Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Měřák na velký vrtule
PříspěvekNapsal: pát 05.07.2019 15:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Asi 35 let používám na měření vrtulí tenhle měřák. Dá se na něm změřit zda má vrtule na obou listech stejný průběh stoupání a zda jeden list nepředbíhá druhý. Jenže to je poplatný velikosti vrtůlí z přelomu 70-80 tých let, kdy desítka byl maximální obsah motoru a tak to umí jen vrtule do průměru 320 mm.
Neviděl jste prosím někdo, někde stupnici na větší vrtule než 320 mm? Prý existuje do 600 mm. Asi by se to dalo namalovat v Cadu ale je to velká spousta počítání pro každý průměr znova a znova.
Proč to řeším? Minulý týden jsem byl s benzínovou Extrou 2,2m a při blbým přistání v silným bočním větru jsem urazil konec dřevěný vrtule 20/8" na kterou jsem lítal už asi 3 roky. Dal jsem jinou od stejnýho výrobce se stejným označením a motor řval a Extra vůbec neletěla. Na zemi jsem zjistil, že Roto 35 točilo 9100 ot/min, což je o 1200 víc než s původní vrtulí. Podezření hned padlo na vrtuli. A taky jo, do průměru 200 mm má správné stoupání 200 ale pak se stoupání snižuje a na průměru 320mm má už jen stoupání 150 a dál bude asi mít ještě míň, což je naprosto špatně. Proto se přetáčela a netáhla.
Našel jsem ještě jednu dřevěnou 20/8" ta vypadá stoupáním dobře ale zase jeden list běží 5 mm nad druhým, což je příznak křivé dosedací plochy na unášeč v ose listů. To se dá opatrně zabrousit.
Vyhrabal jsem ještě laminátovou vrtuli 21/8" kterou jsem dřív na Extře vyzkoušel ale ač jsem ji staticky vyvážil, hodně vibrovala. Zkusil jsem ji proměřit a taky problém, jeden list má na průměru 320 stoupání 180 a druhej 220. Za chodu jeden list musel táhnout víc a předpokládám, že to dělalo problém s dynamickým vyvážením vrtule. Takže zase špatná dosedací plocha pro unášeč, tentokrát kolmo na listy.
S tím rovnáním dosedací plochy, máte prosím někdo nějakou fintu jak na to? Malý vrtule se daly zarovnávat na trnu v přípravku na soustruhu, ale do jde tak do průměru těch 320 mm.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Měřák na velký vrtule
PříspěvekNapsal: pát 05.07.2019 18:54 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Jestli to dobře chápu, nepotřebuješ znát přesné stoupání, ale porovnat stoupání původní vrtule s novou, a prověřit oba konce nové vrtule. Na to ti stačí přípravkem prodloužit vzdálenost středu od pravítka.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měřák na velký vrtule
PříspěvekNapsal: pát 05.07.2019 19:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 17.6.2019
Příspěvky: 277
Bydliště: Země
Obrázky: 6
. .


Naposledy upravil hrst dne ned 23.05.2021 7:54, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měřák na velký vrtule
PříspěvekNapsal: pát 05.07.2019 20:33 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
....kdyz jeden nema krome vrtule nic enem kus spejle, trojuhelnik a tuzku:

Příloha:
mereni stoupani vrtule.jpg
mereni stoupani vrtule.jpg
[ 61.95 KiB | Zobrazeno 2042 krát ]



veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měřák na velký vrtule
PříspěvekNapsal: pát 05.07.2019 23:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
dudaj píše:
Jestli to dobře chápu, nepotřebuješ znát přesné stoupání, ale porovnat stoupání původní vrtule s novou, a prověřit oba konce nové vrtule.

No to právě že né, stoupání je potřeba měřit, viz ta vrtule co měla proměnný stoupání a přetáčela se. S původní odzkoušenou to porovnat nejde, je rozštípaná.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měřák na velký vrtule
PříspěvekNapsal: pát 05.07.2019 23:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
veka1 píše:
....kdyz jeden nema krome vrtule nic enem kus spejle, trojuhelnik a tuzku:
veka1

Jasně, stejnej princip jako ten můj měřák. Na porovnání dvou listů a nebo vrtulí postačující, na měření stoupání by se muselo odměřovat délky, dosazovat do rovnice a počítat.
Až bude trochu čas, hodím stupnici do CADu a přidám další průměry. V Draftsightu to asi nejde ale jsou CADy, kde se dají generovat čáry podle rovnice s přírůstkem některý vstupní hodnoty. Myslím, že bude stačit od průměru 300 mm do 700 mm po cca 100 mm.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měřák na velký vrtule
PříspěvekNapsal: pát 05.07.2019 23:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
hrst píše:
Na orientační analýzu existuje SW, který ze dvou fotek vrtule zhora a zboku udělá komplet "měření"

No já ti nevím, jak to z fotky bude přesný. Když si představím jen nepřesnosti v nastavení foťáku proti vrtuli a hlavně chyby dnešních objektivů s plastovejma čočkama, tak tomu moc nevěřím. Ale zkusím, co to umí. Díky.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měřák na velký vrtule
PříspěvekNapsal: sob 06.07.2019 0:38 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Celeron píše:
Jasně, stejnej princip jako ten můj měřák. Na porovnání dvou listů a nebo vrtulí postačující, na měření stoupání by se muselo odměřovat délky, dosazovat do rovnice a počítat.
.


ceho delky odmerovat??? Rovnice??? Ja rovnice nerad. :?

Ziju v tom ,ze kdyz na stul namaluji caru , kde si vyznacim delku obvodu kruznic ve zvolenych rezech , pak staci prikladat trojuhelnik na odpovidajici znacky a merit hodnotu stoupani v mm, prilozenim spejle na spodni stranu listu ve zvolenych rezech po polomeru.


Příloha:
stoupani na vrtuli_001.jpg
stoupani na vrtuli_001.jpg
[ 182.78 KiB | Zobrazeno 1899 krát ]


Příloha:
stoupáni na vrtuli_002.jpg
stoupáni na vrtuli_002.jpg
[ 70.72 KiB | Zobrazeno 1899 krát ]



veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měřák na velký vrtule
PříspěvekNapsal: sob 06.07.2019 7:28 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Celeron píše:
No to právě že né, stoupání je potřeba měřit, viz ta vrtule co měla proměnný stoupání a přetáčela se. S původní odzkoušenou to porovnat nejde, je rozštípaná.


A víš jaký měla stoupání ta původní vrtule ? Protože u vrtule nikdy není stoupání po délce listu stejné - ke koncům se zmenšuje pro odlehčení a to každý výrobce dělá jinak. Takže pokud nemáš přesně proměřenou původní vrtuli, tak stejně není čeho se chytit a je to o nových testech s jinými vrtulemi.

Jinak nevím jaké máš možnosti ve svých Cad programech, ale já využívám v Cinemě4D spirály . nadefinuji průměr a stoupání na jednu otočku a odměřím v daném profilu úhel. Vzoreček jsem přestal používat už před lety.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měřák na velký vrtule
PříspěvekNapsal: sob 06.07.2019 10:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Jo vím kolik měla, až po průměr 320 měla stoupání 200 (8"). Tahle, co se přetáčela byla asi nějak nepovedená, jak jsem psal, do průměru 200 byla dobrá, pak se stoupání zmenšovalo a to dost, na průměru 320 skoro o čtvrtinu a co bylo na konci ani netuším..
Včera jsem zabrousil dosedací plochu pro unášeč uhlíkovky 21/8" aby měla na obou listech stejný stoupání. Tah a rychlost vyšší než u dřevěný 20/8" a vibrace tím srovnáním zmizely. Je vidět, že výrobcům se nedá až tak věřit a je dobrý kromě statickýho vyvážení zkontrolovat i geometrii.
dudaj píše:
spirály . nadefinuji průměr a stoupání na jednu otočku a odměřím v daném profilu úhel. Vzoreček jsem přestal používat už před lety

Jasně, tohle umím taky. Ale pokud bys chtěl namalovat stupnici tak bys musel ručně ze spirály odčítat úhly a kreslit. To generování ze vzorce s přírůstkem ti vygeneruje stupnici třeba po 10 stupních samo a pak ji stačí jen pro konkrétní průměr oříznout vnitřním a vnějším obloukem aby vzniklo to co je na měřáku v odkazu. A pak to zopakovat pro další průměr vrtule.
Stejnej problém jako pokud chceš vygenerovat přesnej tvar evolventy zubu ozubenýho kola, taky je nejlepší z rovnice.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz