Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Estlcam
PříspěvekNapsal: stř 22.04.2020 23:21 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2010
Příspěvky: 188
Dík. Přes grblControl můžu hýbat osami, ale přes Estlcam nereaguje. Asi něco v nastavení.
Přes Estlcam by měla frézka jít ovládat napřímo...? Samozřejmě při správném nastavení?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Estlcam
PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 11:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.11.2008
Příspěvky: 346
Bydliště: Kralupy
Potřeboval jsem poradit, ale už jsem na to přišel....

Libor M: Ano, Estlcam obsahuje CNC kontroler, který je součástí staženého balíku.

Už jsem to vše rozchodil, už frézuju. Předělával jsem a po roce jsem vše zapomněl. Pro Estlcam používám za super ceny USB MDLCNC universal controler, i modrá deska by se vyplatila - kdo chce na jistotu, aby s Estlcam vše chodilo ihned......
https://www.rc-letmathe.de/en/CNC-Steue ... Interfaces

Je tam driver k nahrání do PC..., možná proto ti to nejede

_________________
Jantar 3,5m,Biglift 2,8m 80ccm,ASW28 4m,Staudacher O.S.-20ccm, Solius MPX


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Estlcam
PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 11:43 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 1.12.2017
Příspěvky: 129
Bydliště: ČR
Dobrý den. V Estcam je třeba v nastavení nahrát do arduina GRBL program. Nastavení - CNC řadič. Potom funguje správně ovládání přímo z Estlcam. Já to dělám jinak. Vygeneruji si .nc soubor a potom frézuji v Candle. Antonín


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Estlcam
PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 15:25 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2010
Příspěvky: 188
Dík za odpovědi, něco zase vyzkouším a uvidím. Jen další dotaz. Arduino je vlastně co...?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Estlcam
PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 17:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Arduino žádný nepotřebuješ. CNC 3018 Pro má v sobě svůj kompletní řadič GRBL Candle a jen mu posíláš po USB data v G-codech. Taky nepotřebuješ žádnej Estlcam CNC controlér, ten se používá pokud je frézka holá jen s vývodama krokových motorů a musíš k ní přibastlit řadič třeba s tím Arduinem a driverama co hýbou krokáčema. To ale zase všechno máš v Candle.

Takže tebe vůbec nezajímá v nastavení Estlcam záložka "USB CNC řadič" ale jen záložka "Základní nastavení" a "Generátor CNC programu".
Estlcam ti přímo hýbat frézkou nebude, jen připraví data .NC.
Data s příponou .NC natáhneš do svýho GRBL Control s kterým jak píšeš umíš hýbat frézkou, tam by se ti měl zobrazit po vrstvách, zkontrolovat jak to offline maká a pak ho poslat přes USB do frézky.

Začni tím, že si v Autocadu, nebo v něčem jiným namaluješ třeba obdélník, vyexportuješ ho jako DXF a natáhneš ho do Estlcamu. Tam určíš jestli má fréza jet venku nebo vevnitř obrysu. Musíš ale mít frézu definovanou v "Tool listu" tedy její průměr, rychlosti posuvu, otáčky a kolik dokáže zabrat do hloubky. V "Náhledu" ti to pak ukáže jak bude frézka jezdit. Pokud to bude OK, tak si uložíš vzniklý sekvnce G-kódů.
Pak to natáhneš do svýho GRBL Control, ten neznám, ale tam musíš určit výchozí bod aby se ti to vešlo na frézovací plochu a nějaký další věci. Tohle přesně neznám, já mám Marlin a tam se posílají data přes Repetier Host.


Přílohy:
Screenshot 2020-04-23 16.40.36.png
Screenshot 2020-04-23 16.40.36.png
[ 71.96 KiB | Zobrazeno 3131 krát ]

Screenshot 2020-04-23 16.40.50.png
Screenshot 2020-04-23 16.40.50.png
[ 95.18 KiB | Zobrazeno 3131 krát ]

Screenshot 2020-04-23 16.46.21.png
Screenshot 2020-04-23 16.46.21.png
[ 62.18 KiB | Zobrazeno 3131 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Estlcam
PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 18:56 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2010
Příspěvky: 188
Skvělé, to jsem potřeboval. Původně jsem si myslel, že Estlcam bude přímo hýbat frézkou. Takže teď je mi to celkem jasné. V podstatě stejný postup, jaký používáme u 3D tiskárny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Estlcam
PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 19:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Přesně tak. Já mám dokonce v MPCNC přímo jen malinko upravenej HW a FW Marlin pro 3D tiskárnu Rebel2. Sice jedu z SD karty ale dříve jsem tisknul přímo po USB kabelu.
V PC mám pro tiskárnu i MPCNC stejnýho Repetier Host akorát načtu jeho konfiguraci pro jedno nebo druhý.

Zrovna tam je natažený nějaký pokus z Estlcamu, vidíš tam demo jak to bude jezdit. Vpravo je ovládání který budeš mít ve svým GRBL control taky.


Přílohy:
pok_mpcnc.png
pok_mpcnc.png
[ 412.29 KiB | Zobrazeno 3100 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Estlcam
PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 19:29 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 1.12.2017
Příspěvky: 129
Bydliště: ČR
Dobrý večer. Ano, tak to funguje, i já používám pro frézování jiný program. Ale otázka zněla, jak ovládat 3018 přímo z Estlcamu. A to jde taky. Zkoušel jsem to, ale nějak mi to nevyhovovalo, už si to moc nepamatuji. Arduino je řídící deska v té frézce 3018, v ní se přehraje původní GRBL verzí přímo z Estlcamu (dá se to jedním kliknutím zase vrátit zpět). Potom se dá i frézovat přímo z Estlcamu. Níže scan z mého Estlcamu. Tonda


Přílohy:
Estlcam.PNG
Estlcam.PNG
[ 400.93 KiB | Zobrazeno 3096 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Estlcam
PříspěvekNapsal: sob 25.04.2020 13:04 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2010
Příspěvky: 188
Fajn a můžeš poradit, jak přehrát původní GRLB v řídící desce frézky 3018?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Estlcam
PříspěvekNapsal: sob 25.04.2020 22:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Pokud nemáš zálohu původního FW pro 3018 tak bych to rozhodně nedělal! Na podzim za mnou byl člověk, kterýmu někdo "poradil" ať si v glavírce přehraje GRBL 0.6 na GRBL 0.9 a protože neměl konfigurační soubor s nastavením krokáčů a pod, tak to nedokázal dát dohromady. Stálo to hodně času, než se aspoň trochu slušně rozhejbaly krokáče ale spoustu věcí to neumí ani tak jako původní FW.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Estlcam
PříspěvekNapsal: ned 26.04.2020 0:20 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2010
Příspěvky: 188
Zálohu nemám a nevím jak ji získat. Asi by mi stačilo ovládání přes grblControl v0.8 Všechno v podstatě funguje jak má, jen frézka jede přesně opačně, než má. Všechny 3 osy jsou obrácené oproti simulaci. A reverzovat pohyb se mi nedaří. Jinak v pohodě vytvořím program v Estlcam, exportuji do grblControl, vykouším simulaci, vše funguje. Pak si pustím frézku naprázdno bez materiálu, vše jede jak má, jen všechny osy jedou opačně.
A nevím, kde to nastavit. V programu v nastavení změna os není a pokud jsem psal dle návodu příkaz do příkazového řádku, nic se nedělo... Tak nevím co s tím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Estlcam
PříspěvekNapsal: ned 26.04.2020 1:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
A směry jednotlivých os ze směrový růžice GRBL control máš taky opačně? Tohle se právě nastavuje v konfiguračním souboru pro GRBL FW. Teoreticky by šly prohodit vývody krokáčů ale potom by se musely taky prohodit koncáky na jednotlivých osách.
Zkus si pročíst přílohu zda by z FW pomocí GRBL control nešlo vyčíst a opravit konfigurační data, případně změnit directy jednotlivých os. Musíš ale umět převody zobrazení osmibitovýho čísla binární - hexadecimální - dekadickej tvar, jinak s tím nehneš.
Pokud bys někdy chtěl přejít na jinej systém řízení frézky, důrazně doporučuju si všechny konfigurační parametry vyčíst a poznamenat, jinak dopadneš jako ten s glavírkou, co jsem mu to zkusil dát dohromady po přepsání těch konfiguračních dat.


Přílohy:
NC_kod atd.docx [26.58 KiB]
79 krát
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Estlcam
PříspěvekNapsal: ned 26.04.2020 7:23 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 1.12.2017
Příspěvky: 129
Bydliště: ČR
Dobrý den.
Jak jsem již psal, v estlcamu se můžete k původní verzi GRBL vrátit jedním klikem. Program je tak "chytrý", že si udělá kopii včetně konfigurace. Jinak doporučuji prostudovat GRBL na wiki, najdete tam skoro všechno. Pozor na verzi GRBL, např. příkazy v 0.8 a 0.9 jsou úplně jiné (v 0.9 je už maska reverzů na $3, ne na $6]. Základní verze frézky 3018 nemá koncáky.
Antonín


Přílohy:
reverz os GRBL.PNG
reverz os GRBL.PNG
[ 40.49 KiB | Zobrazeno 2974 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Estlcam
PříspěvekNapsal: ned 26.04.2020 8:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Obávám se, že pokud výrobce zamknul při programování pojistky, tak se FW vyčíst nedá, maximálně konfigurační data. Tudíž se vrátit s FW do původní podoby nedá. Na to ani Estlcam nemá dost chytrosti.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Estlcam
PříspěvekNapsal: ned 26.04.2020 10:23 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 1.12.2017
Příspěvky: 129
Bydliště: ČR
Dobrý den. Opravdu nemám za potřebí se tady o něčem dohadovat. Chtěl jsem jen poradit s tím, co mám doma a mám vyzkoušeno. Ostatně nevidím důvod, proč by čínský výrobce zamykal v obyčejném arduinu volně dostupný program. Taky může mít estlcam ty jednotlivé verze (nebo odkazy) uložené v sobě a vyčte jen konfiguraci. Nepotřebuji to tak podrobně zkoumat, když to funguje. Klidně se tady dál dohadujte, pokud vás to baví, já na to už časem plýtvat nebudu. Antonín


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz