Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Překližka balsová 2mm 28x48 Pelikan
PříspěvekNapsal: stř 15.04.2020 19:46 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 31.10.2011
Příspěvky: 194
Bydliště: Mnichovo Hradiště
Zdravím,
má někdo již nějakou zkušenost s touto balsovou překližkou. Váha oproti prkénkům,...?


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 18.04.2020 8:43 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 143
Balsovou překližku jsem používal, nevím jestli byla od Pelikána, ale měl jsem s ní výborné zkušenosti, byla lehounká, pevná a výborně držela pohromadě hlavně jsem z ní vyráběl přepážky do historiků, akorát ta cena byla vyšší a pak když jsem si vyrobil kalandr ze staré kopírky tak jsem si překližku i vyráběl. Stačila na to balsa 0,8 dvě desky s lety dřeva pootočenými o 90° a mezi ně jsem dával balsovou drť prosycenou PVA lepidlem tuším Ponal nebo neco podobného. Lehce se to zapeklo, aby to ztuhlo a potom se to nechalo vyschnout v zatíženém stavu cca týden. Bylo to pevné houževnaté a lehoučké. A podstatně levnější, ale nápad používat balsovou překližku vzešel od Pelikána.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 20.04.2020 8:32 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.10.2005
Příspěvky: 386
Bydliště: Praha 4
Zaujalo mne, žejsi dával mezi ně balsovou drť. Jaký měla význam ta drť? Já bych to jen jednoduše slepil k sobě..


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 21.04.2020 8:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Já jsem vybaven různými odřezky z výroby našeho bývalého náčelníka. Ze zbytků balzy 2 mm jsem slepoval překližku na přepážkv velkých polomaket větroňů. Byly ze 2 vrstev, pootočených o 90 stupňů, lepil jsem to Purexem. Váhově to podle mne odpovídá překližce 1,5 - 2 mm. Vzpomínám, jak jsem v r. 1973 lepil Amigo II ze stavebnice Graupner, kde přepážky trupu byly taky z balzové (3 vrstvé) překližky 3 mm.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 21.04.2020 9:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Balzovou překližku jsem vyráběl z balzy 1mm na první elektrolety, v době kdy mi všichni tvrdili že to nemůže letět. Takže je to několik desítek let dozadu. Ale čím jsem ty první lepil si nemůžu vzpomenout. Dnes jí lepím epoxydem. O váze se bavit nemusíme, je to balza a ta bude vždy lehčí než toplovka, bukovka, nebo finská bříza.
Místo balzové překližky, dnes používám překližku gabonovou. Je podobně lehká a nepoměrně pevnější.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 30.04.2020 7:53 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 143
Zdravím vespolek,
balsovou drť jsem dával do překližky z jednoho prostého důvodu, byly to zbytky z hoblování , hrubého broušení, takže to byly spíše tenké krátké kousky na délku tak 0,5 ač 3 mm šířka a tloušťka cca 0,1 až 0,3 mm odhadem něco jemnějšího neco hrubšího zkrátka vláknitá drť, která neměla danou linii vlákny, takže vlastně fungovala všesměrově co se výstuže týká, (jako když se do laminátu používá skleněný roving taky vlákna nemají stejný směr), takhle jsem si to " vědecky" zdůvodnil, hlavní význam byl ten že jsem měl takových to špon plnou velkou bednu, už se netopilo a tak mě to bylo lito jen tak vyhodit a jako výplň do překližky se mi to jevilo jako dobrý nápad a to se i potvrdilo. Žádné kouzla pouze trochu přemýšlení. Když nemám drť tak používám 3 vrstvy - 3 prkénka a kladu je tak aby se ve vrstvách vlákna neshodovaly, když z toho dělám přepážky do trupu jsou takhle dělané pevnější. A mám takový dojem že právě v překližce kterou jsem kdysi koupil byl ten vnitřek překližky taky z drtě, právě proto jsem to takhle dělal. Ale to je skoro 30 let :-)
Letu zdar


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: uherlu a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz