Pravidla fóra


Než položíte dotaz, jaký vysílač koupit, tak pročtěte zde již napsané, ať se témata neopakují.
Do názvu tématu uveďte, které vysílače zvažujete.
Myslete na to, že výběr vysílače je otázkou osobních preferencí!!!



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

doporučuji:
vysílačka analogová, bez programování 7%  7%  [ 3 ]
vysílačka programovatelná 83%  83%  [ 35 ]
je to jedno 10%  10%  [ 4 ]
Celkem hlasů : 42
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 21.06.2019 19:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
V návaznosti na bouřlivou debatu kolem volby vysílačky pro začínající modeláře si dovolím založit nové téma, jehož otázkou bude, jaký typ vysílačky, tedy počítačový, nebo analogový, byste doporučili začátečníkovi a proč, resp. proč ne tu druhou. Nejde o doporučení konkrétního typu konkrétního výrobce, nebavme se o soupravách, jež jsou součástí setů, prostě rádio pro začátečníka, kterému se to líbí, měl by zájem, ale zatím to v ruce nedržel. A prosím bavme se také o nějakých rozumných typech, ne že někdo navrhne nějaké rádio za 50.000,-Kč. V diskuzi padly typy Cadet, Hitec Lite, Turnigy TGY i4X, HobbyKing T4, Turnigy i6, FlySky, FrSky X9Lite a další, takže cenově spíše low-end. Jsou zde mezi námi vedoucí kroužku, ti by mohli mít zkušenosti, nechť se o ně podělí. Ale jsou i další, kteří pomáhali potomkům svým, nebo svých známých v modelářských začátcích.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2019 3:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Přiznám se že z nabídky programovatelná/neprogramovatelná jsem mírně zmaten.
Když sprohlížím nabídky a uvažuji co pořídit (co pořídit naprostému začátečníkovi, kdy není jasné jak to bude dál)
je limitující hlavně cena za komplet TX + RX, někdy tam přidám RX na 2S Li-xxx = do 8.4 V, ale není to nezbytné.
Ve velká většině případů platí NEJLEPŠÍ je ta co mám na stole (v garáži). Což vede k odpovědi JE TO JEDNO.
Spíš je tu úvaha zda při ceně SETŮ (s modelem) nejde vybrat SET u kterého by TX + RX byly dobrým základem.
Totéž platí pro nákup použitých (z druhé ruky). Ať už i s modelem či bez. U solidního prodejce to bude OK.
U nové TX + RX už delší dobu mne láká Flysky FS-i6X u tohoto prodejce (k nastalým problémům si najdu řešení)
Flysky FS-i6X (10ch+X6B) (což je nastavitelná)
https://www.rotorama.cz/rc/flysky-fs-i6x-10ch-x6b
Pokud sáhnu na stůl (do šuplíku) bude to TX a deska s RX (jsou na ní i ESC) od F-645, fy MJX.
Tady je nějaké menu kde lze něco nastavit, ale možnosti jsou silně omezené.
Což spíš vede k odpovědi JE TO JEDNO. Jen si myslím, že každý TX je dnes vybaven jistými možnostmi nastavení.
Počáteční investice řádu desítek tisíc, za spolehlivost, si lze dovolit když nemám hluboko do kapsy.
Pády a karamboly začátečníka většinou nejsou závady RC. Na "TŘÍSKAČKU" se dá létat (jezdit) s RC pod 2000,-


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2019 8:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2013
Příspěvky: 302
Až si tohle někteří přečtou, tak si budou ťukat na čelo, případně se snese vlna hatu... nicméně se pokusím argumentovat proč...
Za mě Turnigy 9x s open tx.
https://www.rc-levneji.cz/rc-vysilace-a ... -led-bile/
A teď proč:

1) Je sice dražší než třeba Flysky I6, nicméně nabízí daleko více funkcí.
2) Budete se divit, ale zpracování. Mám přímé srovnání letošní Turnigy, staré Dx6i, loňské Dx8 a nevím jak staré Dx7. Všechny jsme měl rozdělané a vizuálně je kvalita spojů nejlepší u Turnigy, kniply jsou srovnatelné s původní starou DX6i, kniply Dx8 to jsem koukal,co jsou schopni narvat do rádia v této cenové relaci...Nastavené vodiče, svléknutá izolace před konektorem, to jako vážně?
3) Přijímače nejsou drahé a nesetkal jsem se na protokolu AFHDS 2A s problémy či výpadky.
4) Teď se poserou všichni odpůrci Open TX systému... A proč ano, no právě pro ten Open TX. Za začátku, můžete bez problému použít přednastavené šablony a jen upravit hodnoty. Pokud ve vás začne hlodat červíček zvědavosti, začnete experimentovat a to je podle mě dobře. Pokud neuspějete začnete hledat informace a návody (naučíte se pracovat s informacemi).
Dá se tam časem napípat téměř všecko.
Naučíte se logickému myšlení. (teda alespoň pro mě je to daleko logičtější než šablony)
Přenesený příklad potřebujete udělat něco složitějšího a k tomu potřebujete nějaké proměnné. Tak si to připravíte předem a pak to použijete. Je to jako když máte namalovat ještěrku a mícháte si barvičky, tak si je namícháte předem a pak už jen malujete a nezakysnete nad tím, že vám prostě výrobce nedal zelenou...prostě si ji namícháte předem ze žluté a modré.

Pokud se naučíte tohle, umíte v pracovat v podstatě s jakoukoli vysílačkou s Open TX a získáte jakés takés programátorské myšlení, které se hodí i do budoucna v jiných oblastech...
Pokud se budete chtít časem oprostit od Open TX, tak přechod na šablonové rádio je už snadnější (I když alespoň za mě je tam občas logika úplně mimo mísu a já osobně bych se už nevrátil)
Takže asi tak.

_________________
Bravo F3k, Vertex F3k, Long Shot 4 F3k, K2000, Triple RES


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2019 9:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
DAF píše:
... Nejde o doporučení konkrétního typu konkrétního výrobce, ...
A prosím bavme se také o nějakých rozumných typech, ne že někdo navrhne nějaké rádio za 50.000,-Kč. ...

Tomuto nerozumiem. :roll:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2019 10:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Paolo-K píše:
....Přenesený příklad potřebujete udělat něco složitějšího a k tomu potřebujete nějaké proměnné..
Takže asi tak.

Hele vole, mluv slušně, za prvé nevím, co to je, a za druhé mě to uráží :lol: . Tyhle věci musím vysvětlit klukům ve věku 11 - 13 let. Oni nemají tušení, že existují diferenciální rovnice, natož, že jdou sestavit do soustavy diferenciálních rovnic a jedna z metod řešení je třeba podle Mikušinského. Vysvětlovat jim něco o proměnných, když neví, co to je, bude problém. Ale faktem je že jeden tatík tu Turnigy 9X koupil i s letadlem klukovi (z kroužku), tak jsem na to zvědavý. A asi ještě dlouho budu, protože to mají doma už asi 2 roky a ještě to neposkládali (a na poskládání to přes nabídku nedonesli).

To macil, nechci, aby si z toho někdo dělal pr....srandu a doporučoval třeba Jeti DC 24, nějaké Futaby T18SZ LE, Graupnery a další vysílačky, které začínají cenově na 25 tisících a výš.
Chci hlavně odpověď na otázku, zda je vhodnější analogové rádio, nebo už programovatelné. To je hlavní důvod založení vlákna. Teprve pak se můžeme bavit o vhodném konkrétním typu, resp značce, který bude cenově rozumný.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2019 11:39 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 10
Na doporučení kamaráda používáme v kroužku DDm Teplice Flysky FS-i6X.Její výhodou je cena.Mnoho dětí nevydrží a pro rodiče to není taková finanční zátěž.Pro začátečníky má vše co potřebují.U dětí jsou potřebné digitální trimy.Létáme na svahu se samokřídy a u mechanických trimů si pri odhodu do nich často šáhnou


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2019 13:16 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6894
Bydliště: Moravský kras
Jak zmínil profa, mechanické trimy jsou to, co je největší problém u analogového rádia. Člověk si to nevědomky rozdrbe, ať už u odhodu jak bylo zmíněno, nebo při přepravě v kufru, nevšimne si toho a na problém je zaděláno. Co start, to zálet, nic pro začátečníky..

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2019 13:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
U analogu nejvíc začátečníkům chybí expo.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2019 14:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Začátečníci by měli mít éra, u kterých expa nepotřebují. S digitrimem souhlasím.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2019 14:11 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Programovatelné. Mladí jsou na to zvyklí už z kočárku :lol: . S analogem nebudou umět.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2019 14:29 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Neůčastním se hlasování ,protože vůbec nemám potřebu být za každou cenu poplácáván po ramenou a původní diskuse byla přeorientována z využití setu s Cadetem pro začátečníka přes diskusi Cadet versus cokoliv až na hlasování Cadet -cokoliv.To je přeci nadmíru jasné a zbytečné ale když to komukoliv ještě více pozvedne ego tak proč né.Mohu jen z předchozích příspěvků a to opravdu maximálně souhlasit s profou jelikož on jediný nenásilně a popravdě zde nastínil jak to s tím využitím je,ano potvrzuji že se mi stává po odhozu a rychlém sáhnutí po kniplu že si trim rozhodím ale zkušeným by to mělo vadit mnohem méně nežli mě a dá si to hned do pořádku.Ano u dětí je to problém který nepopírám. A za poslední je správná a i rozhodující připomínka že mnoho dětí (začátečníků) u toho nevydrží a že by to bylo to jádro zbytečného poměřování ???Za mně určitě ano.Letu zdar ať je s čímkoliv.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2019 14:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2009
Příspěvky: 803
Bydliště: okr. Blansko
Obrázky: 0
Za mne by měla mít jednoznačně i hlasový výstup.
Že je vysílač nevypnutý, stav zdrojů, za letu stopky - právě začátečníkovi to maximálně pomůže. Cenově jsou základní modely mluvících vysílačů OK.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2019 14:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
V původním vlákně padla varianta koupě extra modelu a extra vysílačky. Tohle vlákno není ani proti tobě, ani o zvedání něčího ega. Prostě jsem chtěl slyšet názor dalších. Také to není Cadetu vs. zbytek světa, protože podobných vysílaček, jako je zrovna Cadet je vícero, třeba zrovna HobbyKing T4, Turnigy TGY 4, ale i Hitec Lite. To jsou rádia, která mají obdobné vybavení jako Cadet. Všechny se pohybují mezi deseti a patnácti stovkami. Proti tomu stojí už poměrně slušně vybavená Flysky i6 za velmi podobné peníze. A našly by se i další. Základy řízení je možné se naučit na té i té, analog je nutné dobře mechanicky zpracovat (pákování), což si u počítačové může adept ulehčit v nastavení změnou rozsahu výchylek (což nemusí být vždy to správné řešení). Vlákno jsem založil proto, abych slyšel názory pro i proti a to z obou stran. V žádném případě nejde o diskuzi, kde je dopředu znám vítěz. Mimochodem, já jsem také nehlasoval, protože já se ptám na názor druhých. Klidně hlasuj podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

_________________
Hitec Aurora 9X


Naposledy upravil DAF dne sob 22.06.2019 15:45, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2019 15:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
a) rádio pro moderního mlaďocha musím být především lepší než má sousedovic Toníček
b) uniká mi smysl dalšího vlákna ve stylu neverending story ...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2019 15:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
No vidíš, Toníček, kterého jsem měl v kroužku, neměl žádnou, hmmm, co s tím? To pak bude mít každý lepší rádio. :wink:

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz