Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1046 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57 ... 70  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 18.06.2020 7:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.4.2008
Příspěvky: 731
Bydliště: Příbram
Zdravím všechny a dokončil jsem další éro.
Bezva se s ním lítá a snad se mi podaří i ta nějaká soutěž.
Potáhl jsem to Oralightem a ty 2m byly docela honička.
Nakonec jsem špičku potáhl oracoverem. přeci jen nějaké ty šutránky na letišti jsou.


Přílohy:
KIWI 2.jpg
KIWI 2.jpg
[ 242.54 KiB | Zobrazeno 3108 krát ]

KIWI 1.jpg
KIWI 1.jpg
[ 246.49 KiB | Zobrazeno 3108 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 18.06.2020 9:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Tak to se povedlo!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 18.06.2020 9:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.4.2008
Příspěvky: 731
Bydliště: Příbram
No a dokonce to i lítááááá. (copy design :lol: )
Odtokovky jsou rovné a jde to dobře vyrovnat žehličkou.
Zatím na gumicuk s opletenou gumou ale není to ono. Malá výška atd...
Bez termiky jsem nalítal 3 minuty.
Vzpomínám si na gumu Pirrelku 6x6 na které jsme lítali s větroněm.
Budu muset pořídit gumu od SMČR. No a dneska to zvážím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 18.06.2020 10:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Dorazila smutná fotka Kiwika zapíchnutého do země. Po rozboru proč k tomu došlo, jsme zjistili jednu nepříjemnou věc. Sice jsme na to upozorňovali jak já, tak Tomáš Hrubý, který správné provedení tohoto důležitého detailu dokonce několikrát fotil do své stavební fotogalerie (odkaz v prvním neustále aktualizovaném příspěvku). Na výkrese je to navíc také tučně napsané! No prostě a jednoduše nebyly epoxidem vylité kapsy v místě pouzdra spojky. Křídlo tedy v tom nejvíce namáhaném místě nemělo vůbec žádnou stojinu!! Přesto všechno vydrželo mnoho startů na gumě. Pilot si dokonce chválil, že ve větru to jde střílet jako F3Jéčko. Jednoho startu si křídlo řeklo dost a takto to dopadlo.

První dvě pole v místě kde je zasunutá hliníková trubička (pouzdro) pro spojku !!!! MUSÍ!!!! být bezpodmínečně vylité na celou šířku 6mm (na šířku pásnic) zahuštěným epoxidem. Tím pádem vznikne mezi trubkou a pásnicí pevná stojina. Na zahuštění je dobré použít mikrobalony, aerosil, nebo podobné. Do stavebnice jsem již někdy na přelomu roku navíc přidal nejtenčí nit Dynema na omotání prvních několika polí nosníku (pro sichr). Kdo by chtěl křídlo udělat úplně betonové a pojistit se, tak je dobré z tenké překližky 0,6- 1mm na boční strany pásnic do prvních tří oken nalepit dodatečné stojiny (klidně z obou stran). U prvních dvou polí tyto stojiny budou sloužit zároveň jako takové bednění, aby zahuštěný epoxid nevytekl, takže není potřeba to "šalovat" nějakou lepící páskou.

Apeluji tedy na všechny, kteří zalití trubek i přes několikerá doporučení neudělali, aby tak učinili! I z cenu odtržení kousku dolního potahu z hotového křídla! Křídlo bez dodržení tohoto stavebního detailu nemůže dopadnout jinak, než tak jak vidíme na fotce!!!

Já mám na svém modelu pouze opravdu poctivě disperzí prolepené stojiny s pásnicí, kapsy okolo spojky vylité 285 epoxidem, tedy křídlo je bez nějakých dodatečných překližkových stojin a i bez nitě Dynema!! Minulý týden jsem lítat v Chotěboři ve větru na zemi i 12,5m/s!! Ve 100m muselo fučet 15-20m/s Silon kvičel jako píchlé prase a KIWI naložené na 900g drželo jako skála. V momentě, kdy bude nosník středního dílu omotaný tenkou Dynemou, kterou dávám do sáčku s příslušenstvím, nebo ještě navíc první tři pole posílené překližkovou stojinou nalepenou z boku pásnic, tak křídlo nemůže jít v tomto místě zlomit!! Musí zákonitě dojít k ohnutí 5mm kalené ocelové spojky! Omotejte to však, klidně přidejte i překližkové stojinky a pořádně prolepte! Bude to pak na 110%, na jistotu!

Stojina je alfa a omega každého nosníku, v momentě kdy dojde k vybočení i té nejpevnější pásnice z důvodu kolapsu stojiny, tak dojde k destrukci i toho nejvíce dimenzovaného nosníku během pár okamžiků.


Přílohy:
Poznámka: Kiwik ze 100m kolmo v zemi. Poškozený je však pouze jeden ze středů. Po dostavbě nového středu z ND je model opět letuschopný, trup a ocas OK.
received_1098098953908234.jpeg
received_1098098953908234.jpeg
[ 269.25 KiB | Zobrazeno 3027 krát ]

Poznámka: trubka bez zalití epoxidem
received_683090605812302.jpeg
received_683090605812302.jpeg
[ 48.56 KiB | Zobrazeno 3027 krát ]

Poznámka: pásnice je ze spodní strany úplně čistá, ani stopa po epoxidu, pásnice tedy byly volně ve vzduchu. Při zatížení mohly vybočovat jak chtěly.
received_614108762794769.jpeg
received_614108762794769.jpeg
[ 45.59 KiB | Zobrazeno 3027 krát ]

Poznámka: detail naplnění volného prostoru mezi trubkou a pásnicí epoxidem. Šalování páskou.
Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG
[ 67.41 KiB | Zobrazeno 3027 krát ]

Poznámka: !!takhle NE!!!
Výstfgřižek.JPG
Výstfgřižek.JPG
[ 57.78 KiB | Zobrazeno 3027 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 18.06.2020 14:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.4.2008
Příspěvky: 731
Bydliště: Příbram
900g...? To se tam snad ani nevejde. To je vylité olovem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 18.06.2020 18:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.4.2008
Příspěvky: 731
Bydliště: Příbram
Tak jsem to dal za 396 g s uhlíkovou kulatinou. S ocelovou to bude asi 425g.Myslím si, že je to hodně o množství lepidla. Někdy si zkuste zvážit lepidlo před a po lepení. Vyjde překvapení :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 18.06.2020 18:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
Bohužel jsem majitelem toho osudného zapíchnutého kiwáka a musím Tomáše opravit mimo křídla se stalo ještě něco - vypadl šroubek z výškovky :-) Jinak opravdu nic konstrukce je opravdu promyšlená velice dobře, celkové pevnosti modelu i přispívá výběr balsy z které jsou díly vyřezány. S žádnou "papírovou" balsou či druhojakostní jsem se ve stavebnici nesetkal. A to už jsem měl tu čest vidět tři stavebnice ....

_________________
MK Katoda Sokolov :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 19.06.2020 6:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
honzis píše:
900g...? To se tam snad ani nevejde. To je vylité olovem


To se opravdu do křídla nevleze. Musel jsem páskou stáhnout všechny závaží do F3K a strčit je do trupu. Byla to taková provizorka, ale dalo se. Nic jiného jsem v bedně neměl. Je jasné, že v takových podmínkách nikdo RESku nikdy provozovat nebude. Bylo to mistrovství ČR kategorie RCVS, tam se dá s RESkou konkurovat, ale bohužel né za takového povětří. Lítal jsem spíš z hecu, bylo to den před RESkama v Havlíčkově Brodě.

holý standart 470g
závaží v křídle 150g
závaží Snipe2 F3K 40+80+170
Dohromady 910g
Nahoru to jde, ale při přistání na bod je už potřeba se opravdu hodně krotit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 19.06.2020 6:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
honzis píše:
Tak jsem to dal za 396 g s uhlíkovou kulatinou. S ocelovou to bude asi 425g.Myslím si, že je to hodně o množství lepidla. Někdy si zkuste zvážit lepidlo před a po lepení. Vyjde překvapení :D


396g. je s jakým těžištěm?? Light éra jsou většinou lehce pod 400g nebo na hranici 400g. Nejlehčí co mám zatím zprávu tak 375g. Standart jsou okolo 450g. Záleží však dost na potahu, to udělá podle mě největší rozdíl. Pozor uhlíková spojka je však jen na Light model a spíše do klidu, nebo větru max dejme tomu 2m. u Standartu lítám s ocelovou, ta vydrží všechno!

S lepidlem bych zas tak nešetřil, zvláště při lepení nosníku. Spíše bych použil "lehčí lepidla" modely komlet celé lepené sekunďáky vychází těžší, navíc se špatně brousí, ale to už se tu řešilo několikrát.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 19.06.2020 13:04 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.10.2017
Příspěvky: 131
Bydliště: Považská Bystrica
Obrázky: 99
Mám tri spojky:
- ocelová 5 mm - 36 g
- uhlíková tubka 5 mm, vnútri ocelová struna 3 mm - 17 g
- uhlíková tyč 5 mm - 7 g

_________________
Luboš - www.aviatika.sk


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: sob 20.06.2020 13:53 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 11.2.2017
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha
Pro doplnění:
- ocelová 5 mm + Al pouzdra 6/5 - 41 g
- uhlíková tyč 6 mm + Al pouzdra 7/6 - 16 g


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: sob 20.06.2020 14:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 7423
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (25)
TomHlavinka píše:


Minulý týden jsem lítat v Chotěboři ve větru na zemi i 12,5m/s!! Ve 100m muselo fučet 15-20m/s Silon kvičel jako píchlé prase a KIWI naložené na 900g drželo jako skála.


Teda buď je to zázračný model , nebo nadšení pilota odpoštolkovat let je cílem. :-)
Může mi někdo vysvětlit jak rychle letí proti větru skoro 50km/h model ,který má normální rychlost v kluzu okolo 25km/h ???
Mimochodem, mám tu dost kompozitových hraček s mnohem větším plošným zatížením...a proti větru 12.5m/s to fakt neletí .
Pokud RES letí..hned to chci. !!!


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: ned 21.06.2020 7:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Samozřejmě že to do předu neletělo. Na to byl vítr až moc silný. Taktika byla odsunout se bokem startoviště na nafoukavane hangáry a stromořadí. Tak se dalo nějak trochu přežít. Viděl jsem však mnoho letadel zafouknutých za hangáry a piloty na prochazce do pole. Některá kola jsem neudělal ani jeden kruh. S ječkem bych v tomto letěl s 2,5kg. Vítr bych přirovnal k loňskému MČR F5J v Poličce


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: ned 21.06.2020 9:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Tak to, jo. Proto jsem chtěl odkaz na fotky z oné soutěže. Ale záběry byly optimalizovany. :D :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: ned 21.06.2020 13:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 7423
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (25)
TomHlavinka píše:
Samozřejmě že to do předu neletělo. Na to byl vítr až moc silný. Taktika byla odsunout se bokem startoviště na nafoukavane hangáry a stromořadí. Tak se dalo nějak trochu přežít. Viděl jsem však mnoho letadel zafouknutých za hangáry a piloty na prochazce do pole. Některá kola jsem neudělal ani jeden kruh. S ječkem bych v tomto letěl s 2,5kg. Vítr bych přirovnal k loňskému MČR F5J v Poličce


Ani 2,5kg Ječko by v 12.5m/s neletělo.Možná nějaký GPS racer s hmotností 8kg.
Díky za pravdivou odpověď jak se...neletí ...v 12m/s :-) :-)
Já se ptal schválně, protože se mi zdá ta moda 3.7m a 1200g divná. (U RES to bude podobné).
Za prvé termický let ve větru nad 6m/s je již nepříjemný, stoupák odletí po větru tak rychle, že přírůstek výšky není nic moc.
Let proti větru, pokud se razantně netlačí..je šnečí a ať mi nikdo netvrdí opak. Lítám teď dost často s F5J o hmotnosti 1800g a jak to začne foukat okolo 6m/s je lítání už boj, nic příjemného.
No a pokud není termika neletí nic..popadá vše. I super lehouš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1046 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57 ... 70  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz