Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 26.11.2019 10:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Zdravím,

mám 6+ let starou tiskárnu Průša i3. Občas na ní něco odejde, tak se snažím to nahradit, ale v poslední době zjišťuju, že se tiskárny dost posunuly. Tak bych chtěl tuhle věc nějak aktualizovat, ale pokud možno tak, abych použil hotová řešení a nemusel sám něco konstruovat a vymýšlet rovnáky na ohejbáky :-). Vytisknout nové díly ano, koupit nějaké komponenty taky, ale něco nevyzkoušeného navrhovat pokud možno ne a kovodílnu taky nemám. Takže dotaz je, co se na takové tiskárně dá snadno vylepšit, a pomocí jakých konkrétně věcí? Kde vidím prostor ke zlepšení já:

Extrudér a hot-end: původní hot-end na 3mm filamenty odešel, tak jsem koupil J-head V6. Má trochu jiné uchycení do extrudéru, moc tam nepasuje, a trochu se při tisku hýbe. Na druhou stranu chlazená vstupní část větrákem je pro rovnoměrnost tisku plus. Extrudér je s dotlačováním filamentu na zubatý váleček pomocí ložiska, náhon je 3D-tištěnými ozubenými koly s převodem do pomala. Díval jsem se, že dneska už jsou extrudéry s náhonem na obě strany filamentu. Ale který koupit? A který hot-end do něho pasuje? Navíc vidím hodně prodávat extrudéry na bowden, což nevím jestli chci. Asi chci něco, kde bych ponechal původní iXový vozík a všechno na něm případně vyměnil.

Tisková plocha: Teď mám RepRap MK2a, což je plošňák s cestičkama v roli odporového drátu, na tom skleněnou desku, na ní PET pásku, a na ni dávám ABS rozpuštěné v acetonu (funguje mi to jak pro ABS, tak pro PETG). Četl jsem, že se používají i jiné formy úpravy desky pro uchycení k povrchu, případně i žádné, a že se používá i plechová plocha. Co doporučujete?

Doraz osy Z - mám tam mikrospínač, a není to s přesností kdovíjaké. Četl jsem i o optických systémech, případně i indukční kalibraci osy Z.

Elektronika - mám RAMPS a Arduino Mega s firmwarem Marlin. Jako funguje to, ale už třeba větrák pro J-Head jsem musel zapojovat na nějaké náhodné piny, samostatný spínaný vývod tam pro to není. Tak třeba kdyby bylo něco modernějšího? Možná i něco s rychlejším procesorem (ARM)? A jaký firmware?

Způsob tisku - dneska většinou mají tiskárny SD karty a nějaký ten displejík s tlačítkama. Já jsem si teda pro zajímavost dobastlil stavový displej 16x2 znaky, ale jinak tisknu přímo z počítače přes USB (používal jsem RepetierHost, ale zdá se, že v nové Fedoře už/ještě není, tak asi přejdu na Pronterface nebo něco). Používáte ty SD karty?

(s modely to souvisí jen okrajově, takže klidně mě odkažte na nějaké vhodnější fórum)

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 27.11.2019 15:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
Ahoj,
Extruder: kukni na YT, RiMr = Richard Mrázek. Má mnoho videí aj o krátkom extruderi pre CR10 aj s dojpohonom. Máš "Prusu", aj o nej je tam pár kúskov.
https://www.youtube.com/watch?v=RPWJFe8G2_I&t=300s , https://www.youtube.com/watch?v=3Hl9p181lP8 a mnoho ďalších.
Tlačová plocha: ja mám sklo a natieram ho tyčinkovým lepidlom na papier (PLA, PETG, ABS, Flex) Nylon sa mi pri väčších kúskoch odlepí.
Doraz Z: myslím si, že opakovaná nepresnosť spínača je aj tak menšia ako chyba pri mechanickej kalibrácii stola. ABL osobne považujem len za biznis.
Elektronika: HW je odborne mimo mňa. FW - Mám Ender3 a vanilla Marlin pre Ender3 ver. bugfix. 1.9. Prečo nie najnovší? Lebo je v ňom ABL, ktoré nepotrebujem, a nie sú staršie funkcie (dôvodom je malá pamäť).
SD karta: používam, tlačiareň je potom samostatná a môže hučať niekde v kúte sama.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.11.2019 16:27 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Mě tedy podle popisu přijde, že Yenya právě v podstatě ani Průšu nemá, má nějakou tu opravdu prapůvodní verzi navíc zřejmě vzniklou jako slušný bastl. Já s Průšou začínal u i3 mk1 a už ten se lišil hodně, například už tehdy měl Průša Rambo a ne RAMPS s displejem jako standard atd..
Já napíšu něco, co se nebude líbit - já bych to celé vyhodil (tedy reálně si spíš nechal leccos na bastlení) a koupil tiskárnu novou, pokud je Průša finančně mimo, tak klidně nějakou ANET, CR10 a tak, už se tu vícekrát rozebíralo. Ono to totiž vylepšení tak staré tiskárny, jak se popisuje, nevyjde o moc levněji a výsledkem nejspíš bude dost chaotický bastl - jasně že to jde, jen to prostě moc nevychází smysluplně...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.11.2019 23:35 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
Ja som kúpil toto: https://www.banggood.com/TWO-TREES-Orig ... rehouse=CN
Som spokojný. Priemer na podávaní je menší ako pôvodný pastorok, tak cca 8-9mm, takže pre Ender3 to dáva 142 krokov/mm. Ale sú tam aj iné konštrukcie s náhonom na obe kolieska.
RiMr: máš pravdu, ale vyrába a predáva aj extrudery na Prusa a na iné podobné.
Podľa môjho názoru je bowdenové podávanie výsledkom minimalizácie ceny stroja. Ender3 to má. Má ale pohon Z len na jednej strane. Záťaž s motorom viac kloní nosník vozíka (meral som to). A keď je to už vymyslené, montujú to aj na iné tlačiarne.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.11.2019 6:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
YenyaKas: Proč vlastně zakládáš téma, když už jsi vlastně rozhodnutý, jak tiskárnu vylepšit??

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.11.2019 7:51 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
BoŠ píše:
YenyaKas: Proč vlastně zakládáš téma, když už jsi vlastně rozhodnutý, jak tiskárnu vylepšit??


fakt nechapem tieto reci "naco pises" ... sak to necitaj ak ta to nezaujima

1/ ked ho zakladal, nebol rozhodnuty - pise to
2/ aby sme sa poucili aj my co to citame a zaujima nas to?

YenyaKas - kludne pokracuj, tiez mam doma stary vergel tak nech vidim ako dopadnes az to budem robit ja :mrgreen:

ja ale planujem zmenit hotbed na 20x30 lebo 20x20 mi nestaci, uz je doma, aj profily, len "nejsou lidi" :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.11.2019 8:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
No, rozhodnutý nejsem, ale tak píšu že jsem investoval další čas do zkoumání a nějak jsem pokročil. Já jsem rád za doporučení co mi tady lidi dávají, ale samozřejmě nezakládám vlákno s tím, že se všema doporučeníma budu bezvýhradně řídit. Třeba doporučení zahodit to celé a koupit jiné hotové řešení, které za dalších šest let bude mít ten stejný problém, to asi nechci. To spíš do toho investuju trochu úsilí, bude mě to stát o něco víc času, možná o trochu míň peněz, ale budu u toho vědět co dělám.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.11.2019 8:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
ujovko píše:
Ja som kúpil toto: https://www.banggood.com/TWO-TREES-Orig ... rehouse=CN
Som spokojný. Priemer na podávaní je menší ako pôvodný pastorok, tak cca 8-9mm, takže pre Ender3 to dáva 142 krokov/mm. Ale sú tam aj iné konštrukcie s náhonom na obe kolieska.
RiMr: máš pravdu, ale vyrába a predáva aj extrudery na Prusa a na iné podobné.
Podľa môjho názoru je bowdenové podávanie výsledkom minimalizácie ceny stroja. Ender3 to má. Má ale pohon Z len na jednej strane. Záťaž s motorom viac kloní nosník vozíka (meral som to). A keď je to už vymyslené, montujú to aj na iné tlačiarne.

Jo, tohle je pár stovek, něco takového zkusím taky objednat pro další pokusy. Třeba jsem objevil toto:

https://www.ebay.com/itm/Double-Gear-1- ... 3866538665

- to má náhon na obě strany, a ještě převod do pomala (akorát teda plastový). A vypadá to, že by do toho možná mohl jít upnout i standardní E3D hotend. Na těch Průšových extrudérech se mi líbí to, že mají snahu řešit i proudění vzduchu kolem výtisku a vedení kabelů.

Další zajímavá věc je Bear extruder (a mají k tomu celou alternativní osu X):

https://guides.bear-lab.com/Guide/3.+Extruder/13

S tím přímým náhonem bez redukčního převodu: máš na ose krokového motoru zbroušenou plošku? Já mám nějaké krokové motory jen s kulatou osou, tak si říkám, jak dobře potom bude ten pastorek jen tím červíkem držet - jestli tam teda udělat zářez nebo něco.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.11.2019 9:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
YenyaKas píše:
Zdravím,

mám 6+ let starou tiskárnu Průša i3. Občas na ní něco odejde, tak se snažím to nahradit, ale v poslední době zjišťuju, že se tiskárny dost posunuly. Tak bych chtěl tuhle věc nějak aktualizovat, ale pokud možno tak, abych použil hotová řešení a nemusel sám něco konstruovat a vymýšlet rovnáky na ohejbáky :-). Vytisknout nové díly ano, koupit nějaké komponenty taky, ale něco nevyzkoušeného navrhovat pokud možno ne a kovodílnu taky nemám. Takže dotaz je, co se na takové tiskárně dá snadno vylepšit, a pomocí jakých konkrétně věcí?


Toto bylo zadání autora vlákna, odpověď mu napsal Tomashr - s touto odpovědí se ztotožňuji.
Kdyby autor napsal, že chce modernizovat tiskárnu, a současně má chuť experimentovat, ladit a hrát si, tak mlčím a nereaguji.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.11.2019 10:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
S tímhle zadáním:

YenyaKas píše:
Vytisknout nové díly ano, koupit nějaké komponenty taky, ale něco nevyzkoušeného navrhovat pokud možno ne a kovodílnu taky nemám


je myslím odpověď tomashr ve stylu "zahoď to a kup celou novou tiskárnu" docela v rozporu.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.11.2019 10:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
YenyaKas píše:
S tímhle zadáním:



je myslím odpověď tomashr ve stylu "zahoď to a kup celou novou tiskárnu" docela v rozporu.


Myslím spíš na ty rovnáky na ohejbáky.... Pochybuju, že někde najdeš celý set pro update, spíš si myslím, že budeš dávat dohromady hromadu různých jiných částí různých tiskáren, a to většinou vede k tomu, že spoustu času strávíš rovnáním ohejbáků, a laděním. Takže pokud máš dost času a chceš si "zamodelařit", tak je to OK. Pokud nemáš moc volného času, nebo ho chceš věnovat jinému koníčku, jdeš prošlapanou cestou, a pořídíš nový set tiskárny. Přece jen ten vývoj v oblasti 3d tisku i díky levným čínám pádí vpřed, a šest let je prostě šest let - pravěk 3d tisku.

Každopádně ti přeji, ať se ti dílo podaří! A je jedno, kterou cestu zvolíš.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.11.2019 11:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.1.2010
Příspěvky: 1102
Bydliště: PN - SK
YenyaKas: mozno nie celkom podla zadania, ale skus sa pozriet na RiMr-ovu ponuku 3D tlaciarni, napriklad Ender vyladi a predava aj s dalsou podporou, podla mna stoji za to uvazovat aj o takejto moznosti.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.11.2019 11:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
Áno, na hriadeľoch motorov mám zabrúsené plochy. Zober pilník/brúsku a zabrús to. To nemusí byť "presné".

Na jar som kúpil Ender3 za 190€. Na nete je asi vagón vylepšení a doplnkov..... Ja som doplnil druhý pohon na Z (cca 20€), pohon exrudera (17€) a pomocou tlačených dielov som upravil na priamy pohon (bez bowdenu) a zmenil som ofuk chladiča nad hot-end-om. Ofuk výtlačku nepoužívam, mám tam pôvodný ventilátor v upravenej polohe. Nahral som boot-loader a dal som Marlin. Toť vsjo.
Odmietam nové dosky, tlmiče rázov, dotykové displeje, prídavné karty a dokonca aj ABL a ....., to som si mohol kúpiť Ultimaker.
Pokiaľ nebudú všetky pohony kalibrovanou skrutkou, všetky pojazdy po kalibrovaných vedeniach, pokiaľ nebude okolo tlače tepelne riadená komora, bude to stále len hračka.
A nakoniec materiál, veď po vychladnutí sa skriví, scvrkne, medzi vrstvami je pnutie, v rohoch a spojoch ešte vačšie...... Treba sa pýtať zlievačov a zváračov, čo to robí. Ale lodičkám, žabkám, háčikom .... je to aj tak jedno.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.11.2019 12:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
YenyaKas píše:
S tímhle zadáním:

je myslím odpověď tomashr ve stylu "zahoď to a kup celou novou tiskárnu" docela v rozporu.


Není to jediná odpověď, ale s tím rozporem tak docela nesouhlasím. Jde o to, že jak tu sám dokola píšeš věci typu "kopím extruder XXX, je za pár stovek", tak že pokud si ty položky za pár stovek posčítáš, tak můžeš někdy i být docela překvapený. Reálně se totiž tím "upgradem" dostaneš snadno do cen celých Anet a Enderů (nového Průši přeci jen ne, ale i tak je to dost).
Ono je to super, pokud opravdu bereš za prioritu to "hraní si", pak to není problém, ale pokud jde o smysluplnou cestu k výsledku, tak už to je horší.
Sám jsem na tohle totiž už také narazil - uvažoval jsem o stavbě druhé tiskárny s využitím zbytků, co tu mám (třeba prakticky kompletní sada krokáčů z i3mk1), jenže když jsem si to napsal do Excelu, tak jsem zjistil, že mne to vyjde jednoznačně hůře, než Anet a další varianty, on je zkrátka u komponentů i nákup z Číny pořád ještě docela drahý proti tomu, za jaké ceny to berou tamní větší výrobci a výsledkem je, že celek bývá proti dílům levnější celkem běžně a někdy dokonce i docela o dost...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.11.2019 13:10 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
YenyaKas, náhoda chcela: https://www.youtube.com/watch?v=OWA4QySLiko


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz