Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: FrSky G-RX8 a FBVS01
PříspěvekNapsal: čtv 13.08.2020 21:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Ve světě Frsky jsem nový, prozatím jsem to sprovoznil do fáze že stín můžu letět a telemetrie hlásí to co má, ale ještě bych chtěl přijímač doplnit o měření napětí baterie.

Přijímač je G-RX8, měl by mít analogový vstup a k němu by se měl dát připojit převodník FBVS01. Na přijímači je port popsán postupně jako

S + AIN2 -

Čidlo (dělič napětí) má jen + a -, patří to zapojit - na - a + na + nebo je to - na - a + na AIN2?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky G-RX8 a FBVS01
PříspěvekNapsal: čtv 13.08.2020 22:03 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Ahoj Blesku,
konektor na přijímači má pin označený - to je GND neboli zem a pak AIN2, volně přeloženo analogový vstup 2. Tento vstup má povoleno napětí max. 3,3V a pak se může zničit. Proto před něj vřadíme dělič nastavený tak, abychom nikdy nepřekročili povolené napětí, ani při nabité baterce. Podle nastavení děliče zadáme dělící koeficient do parametrů telemetrie podle tabulky dodané s děličem. Pokud chceme měřit ještě přesněji, kontrolujeme pomocí solidního voltmetru měřený údaj a případně upravíme koeficient, nebo ofset, aby hodnota co nejvíce seděla hlavně v oblasti, kterou nejvíce potřebujeme. Vstup i dělič může mít toleranci. Seřizování děláme až po chvíli od zapnutí, až se vše tepelně ustálí. Není to super přesné měření, ale pro hlídání napětí baterie to je výborné levné řešení.
Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky G-RX8 a FBVS01
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2020 6:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.11.2007
Příspěvky: 606
Bydliště: Most
Předešlému řešení je přímo určeno toho hotové zařízení https://rcstudio.cz/cs/senzory/25-meric ... nalog.html . Nicméně měřením napětí celé baterie nezjistíš že ti odchází jeden článek, proto bych ti spíše doporučil https://rcstudio.cz/cs/senzory/239-frsk ... enzor.html kde se dá nastavit low alarm, tzn. pokud jakýkoliv článek dosáhne tvého nastaveného napětí rádio ti to oznámí hlášením. Také máš možnost v telemetrii rádia si po dolétání prohlédnout napětí jednotlivých článku. Toto řešení má samozřejmě smysl u více článkového akumulátoru.

_________________
TRex500, letadla AMR - Ultimate,VA models - Trinity, Ultimate, FMS - MSX v2, rádio Horus X10


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky G-RX8 a FBVS01
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2020 8:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Igor659:

O to mi právě jde, jestli se ten dělič připojuje k GND a AIN2, nebo k GND a +, ale předpokládám že na RX je + - k napájení S portu, tudíž pokud jsou porty:

S + AIN -

tak to bude zapojené na:

AIN -


helifish:

Hned na úvod jsem psal že mám tebou odkazovaný dělič, ano mám i tebou odkazované čidlo na měření jednotlivých článků, ale to použiji s klasickou X8R. Ten G-RX8 je v hotlineru, kde se lítá v podstatě plný plny a nula, pokud lítám na čas motoru, tak se při nabíjení trefím na +- 100mAh, takže to měření je jen tak ze zajímavosti o kolik to při letu spadne, ne o tom abych to nevybil do nuly.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky G-RX8 a FBVS01
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2020 9:15 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Ahoj,
v malém elektrovětroni mám G-RX8 a dvoučlánek, který hlídám přes dělič do AIN2 a chodí to velmi spolehlivě. Pokud nemáš nějakou horší baterku s hodně nestejnými články, lze to použít. Na vícečlánkovou baterku se to opravdu moc nehodí, tam se snadněji schová do celkového napětí slabší článek. Vícečlánkové baterky jsou většinou ve větších modelech, kam se už vejde i čidlo s hlídáním všech článků, které je určitě nejlepším řešením. Toto jsem do prvního příspěvku pro nedostatek času nerozepisoval, to nebylo předmětem dotazu, ale patří to k úplnému vysvětlení.
Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky G-RX8 a FBVS01
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2020 9:15 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Ahoj,
v malém elektrovětroni mám G-RX8 a dvoučlánek, který hlídám přes dělič do AIN2 a chodí to velmi spolehlivě. Pokud nemáš nějakou horší baterku s hodně nestejnými články, lze to použít. Na vícečlánkovou baterku se to opravdu moc nehodí, tam se snadněji schová do celkového napětí slabší článek. Vícečlánkové baterky jsou většinou ve větších modelech, kam se už vejde i čidlo s hlídáním všech článků, které je určitě nejlepším řešením. Toto jsem do prvního příspěvku pro nedostatek času nerozepisoval, to nebylo předmětem dotazu, ale patří to k úplnému vysvětlení.
Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky G-RX8 a FBVS01
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2020 10:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Ok a to čidlo teda mezi GND a AIN?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky G-RX8 a FBVS01
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2020 13:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Ano, a připojuj napřed silové přívody a pak baterku do děliče. Já tam zapojuji balanční konektor.
Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky G-RX8 a FBVS01
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2020 17:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Igor659 píše:
Ano, a připojuj napřed silové přívody a pak baterku do děliče. Já tam zapojuji balanční konektor.
Igor


To mě zaujalo, teda ten postup. Důvod je jaký? Měl jsem v plánu to napájet přímo na konektor ESC.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky G-RX8 a FBVS01
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2020 22:11 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Ahoj,
postup připojení nedovolí zatěžovat miniaturní konektor ani vstupní elektroniku proudovými rázy při zapnutí hlavního konektoru. Pokud to připojíš na přívody k regulátoru, nic by se nemělo stát.
Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky G-RX8 a FBVS01
PříspěvekNapsal: sob 15.08.2020 6:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4017
Bydliště: SK
Obrázky: 6
blesk píše:

To mě zaujalo, teda ten postup. Důvod je jaký? Měl jsem v plánu to napájet přímo na konektor ESC.


Vykašli sa na postup, pripoj to na ESC (nič sa nestane). Pri zapojení konektoru aku. vznikajú prúdové špičky a nie napäťové. Napätie, aké má aku. neprekročíš. Niekedy som to aj Ja davall na balančák pokial som to nezabudol po lete odpojiť. Zničil som si v minulosti tak dve aku. Na prijímači AIN 2 + a GND - Skalibruj a je.

_________________
FrSky Tandem X20


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz