Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 07.12.2019 9:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Lark píše:
Ano to vím, ale udělat doma sadu vložek se čtyřhannou dírou, aby nešmajdala zase není tak snadné...

Prostě vyvrtám o trochu menší díru a čtyřhranným pilníkem ji vybrousím v rozích. Jsme hobbýci a tak nějaká setina sem, tam, zas tolik nevadí. On se ten závitník v díře vystředí, jako když se na tom soustruhu vrtá.
Mám takhle probroušených i pár klasických matek na rozměr čtyřhranu závitníků. Když je pak závit utopený v díře, kam se nedostanu s vratidlem, nasadím na něj tu matku a nástavcem z goly vesele závituju :wink:

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 07.12.2019 9:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 17.6.2019
Příspěvky: 277
Bydliště: Země
Obrázky: 6
jova píše:
Až dostaneš ten soustruh "do ruky" tak si na řezání závitů vyrob tohle: https://stroje.hyperinzerce.cz/kovoobra ... k-nabidka/
Do nějaké M8, M10 do udržíš v ruce i bez té příčky a řezání rávitů na tvém soustruhu bude vždy přesné a pod kontrolou.


Myslel jsem, že odkaz byl umazán nebo že je tajnej a chtěl o něj požádat... při psaní odpovědi s citaci se ale v ní ukázal... tak alespoň foto z té inzerce :wink:
Kód:
https://img2.hyperinzerce.cz/x-cz/inz/10329/10329885-novy-drzak-zavitovych-ocek-6.jpg


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 07.12.2019 11:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
Občas pri opravach-prerezani zavitov používam dvanasthrannu hlavicu z gola sady :D na M 12 to je "8", Ako "jova" spomínal tiez som si urobil na M10 redukciu prevrtanim a dorobenim pilnikom inak predávajú predĺženia na zavitniky ale cena :(

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 08.12.2019 10:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Já při řezání závitů očkem na soustruhu nepoužívám ani to pouzdro na očka s morse kuželem. Prostě očko v sadovým držáku opřu o nezataženej koník a ten celej rukou přiměřeně tlačím k univerzálce. Na malejch hajtrách s lehkým koníkem a namazaným ložem to jde v pohodě. Rukojeť držáku mám opřenou o kostku suportu. Dělal jsem tak stovky závitů, dokonce i závitovky na dýlku co dala morse "díra" v koníku. :wink: Akorát bacha, při těch závitovkách se dá na nerezu bez chlazení očko dokonce "spálit".


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 08.12.2019 13:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
... Prostě očko v sadovým držáku opřu o nezataženej koník a ten celej rukou přiměřeně tlačím k univerzálce. Na malejch hajtrách s lehkým koníkem a namazaným ložem to jde v pohodě. Rukojeť držáku mám opřenou o kostku suportu. ...

Tak tak. Naši nástrojaři to jinak nedělali, já to odkoukal od nich.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.01.2020 12:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Taky to tak dĕlám 8) , i když u větších závitů je to problém udržet :roll: , ale závity nad M8 řežu opravdu zřídka. :wink:

Ale celá táto poslední debata začala o hlavičce na závitníky, ne na očka. :o
Stále mi není jasné jak to s ní funguje, její princip, tedy jak dovede změnit směr otáčení závitníku když je poháněná jen svou rotací nebo rotací obrobku (v soustruhu). :?
Totiž, i když by nějaký vnitřní mechanismus při překročení nějakého mezního momentu náhle změnil směr otáčení závitníku na opačný, tak který moment by zaručil jeho vyšroubování ven? 8O Nedovedu si to představit bez reverzu pohybu celého vřetene. Dovedu si představit, že při nĕjakém mezním momentu se hlavička držící stopku závitníku uvolní na volné protáčení a po zménĕ směru vřetene tam cosi cvakne, hlavička se spojí s ním pevně a závitník vyšroubuje ven. Ale aby se to událo při nezměněném směru otáčení vřetene - to si představit nedovedu, ale možná je jen moje představivost nedostatečná. :mrgreen:

Takže tohle je podstata, proč jsem tu debatu o závitořezných hlavičkách vyvolal. :wink:
Samozřejmĕ já tím nikterak nespochybňuji užitečnost tĕch zmiňovaných držáků oček, ale tam prostĕ není co řešit, buď ano nebo ne - jejich princip je naprosto zřejmý a pro nkoho, kdo má doma soustruh ani jejich zhotovení není problém. :)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.01.2020 12:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ale nedávno jsem do pomĕrně houževnaté oceli řezal očkem M14x1. Dalo to zabrat, ještĕ štěstí že byl jemný. Ale na tyto případy mám ve zvyku ještě trn na začátku aspoňna 2-3 mm délky ztenčit téměř na malý průmĕr závitu, to pak taky usnadňuje centrování začátku řezání. Tenčí čast pak po nařezáni pochopitelnĕ odstraním.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.01.2020 13:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Fór je upnout do soustruhu (pokud to jde) a závit "vyhrubovat" kudlou a pak došlechtit očkem. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.01.2020 14:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
VTjr píše:
...
Stále mi není jasné jak to s ní funguje, její princip, tedy jak dovede změnit směr otáčení závitníku když je poháněná jen svou rotací nebo rotací obrobku (v soustruhu)...


Podle mě, by tyhle hlavy na soustruhu upnuté v koníku nefungovaly. Potřebují, aby měly "pohon", to znamená, aby se ta vstupní hřídel otáčela vůči části těla, které stojí.
Tady to máš i rozebrané: https://www.youtube.com/watch?v=74_SLCFAftY
V nákresu jsou vidět dvě třecí spojky a převod pro zpětný chod.

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.01.2020 15:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ta hlavička, kterou uvažoval VTjr nemá žádné třecí spojky, ale je v nich planetový převod. Při řezání závitu je kleština se závitníkem spojená se stopkou pohonu, a po překročení nastaveného momentu se přesune na planetový převod a změní smysl otáčení a většinou i zvýší otáčky. Ta spojka pro přepínání je mezi pružinami s nastavitelným momentem podle průměru závitu. A opravdu potřebuje pohon, protože potřebuje zaaretování tělesa prvodovky (hlavičky).
Dělají se ale i hlavičky, které tu aretaci nepotřebují a nepotřebují ani samostatný pohon. jsou proto použitelné i na soustruhu. Je to ale o jiných penězích. :D
https://www.mt-nastroje.cz/Zavitorezna-hlava-bezpecnostni-Zhb-21xMk3-d3065.htm


Přílohy:
Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG
[ 33.13 KiB | Zobrazeno 1290 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.01.2020 15:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Lark píše:
...
Dělají se ale i hlavičky, které tu aretaci nepotřebují a nepotřebují ani samostatný pohon. jsou proto použitelné i na soustruhu. Je to ale o jiných penězích. :D
https://www.mt-nastroje.cz/Zavitorezna-hlava-bezpecnostni-Zhb-21xMk3-d3065.htm


Tak mi jí ukaž :D Ani jedna, tebou uvedené, to není.

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.01.2020 16:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Už jsem z fabriky 6 let a přesné označení si nepamatuji, ale ty co se u nás používaly, tak byly bez reverzu a měly jen odpruženou korekci stoupání, jako ta z odkazu. Ty s reverzem musí mít tu aretaci tělesa, jako má ta Narex na obrázku, a ta samozřejmě potřebuje pohon, takže nejde na soustruhu použít.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.01.2020 19:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
jova píše:
...Podle mě, by tyhle hlavy na soustruhu upnuté v koníku nefungovaly. Potřebují, aby měly "pohon", to znamená, aby se ta vstupní hřídel otáčela vůči části těla, které stojí...

To je asi ta podstatná informace, tedy to, co mi doposud unikalo. 8)
Takže pokud tĕlo hlavičky je nĕčím fixováno aby se netočilo, tak už si dovedu tu funkci zmĕny smĕru pomocí planetové převodovky docela dobře představit.
Bez toho mi to skutečnĕ nedávalo smysl. Protože kdyby tomu tak nebylo, proč by se to jinak nedalo použít i v soustruhu? Je přece úplnĕ jedno, jestli se točí nástroj (závitník) a obrobek stojí, nebo naopak. Pohyb je relativní.

Použití hlavičky v soustruhu by ale bylo taky možné, kdyby se její tĕlo propojilo se skličovadlem soustruhu a otáčelo se spolu s obrobkem. :roll:

Ale ještĕ je tu malý detail. Hlavička patrnĕ musí mít tu hřídelku s kleštinou pro závitník výsuvnou, pro kompenzaci stoupání. Dovedl bych si pak představit i takovou automatiku zmĕny smĕru otáčení a tudíž ukončení řezání závitu, že by se nastavila max. délka vysunutí kleštiny při které by docházelo k automatickému reverzu.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.01.2020 19:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tak jsem znovu rozjel debatu, tentokrát správným smĕrem. :wink:
Díky za příspĕvky, odkazy a obrázky. 8)

Každopádnĕ jsem pochopil, že to má význam kdybych například vyrábĕl nĕjaké perforované upínací stoly s rastrem závitových otvorů, ale jinak to pro kutila-modeláře je to naprostá zbytečnost.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.01.2020 21:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Na to použití na soustruhu je snazší použít tu bez reverzu a reverzovat rotaci vřetena. Na ty desky s rastrem závitů je zase výhodnější ta s reverzem, ale musel by si jí pohánět tím frézovacím nástavcem.
Pro občasné domácí použití je to podle mého názoru, zbytečný a drahý luxus.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 82 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz