Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Palivo pro žhavíka - malé balení
PříspěvekNapsal: pát 10.04.2020 7:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 23.1.2008
Příspěvky: 321
Bydliště: Městec Králové
Obrázky: 0
Chtěl jsem po delší době "trochu provětrat" poslední model co mám se žhavíkem (O.S. MAX LA 46). Při procházení webu se mi nepodařilo najít prodejce, který by prodával balení po 1 litru paliva pro žhavíky. Našel jsem jen paliva pro auta a lodě s velkým procentním poměrem nitrometanu, což nepotřebuji. Jen doplňuji, že bych upřednostnil syntetický olej. Opravdu se nic takového už nedá koupit?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 10.04.2020 8:53 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 11.12.2017
Příspěvky: 178
Bydliště: Krnov
vím jenom o tomhle. Je bez nitra , ale je tam ricín-
https://www.modelcentrum.cz/produkt/Pal ... -3l-i73216


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.04.2020 19:10 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 30.1.2012
Příspěvky: 76
Taky jsem chtěl na vyzkoušení litr paliva. Nějaký metyl mám tak jsem uvažoval o tom koupit to pro auta a naředit na nižší procenta nitra. Je to blbý nápad?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.04.2020 19:15 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 11.12.2017
Příspěvky: 178
Bydliště: Krnov
dělám to taky tak, koupím v e šopu už namíchané palivo a rozmíchám si ho dle potřeby. Já třeba dle výrobce potřebuji 10 % nitra, 11 % syntetika a 11 % ricínu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.04.2020 19:36 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
napr: http://www.macomodel.cz/index.php?page= ... komponenty

veka1


Naposledy upravil veka1 dne sob 11.04.2020 21:19, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.04.2020 19:52 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 11.12.2017
Příspěvky: 178
Bydliště: Krnov
díky za odkaz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 12.04.2020 21:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
A proč striktnĕ ne ricín? :o

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.04.2020 8:07 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2009
Příspěvky: 52
lítám na ricin odjakživa co lítám,tj cca 25 let a nebyl důvod lítat syntetiku...a navíc mi syntetika smrdí....beru z Macomodel a spokojenost


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.04.2020 11:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
No, dyť právĕ, to nechápu proč ho on tak striktně odmítá? 8O

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.04.2020 12:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Jinak, než vstoupil do platnosti zákaz prodeje čistého nitromethanu a směsí s jeho koncentrací >30%, tak se mi poštěstilo na poslední chvíli koupit v jakémsi výprodeji 5l balení paliva pro autíčka se 45% nitra. :wink: Tak to jsem používal asi rok na nitrování vlastního míchaného paliva. Dal jsem deci toho paliva, přidal 120ml ricínu, dolil do 1 litru methylem a získal jsem tak litr leteckého paliva se 4,5% nitra. Nebo dal 2 deci toho paliva a získal 9% nitra. Bylo to pohodlné a jednoduché, nemusel jsem při míchání nic složitě počítat. 8)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.04.2020 16:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 23.1.2008
Příspěvky: 321
Bydliště: Městec Králové
Obrázky: 0
Tak jsem nakonec získal od kamaráda zbytek několik let starého paliva, zkusím ho pomocí modré skalice odvodnit a uvidím. Bohužel, opravdu sehnat 1l paliva pro žhavíky bez nitra (nebo alespoň s malým množstvím) a se syntetickým olejem je skoro nemožné.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 20.04.2020 5:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Pokud to je už namíchané s olejem, tak prý není dobré to "čistit" modrou skalicí. Byla tu kdysi debata, která se dotkla i tohoto tématu, přesné důvody si už nepamatuju, musel bys to zde prohledat. Tato metoda se používala na čistý metyl, resp líh jako takový (čistý =bez dalších přísad). Zkus motor nahodit na to co máš, pokud to nebylo uloženo nějak obzvlášť nevhodně, tak by s tím velký problém být neměl.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 20.04.2020 7:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 23.1.2008
Příspěvky: 321
Bydliště: Městec Králové
Obrázky: 0
Díky za radu, už jsem si to našel. A to jsem se chtěl do toho dnes ráno pustit. Taky by mě nenapadlo, že v "lihovém" palivu může být takový rozdíl. Hold nejsem chemik. Skalici jsem úspěšně používal v začátcích, kdy coby začínající vesnický samouk po pořízení Juniora 2ccm (kdy MK-17 s koupeným palivem jsem v podstatě nikdy nenastartoval), a nemožnosti získat methyl, ho provozoval úspěšně na denaturovaný líh s ricínem.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 20.04.2020 8:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Psal jsem o tom já. :!:
I když naopak chemie byla vždy mým koníčkem, tak jsem si taky myslel, že je líh jako líh a to, co platí pro odvodnění denaturáku (tedy ethanolu), bude stejně fungovat i při methanolu. :oops:
Ale nefunguje, methanol s mnohými anorganickými solemi vytváří sloučeniny, nebo spíš jakési konglomeráty, zvané solvány. Takže ačkoli v ethanolu je skalice naprosto spolehlivě nerozpustná, tak v methanolu bohužel ano, i když opravdu jen trochu (palivo zůstává velmi lehce namodralé, to mě mělo upozornit, ale ja to bagatelizoval). Každopádně na to, aby se to pak vysráželo v motoru jako krystaly, i ta opravdu minimální rozpustnost naprosto stačí. :( Navíc při těch teplotách, co panují v motoru, dochází i k nežádoucímu poměďování ocelových součástek. :cry:
Když začaly moje motory stávkovat a po rozebrání jsem zjistil příčinu (ucpané přefukové kanály krystaly CuSO4), tak jsem začal na webu intensivně pátrat jak je to možné. 8O A věru tu informaci nebylo lehké najít. :roll: Teprve na ruské verzi Wikipedie o methanolu jsem našel o tom zmínku, záhy jsem zjistil, že to je i na anglické a německé mutaci. Bohužel ale na české nebo slovenské to není. :( Taky jsem to nenašel v žádné základní, nebo středoškolské učebnici chemie (proč by tím děti zatěžovali, že), možná na VŠCHT ve skriptech se o tom učí, ale já chemii na VŠ nestudoval. :|
Mimo jiné jsem se na ruské wikipedii dozvěděl i to, že methanol reaguje s čistým hliníkem a slitinami, ten v něm koroduje. Takže i k čištění a odmáčení dílů motorů je lepší použít denaturák, než methanol. :!: I o tom jsem se přesvědčil až potom, co mi jeden blok starého motoru zešedl (a to ho stačilo nechat v té methanolové lázni jen přes noc).
Holt, člověk se učí celý život. :oops:

Takže vyžíhanou skalici lze celkem bezpečně používat pro odvodňování denaturáku (ethanolu), ale kdo by dnes z něj dnes míchal palivo, že. :lol: Nikoliv však na odvodňování methanolu!!! :!: :!: :!:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 20.04.2020 8:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
DAF píše:
Pokud to je už namíchané s olejem, tak prý není dobré to "čistit" modrou skalicí. Byla tu kdysi debata, která se dotkla i tohoto tématu, přesné důvody si už nepamatuju, musel bys to zde prohledat. Tato metoda se používala na čistý metyl, resp líh jako takový (čistý =bez dalších přísad). ...

DAFe, je úplně jedno, jestli jde o namíchané palivo, nebo čistý methanol. Methanol + skalice = ne, ne, ne! :!:

Čistý, ale zavodněný methanol, se dá zbavit vody celkem spolehlivě destilací, protože na rozdíl od ethanolu, kde to destilací jde jen do 96% (pak už vytváří s vodou azeotropní směs, která nejde destilací rozdělit, poněvadž se obě složky při tomto poměru odpařují stejně rychle), methanol lze vyčistit destilací až do 100% - on s vodou tu azeotropní směs netvoří.
Ale kdo by to dělal, ta destilace taky není zrovna bezpečná :? , jak z hlediska zdraví (vdechování par) tak i z požárního hlediska. :|

Takže bych spíš zkusil podle Tvé rady použít ho tak, jak je. Methanol není natolik hydroskopický jako ethanol, takže to by musel být skladován přímo v otevřené nádobě, aby byl znehodnocen.
A jestli je v něm nadbytek vody - to se pozná hned při smíchání s olejem. Pokud se směs zakalí a zůstane zakalená, tak je tam vody víc než cca 8% a je to jako palivo nepoužitelné. Pokud se ale po počátečním zakalení vyčeří, tak je to OK a není co řešit. To stačí vyzkoušet na malé vzorce. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz