Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 02.07.2020 14:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
Ještě důležitá poznámka - samozřejmě existují vyjímky - (co nepoužívají jako univerzální nástroj na cokoli) mobil - ale není jich bohužel mnoho.
Čest a slávu vyjímkám - když je pak člověk potká, o to pak má větší radost, že to ještě není s tou polytechnikou u mládeže tak špatné, jako se v globále zdá.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.07.2020 18:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ono je to o motivaci. :wink:
V bohaté dostatkové ekonomice, kde se dá snadno cokoli koupit, často díky globalizaci i nenormálnĕ levnĕ, tak ten mobil je pro zajištĕní potřeb pro mnohé výraznĕ užitečnĕjší než nĕjaké kutĕní/bastlení. Však logicky, proč bych to bastlil, když na pár ťuků mobilu nebo myši v PC to mám z ebay za babku a ještě i s dopravou zdarma, jen si musím někdy 2 - 3 mĕsíce počkat, než kontejnerová loď obepluje půlku svĕta, ale častĕji je to sice trochu dráž, ale doma na druhý den. V dobách mého mládí bylo mnoho vĕcí buď zcela nedostupných, nebo i dostupných, ale šíleně drahých. Zejména elektronika a vůbec všechno, co nebylo pro přežití, ale pro zábavu. Co bylo pro přežití (potraviny, bydlení, cestování na kratši vzdálenosti, do práce a pod.) bylo dokonce často dotováno, aby zůstalo pořád levné a dostupné, aby se strana a vláda mĕla před "prohnilým" kapitalistickým Západem čím chlubit. I když právĕ ta regulovaná láce byla často příčinou nedostatkovosti a dostupnosti toho levného jen pro vyvolené. Takže sme mnozí bastlili, zesilovače, reprobedny, RC soupravy, ale i nábytek, dĕlali před domem i generálky aut, svépomocnĕ stavĕli, ale třeba mladí horolezci pižlali slaňovací karabiny, lanové žebříky, skoby, šili si sedačky, spacáky, oblečení, batohy, bundy, oteplováky, dokonce i stany, skládali kola, vodáci laminovali kajaky, kánoe, surfy, vyrábĕli zahradní kosačky, cirkulárky atd. Přemek Podlaha měl nevyčerpatelný zdroj inspirace a takřka nekonečnou diváckou obec, "sousedovic Toníček" byl spíše výjimka. Nedostatek nebo cenová nedostupnost takřka všeho silnĕ všechny motivovala k domácímu kutilství.
Takže já se dnešní mládeži zas tolik nedivím, že mnozí nechytí do ruky šroubovák (nanejvýš elektrickou utahovačku), že neumĕjí zatlouct hřebík, ohoblovat ručním hoblíkem desku. K čemu, když to nepotřebují? Ale pokud se dostanou do situace, když to už potřebují, když mají tu správnou motivaci (všechno se přece jen koupit nedá), tak se to vĕtšina velmi rychle naučí. Na obĕ ruce leví nejsou, to je mýtus. Jsou stejní jako jsme byli my, jen ta doba je opravdu jiná. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.07.2020 20:56 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.11.2013
Příspěvky: 188
Bydliště: Veltruby u Kolína
Jenže pak to končí situací, že si mladí dokážou vygooglovat návod výrobce motoru na základní nastaveni jehel, ale to vůbec neodpovídá realitě. Divíte se jim potom, že o koníčka ztratí zájem? Doba je rychlá a co se nedá vyřešit hned, to nestojí za řešení...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.07.2020 5:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Nejenom to, na škole mě učili, že návod musí pochopit i ten největší blbec. Když čtu některé dnešní návody, na to aby měl mnohdy člověk překladatele do češtiny. Další, že výrobce píše, jak je to jednoduché, nic k tomu víc nepotřebuješ a jen si budeš užívat zábavu - viz např "legendární" Spitfire od deAgostiny (ale našly by se i další vyrobky). A pokud jde o malé čuďáky, jejich doba (bohužel) zřejmě skončila. Ustupují elektrice, tak proč mládež učit něco, co je na ústupu.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.07.2020 6:58 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
DAF píše:
na škole mě učili, že návod musí pochopit i ten největší blbec.


nemas tam chybu??? tam ma byt nie "pochopit" ale "pisat" .... navod pise vzdy ten navecsi blbec ... ktoreho k nicomu inemu nepustili :mrgreen:


... no ja uz som zase ticho 8)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.07.2020 7:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Zjevně jsme studoval každý jinou školu. Ale máš pravdu, že mnoho návodů není psáno "jako pro blbce" (návod musí být jednoduchý a srozumitelný), ale "jako by blbec psal".

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.07.2020 14:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Divný, já jsem asi nějaký odlišný generace. Za nás se říkalo, že návod se použije jen když vše ostatní selže. :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.07.2020 15:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
To si ale v žádném případě neodporuje. Mimochodem jsem psal, že návod musí být psán tak, aby ho pochopil i blbec. To se netýká z valné části odborně vzdělaných lidí. Také většinu návodů jen zběžně prolistuju a k podrobnějšímu čtení se dostávám jen ve velmi výjimečných krajních případech.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 04.07.2020 18:46 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.11.2013
Příspěvky: 188
Bydliště: Veltruby u Kolína
Vyřešeno, dnes jsem dal tři lety. Motor má na desítku skvělý výkon, krásný zvuk a rychlé přechody. Proti ASP mi přijde ve všem lepší, akorat to ladění byl porod. Volnoběžná jehla otevřená na dvojnásobek proti návodu, tady cca na 3 mm, kdyby to někomu ještě dnes pomohlo...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.07.2020 11:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
VTjr píše:
...
Takže já se dnešní mládeži zas tolik nedivím, že mnozí nechytí do ruky šroubovák (nanejvýš elektrickou utahovačku), že neumĕjí zatlouct hřebík, ohoblovat ručním hoblíkem desku. K čemu, když to nepotřebují? Ale pokud se dostanou do situace, když to už potřebují, když mají tu správnou motivaci (všechno se přece jen koupit nedá), tak se to vĕtšina velmi rychle naučí. Na obĕ ruce leví nejsou, to je mýtus. Jsou stejní jako jsme byli my, jen ta doba je opravdu jiná. :mrgreen:

Tak musím reagovat na svůj vlastní příspěvek a trochu ho doplnit. :)
Minulý týden jsem byl na dovolené, na chalupě, s dcérou, zetěm a vnukem. No a rozhodli jsme se, že konečně vyhodíme staré postele po manželčinych prarodičích a koupíme si něco lepšího na spaní. Takže staré červotoči prožrané postele šly do kamen a nahradilo je "letiště" z Mobelixu. Dopravu zapůjčenou mobelixovou dodávkou z 20 km vzdáleného krajského města se nám podařilo zvládnout až do cca 19. hodiny, takže nám zbylo cca jen 4 hodiny na montáž té nové postele, abychom měli v noci na čem spát.
Tedy řeknu, že nábytek z Mobelixu - to je slušná skládačka i pro modeláře. Návod je sice víc obrazový a opravdu i velmi dobře zpracovaný, fakt skoro pro blbce. Píši "skoro" protože i ten "blbec" musí být schopen rozsortírovat všechen spojovací materiál, tedy šroubky, dřevěné kolíky, závrtné matky, spojky a j., podle délky nebo počtu tak, aby pro každou operaci použil ty správné. Podle návodů (jednak postel, pak 2 rošty a 2 noční stolky) vycházel čas na montáž cca 5 hodin (ty stolky jsme nechali radši na další den) a do těch 4 hodin jen s postelí se nám podařilo vtěsnat opravdu jen tak-tak. No a se zetěm to byla docela dobrá dělba práce, on informatik studoval návody, třídil a podával mi spojovací materiál, a já to šrouboval, stloukal, lepil atd. Zeť není zdaleka kutilské výchovy, ale občas jsem ho k nějakému spoji pustil a nebylo to vůbec zlé. Takže opravdu platí, že když mladí musí, tak si poradí. :P A vůbec, ve dvou se to lépe táhne. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.07.2020 11:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
peta1 píše:
Vyřešeno, dnes jsem dal tři lety. Motor má na desítku skvělý výkon, krásný zvuk a rychlé přechody. Proti ASP mi přijde ve všem lepší, akorat to ladění byl porod. Volnoběžná jehla otevřená na dvojnásobek proti návodu, tady cca na 3 mm, kdyby to někomu ještě dnes pomohlo...

Mohu potvrdit, že MVVS desítky jsou opravdu vynikající motory. Já tedy provozuji její první porevoluční verzi (s kulatým válcem, ty novější ho pak měli takový hranatější), a karburátor mám takový klapkový, to byl poslední vývojový stupeň v MVVS, prodávaný někdy na rozhraní milénia, pak se ale vrátili k asi výrobně jednoduššímu, s válcovým šoupátkem. Na klapkovém karburátoru se volnoběh nastavuje takovým excentrem, kde jsem měl sprvu obavu, že se to bude rozštelovávat, ale ty obavy se naštěstí v praxi nepotvrdily. Tenhle karbec dodává motoru okamžité přechody, vskutku suprovou odezvu na páku plynu.
No a na tu starší MVVSku jsem přesedlal z ruské Radugy-10RU a řeknu, že to byl neskutečný rozdíl, prostě MVVS je o třídu lepší motor. I když faktem je, že Radugu jsem měl upravenou pro dost přiškrcený karbec od ASP. Jak by v porovnání s ním obstála desítka ASP - to netuším, ASP mám jen osmapůlku a ani ti jsem ještě neaktivoval. Mám ale desítku HP-Gold Cup, tak vyzkouším tu a porovnám výsledek, Vím, že ty HPčka byly ve své době asi nejlepší desítky na trhu. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.07.2020 18:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
VTjr píše:
Jak by v porovnání s ním obstála desítka ASP - to netuším, ASP mám jen osmapůlku a ani ti jsem ještě neaktivoval. Mám ale desítku HP-Gold Cup, tak vyzkouším tu a porovnám výsledek, Vím, že ty HPčka byly ve své době asi nejlepší desítky na trhu. :wink:

S Gold-Cupem budeš proti Brnu zklamanej. Žere jak tank, 300 ml nádrž je za 7 minut na dně. I když mu dávám jen 8% syntetiky a 3% rycínu, tak je Maxík zeblitej po celý dýlce. Po třech startech z něj normálně odkapává. A když ho vyladím na zemi čumákem nahoru, tak má na kolech při rozjezdu moc a chrchlá ale ve stoupání má zase málo. Se stejnou instalací to MVVS 10 nedělal. Vyhodil jsem origo šoupátkovej karbec a dal tam otočnej z MVVS 10 a dělalo to taky. Divný, před tím byl Gold Cup v Dalotelu hlavou dolů a nedělal to ani tolik neslintal. V Maxíku je hlava do boku.
Možná že to je tím, že Dalotel bylo dříví a polyš a Maxík je celolaminát a polyš.
Před asi 4 lety jsem srovnával ASP 91 ABC s OS Max 91 kroužkáčem a ASP jednoznačně lepší, výkonově, laděním. OS Max se neustále zatahoval, píst se roztahoval a natíral na válec. Kámoš měl ten samej a stejný problémy.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.07.2020 20:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Hele a nepotřebuje to náhodou nějaké % nitra?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.07.2020 5:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
Celeron píše:
S Gold-Cupem budeš proti Brnu zklamanej. Žere jak tank, 300 ml nádrž je za 7 minut na dně. I když mu dávám jen 8% syntetiky a 3% rycínu, tak je Maxík zeblitej po celý dýlce. Po třech startech z něj normálně odkapává. A když ho vyladím na zemi čumákem nahoru, tak má na kolech při rozjezdu moc a chrchlá ale ve stoupání má zase málo. Se stejnou instalací to MVVS 10 nedělal. Vyhodil jsem origo šoupátkovej karbec a dal tam otočnej z MVVS 10 a dělalo to taky. Divný, před tím byl Gold Cup v Dalotelu hlavou dolů a nedělal to ani tolik neslintal. V Maxíku je hlava do boku.
Možná že to je tím, že Dalotel bylo dříví a polyš a Maxík je celolaminát a polyš.
Před asi 4 lety jsem srovnával ASP 91 ABC s OS Max 91 kroužkáčem a ASP jednoznačně lepší, výkonově, laděním. OS Max se neustále zatahoval, píst se roztahoval a natíral na válec. Kámoš měl ten samej a stejný problémy.

Hm, to je zajímavý - v roce 2011 to bylo přesně obráceně :lol:
--------------
"a ten motor maka primo neskutecne. Odhadem tak o 1/4 vetsi vykon, minimalne jako 12.5 Brno"
--------------
Citace - viz příspěvek: Celeron pon 25. dub, 2011 16:48, sekce Spalovací motory, jakési df rcmania.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.07.2020 6:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
... Vyhodil jsem origo šoupátkovej karbec a dal tam otočnej z MVVS 10 a dělalo to taky. Divný, ...

No, to je opravdu divné :roll: , my jsme svého času (90. léta) naopak instalovali HP-éčkové šoupátkové karby na ty nové MVVS desítky. I tu moji MVVSku jsem koupil z druhé ruky právĕ už s takovým HP-karbem. Ale pak se mi podařilo na e-šopu u Linku koupit fungl nový klapkový MVVS karbec a nemohu si ho vynachválit. A naopak jeden bĕhaný HP Gold Cup jsem zas dostal nekompletní, teda úplnĕ bez karbecu, tak jsem ho ním dokompletoval. :)

Já si myslím, že Tvůj problém bude buď v špatném seřízení, nĕjaké chybĕ v palivové instalaci, výfuku, nebo nevhodné vrtuli. Gold Cup je dost vysokootáčkový motor a příliš tĕžká vrtule ho může úplnĕ zdegradovat.
No uvidím sám, až ho namontuji a porovnám, pak Vám napíšu své dojmy. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz