Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: kompatibilita sensored/sensorless ESC
PříspěvekNapsal: pát 08.11.2019 14:02 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 2.12.2015
Příspěvky: 11
Ahoj.
Potrebujem poradiť. Mám v buggy 1/8 brushless senzorový motor. Regulátor som mal z tých lacnejších, preletel som mlákou a bolo po ňom. Riešim nejakú waterproof náhradu a bezsenzorové regulátory sú podstatne lacnejšie ako senzorové. Bude to elektromotoru veľmi vadiť, ak tam nebude zapojený senzorový konektor? Behám s tým okolo domu a nemám ani závodné ambície. Vychádzam z toho, že senzory len dávajú spätnú väzbu regulátoru aby vedel optimalizovať reguláciu, čo ja ako hobby laik nemám ani šancu posúdiť, keďže nejazdím na dráhe, ani na čas. Ďakujem.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 08.11.2019 14:46 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
dám sem jen příspěvek, protože mne to taky zajímá - senzorový motor jsem nikdy neměl.
Odhaduji, že při použití senzorového motoru i s reglem bude lepší rozjezd - citlivější a větší točivej moment. Při vyšších otáčkách se to asi neposoudí, jestli je tam klasickej bezsenzorovej regl. Ale je to můj odhad, takže mne taky zajímají zkušenosti někoho, kdo s tím laboroval.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 10.11.2019 8:49 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.7.2019
Příspěvky: 75
Bydliště: Tachov
Ahoj, tady není co vymejslet ;)
Stridavy motor musí mít stridave ESC
Jednosměrný má jednosměrné ESC

Podle typu jízdu a velikosti zvolis regl. Ten kabel je u střídáku protože se pohyb řídí přes frekvenci z reglu. U jednosmernyho je to kotva. Je tam rozdíl v údržbě, výkonu, spotřebě energie. Můžu poslat odkaz kde je to pěkně popsané, kdybys měl zájem.

Ahoj!

_________________
Jeep Cheeroke_vse china Axial SMT10 - ve výstavběMaverik Strada DCFlysky FS GT3B konvert na 3S


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 10.11.2019 9:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Jehla píše:
Ahoj, tady není co vymejslet ;)
Stridavy motor musí mít stridave ESC
Jednosměrný má jednosměrné ESC

Podle typu jízdu a velikosti zvolis regl. Ten kabel je u střídáku protože se pohyb řídí přes frekvenci z reglu. U jednosmernyho je to kotva. Je tam rozdíl v údržbě, výkonu, spotřebě energie. Můžu poslat odkaz kde je to pěkně popsané, kdybys měl zájem.

Ahoj!


Tak mi trošku přijde, že jsi vůbec nepochopil, co je v dotazu napsáno.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 10.11.2019 9:43 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Jehla píše:
...Můžu poslat odkaz kde je to pěkně popsané, kdybys měl zájem.

Ahoj!

Prosím o ten odkaz. Dík.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 10.11.2019 10:30 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.7.2019
Příspěvky: 75
Bydliště: Tachov
jyrry píše:
Prosím o ten odkaz. Dík.


http://m.cz.usattmotor.com/news/what-is ... 16389.html

_________________
Jeep Cheeroke_vse china Axial SMT10 - ve výstavběMaverik Strada DCFlysky FS GT3B konvert na 3S


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 10.11.2019 10:32 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.7.2019
Příspěvky: 75
Bydliště: Tachov
Solim Namez píše:

Tak mi trošku přijde, že jsi vůbec nepochopil, co je v dotazu napsáno.


Pochopil jsem z toho že se ptá na senzorovy kabel, jestli bude vadit pokud nebude připojen. Proto mi prisla ma odpoved ok. Je možný že jsem to pochopil spatne. Jak jsi to pochopil ty?

_________________
Jeep Cheeroke_vse china Axial SMT10 - ve výstavběMaverik Strada DCFlysky FS GT3B konvert na 3S


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 10.11.2019 10:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Do tištěný formule jsem koupil z HK set, senzorovej motor a regl. Motor jsem zkoušel i na bezsenzor regl a podstatně horší chování na malých otáčkách, dokonce lehká cukatůra a vypadalo to, že trochu váhá na kterou stranu se točit. Originál set naprosto spolehlivý a plynulý rozjezdy do malých otáček kdy ještě popis na motoru nebyl "rozmazanej". Oko vidí "nerozmazaně" asi do 15 ot/sek.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 10.11.2019 10:38 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.7.2019
Příspěvky: 75
Bydliště: Tachov
https://www.rc4x4.cz/viewtopic.php?f=21&t=18343

A tady ještě jeden, kolegové na rc4x4 to tam taky řešily.

_________________
Jeep Cheeroke_vse china Axial SMT10 - ve výstavběMaverik Strada DCFlysky FS GT3B konvert na 3S


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 10.11.2019 12:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 23.11.2016
Příspěvky: 319
Bydliště: Český Těšín
Obrázky: 2
Jehla píše:
Ahoj, tady není co vymejslet ;)
Stridavy motor musí mít stridave ESC
Jednosměrný má jednosměrné ESC


Pěkná blbost, nemusí to být pravda vždy, pokud to střídavý regulátor umí a je programovatelnej, tak se jednoduše přepne na stejnosměrný a můžeš pak připojit klasickou plechovku .......

(Stejnosměrný regulátor pak pouze pro stejnosměrný motor.)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 10.11.2019 13:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No... akorát... že ty naše BLDC motory vůbec nejsou "střídavé"... stačí si najít co to BLDC jako je.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 10.11.2019 16:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 23.11.2016
Příspěvky: 319
Bydliště: Český Těšín
Obrázky: 2
jyrry píše:
No... akorát... že ty naše BLDC motory vůbec nejsou "střídavé"... stačí si najít co to BLDC jako je.


Fajn detail, ale nikdy v životě jsem neslyšel jediného modeláře, že by se o BLDC motoru vyjadřoval jinak než že je "střídavý".
Komutace se tam střídají, to nepopřeš a když mu nabídneš BLDC, tak se na tebe bude dívat jako na blbce :mrgreen:

V naši moravské kotlině prostě tomu řákáme "plechovka" a "stříďák" :lol:
Nebo odborně neanglicky Bezkartáčové stejnosměrné motory .....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 10.11.2019 18:36 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 2.12.2015
Příspěvky: 11
Ďakujem za odpovede.
Ako píše Celeron, presne toho škubania sa obávam. Keby ma to napadlo pred tým než zhorel regl, tak som to mohol vyskúšať jednoduchým odpojením senzorového kábla. Uvažujem ale, že bezsenzorový regl. nepotrebuje dodatočné info, spätnú väzbu, kdežto senzorový bez info robí neplechu.
Jehla si trošku poplietol komutátorový a bezkomutátorový motor a priplietol do odpovede klasické plechovky.
Ja som sa však pýtal na motory a regulátory brushless (strieďák) či bude fungovať motor so senzormi s bezsenzorovým regulátorom.
Ešte chvíľu počkám, či niekto neurobí experiment a jednoducho neodpojí senzorový kábel a podelí sa s poznatkami. Predsa len rozdiel 30€ medzi regulátormi je už dosť peňazí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 10.11.2019 19:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Stříďák a plechovka (stejnosměrný motor) jsou běžné výrazy v modelařině a (téměř) každý jim rozumí. Jen nevím, proč se do problematiky pletou stejnosměrné motory. O jednosměrných nebo obousměrných motorech už ani nemluvě.
Všeobecně se dá říct, že senzorový motor bude s bezsenzorovým regulátorem fungovat, ale není pro takové použití "plně optimalizovaný", tzn., že klasický bezsenzorový BLDC motor bude fungovat lépe.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 11.11.2019 12:25 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 2.12.2015
Příspěvky: 11
Nedalo mi to a ešte som trošku zapátral v cudzom jazyku. Prešiel som pár diskusií a nakoniec som našiel veľmi dobre popísané rozdiely medzi sensored/sensorless motormi a regulátormi. V podstate sa mi potvrdili domnienky, že senzorový ESC potrebuje informácie o motore aj zo senzorového kábla. Na záver článku je uvedené v preklade toto:
Z hľadiska kompatibility je tiež dôležité si uvedomiť, že motor Sensored môžete používať na bezsenzorovom ESC, ale nie bezsenzorový motor na senzorovom ESC.

Pre poriadok prikladám link:
https://www.asiatees.com/article?Sensor ... otor&id=11


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz