Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 116 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 13.05.2020 19:58 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
kope píše:
... Přičemž u té rychlosti není uvedeno, jestli se jedná o "maketovou" rychlost, o pádovku...

Z vaší zkušenosti - jsou ta čísla alespoň trochu reálná?

Podle mne jsou 8) , jak jsem napsal výše, já se tím dlouhou dobu řídím a dokonce jsem si dal práci si je ověřit i ve vztahu maket modelů k jejich velkým předlohám - moc se to nerozchází, takže to nejspíš opravdu platí. Ale díky za to shrnutí, bude to užitečné pro všechny. :mrgreen:

U rychlosti je ale zajímavé zjištění, že jelikož ta roste jen s odmocninou rozměru, tak to znamená, že let větších modelů je subjektivně pociťován jako pomalejší než u modelu malých, byť ve skutečnosti mnohem pomalejších. 8O
Já mám například PS polomaketu BF-109 od Alferyho a létání s ní je pro mne opravdu adrenalín :o , byť ve skutečnosti neletí o nic rychleji než třeba elektrovětroň FOX1800 od Pelikána. Ale ve vzduchu právě díky malým rozměrům (asi 850mm) působí strašně rychle.
Možná i proto nejsou ty malinké modely dobré pro začátečníky, tedy nejen proto. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 13.05.2020 20:18 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
chssss ... aha no pochopil ... 1,2^3 = 1,7 : - )))))) vobec ma to nenapadlo :mrgreen:

ale ono je to aj tak o nicom, lebo ako Tomas pise plati len u linearneho zvecsovania / zmensovania a celkom iste neurobim z rovnakeho materialu a rovnakej konstrukcie 1m model a 5m model a u toho 1 vs 2 to tiez uplne kopirovat nebudem


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.05.2020 20:35 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Modelova rychlost je to co vytvara rovnake zrychlenia v zmysle ze ak ides modelovou rychlostou po trajektorii s modelovou mierkou, tak napriklad chlapik co bude stat v zakrute rovnako "nauhleny" alebo eroplan bude mat rovnaky naklon a z toho ti potom vyplynu prislusne nasobky

to ale neznamena ze sa zachova minimalka v tej modelovej rychlosti, to prave vyplyva z toho ze ked sa ti rozide prirastok plochy, tkory sa ti nezrova s linernym prirastkom plosneho zatazenia (jedno je ^2 a druhe ^3 takze tam bude linearny prirastok), kompenzujes to zmenou rychlosti ktora je sama kvadraticka a tym padom ti tam vyjde ta druha odmocnina : - )))

... ale nikde nie je povedane ze zachovas tu tretiu mocninu prirastku hmotnosti ... asi iste nie : - ))) takze to takto pekne vychadzat nebude


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.05.2020 20:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Iste, materiál a konštrukcia je dôležitá. :P
Napríklad ten Alferyho Mezek váži v letovke 450g a je postavený v mierke 1:12. To by potom skutočný BF-109G musel vážiť len 777kg, ale on v skutočnosti mal letovú hmotnosť takmer 3 tony, prázdny niečo cez 2 tony. Samozrejme je to dané aj tým, že tam boli zbraňové systémy a munícia, nejaké opancierovnaie kabíny a motora, ale ani bez nich by sa to na 777kg asi nedalo nijako stlačiť, ani keby bol z polystyrénu či dreva. Nuž je samozrejme rozdiel medzi modelom z polyšu a celokovovým lietadlom. :lol:

Konkrétne u stíhačiek WW2 to práve preto nevychádza, ale u starších 2-plošníkov pomerne dobre. Však ale oni aj boli stavané podobnými technológiami ako napríklad mnohé obrie modely.
Príklad s polomaketou stíhačky BF-109 bol dobrý len na ten pocit, teda vnímanie rýchlosti, ale na prepočet hmotnosti sa rozhodne ako príklad nehodí.
Zvlášť ten polyšový, škrupinkový od Alfa modelu. Myslím si, že u tých, čo lietali RC-combat, alebo aj SUM so spalovákmi 2,5 a 3,5cm3, tak tam sa im pri rovnakej mierke tie hmotnosti už približovali k 800g. možno aj 1kg, takže pri nich by už aj ten prepočet mohol výjsť celkom reálne ku veľkej stíhačke bez výzbroje, opancierovania a munície. :wink:

A ešte aj bez podvozku, lebo ani Alferyho, ani RC-combaty podvozky nemajú. SUMky samozrejme hej, ale nie zaťahovací. Navyše SUMky bývali trochu väčšie, zväčša v mierke 1:11 - 1:10.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.05.2020 21:57 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
VTjr píše:
... let větších modelů je subjektivně pociťován jako pomalejší než u modelu malých, byť ve skutečnosti mnohem pomalejších.


Někde jsem četl, že za to může omezené vnímání lidského mozku. Pocitovou rychlost vnímá na základě délky času, za kterou se objekt posune o svojí délku. Zde má tedy větší a snad i zřetelnější velké letadlo zdání nízké rychlosti. Je to vidět i u dopravních letadel.

Mám podobnou zkušenost, že když na nějaké akci letím v malinkatým pyloňákem tak kolem 250-280km/h, tak pocitově létá podle lidí rychleji než JET o kterém pilot tvrdí, že letí podle logu 400km/h. Pyloňák vydrží zatáčku 20-25G a tak je přihlížejícími dost často ztracen z dohledu a to vyvolá pocit ještě větší rychlosti.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.05.2020 22:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Jak jsem psal už v mém prvním příspěvku na tohle téma, tak tyhle vztahy nejsou z mé hlavy. Když to tady rozpoutalo takovou polemiku, uvedu odkaz (mimochodem, v sekci tutorials je spousta zajímavých článků):
https://www.rcscalebuilder.com/Tutorial ... _11_18.pdf

Já si na to vzpomněl, když jsem začal uvažovat, že bych jednu polomaketu v měřítku 1:10, (rozpětí 1,41m, hmotnost 2,7kg, dopravní stroj z meziválečného období) zvětšil na měřítko 1:8, což by vycházelo na rozpětí cca 1,77m. Šlo mi především o to, čím bych to musel pohánět - v tom měřítku 1:10 je pohon 6,5ccm, tomu v případě elektropohonu (nic jiného nelétám) odpovídá třeba AXI řady 2826/XX. Tak jsem si tu prezentaci dohledal v záložkách a trochu mne výsledky překvapily-proto jsem se ptal, jestli to podle zkušenějších odpovídá alespoň +- realitě. Podle těch vztahů mi při zvětšení rozpětí o cca 30 cm (i když ono je to vlastně skoro o třetinu, což není úplně málo) vyšlo:
váha 5,3kg ((177^3/141^3)*2,6)
plocha by vzrostla 1,6x (177^2/141^2)
a musel bych k pohonu použít elektroekvivalent k 15ccm spalováku ((177^3,5/141^3,5)*6,5)-to už znamená elektropohon odpovídající třeba AXI řady 53xx, napájet to minimálně šestičlánkem... A to 177cm není žádné obrovské rozpětí.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2020 5:51 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Je zajímavý, jak při jasně napsaném vzorci věta následně dá naprosto jasný smysl.

seděl jsem si nějak na vedení včera :oops:
Tímto se omlouvám .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2020 8:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
TomasC píše:
Někde jsem četl, že za to může omezené vnímání lidského mozku. Pocitovou rychlost vnímá na základě délky času, za kterou se objekt posune o svojí délku. Zde má tedy větší a snad i zřetelnější velké letadlo zdání nízké rychlosti. Je to vidět i u dopravních letadel.


Presne tak!

http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... ost-modelu

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2020 8:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
mior píše:
Presne tak!

No ale ako to nakoniec dopadlo s týmto Tvojim zväčšovacím projektom? :o To si nenapísal, alebo aspoň nedal link, ak si to už niekde odprezentoval. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2020 14:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
VTjr píše:
No ale ako to nakoniec dopadlo s týmto Tvojim zväčšovacím projektom? :o To si nenapísal, alebo aspoň nedal link, ak si to už niekde odprezentoval. :wink:


No zatiaľ sme to odložili nabok, nie úplne, nejaké nákresy na papieri a približné výpočty už sú. Aj sme mysleli, že to bude typický "korona-model", ale vstúpili do deja novinky - náš Liberátor a nová 3D tlačiareň.

A tá naozaj požrala kopec času - kto nemá skúsenosti, tak len stručne:
- je potrebné ovládať technológiu tlače (poznať rôzne materiály, ich vlastnosti a špecifické nastavenia tlačiarne)
- je potrebné ovládať techniku tlače (nie všetko, čo sa dá nakresliť v CAD sa aj dá vytlačiť - tlačiareň vlákno do vzduchu nepoloží...)
- je potrebné ovládať nejaký vhodný program na kreslenie (ja som sa nakoniec rozhodol pre OnShape)
- je potrebné ovládať nejaký slicer - program, ktorý tlačiarni predá presné pokyny k tlači a ten nastavovať
- a ladiť a skúšať a ladiť a skúšať a ladiť.... ešteže je ten filament pomerne lacný!

Ale už to nejako ide a k tomuto projektu sa chceme čoskoro vrátiť...

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Naposledy upravil mior dne pát 15.05.2020 7:46, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2020 22:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ďakujem za info. 8)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 116 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz