Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 18:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.10.2014
Příspěvky: 205
Bydliště: Podkriváň SR
Obrázky: 4
Vlado skús sa nakontaktovať na tohto manažéra....on chodí počas leta na dovolenku na východ Slovenska /pravdepodobne na Širavu/.....a je ochotný doniesť nejaký tovar cestou na sk vo svojom aute......Ja som to urobil /objednával/ cez neho a stretli sme sa raz v RK a druhý raz išiel spodnou trasou cez RS a LC a stretli sme sa pri Detve....Bol ochotný a toto mi navrhol on sám...Jeho trasa je severná...ZA-RK-PP-.....Šírava

Ing. Tomáš Krejčí
Mobil: 725 589 578
E-mail: krejci@markagro.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 18:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nojo, ale ty kleštinový upínací trny s unášečem z Bazoše jsou na frézku to samý, jako vrtací hlavička, taky nevíš, kdy to vyletí nepojištěný šroubem ven. :cry:
Na tom Markagru jsem kleštiny ER16 našel ale kleštinovej upínač MK3 na ER16 jen v katalogu, na e-šopu jen samý ISO. Nebo jsem slepej...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 22:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Vlado, to šnekové kolo by mohlo být i utopené pod průměrem té hlavice a šířku taky můžeš zmenšit, i když si myslím, že prodložení té hlavice o sílu kola ničemu nevadí a pokud by ti vadilo to odkryté kolo, není přece problém udělat si přes něj kryt do kterého můžeš udělat jen okénko na stupnici a dole pro pohyb šneku. Navíc když uvažuješ o digitálním odměřování, tak by to šlo zakrytovat celé, včetně šneku a výkyvného domečku a nechat v něm jen drážku pro hřídel šneku. To už jsou jen kosmetické úpravy.

S tou páčkou to byl jen návrh. Netušil jsem že je ten šroub taková prasárna. Samozřejmě i to tvé provedení s kolečkem je vyhovující. Jen bych na to kolečko ještě dodělal nějaké vroubkování.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 26.07.2019 12:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Lark píše:
...
S tou páčkou to byl jen návrh. Netušil jsem že je ten šroub taková prasárna. Samozřejmě i to tvé provedení s kolečkem je vyhovující. Jen bych na to kolečko ještě dodělal nějaké vroubkování.

Neřekl bych "prasárna". normální M12 s 4-hrannou hlavou. ale 4-hran 12x12mm je tam dost krátký na to aby se na něj něco nasazovalo a nekvedlalo to. I když pravda, mohlo by se to tam i zalepit.

Vroubkování je však zbytečné. :P Kupř. kola pohybu supportu, nebo pinoly jsou přibližně stejně velká, navíc chromovaná, úplně hladká, mají sice i kličku, ale jde s nimi točit v pohodě i bez té kličky. To aretační kolo je z Al odlitku, ktrého povrch je trochu drsný a i bez kličky nebo vroubkování ním lze ten M12 utáhnout opravdu na fest, normálně, rukou. :wink: A pak i bez problémů povolit. Klička by se na něj dala taky domontovat, ale myslí, že ta by tam jen překážela.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 26.07.2019 14:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
Nojo, ale ty kleštinový upínací trny s unášečem z Bazoše jsou na frézku to samý, jako vrtací hlavička, taky nevíš, kdy to vyletí nepojištěný šroubem ven. :cry:

Nevím co jsi viděl na Bazoši, ale ty čínské sety mají unašeče MK3 s axiálnám zajištěním závitem M12 na jejich užším konci kužele. Ten závit M12 je pro MK3 standart. Takže toto určitě z vřetene jen tak nevyletí.
Ale pokud máš na mysli to co posílal Palci72, na fotce ten starý, ožvatlaný, kleštinový unašeč download/file.php?id=95742&mode=view, ten má opravdu MK3 kužel zakončen jen tím standartním sploštělým koncem, takže tam na nějakej závit určitě nebude místo. Podle mne je to vhodné jen do vrtačky, nebo do pinoly (koníka) či vřetene soustruhu, tedy tam kde působí jen axiální síly, do frézky, kde jsou i boční síly a vibrace, se to asi nehodí.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 26.07.2019 15:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
VTjr píše:
Neřekl bych "prasárna". normální M12 s 4-hrannou hlavou. ale 4-hran 12x12mm je tam dost krátký na to aby se na něj něco nasazovalo a nekvedlalo to. I když pravda, mohlo by se to tam i zalepit.

Vroubkování je však zbytečné. :P Kupř. kola pohybu supportu, nebo pinoly jsou přibližně stejně velká, navíc chromovaná, úplně hladká, mají sice i kličku, ale jde s nimi točit v pohodě i bez té kličky. To aretační kolo je z Al odlitku, ktrého povrch je trochu drsný a i bez kličky nebo vroubkování ním lze ten M12 utáhnout opravdu na fest, normálně, rukou. :wink: A pak i bez problémů povolit. Klička by se na něj dala taky domontovat, ale myslí, že ta by tam jen překážela.

Tou prasárnou jsem měl na mysli, že je ten šroub udělaný z nějaký hnusný kulatiny, na které jsou ještě fleky okují. Na soustruhu bych si představoval čistě opracované šrouby, a i ten čtyřhran vypadá, že ani nemá ty plošky stejně dlouhé a možná ani ne stejný rozměr čtyhranu a závit taky nevypadá moc kvalitně. Ale to jsou jen kosmetické problémy a "na funkci rostlináře určitě nemají vliv". :D Je to prostě hrubý černý šroub, zlepšovaný v oleji.
S tím kolečkem ti věřím, že to jde snadno utahovat i bez vroubkování. Někdy se ale stane že máš umaštěné ruce a na to je to vroubkování právě vhodné. U koleček suportů, nebo koníku to nevadí, protože tím že je tam ta klička, nebo někdy i dvě, si pomůžeš opřením prstů právě o tu kličku, ale dělat nějakou kličku na to kolečko je určitě nesmysl. Nic ti ale nevnucuju a je jen na tobě co ti vyhovuje a co se ti líbí. Byl to jen návrh.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 26.07.2019 16:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Nakoniec som sa rozhodol pre túto sadu https://www.primadilna.cz/Drzak-klestin ... -d4618.htm. Cena je síce oproti tomu, čo kúpil palci72 o asi 60€ vyššia (skoro 200€), ale klieštin je v nej až 18 ks, sú od 3 do 20mm odstupňované pekne po 1mm, kufrík je drevený (to mám radšej než plastové) a pri tej cene je doprava aj na Slovensko zadarmo (teda je v cene). Inak našiel som aj takúto sadu https://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pr ... html?cur=1, kde je cena naozaj ľudová (96€), ale kleišin je len 6 ks. :o No jednak by mi asi chýbali tie najjemnejšie (3, 4 a 5mm) a dosť ma zneisťuje to, že tam píše pre každú klieštinu rozsah upínacích priemerov +/-1mm. Neviem či aj pri takom veľkom stlačení klieštiny je možné zachovať ešte dostatočnú presnosť nástroja (teda tu hádzavosť do 0,005mm, ako dole píšu). No a či vôbec je taká hádzavosť 0,005mm ešte v poriadku, alebo by mala byť menšia. Viem, že hlavne tvrdokovové nástroje nemajú rady hádzanie a že väčšie hádzanie významne znižuje ich životnosť.
Veď v tej sade 18 kliešin, čo som objednal, sa už pre priemer väčší o 1mm používa iná klieština. :wink: To sa mi vidí lepšie, stlačenie kleištiny je potom minimálne.

No a ešte, aby som mohol kleštiny používať aj v sústruhu namiesto univerzálky, tak si budem musieť niekde zohnať aj redukciu MK3>MK5, lebo tú 5-ku mám vo vretene. Asi je to dobré na kadejaké jemnôstky, i keď mám predsa aj druhý maličký sústruh kde mám 80mm univerzálku ale 4-čelustnú (normálnu TOSku, kde idú čeľuste spolu, centricky). Ja teraz som niekoľkokrát už použil na jemnejšie veci malú 80mm 3-čelustnú univerzálku, ktorú som si len tak upínal do tej veľkej. A kupodivu to skoro ani nehádže. Tak uvažujem, že asi dokúpim na uni-maxe 4-čelustnú so samostatne staviteľnými čeľusťami, ale nie tu velikánsku k AT320, ale len 100milimetrovú a tiež ju budem upínať do veľkej. Nakoniec u tej, čo má samostatne staviteľné čeľuste, nejaké extra centrické jej upínanie nemá zmysel riešiť.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 26.07.2019 16:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Lark píše:
S tím kolečkem ti věřím, že to jde snadno utahovat i bez vroubkování. Někdy se ale stane že máš umaštěné ruce a na to je to vroubkování právě vhodné. ...

Ne-ne Libore, opravdu je to dostatečně drsné i bez vroubků, i na velmi mastnou ušmudlanou ruku. :lol: Vždyť si představ šroub M12 otáčíš sílou ruky na průměru 100mm, čili pákový koeficient 8:1. Vyvineš moment opravdu značný i dost malou silou. A jsem přesvedčen, že tu závitovou tyč, kterou jsem tam dal místo toho šroubu (nemaje po ruce nic dostatečně dlouhého s M12), kdybys tím opravdu zabral, tak ji jen točením rukou za to kolo možná i strhneš. :roll: Vždyť víš jaké jsou ty běžné závitovky bláto. :mrgreen: Ale zkoušet to určitě nebudu. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne pon 29.07.2019 15:11, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 26.07.2019 17:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Já si vemu tenhle upínač. A do něj kleštiny 7, 5 a 3,5 mm do který se daj upnout i 1/8". Tím budu mít pokrytý vše s válcovou stopkou co mám, tedy 3-20 mm. Pak mám ještě trny 16 a 22 mm a na něj pár válcových nástrčných fréz 35-50 mm. S nima se ale musí opatrně, ty už tu moji frézku dost zatěžují. Našlo by se i pár stopek na MK3 mezi 20-35 mm. Nojo, všechno kupa peněz, když je to jen na hraní. :( Chtělo by to ještě pár tvarovek, kotoučovek a pilek. Na modulovky ani nepomejšlím. Člověk nemůže mít všecko, co by chtěl. :mrgreen:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 09.08.2019 14:22 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
VTjr píše:
Nakoniec som sa rozhodol pre túto sadu https://www.primadilna.cz/Drzak-klestin ... 4618.htm...

Tak už to konečne príšlo, teším sa, vyzerá to veľmi pekne a kvalitne. Na rozdiel od toho obrázku na ich stránkach, kufrík nie je drevený ale krásny kovový (hlavne, že nie je taký lacný plastový). Doručenie síce trvalo skoro 2 týždne od dňa objednania a zaplatenia predfaktúry, ale zas bola doprava z Česka na Slovensko v cene. Zrejme to ale mali v sklade v inej krajine, pretože až po vyše týždni prišla info, že sa to presunulo z externého skladu a odoslalo mne.
Tu sú fotky:
Příloha:
Kliestiny_kufrik_m.jpg
Kliestiny_kufrik_m.jpg
[ 115.66 KiB | Zobrazeno 1803 krát ]

Příloha:
Kliestiny_kufrik_otvoreny_m.jpg
Kliestiny_kufrik_otvoreny_m.jpg
[ 124.29 KiB | Zobrazeno 1803 krát ]

Příloha:
Kliestiny_detail_trn_MK3_m.jpg
Kliestiny_detail_trn_MK3_m.jpg
[ 84.87 KiB | Zobrazeno 1803 krát ]

Příloha:
Kliestiny_detail_ER32_male_m.jpg
Kliestiny_detail_ER32_male_m.jpg
[ 75.25 KiB | Zobrazeno 1803 krát ]


_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne pát 09.08.2019 23:59, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 09.08.2019 14:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Příloha:
Kliestiny_detail_ER32_velke_m.jpg
Kliestiny_detail_ER32_velke_m.jpg
[ 69.18 KiB | Zobrazeno 1801 krát ]

Příloha:
Kliestiny_trn_komplet_m.jpg
Kliestiny_trn_komplet_m.jpg
[ 92.63 KiB | Zobrazeno 1801 krát ]


A nakoniec tabuľka z návodu s toleranciami hádzavosti.
Příloha:
Kliestiny_parametre.JPG
Kliestiny_parametre.JPG
[ 53.48 KiB | Zobrazeno 1801 krát ]

Tak neviem, či je hádzavosť v rozsahu 2 až 3 stotiny mm v poriadku, či to nie je shit. :? Domnievam sa ale, že pre moje hobby potreby by to snáď mohlo stačiť. :roll: Ale tí, čo niečo frézujú v stotinových toleranciách, tým by to zrejme vadilo. Čo si o tom myslíte? :o

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne sob 10.08.2019 20:55, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 09.08.2019 17:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Na frézování jsou ty házivosti určitě dostatečné. Na přesné soustružení už by to někdy mohlo vadit. Ještě jde o to, co skutečně naměříš.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 12.08.2019 19:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
Dávej bacha při frézování s vrtací hlavičkou. Číňan ji má obvikle jen naklepnutou na kuželu a není vevnitř hlavičky pojištěná šroubem. ...

Ano, je t přesnĕ tak. :wink: Teď když jsem tu vrtačkovou hlavičku vyndával z vřetene, abych tam dal trn s kleštinou, tak se mi ji podařilo z te osy MK3 pomĕrně snadno uvolnit. Fakt, frézu do ní nedám už ani náhodou. :P A to jsem v ní mĕl dokonce i trn s pilkou, naštěstí nepílil jsem moc. 8)
Jinak k pilce. 8O Když řežeš drážku do oceli tak z toho lítaji neskutečné tenké, krátké šponky. :x Jedna sviňa se mi zapíchla do chodidla, ani nebyla vidět, ale cítit byla při každém kroku. :x Mĕl jsem co dĕlat abych ji za pomoci zrcadla lupy a čelovky vyoperoval. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 12.08.2019 21:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To frézovací vřeteno nemá průchozí díru na šroub, nebo není závit jen v té hlavičce?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.08.2019 0:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Trn pro hlavičku nemá díru se závitem. Hlavička by se teoreticky dala převrtat ale aby chodily čelisti musel by být zapuštěný šroub. Ovšem jak asi, když naklepnutý trn je zároveň s vnitřkem hlavičky? Já napatlal kužel trnu do hlavičky Loctite 648 zajišťovákem, ten povolí jen za tepla. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz