Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Gyroskop - meranie náklonu
PříspěvekNapsal: čtv 09.04.2020 13:49 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Yo a UART sa nepouziva preto lebo je pomaly, chybovy jednosmerny a dovoluje pripojit len jedno zariadenie. Sucasne aplikacie tahaju vecsie objemy dat z roznych zdrojov a vyssou rychlostou. A ano, chapem, tiez mi liezko na nervy ze sa prestali vyrabat skoro vsetky analogove gyra/akcelerometre, ale to je proste kam ide svet, ked sa s tym raz naucis robit (digitalnym senzorom) tak ti bude pripadat analogovy ako minule tisicrocie a bude to pravda :- ))) - je to strasne jednoduche (ked uz na to mas rutiny, ktore si na amatersku cinnost mozes kludne zrecyklovat z open sourcov) a zistis ze 3x gyroskop 3x akcelerometer 3x magnetometer utiahnes na jednej hardverovej seriovej linke so 400khz a nemusis mat na kazdu vec osobitny vstup a kazdu hodnotu vyrabat A/D prevodom ktory trva a ma sum ... ak ti to nestaci su aj rychlejsie mody (pokial napriklad prenasas quaterniony tak taky paket ma nejakych 40 bytov co ti da asi 1khz spolahlivu opakovaciu frekvenciu - to na UARTe nedas a este budes riesit chyby) na modelrcinu to moze stacit, ale na nejake komplexnejsie riesenia uz nie


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyroskop - meranie náklonu
PříspěvekNapsal: čtv 09.04.2020 13:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
guchar píše:
Pokud z hodnot na výstupu v čase i a i+1 spočtu diference a aktuální diferenci budu porovnávat s vhodnou
konstantou, pak absolutní hodnota diference větší než konstanta je indikací pro set proměnné POPLACH.
Potlačení falešné signalizace jde zařídit, že set musí nastat po sobě (bez pauzy) 2x až 3x.


takze ak tam mam sum a on to slohne pomaly tak nebude alarm?

preco vzdy vymyslis nezmysel bez toho aby si vec vyskusal alebo jej rozumel a bohorovne ho sem capnes?
googli, to je v poriadku, nevymyslaj co nevies, to nie je v poriadku alebo puzi slovo "myslim si"

podstatna nie je RYHLOST (to je o com pises - poloha dT) ale POLOHA, cize spravne ako napisal, odlozim si polohu zaparkovania a ak je nova poloha viac ako limit povoleny na odchylku, hlasim alarm, ziadne derivovanie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyroskop - meranie náklonu
PříspěvekNapsal: čtv 09.04.2020 14:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@igorb V té mé úvaze je závada o které píšeš. Dík za upozornění.
A jak píšeš absolutní hodnoty rozdílů náklonů pro vyhodnocení Alarm ano/ne si musím počítat z okamžité hodnoty
v čase i, oproti hodnotě do paměti uložené v čase kalibrace (výchylka za normální polohy při uložení).
Tak snad jsem si to v hlavě už poskládal, tak aby to bylo použitelné.
Čistá simulace, přes mozkové závity má řadu úskalí (v mém případě), oproti reálné funkci pokusu s uP + čidlo.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyroskop - meranie náklonu
PříspěvekNapsal: ned 12.04.2020 19:48 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 15
igorb píše:
- je to strasne jednoduche (ked uz na to mas rutiny, ktore si na amatersku cinnost mozes kludne zrecyklovat z open sourcov)

chapem, jaksi som tie rutiny nikde nenašiel a ani som nikoho nenašiel kto by mi vedel s tým poradiť.
Nechcem byť za niekoho kto by chcel hotove až pred nos, ale v tomto prípade, hej aspoň nejaky funkčný kod aby som vedel tie SDL SDC SCx obsluhovať. Nejake odkazy na knižnice mi nepomožu, neviem čo su knižnice, neviem knižnice zakomponovať do programu.
takmer všetky periferie na procesore som sa naučil programovať priamo z DS, kde to je vyvsvetlene ale toto neviem :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyroskop - meranie náklonu
PříspěvekNapsal: ned 12.04.2020 20:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
zober si hotovy program od zdzd, je tam vsetko co potrebujes :mrgreen:

a pokail chces pochopit tu komunikaciu, je to vsetko v DS (pokial zvoleny procesor danu komunikaciu hardverovo podporuje - pokial nie, je to podla mna zbytocny boj, zvol nieco kde to procesor podporuje) , len to proste treba nastudovat, alebo si tie kniznice prezri


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyroskop - meranie náklonu
PříspěvekNapsal: ned 12.04.2020 22:20 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 15
praveže stále idem na novšie procesory a vždy použivam HW periferie, áno, použivam stále 8-bitove, (použival som aj 16bit 18K) ale prešiel som si od 16F84A cez 876 až po tie novšie 1939 a teraz už najnovšie 18235, takže poznam všetko pekne od začiatku a tie nove už maju toho fakt v sebe habadej. A pokiaľ sa bavime o SPI (MSSP modul) tak ten sa mi naozaj po viacerych pokusoch nikdy nepodarilo rozbehať.
(napr. mam doma čitačku na RFID karty, kamarat to pripojil na arduino , šupol nejaku knižnicu z netu a a išlo to paradne, no mne sa to nikdy nepodarilo rozbehať cez PIC a HW SPI, a kamoš s arduinom mi to nevedel vysvetliť ako to funguje, vlastne on mi nič nevedel vysvetliť, on len vedel nahrať knižnice do arduina, čo je vlastne problem týchto bez uražky pseudo-programatorov)

A čo je to zdzd? akýkoľvek funkčný program?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyroskop - meranie náklonu
PříspěvekNapsal: pon 13.04.2020 5:07 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Dovolil jsem si přessunout to ze smetiště, je to zajímavé téma (i pro mě jako pseudoprogramátora Arduina :-) )

boraicho píše:
...
A čo je to zdzd? akýkoľvek funkčný program?

Mám za to že Igor myslel http://www.jarzebski.pl/arduino/czujnik ... u6050.html a odtud vedou odkazy na github

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyroskop - meranie náklonu
PříspěvekNapsal: pon 13.04.2020 7:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
boraicho píše:
A čo je to zdzd? akýkoľvek funkčný program?


zdzd je uzivatel, ak obratis na prvu stranku hohoto vlakna uvidis ze tu postol len jeden prispevok a to s hotovym programom pre arduino a MPU6050 ... takze tam si to mozes nastudovat z linkov ktore su v programe ako uz napisal jyrry, PICka som pouzival len tie najmensie, hlavne 12F prave preto ze su male a bolo treba male casovace do malych modelov takze s tymi vecsimi neporadim. To arduino je trivialne, kniznice mas hotove, pseudoprogramatorsky skompilujes a ide, ale precitat nie je ziadny problem, cele je to C++ tak nevidim ziadnu prekazku aby to clovek nastudoval a nenarabal s blekboxom, ma to len tu chybu ze potom clovek vie ako to bezi na atmeli, nie na PIC ku ale urcite sa najde analogia (od PIC16 by mala byt ak sa nemylim HW podpora), jeden aj druhy vyraba MIcrochip, tak resourcy najdes na jednej hromade. Co sa tyka toho MPU to potom na PICku bude rovnake. A mozes si aj vybrat ci pouzijes IIC alebo SPI (6000 vs 6050)

Prvy pokus o googlenie nebol neuspasny, proste hladaj a uc sa, inak to nejde.
https://circuitdigest.com/microcontroll ... pic16f877a

A ako sam hovoris, necakaj ze to niekto za teba urobi (aj to riesenie aj to naucenie) :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyroskop - meranie náklonu
PříspěvekNapsal: pát 08.05.2020 7:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Ahoj, existuje součástka, která je elektricky jako optron, ale v cestě paprsku je kulička v misce. Uprostřed misky je dolík s dírou. Když to nakloníš, nebo při pohybu kulička vypadne z dolíku a paprsek projde. Vyrábí se řada s různým úhlem citlivosti podle sklonu dna misky. Výstup je statický a to asi potřebuješ. Snad to začíná u 10 stupňů. Celé to má cca 8x10x13 mm se 4 vývody. Používá se to v desce spínání motoru kartáče pro krávy. Kráva do toho drcne a motor se sepne. Až kráva odejde, kulička se vrátí do dolíku a přeruší paprsek.
Když jsem to před léty sháněl, nabízeli mi to jen po 1000 kusech, ale už nevím typ. Pokud bys měl zájem, pokusil bych se to najít.
Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyroskop - meranie náklonu
PříspěvekNapsal: pát 08.05.2020 10:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Igor59 Mluví o součástkách (klíčová slova pro Google snímače náklonu (AJ) tilt sensors
(sensors) Tilt sensors
https://www.elprocus.com/tilt-sensor-types-working-principle-and-its-applications/

Po prvních Googlem získaných hitech je možno klíčová slova doplnit-rozšířit o specifikaci potřebného druhu
(4-Directional Tilt Sensor, Un produit Parallax, Tilt sensor with 4 directions feeback, . DISCONTINUED ARTICLE)

Senzory Senzor náklonu, KY-020, (a podobné)
https://www.hwpro.cz/oc/index.php?route=product/product&path=186_71&product_id=190
Using a Tilt Sensor
https://learn.adafruit.com/tilt-sensor/using-a-tilt-sensor


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyroskop - meranie náklonu
PříspěvekNapsal: pát 08.05.2020 23:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Ahoj, guchar našel zajímavé snímače, ale domnívám se, že reagují až na příliš velkou změnu polohy. Případný zloděj by musel kolo téměř položit, aby spustil alarm. Mnou popisovaný obvod reagoval od náklonu 10 stupňů, což mi připadá jako velmi vhodná citlivost.
Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyroskop - meranie náklonu
PříspěvekNapsal: sob 09.05.2020 4:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Igor659 Já šel potěch co jsi uváděl = kulička na desce. Ale v těch ostatních je i

Senzor vibrace a otřesů, SW-18010P, vysoká citlivost Kód výrobku: HW0281
Všesměrový vysoce citlivý vibrační senzor reaguje na otřesy... Vhodný pro bezpečnostní aplikace - autoalarmy,
https://www.hwpro.cz/oc/index.php?route=product/product&product_id=367

Dle vyobrazení SOYO sw-18010P Conrad jej se stejným označení má od TRU COMPONENTS
https://velkoobchod.conrad.cz/vibracni-senzor-tru-components-tc-sw-18010p.k1606634
(TC-)SW-18010P Dle nákresu jde o závažíčko na pružině uvnitř trubičky
https://asset.conrad.com/media10/add/160267/c1/-/en/001606634DS01/001606634DS01.pdf


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyroskop - meranie náklonu
PříspěvekNapsal: sob 09.05.2020 4:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Zatím principy: Jednoduchý, levný optický snímač sklonu = A Simple, Low Cost Optical Tilt Sensor
https://pdfs.semanticscholar.org/eda5/b5c47e66a56486b1279d0833e6196dac32f2.pdf


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyroskop - meranie náklonu
PříspěvekNapsal: sob 09.05.2020 7:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Ahoj, guchar našel opravdu zajímavé senzory za dobrou cenu. Já jsem tehdy sháněl konkrétní typ, jako náhradu za vadný, který bude pasovat do desky. Náhradní deska stála cca 7000 Kč.
Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyroskop - meranie náklonu
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2020 19:16 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 15
Nazdar, nesledoval som to dlhšie tu, až teraz som prečital další zvyšok.

igor, to čo si popísal by možno aj bolo fajn.
ale tie ostatne KY020 (ten doma mam) je veľmi dobrý senzor asi najlepši čo som skušal ale na taketo male naklony je nedostatočný.
a tie ostatne vibračne mám doma tiež, ale nepoužiteľne, proste je to vhodne konkretne na snimanie otrasov. nechcem snimať otrasy, otrasy nastavaju aj ked je bajk na stojane a stači že vedľa neho dupnem alebo podobne. proste nevhodne pre mňa.

ale konečne mi došiel z ebay diaľkový ovladač čo potrebujem. a ked to poskladam tak tu dam nejake fotky, ale asi aj videjko.

Vďaka.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz