na vřetenu (modrá plocha) a otvor v univerzále, jaká je tam skutečná vůle. Jestli je tam vůle, znamenalo by to udělat do univerzály pouzdro, nebo by se to možná dalo utěsnit i nějakým epoxidem s kovovým plničem, při dobrém naseparování vřetena, včetně závitu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 13.06.2019 9:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Ta univerzálka je konstrukce, jako je ten řez napravo, tedy závit je přímo v těle, bez příruby.

Co se týká vůlí a házivost na vřetenu - mám hodinky se stovkovým dělením, povrch té dosedací plochy není ideálně zaleštěný, tak se mi to tam třepe v rámci jednoho dílku, proto píšu "pod setinu".

(Jinak kompletní rozpad je k vidění tady https://www.arceurotrade.co.uk/machineparts/C0-Parts-List.pdf )


Přílohy:
univerzalka.jpg
univerzalka.jpg
[ 70.64 KiB | Zobrazeno 2094 krát ]


_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 13.06.2019 9:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jj, to jsem přesně předpokládal. Udělej to jak jsem popsal, nech si na trnu přebrousit tu červenou dosedací plochu a pokud by ten středicí průměr 15 měl vůli, tak bych to po změření nechal vypouzdřit. Chce to ale pečlivého soustružníka, aby to nesprasil. Ani by se univerzála nemusela rozebírat.

P.S. Koukám že i ložiska vřetena jsou jen standardní kuličková, takže nějaká vůle v nich určitě bude.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 13.06.2019 10:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
No, pokud je to takhle, tak asi opravdu není jiná možnost. :roll:
Leda si dát vyrobit přírubu tu srovnat už mnou popsaným postupem a na ni pak namontovat standartní 80mm univerzálku ať už 3 nebo i 4 čelisťovou. A když už kupovat, tak bych doporučil nešetřit a koupit 4-paknovou TOSku (nebo jinou značkovou). :wink: Výhoda 4-čelistky je v tom, že se v ní dají docela pohodlně upínat i různé ploché a hranaté obrobky, i když proti 3-čelisťovek jsou méně přesné. Jinak vzhledem ke konstrukci toho Tvého unašeče si myslím, že pro možnost solidní práce i tak na tu výměnu jednou dojde.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 498 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: JirkaA, uherlu a 45 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz