Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rušení, nebo něco jiného.
PříspěvekNapsal: sob 01.08.2020 15:20 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 20.12.2013
Příspěvky: 115
Tak jsem dnes po stovkách bezproblémových letů totálně zlikvidoval svůj IL- 2 Šturmovik viewtopic.php?f=119&t=74478
V rovném letu najednou zamával křídlama ze strany na stranu -dost výrazně- celé to trvalo tak 3 vteřiny. Vypadalo to jak silná turbulence, ale vzduch byl klidný. Věděl jsem, že byl mimo kontrolu a rozhodl se přistát. Chtěl jsem si naletět do správného směru a jít dolů, když se náhle model otočil na záda a stočil kolmo k zemi. V tu chvíli jsem věděl, že neřídím, instinktivně stáhl plyn a čekal na náraz. Jenže motor pořád běžel v tahu. Celé to trvalo tak 5 vteřin.
Přemýšlím, co se stalo. Nevím. Roky používám vysílač Futaba FX-18 s vysílacím modulem Jeti 2,4G. a Jetibox mini. Přijímač Jeti Duplex REX 6, asi rok starý. Senzor napětí a proudu Jeti MUI, regulátor MGM Compro, Motor Mega ACN, serva Graupner. Nic podřadného, doted´bez problému.
Má to spoustu otazníků: pokud měl přijímač výpadek, proč nepřešel do fail save? Spolehlivě vím, že mám nastaveny střední polohy serv a vypnutí motoru- to jsem ověřil i po nárazu. Proč vysílač nehlásil ztrátu signálu? Spolehlivě vím, že po vypnutí přijímače vysílač okamžitě hlásí ztrátu signálu. Jetibox taky nehlásil žádný pokles napětí v letadle, napětí baterie hlídá zvukový alarm, lítám na spotřebovanou kapacitu, vše se odehrálo chvíli po startu, před letem plně nabito.
Takže vím, že byly 2 výpadky po sobě, alarmy a telemetrie se tvářily, že je vše v pořádku a přijímač si to myslel asi taky, protože nepřešel do fail save. Kdyby za to mohlo třeba podělané servo křidélka, tak by reagovala výškovka a nebo aspoň ten motor, který jsem hned vypnul. Po nárazu nebyly žádné konektory rozpojené a vše fungovalo normálně.
To letadlo mě dost mrzí a dost mě štve, že nevím, co se stalo a nerad bych si to zopakoval.

CO SE MOHLO STÁT???


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Rušení, nebo něco jiného.
PříspěvekNapsal: sob 01.08.2020 16:31 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 20.12.2013
Příspěvky: 115
Jen mě napadlo, elektronice moc nerozumím, ale nemohlo by se stát, že chyba vznikne ve vysílači, mezi kniply a vysílacím modulem (třeba nějakým pomícháním mixů, nebo znetvořením /lepší výraz mě nenapadl/ signálu od kniplu) přímo v "mozku" vysílače? Nebo programu vysílače ještě dřív, než ho pošle do toho vysílacího modulu Jeti? To by vysvětlovalo to, že se to chovalo pořád jako že je signál v pořádku. Takže bylo by možné, že chyba nebyla mezi vysílací částí a modelem, ale mezi vysílací částí a kniply?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rušení, nebo něco jiného.
PříspěvekNapsal: sob 01.08.2020 20:31 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Viděl bych to na krátkodobé přetížení BEC. V těchto situacích člověk vnímá rychle a odhad těch vteřin může být být mimo.
Kamarád takhle taky zrušil letadlo a situace skoro jak přes kopírák.
Rušení bych viděl jako méně pravděpodobné.
Ale vše stejně budou asi jen dohady.
Fakt je, že vysoké teploty venku mohou teplotně BEC přetížit.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rušení, nebo něco jiného.
PříspěvekNapsal: sob 01.08.2020 21:57 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 17.6.2008
Příspěvky: 118
tak to je skoda :(
Za me souhlas s Dudajem, pretizeni BEC. Od jiste doby (presne od doby kdy jsem tahal trup elektrovetrone (do te doby X desitek letu bez problemu) ze zeme jako repu) na vsechny letadla nad 2 standartni serva pouzivam prijimacovky zvlast. Pak uz jsem nikdy tenhle problem nemel...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rušení, nebo něco jiného.
PříspěvekNapsal: sob 01.08.2020 23:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Jednoznačně přehřátej BEC. Naposled se to stalo kámošovi na letišti před dvěma dny v F5J, kterej má za sebou desítky letů za chladnějšího počasí než je nyní. Nevím, co v tom má počet článků, regl a kolika ampérovej BEC a kolik jakejch serv, můžu to až se vrátí z dovolený zjistit.
Vloni u jinýho kámoše taky přetíženej BEC, byl to lineár 5V/3A a v letadle 6 serv. Tak se není čemu divit.
Zajímavý je, že to vždy končí čumákem kolmo do země (u nás do asfaltu). :roll:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rušení, nebo něco jiného.
PříspěvekNapsal: ned 02.08.2020 10:29 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 20.12.2013
Příspěvky: 115
Přehřátý BEC... No, je to možné, ale mám MGM compro, a pouze 3 standardní analog serva, po ránu bylo celkem chladno.To by mělo fungovat. Navíc si vybavuji, že Dvorský /MGM/ píše, že BEC nemá žádnou ochranu, takže pracuje, dokud neshoří.... A kdyby vypadl, měl by to nahlásit vysílač jako ztrátu signálu, ne? Když vypnu regulátor, tak to okamžitě řve a hlásí ztrátu signálu, což se v tomto případě nestalo. Po ráně se nic nerozpojilo, vysílač nic nehlásil, mrknul jsem na displej, jestli tam není tma -všechno svítilo, jakože OK, i telemetrie na miniboxu. Došel jsem k letadlu a vypnul vypínač reglu ,což byla asi chyba, ale bál jsem se, aby něco nezačalo hořet. Po kontrole baterie a izolací jsem to zapnul a vše fungovalo normálně.
Každopádně se na regl zaměřím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rušení, nebo něco jiného.
PříspěvekNapsal: ned 02.08.2020 21:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Nenalétl jsi náhodou do směrového spoje na 2,4MHz? Pořád se říká digitální přenos, ale vzduchem to jde pořád klasicky vlnama. A ve veřejném frekvenčním pásmu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rušení, nebo něco jiného.
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 19:02 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 20.12.2013
Příspěvky: 115
Petr Budai píše:
Nenalétl jsi náhodou do směrového spoje na 2,4MHz? Pořád se říká digitální přenos, ale vzduchem to jde pořád klasicky vlnama. A ve veřejném frekvenčním pásmu.


Nevím, jak to poznat, jestli jsem do něčeho nenalétl. Ale muselo by se to stát 2x po sobě v krátkém čase. V blízkosti žádné vysílače nejsou (teda, aspoň o tom nevím) a jak daleko dosáhnou takové ty domovní wifi směrové antény nevím. Co to udělá s modelem, když tím proletí , je otázka...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rušení, nebo něco jiného.
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 19:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
To je hloupost, směrové spoje na 2,4 GHz jsou vzdálená historie z pravěku vesnických Wifi sítí. A zahltit přijímač by to teoreticky mohlo akorát v bezprostřední blízkosti koncového bodu.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rušení, nebo něco jiného.
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 22:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
My máme asi 400 m od plochy jézéďácký krmivový věže "Vítkovice" na kterejch jsou kandelábry s internet pekáčema namířenejma do všech stran, mimo jiný i přesně na plochu letiště. A v dalších rozích pomyslnýho rovnostranýho trojůhelníku s letištěm ve středu jsou asi kilometr daleko věže od GSM a asi 4 km daleko je kopačák s možná nejsilnějším radarem v ČR. Takže se tam mele všecko možný včetně interferencí ale nevím o případu, že by někdo s Hihitechem, Fujtajbou či Tryskáčem na 2,4 GHz měl nějaký rušení či dokonce spadnul.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rušení, nebo něco jiného.
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 22:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
. . a na tom "kopačáku" bejval za socíku radar, Made in CCCP kterej při každý votočce dělal na, ne všech tv drobný hapřík . . .
Tam na planžetech bylo možné sledovat i vzlety z letiště Paříž Orly . . kolega tam byl jako záložák . .
A já v těch časech jsem se svojí amaterskou soupravou 27/40 Mhz neměl problémy . .a taky jsem byl dál ...Asi 3x než Celeron
Kobylice jsou dál . . :-)
Dnes radar Nepolisy u Chlumce n/C NATO

L


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rušení, nebo něco jiného.
PříspěvekNapsal: úte 04.08.2020 11:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
martin250 píše:
Tak jsem dnes po stovkách bezproblémových letů totálně zlikvidoval svůj IL- 2 Šturmovik http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=119&t=74478
V rovném letu najednou zamával křídlama ze strany na stranu -dost výrazně- celé to trvalo tak 3 vteřiny. Vypadalo to jak silná turbulence, ale vzduch byl klidný. Věděl jsem, že byl mimo kontrolu a rozhodl se přistát. Chtěl jsem si naletět do správného směru a jít dolů, když se náhle model otočil na záda a stočil kolmo k zemi. V tu chvíli jsem věděl, že neřídím, instinktivně stáhl plyn a čekal na náraz. Jenže motor pořád běžel v tahu. Celé to trvalo tak 5 vteřin.
Přemýšlím, co se stalo.
....


Po pretazeni Bec by sa ti Bec resetoval (nasledkom toho prijimac) a na par sekund by sa ti v kazdom pripade vypol motor - nemal by energiu , kedze ti motor stale isiel tak bude chyba inde.
Kludne to mohla byt kratkodoba chyba vo vysielaci, ako tu uz pisali kolegovia... Prijimac mal stale signal z vysielaca, takze nepresiel do fail-safe. A tazko povedat co skutocne vysielac posielal...
Ale su to len dohady , niekedy zahada zostane zahadou...

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rušení, nebo něco jiného.
PříspěvekNapsal: úte 04.08.2020 13:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Miro_V píše:
Po pretazeni Bec by sa ti Bec resetoval (nasledkom toho prijimac) a na par sekund by sa ti v kazdom pripade vypol motor - nemal by energiu


Proč?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rušení, nebo něco jiného.
PříspěvekNapsal: úte 04.08.2020 14:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
zdzd píše:

Proč?

hmm , on sa resetne cely regulator, nielen Bec v nom a vtedy samozrejme nevyraba (striedavy) prud do motoru.
A ked je Bec zvlast a resetne sa tak na par sekund nejde prud do prijimaca a vypnuty prijimac nedokaze riadit regulator a tym motor...
Neviem ako to inac vysvetlit :)

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rušení, nebo něco jiného.
PříspěvekNapsal: úte 04.08.2020 15:09 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 20.12.2013
Příspěvky: 115
Už jsem to tu psal.Pokud z nějakého důvodu (třeba výpadek napájení, rušení nebo porucha) vypadne přijímač, vysílač od něj nedostává zpět informaci, že je spojení OK a vysílač okamžitě zahlásí ztrátu signálu. To se nestalo.
Podle firemních údajů MGM pracuje BEC nezávisle na regulátoru a není jištěn, takže když se přehřeje tak shoří a hotovo. Potom už nefunguje...Netvrdím, že teplem nemohl na chvíli odpadnout, ale to by vysílač hlásil.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz