Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1266 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75 ... 85  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: ned 14.06.2020 21:25 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 31.3.2014
Příspěvky: 76
Kolegové mám půjčenou tiskárnu a rád bych si zkusil vytisknout letadlo (asi 3D labprint).
Mám obavy z PLA kvůli teplotě aby se letadlo nezkroutilo. Je to oprávněná obava? Přeci jen je posledních pár let poněkud tepleji.
Nebo tisknout např. z PETG?
Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pon 15.06.2020 6:40 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Vik_ píše:
Kolegové mám půjčenou tiskárnu a rád bych si zkusil vytisknout letadlo (asi 3D labprint).


Vytisknout letadlo aby to bylo funkční, chce docela nějaké zkušenosti. Protože se takhle ptáš, asi je mít nebudeš.
Tisknuté modely mají výhodu v tom , že si při havárii cokoli vytiskneš snadno znovu. To nevím, jak bude u tebe možné.
Ale počítej s tím, že na začátku budeš mít dost problémů s tiskem a pevností konečného výtisku.
PLA je jednodušší na tisk, takže bych jako první Petko vůbec neřešil. Tiskni z hodně světlých barev, to dělá hodně. Ale pokud sis půjčil tiskárnu, jenom pro to
si pořídit model, tak fakt moc tuhle cestu nedoporučuju.

Docela by mne zajímalo, kolik lidí opravdu nakonec létá s tištěnými modely, ale odhaduji tak polovinu z těch, co to zkoušeli.
Nicméně držím palce.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pon 15.06.2020 10:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6037
Bydliště: Praha ČR
dudaj píše:
To je každýho věc, jak si to pevně vytiskne :D .
Když se podíváš na video, tak se mu ulomila jen půlka křídla a ta se rozpadla na dva větší bloky. Takže je evidentní, že je to mizerně vytisknuto.
Navíc je na každém si udělat zátěžové testy.


Přišlo mi to spíš jako blbě slepené díly, takhle podobně jsem sešrotoval Nanzana :-(
Na tom videu je podle mne zlom jediný, ten další rozpad už jsou "vedlejší ztráty", kdy byl po začátku destrukce určitě šílený úhel náběhu a tak :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pon 15.06.2020 10:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
podle me za to proste vzal v zatacce a prelomil kridlo presne uprostred, nasledne se ta zlomena pulka vyvlekla z uhlikove tycky co byla jako zesileni.. ale celkove tam bylo asi dost G, protoe pokud se clovek pozorne podiva, tak v okamziku destrukce te pulky kridla je zlomeny (nebo alespon silne prohnuty) i trup.


Přílohy:
joker_destrukce.jpg
joker_destrukce.jpg
[ 29.16 KiB | Zobrazeno 3694 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pon 15.06.2020 12:28 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
No já nevím, ale žádný velký G tam v tuhle chvíli neměl.
Podle mne chytil flatr, a ten mu to rozebral.
Jednak dělal rychlý průlet bez známky nějakýho prudkýho natažení.
A podívejte se na video těsně před tím, co mu dělá ocas.
V okamžiku natažení navíc trup byl rovný a začal se ohýbat až po utržení křídla.
Diskutovat o tom, co bylo příčinou, jestli kvalita tisku , nebo poddimenzovaná spojka eventuelně nějaké slepení je spíš hádání z křišťálové koule.
To by jsme museli vidět na místě zbytky. Faktem zůstává, že vteřiňák drží vždy, ale vytisknout to pevně umí málokdo.
V celém letu v zatáčkách měl podle mne větší G.
Ale video nic moc a poznat z toho něco je spíš hádání.
Ale když si to poslechnete, tak ten flatr je slyšet docela dobře.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: úte 16.06.2020 8:02 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Ještě jsem zběžně koukal na návod Jokera a pokud je tam opravdu uhlíková trubička tohodle na pohled malého průměru, tak se mi to od oka moc nelíbí.
Asi bych dal jednoznačně plnou kulatinu. Tu trubku opravdu mohl při pár průletech poškodit a pak stačilo asi málo.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: úte 16.06.2020 9:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 30.11.2009
Příspěvky: 372
Bydliště: Brno
osobně mi vkládání uhlíkových trubek do tisků nepřijde moc dobré a jde to proti smyslu 3D tisknutých letadel (jasně někdy to jinak nejde když je to třeba spojka), považuji to za krok zpět :-). V určitých případech kdy je model špatně vytištěný, nebo slepený to však může pomoci.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: úte 16.06.2020 11:03 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 20.8.2010
Příspěvky: 30
Bydliště: Trutnov
Obrázky: 2
V případě Jokera na videu je vidět už podle vrtule, že není namotorovaný úplně podle instrukcí a chlapík ho vodil opravdu docela agresivně, takže bych to tipoval spíš na překročení obálky. Při bezmotorové akrobacii ale nemá problém.

Trubka u něj opravdu slouží především jako spojka křídel, podpořená ještě úchyty v trupu. Neslouží jako náhrada nesprávně vytištěného modelu. Jednou v začátcích jsem ji dokonce zapomněl do křídla vložit, dělal jsem různé skopičiny včetně vývrtek a utažených přemetů, a všiml jsem si toho až při rozebírání modelu při odjezdu z letiště. Křídlo bez problémů vydrželo i tak.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: úte 16.06.2020 21:38 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 31.3.2014
Příspěvky: 76
No děkuji za podporu. ¨pár¨ projektů jsem již tiskl. Jediné letadlo je malý Spit 3D labprint z PLA, který jsem daroval.

Jak je to tedy s PLA (PLA+) a trvanlivostí v letním počasí?

dudaj píše:

Vytisknout letadlo aby to bylo funkční, chce docela nějaké zkušenosti. Protože se takhle ptáš, asi je mít nebudeš.
Tisknuté modely mají výhodu v tom , že si při havárii cokoli vytiskneš snadno znovu. To nevím, jak bude u tebe možné.
Ale počítej s tím, že na začátku budeš mít dost problémů s tiskem a pevností konečného výtisku.
PLA je jednodušší na tisk, takže bych jako první Petko vůbec neřešil. Tiskni z hodně světlých barev, to dělá hodně. Ale pokud sis půjčil tiskárnu, jenom pro to
si pořídit model, tak fakt moc tuhle cestu nedoporučuju.

Docela by mne zajímalo, kolik lidí opravdu nakonec létá s tištěnými modely, ale odhaduji tak polovinu z těch, co to zkoušeli.
Nicméně držím palce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 17.06.2020 6:59 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Vik_ píše:
No děkuji za podporu. ¨pár¨ projektů jsem již tiskl. Jediné letadlo je malý Spit 3D labprint z PLA, který jsem daroval.

Jak je to tedy s PLA (PLA+) a trvanlivostí v letním počasí?



Na to má každý jiný názor a jiné zkušenosti. Mně to v autě odešlo za 10 minut jízdy na zadní sedačce - stříbrný DD, vedro bylo kolem 30°C a při jízdě na
model svítilo sluníčko. Nicméně jezdím s klimatizací.
Bílý bude odolnější, tmavý naopak.
Petko je v pohodě, ale modely jsou pružnější, hůř se člověk zbaví vlasů uvnitř. Té pružnosti nemusí vyhovět některé konstrukce určené na PLA.
Prostě dotazy tohoto typu nemají smysl. Každý si musí udělat své zkušenosti podle toho, jak funguje.
Mě osobně se natolik zalíbilo LW pla, že zkousnu i ty teploty a prostě lítat nepůjdu v horkách. Ale musí na to být model modelován. Ne, že se vezme vymodelovaný od 3d labprint a vytiskne se z toho. To asi nepopadne úplně dobře. Zase to ale bude model od modelu trochu jinak. Něco půjde, něco ne.
Navíc co výrobce, to jiné směsi, takže .....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 17.06.2020 9:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6037
Bydliště: Praha ČR
dudaj píše:
Faktem zůstává, že vteřiňák drží vždy, ale vytisknout to pevně umí málokdo.


Varování z praxe - s tím vteřiňákem a "vždy" to bohužel není pravda. Už jsem si pěkně naběhl, kdy jsem vzal osvědčený druh vteřiňáku, ale asi déle skladovaný a on prostě nelepil, na pohled přitom vše OK, ale spoj byl děsně křehký atd.
Jak jsem tu zmiňoval rozsekaný Nanzan, tak to souviselo právě s tímto.
A drobnějších problémů s lepením jsem zažil už více. Zvládnout to jde, postupem času jsem si vypracoval postup, který problémy minimalizuje, ale úplně triviální to není.
Ta tvoje formulace vyznívá, jako že v podstatně není vůbec co řešit, a to mi přijde pro nezkušeného čtenáře fóra jako docela nebezpečné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 17.06.2020 9:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11190
Bydliště: Břeclav, ČR
tomashr píše:
Zvládnout to jde, postupem času jsem si vypracoval postup, který problémy minimalizuje, ale úplně triviální to není.


A mohl by ji aspoň naznačit?

Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 17.06.2020 9:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6037
Bydliště: Praha ČR
Postup problém není, ta formulace byla míněna tak, že to není triviální ve smyslu "lepení funguje vždy snadno", ale že se to musí hlídat.

Jinak lepení se trochu liší podle modelu, je trochu jiné pro lepení natupo a jiné pro poslední modely 3Dlabprint, které mají pro spojení takový "límec".
Obecně ale lepím dvěma lepidly - "nosníky" lepím hustým BSI, tím se to sesadí a srovná, obvod pak naopak dost řídkým , kdy to nanáším zvenku a nechám vtéct vzlínavostí - naneseš, počkáš, zvenku otřeš ubrouskem přebytek a pak aktivátor.

Původně doporučovanou střední hustotu jsem postupem času úplně přestal užívat, vyhovuje mi naznačená kombinace.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 17.06.2020 10:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11190
Bydliště: Břeclav, ČR
OK
Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 17.06.2020 13:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.12.2006
Příspěvky: 926
Bydliště: Praha 10 ČR
Tak to já to mám jinak. Hodně létám s tištěnými letadly, takže snad už vím, co a jak.
Když koupím řídký Bolt, za pár týdnů mi ztvrdne (v ledničce neskladuji), jeho použití bylo dobré na modely z překližky a balsy.
3D lepím pouze středním Boltem, a zásadně bez aktivátoru (vyjímečně trochu na nenamáhaná místa).
Mám ho stále otevřený při pokojové teplotě i pár měsíců, (kupuji velké lahvičky), a nikdy mi nezestárl tak, aby nelepil, nebo ztvrdnul.
Pokud něco praskne třeba při prudším přistání, lomí se to různě. Slepené prostě drží.

Dobře vytisknout letadlo je opravdu hodně o zkušenostech, ale také o konstrukci, aby se to tisklo smysluplně.
Pokud to tak není, model si upravím. Proto bych nikdy nekoupil vytištěné letadlo. To je jak sázka do loterie.

_________________
Luboš
www.3dprintedtanks.com


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1266 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75 ... 85  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz