Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: INAV - přehřívání motorů
PříspěvekNapsal: sob 11.04.2020 19:55 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 99
Bydliště: Vysočina
Zdravím,
rozcházím teď na jedné koptéře INAV a během letu se dva diagonální motory přehřívají ("táhnou" celou váhu) a druhé dva diagonální se zase "flákají" (jen udržují rovnováhu). Zároveň s tím se koptéra jakoby chvěje (rychle kolébá ze strany na stranu).
Setkal se s tímhle chováním někdo? Nevíte prosím, čím to je a co s tím?
Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV - přehřívání motorů
PříspěvekNapsal: sob 11.04.2020 20:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Podle mě je/jsou vrtule nakřivo. "Nefoukají" přímo pod sebe a vytváří tak točivý moment, který pak nemusí vyrovnávat ty protiběžné vrtule (ala trikoptera se servem). Tohle bych zkontroloval jako první.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV - přehřívání motorů
PříspěvekNapsal: ned 12.04.2020 5:00 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 99
Bydliště: Vysočina
prikrylm píše:
Podle mě je/jsou vrtule nakřivo.

Vrtule nakřivo nejsou, jelikož před iNAVem byl v tom FC nahrán BetaFlight a motory šlapaly "rovným dílem".
Ale díky moc za podnět, má hlavu a patu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV - přehřívání motorů
PříspěvekNapsal: ned 12.04.2020 6:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Tak pak mě ještě napadá, jestli se točí úhlopříčné vrtule stejně nebo obráceně. Měly by stejně.
Pokud se točí úhlopříčné vrtule obráceně, mohlo by to vyvolat popisovaný efekt..

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV - přehřívání motorů
PříspěvekNapsal: ned 12.04.2020 6:56 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 99
Bydliště: Vysočina
Úhlopříčné vrtule se točí stejně.
Ještě mě napadlo, že bych změnil konstanty PID regulátoru. Když jsem srovnal, co měla ta samá koptéra nastaveno v BF a co má teď v iNAVu, tak se ty PID konstanty dost liší. Hlavně integrační a derivační složky, proporcionální se liší jen mírně. Nevhodně nastavený PID regulátor také způsobuje rozkmitání soustavy, což jsem za letu pozoroval.
Vezmu dnes ntb na pole a budu experimentovat. Pak dám vědět.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV - přehřívání motorů
PříspěvekNapsal: ned 12.04.2020 8:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Rozladěné PIDy můžou kopteru "rozklepat", ale nezpůsobí, že dva protější motory, točící se stejně, tahnou celou kopteru. Pořád mi to vede na nějaký mechanický problém. Dobrá záhada. :)

Určitě poreferuj, jsem zvědavý.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV - přehřívání motorů
PříspěvekNapsal: ned 12.04.2020 18:30 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 99
Bydliště: Vysočina
Tak napřed to vypadalo slibně. V jedné diagonále byla jedna vrtule na konci naštípnutá a druhá měla mírně ohnutý list (používám dvoulisté vrtule 7x4,2). Povidám si: "Hojréka!", a obě vrtule jsem vyměnil a hurá do vzduchu.
Bohužel se to po výměně podezřelých vrtulí chovalo stejně. Tak jsem přistál, poměnil PID konstanty a šup zase do luftu. Zase se to chovalo prakticky stejně. No mudrovali jsme nad tím s klukem jak OLAF nad Zeměhnojem, ale zatím jsme taky nepřišli na to, jak ten neduh zlikvidovat.
Tak jsem se rozhodl, že to nechám na zítra dopoledne. Zkusím to "přichytit" ke stolu a zacvičit s tím. Mrknu se, jestli se nějak nerozvibrovává rám stroje. Pak zas poreferuju. Je fakt, že rám jsem si navrhoval a dělal sám, tak by to mohlo být i tím. Ale jak jsem psal výše, s BetaFlight firmwarem se tenhle stroj už něco nalítal a v Blaníku se nehnula ani myš...
Furt si říkám, že to bude nějaká mě doposud neznámá asijská konstanta v iNAVu. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV - přehřívání motorů
PříspěvekNapsal: ned 12.04.2020 19:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
Je to blbost, pokud by dva motory (diagonála) jeli rychleji, tak se to bude točit dokola.

a) buď jsou vyosené, tak jak psal někdo hned na začátku
b) je tam nějaká podivná spínací frekvence, ale musela by být jenom na ty dva motory
c) přidřené ložiska zrovna v těch dvou motorech


sázím na a) nebo c)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV - přehřívání motorů
PříspěvekNapsal: pon 13.04.2020 6:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Vzpomněl jsem si na jeden svůj pokus s kopterou. Zkoušel jsem vyladit právě ty PID konstanty, ale nakonec jsem zjistil, že mám tak měkká ramena, že se při různých výkonech různě ohýbají a nebyl jsem schopen kopteru rozumně ustabilizovat. Nemohl by tvůj případ být něco podobného? Tedy motory zaberou a ramena se zkroutí?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV - přehřívání motorů
PříspěvekNapsal: pon 13.04.2020 8:22 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 99
Bydliště: Vysočina
@blesk: motory přidřené nejsou a vyosené taky ne.
@prikrylm: právě na tohle mám taky podezření. Už jsem objednal nový rám. Když to vyjde, pozítří to všechno přemontuju, vyzkouším a uvidíme. Modálku už na ten starý rám dělat nebudu :)
Pak dám vědět jak to dopadlo. Ale takový pěkný rám to byl... Budiž mu země lehká. :D
http://kibinek007.sweb.cz/fpv/red_dwarf/red_dwarf.jpg


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV - přehřívání motorů
PříspěvekNapsal: pon 13.04.2020 9:08 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 99
Bydliště: Vysočina
Ještě jsem šáhnul do černé skříňky a zde je vidět, jak se v reálu chovají motory v diagonálách:

Obrázek

Na obrázku je to zrovna náhoda, že jsou oba zadní motory společně na max, ale obecně to v záznamu fungovalo tak, že v obou diagonálách jsou motory výkonově vůči sobě fázově posunuty o 180°... Prostě když byl motor 1 na maximu, tak motor 4 byl na minimu a pak si to prohodily. Obdobně když motor 2 jel na max, tak motor 3 "odpočíval" a pak se to zase přehouplo a tak pořád dokola. Ani se to nechová periodicky. Perioda se mění od řádu jednotek ms do řádu desítek ms...
Napadá vás něco kolegové?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV - přehřívání motorů
PříspěvekNapsal: pon 13.04.2020 9:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Se v tom moc nevyznám, ale jdou zapnout každý elektromotorek zvlášť? Bych to zkusil a nechat každý běžet nějakou dobu. Tak se vyloučí, jak už tady někdo psal zavada na některých elektromotorcích. A utáhne to všechno elektronika, je dost dimenzovaná? Myšleno tak, že neutáhne všechny elektromotorky, tak některým ubírá, aby nebyl takový odběr.
Jenom se ptám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV - přehřívání motorů
PříspěvekNapsal: pon 13.04.2020 10:25 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 99
Bydliště: Vysočina
Motory jsou mechanicky v cajku, naprázdno ševelí jeden jak druhý.
Elektronika je předimenzovaná. Každý motor (iFlight Xing 2208 1800 KV) si při hoveringu vezme jen pár ampér a při prudším létání tak 20A. Regulátory mám všechny na 50A. Baterka je 1550mAh 100C.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV - přehřívání motorů
PříspěvekNapsal: pon 13.04.2020 10:59 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 99
Bydliště: Vysočina
Taky jsem se díval na záznamy černé skříňky z nedávné doby, kdy v tom samém kvadroplánu byl nainstalován ještě BetaFlight FW. Ty záznamy dat od motorů jsou daleko hladší. Prostě podle mě je něco blbě nastavené v iNAVu a já nevím co...
Můžu zkusit ještě rychlejší regulační smyčku. V BF jsem měl nastaven PID loop freq. na 4 kHz a v iNAVu to mám "jen" na 2 kHz. Podle doporučení Pawla Spychalského. Ale říkám si, že F722 procesor by mohl těch 4 kHz dát i s datama z GPS a magnetometru. :) (btw, v BF jsem měl kromě magnetometru pozapínané všechno a jelo to jak pila :D )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV - přehřívání motorů
PříspěvekNapsal: pon 13.04.2020 11:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
(motory - jen abych se orientoval)
4 2
3 1

Takže motory nejely tak, že 4 a 1 jely pořád "hodně" a 2 a 3 se flákaly, ale střídaly se? To je nová informace.
Jestli si takhle mezi sebou kmitají, tak to PIDem bude. A výrazně bych ubral P u "yaw" - a podle toho patřičně ostatní složky.

Jestli koptera fakt kmitá a ne že jedny motory jedou pořád, tak bych zkusil cestu znovu nastavení PIDů od "nuly".

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz