Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 26.10.2020 12:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Přestože se snažím lítat/jezdit při každé možné příležitosti, tak jsem trochu(?) ulítlý do rádií a při neodbytné touze poznat, jak fungují a co umí jsem narazil na pár zajímavých řešení, které si myslím stojí za zmínku. A s postřehy ostatních by se mohly doplnit i další řešení/nápady, na která jsem nenarazil.

Stručně (bez nějakého pořadí zajímavosti, jen tak, jak mě to zrovna napadá):

- logika přepínání trenér-žák ala Spektrum DX9 - spínačem se zapne řízení žáka, pohybem pák trenéra se zapne řízení trenéra
- mixy v přijímači - Graupner
- hlasový výstup telemetrie a nejen telemetrie
- vibrační odezva na páce ovladače - JETI
- trenér-žák, kde model je řízený žákovskou vysílačkou - Graupner
- zálohování přijímačů druhým (i jiným systémem) - JETI a jiné.
- přepínačem ovládaný kanál s trimem, kde trim posouvá každou polohu přepínače zvlášť - Spektrum DX8
- přední kola při brždění u auta trochu do V ala D.A.S - Futaba

Podrobněji

Přepínání mezi žákem a trenérem, resp převzetí modelu tím, že "sáhnu na řízení" mám vyzkoušené a přijde mi opravdu pohodlné. Dá se (krom samotné DX9 a asi vyšší modely) realizovat na vysílačkách, které mají možnost vyhodnotit pohyb páky, nějaký ten logický spínač a zapínání/vypínání trenéra logickým spínačem.

Mixy v Graupner přijíačích mě zaujaly. Dá se tak pořídit "tupá" vysílačka a třeba samokřídlo namixovat v přijímači. Navíc u některých Graupner přijímačů jsem zahlédl i možnost některým kanálem přímo ovládat SS motor (nejspíš přes nějaký výkonový prvek ala FET), což může zjednodušit/odlehčit model. Další možnost je pak přiřazení vstupního kanálu výstupu - o podobnou funkcionalitu (zatím? jen přiřazení kanálů) se teď snaží i ACCESS od FrSky.

Hlasový výstup - z mé strany hojně používaný, jak někdo psal, oči je potřeba mít "přilepené" na modelu ne koukat na displej. Ono i "hloupé" pípnutí má význam, ale pokud se zvyšuje počet parametrů, které člověk sleduje, je lepší aby byla odezva jasná a nemusel jsem si vzpomínat, co které pípnutí znamená.

Vibrační odezva na kniplu mě zaujala, dává tak prostor tomu, že by mohla být na každé páce zvlášť a možnosti odezvy na různé podněty.

Mít možnost řídit model žákem, když jsou spojeni jako učitel-žák je logické - žák má svou vysílačku a své letadlo/létající stroj a chce pomoct. Učitel má také svou vysílačku, na kterou je zvyklý a nechce/nemůže se spárovat s žákovým letadlem. Takové řešení nabízí Graupner.

Možnost zálohování jednoho přijímače druhým ať už kvůli nějakému rušení, tak kvůli orientaci antén nebo "zmnožení" kvůli možnosti zakrytí antény vodivým materiálem nabízí mnoho systémů. Teď nemyslím proprietární zařízení ala např. PowerBox, ale vlastnost přijímačů/systémů. Asi "nejprofláknutější" jsou DSM(2/X) satelity, Graupner taky píše, že se dají příjímače přímo propojovat sériovou linkou, Futaba také cosi zmiňuje, Jeti má zálohování ~900MHz přímo u některých(?) přijímačů a asi nejpružnější mi přijde možnost zálohovat FrSky RX.. vysílače libovolným s.bus přijímačem neomezuje se tak ani na frekvence ani na protokol.

Překvapivě příjemné chování trimu u přepínačem ovládaného kanálu s přiřazeným trimem, kde trim u DX8 trimoval zvlášť všechny 3 polohy přepínače, aniž by ovlivňoval pozici poloh ostatních. Je to trochu okrajové, možná u jiných systémů se chová stejně, takže je takové chování normální, ale prostě mě příjemně překvapilo.

Trochu okrajově auta - s kolegou si hrajeme s vytištěnou F1. Tam jsme si po uvedení D.A.S. usmysleli, že jej musíme mít taky. A máme. Po nějakých testovacích jízdách kolega vymyslel, že by se mohlo auto při brždění stabilizovat změnou geometrie kol do V. Funguje. Při brouzdání internetem jsem zjistil, že nejsme první, kdo podobnou funkcionalitu vymyslel a Futaba má podobné nastavení u jedné ze svých modelů volantových vysílačů.

Tož zatím tak.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Naposledy upravil prikrylm dne ned 07.02.2021 21:52, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 26.10.2020 12:37 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.10.2013
Příspěvky: 179
Bydliště: Zlín
Obrázky: 5
[quote="prikrylm"]

Mít možnost řídit model žákem, když jsou spojeni jako učitel-žák je logické - žák má svou vysílačku a své letadlo/létající stroj a chce pomoct. Učitel má také svou vysílačku, na kterou je zvyklý a nechce/nemůže se spárovat s žákovým letadlem. Takové řešení nabízí Graupner.

prosím, to mě zajímá můžeš to více rozvést?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.10.2020 13:01 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Přidám něco od JETI...

také mixy v přijímači
v přijímači možnost na konkrétní pin poslat konkrétní kanál

Nicméně je zajímavý celkový "ekosystém" a propojení s logováním. Tím se dá předejít nebo aspoň občas vyšetřit co se přesně dělo a příště se poučit (logování dat, výchylky na kniplech, telemetrie serv).


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.10.2020 13:15 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Tak za mne je asi největší pokrok v učení se ovládání modelů je RC simulátor a virtuální brýle.
Pro lidi co nezkusili a netuší o čem je řeč :
Člověk stojí s vysílačkou a ve virtuálních brýlích vnímá prostředí zvuky i model jako ve skutečnosti. Za modelem se samozřejmě musí ohlížet. Nedávno jsem
před modelem velmi rychle uhýbal. Prostě vnímání "skutečnosti" je vynikající.
Jediné co chybí je pocit strachu o model, ale i to si člověk může v sobě nastavit, aby s tím nebušil.
Při učení je problém, že s modely se nehavaruje pouze na začátku při seznamování s ovládáním.
Ale při každé snaze pokročit dále. To lze v simu eliminovat na rozdíl od systému učitel- žák v reálu.
Takže ty pokroky mohou být mnohem rychlejší (u mladších pilotů :lol: ) .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.10.2020 13:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
a ktery sim to podporuje a ktere bryle pouzivas?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.10.2020 14:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2013
Příspěvky: 557
Bydliště: Praha 8 , ČR
Obrázky: 2
TomasC píše:
Přidám něco od JETI...

také mixy v přijímači
v přijímači možnost na konkrétní pin poslat konkrétní kanál


Ještě bych doplnil možnost zpomalení serva (pumovnice, podvozek a pod.) nastavené taky v přijímači Jeti

_________________
Futaby T14SG, T9CP+Duplex, FC16+FrSky
už jen elektry, LMS Beckov


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.10.2020 15:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Kuba78 píše:
a ktery sim to podporuje a ktere bryle pouzivas?

HTC Vive a Aerofly RC8 mám. Podporuje to i Realflight myslím 8. Ale nevím, jestli na něj funguje dongl k vysílači. U Aerofly ano. Taky Reflex.
Ale těch možností a kombinací bude asi víc.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.10.2020 16:40 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Gr/SJ HoTT namátkově z hlavy
- sekvencer v Tx (ne všechny typy)
- bezdrátový učitel - žák
- logické spínače v Tx (ne všechny typy)
- libovolné přiřazení kanálů výstupům Rx, klidně třeba kanál 13 (druhý "plyn") na šestikanálovém přijímači
- spínání malých proudů na některých kanálech
- měření napětí některým z kanálů (s externím děličem)
- volitelný výstup na některém kanálu PWM - PPM - SBUS
- volitelný výstup většiny kanálů PWM (servo) - logic (0-1)
- logování celého letu - všech kanálů, signálu, telemetrických dat, ....
...
...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.10.2020 17:07 
Helimaniacs Brno
Helimaniacs Brno
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2010
Příspěvky: 4475
Bydliště: Brno
Obrázky: 10
MC-20 HOTT
-že se všechny ty vymoženosti dají vypnout a zalétat si jen tak :lol:
-jinak se podepisuji pod seznam "jyrry"
-telemetrie systému HOTT - spokojenost


Přílohy:
IMG_20190910_115444.jpg
IMG_20190910_115444.jpg
[ 276.76 KiB | Zobrazeno 3619 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.10.2020 19:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
epox píše:
Mít možnost řídit model žákem, když jsou spojeni jako učitel-žák ...

prosím, to mě zajímá můžeš to více rozvést?

Takový "standardní" model používání učitel-žák je, že učitel řídí letadlo a žáka má na kabelu (nebo bezdrátu) a může přepnout svou vysílačku tak, že se řídí tím, co dodává žákovská vysílačka. (viz např - jsem si s dovolením půjčil - std učitel-žák )

Pokud je model žákův, tak tento případ obnáší to, že se musí žákův model napárovat s učitelovým vysílačem + musí se taky v učitelově rádiu nastavit.
Takže může být výhodné nechat letadlo na žákově vysílačce, napojit na ni trenérův vysílač a mít možnost převzít řízení. (mám, nejen já, vyzkoušené)

Co jsem četl, tak nativně umí právě Graupner a nastavit se podobným způsobem dají rádia, která umí přijatý kanál/jiný signál z připojené vysílačky použít jako vstup/parametr k přepnutí učitel-žák.

Ještě jsem narazil na jedno řešení, kdy se do modelu daly dva přijímače + zařízení, na které se napojily a jedním kanálem se přepínalo, který přijímač bude na výstupu toho zařízení. Řešení zajímavé, ale poněkud komplikované na zapojení uvnitř modelu. Navíc zmíněný produkt umí jen 4 kanály. Zase je možno zprovoznit trenér-žák i s úplně jednoduchými vysílačkami.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 27.10.2020 17:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Protože nemám chuť dělat něco užitečnýho, zkusil jsem napípat Taranis a Horus jako učitel/žák v "obráceném gardu". TX žáka spárovaný s modelem je nakonfigurován jako učitel , TX učitele je nakonfigurován jako žák. Potom se dá na TX učitele (nastaveného jako žák), logickou podmínkou na pomocném kanálu, vypínat funkci trenér. Funguje to :D.

edit: Myslel jsem, že je to moje řešení a až druhý den vidím, že nápad je už v předchozím příspěvku.


Naposledy upravil ellet dne stř 28.10.2020 18:07, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.10.2020 17:24 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.10.2013
Příspěvky: 179
Bydliště: Zlín
Obrázky: 5
Já bych potřeboval, aby učitel měl MC20, žák Jeti12. Model je žáka a je vněm přijímač Jeti. Myslíte že by to bylo takto možné ??? Propojení asi určitě kabelem.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.10.2020 18:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
epox píše:
Já bych potřeboval, aby učitel měl MC20, žák Jeti12. Model je žáka a je vněm přijímač Jeti. Myslíte že by to bylo takto možné ??? Propojení asi určitě kabelem.

Vím, že tato koncepce funguje s OpenTX (to je ta žákovská) + libovolná "nějak" připojená vysílačka (ppm přes drát, s.bus, bezdrát...), četl jsem že ji umí Graupnery navzájem.
Jestli bude možné použít JETI DS-12 můžu "hádat" jen z návodu. Ale:
Pokud jsou "CH1 – CH8- Kanálové vstupy PPM signálu, který je přiveden k internímu konektoru." - str 126 českého PDF návodu - kanály z připojené žákovské vysílačky, je možné je použít k vytvoření logického spínače a logickým spínačem je možné zapínat/vypínat trenéra, tak to možné bude. U logických spínačů je poznámka "Dle výbavy", takže by je asi bylo nutné dokoupit.
Nic méně si myslím, že takovéto nastavení u JETI DS-12 možné je. Tedy může být spárovaný s modelem a zároveň být žákovskou vysílačkou, kde trenérská vysílačka je libovolná vysílačka, co umí po drátě PPM.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.10.2020 19:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
TomasC píše:
Přidám něco od JETI...

také mixy v přijímači
v přijímači možnost na konkrétní pin poslat konkrétní kanál

Nicméně je zajímavý celkový "ekosystém" a propojení s logováním. Tím se dá předejít nebo aspoň občas vyšetřit co se přesně dělo a příště se poučit (logování dat, výchylky na kniplech, telemetrie serv).


ta moznost prekonfigurovat si prijimac je dobra, taky pouzivam. Ale myslim ze to ma jeste rezervy - idealni by bylo, aby Jeti udelalo na prijimaci vsechny vystupy univerzalni a clovek si pak v prijimaci jen navolil, jestli to bude servovystup, ppm, exbus, na telemetrii apod.. stejne tak na expanderu. proste vsechny vystupy mit servo/ext/e. pak by mohl clovek klidne pouzit vice sensoru do mensiho prijimace kdyz ma volne piny. a nemusel bych ted v djangu resit, ze nemuzu dat do rex7 yge s telemetrii do ext ktery mam volny (respektive mam v nem mvario, ale to ma expander) , protoze potrebuju zapojit YGE a nemam volny E port..
taky by mohli zapracovat na update firmware prijimace - kdyz uz maji obousmernou komunikaci a velkou SD kartu ve vysilacce, proc proste neudelat hlidani up-to-date a vysilacka by sama upozornila po zapojeni prijimace, ze je firmware update dostupny a dala moznost to natlacit klasicky vzduchem.. Ted aby clovek si to hlidal sam a pak si to rucne pripojoval pres ext.
ekosystem s logovanim je fajn, ale tez by se tam dalo zapracovat na uzivatelske pritulnosti..


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 30.01.2021 9:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Opět inovativní Spektrum.
Pokud přepnu nějaký přepínač, můžu si na změnu stavu nechat nahlásit (teď si vymyslím). "klapky 15%". Na dotyk kovové páčky se akce zopakuje. (nepřepne se ale vyvolá akce přechodu). Dotyk přepínače je tedy brán jako stisk tlačítka.

Asi se nehodí u všech páček, protože některých se dotýkám pořád, ale jako nápad šikovné. Dokážu si představit i řešení krátkého dotyku, různě dlouhého dotyku, "dvojkliku"....

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: habasek, malé zvíře a 47 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz