Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Držák na antény
PříspěvekNapsal: čtv 29.10.2020 20:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Ahoj všichni,
do letadla s kovovým trupem jsem potřeboval držák antén, proto aby byly dále od trupu (kvůli zastínění).

Vymodeloval jsem proto držák pro dvouanténkové přijímače, takže ho nabízím pro obecné blaho - kdo chcete, napište SZ a pošlu vám buď soubor .stl (pro 3D tiskárnu), nebo .f3d soubor pro Fusion 365, kdybyste si ho chtěl někdo upravit.

Šroubuje se to do letadla třemi šrouby 2 nebo 2,5 mm, na konci je to rozdvojené do Y a na konec se do těch Y pahýlů strčí plastové trubičky o průměru 3 - 3,2 mm (ze servo bowdenu), podle toho jak dlouhé máte anténky tak ty trubičky si ustřihnete na míru. Trubičky jsou ohebné tak minimalizují šanci na zlomení při zachycení o trávu nebo doma o futra.
Příloha:
1-1200.jpg
1-1200.jpg
[ 69.51 KiB | Zobrazeno 1553 krát ]


Příloha:
2-1200.jpg
2-1200.jpg
[ 43.28 KiB | Zobrazeno 1553 krát ]


Příloha:
3-1200.jpg
3-1200.jpg
[ 101.48 KiB | Zobrazeno 1553 krát ]


Tady je to vidět v akci, se dvěma přijímači Archer R6 a s Redundancy Busem RB-30:
Příloha:
4-1200.jpg
4-1200.jpg
[ 92.23 KiB | Zobrazeno 1553 krát ]


Příloha:
5-1200.jpg
5-1200.jpg
[ 100.49 KiB | Zobrazeno 1553 krát ]


_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Držák na antény
PříspěvekNapsal: čtv 29.10.2020 20:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Ještě pro dokreslení situace. Zde je fotka původního přijímače X8R (ty přijímače jsem tam měl také dva, s RedundancyBusem RB-10).
Měly velké antény a držák od RC Studia (nejsou ty výtisky tak hrozné jak to vypadá na force, to je takto vidět pod světlem z lampy).

Pak jsem přezbrojil na přijímače Archer, které mají delší dosah a různé další parády, v neposlední řadě jsou miniaturní a mají obyčejné antény "tkaničky". Tak proto ten nový držák, přijde mi i elegentnější. :D
Příloha:
6-1200.jpg
6-1200.jpg
[ 58.42 KiB | Zobrazeno 1526 krát ]


Pokrok nezastavíš....
Příloha:
7-1200.jpg
7-1200.jpg
[ 92.61 KiB | Zobrazeno 1519 krát ]


Mimochodem, to uchycení na 3 díry jsem zachoval stejné podle těch původních držáků od RC Studia.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Naposledy upravil Woita dne pát 30.10.2020 10:51, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Držák na antény
PříspěvekNapsal: pát 30.10.2020 9:12 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.10.2019
Příspěvky: 19
Woita píše: Ahoj všichni,
do letadla s kovovým trupem jsem potřeboval držák antén, proto aby byly dále od trupu (kvůli zastínění).

Šikovný nápad,... ale. Každý materiál, ktorý zakrýva aktívnu (bielu, netienenú) časť antény znižuje jej zisk. S lietadlom vo vzduchu je každý decibel dobrý. Preto by som ochranné trubičky skrátil iba na tienenú časť antény, alebo ich používal iba počas prepravy. Vážnejším problémom môže však byť umiestnenie celej zostavy vrátane antén do kovového trupu, ktorý sa môže chovať ako faradayova klietka a podstatne znížiť zisk antén, teda kvalitu prenosu signálu. Aký je dosah RC súpravy s anténami v kovovom trupe a s anténami mimo trup? Je tam badateľný rozdiel, alebo dosah RC súpravy je rovnaký?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Držák na antény
PříspěvekNapsal: pát 30.10.2020 10:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
mirOMi píše:
Šikovný nápad,... ale. Každý materiál, ktorý zakrýva aktívnu (bielu, netienenú) časť antény znižuje jej zisk. S lietadlom vo vzduchu je každý decibel dobrý. Preto by som ochranné trubičky skrátil iba na tienenú časť antény, alebo ich používal iba počas prepravy. Vážnejším problémom môže však byť umiestnenie celej zostavy vrátane antén do kovového trupu, ktorý sa môže chovať ako faradayova klietka a podstatne znížiť zisk antén, teda kvalitu prenosu signálu. Aký je dosah RC súpravy s anténami v kovovom trupe a s anténami mimo trup? Je tam badateľný rozdiel, alebo dosah RC súpravy je rovnaký?

Ahoj mirOMi, děkuju za reakci.

1. Jsem si jistý (a s WiFi a návrhem a měřením antén mám letité profesionální zkušenosti), že tyto trubičky nezpůsobí žádné měřitelné snížení zisku. Není žádný důvod provozovat ty antény odkryté, pokud se použije vhodný materiál. Ten bílý materiál z bowdenu je vhodný, to jem ověřil. Souhlasím s tebou, že ve vzduchu je každý decibel dobrý, ale tyto trubičky neuberou ze zisku nic.

Moje rádio umí měřit nejenom sílu signálu, ale i ztrátovost paketů - a na té se pozná jakékoliv zhoršení příjmu velmi citlivě, i za ideálních podmínek je tam určité procento ztracených paketů; tyhle trubičky jsou bez vlivu.

Až na výjimky jsou všechny antény pro 2,4 GHz zakryty nějakým plastovým krytem a ničemu to nevadí. Koukni třeba na obrázek výše, kde jsou ty tlusté antény, celé schované v plastu (a je to tak od výrobce), nebo další antény od různých výrobců, spousta jich je zakrytovaných plastem, veškeré antény WiFi routerů apod, včetně profi antén pro dálkové spoje. Pro zakrytí (a tím zpevnění) pak mluví to, že takto nebudou ty krátké ocásky v proudu vzduchu kmitat. Pokud bych nechal oba ocásky volné, zřejmě by se v poudu vzduchu ohnuly obě stejným směrem (rovnoběžně), takže bych přišel o výhodu jejich posunutí o 90°.

2. Právě že antény v kovovém trupu by snížily dosah, to byl také důvod výroby těchto držáků, protože aktivní část se tak dostane mimo kovový trup. Proto také mám použity dva přijímače (takže 2 antény na každé straně trupu), aby ta odvrácená strana byla vykryta tím druhým přijímačem.
Zajímalo by mne, jak ty antény řeší ostatní co mají kovové trupy. Ten můj není plný, takže dokonalá faradayova klec to není, jsou tam mezery větší než vlnová délka, ale stejně s jednou anténou někde uvnitř bych neletěl:
Příloha:
8.JPG
8.JPG
[ 195.32 KiB | Zobrazeno 1300 krát ]


3. Antény v kovovém trupu a mimo něj - toto jsem nezkoušel, každopádně je to dobrý námět na pokus. Uvidím jestli se k tomu někdy dostanu, současná přestavba co dělám je pro to vhodná příležitost. Asi to vyzkouším, až budu mít napípané letadlo (což chvíli zabere, to předělání na RB-30 bude náročnější, protože jsem vyměnil celý systém, budou se tam přemapovávat porty atd.)

Teď s novým systémem mám větší možnosti měření, v tom RB-30 je i černá skříňka, která podrobně loguje cokoliv, třeba sílu signálu, ztracené pakety atd, takže to budu moci dobře vyhodnotit.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Držák na antény
PříspěvekNapsal: ned 01.11.2020 0:11 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Ahoj,
určitě bych nedoporučoval nechat volné konce aktivní části antén. Vlivem proudu vzduchu se budou třepat a ohýbat a tím určitě zhorší příjem mnohem více. Trubičky z lanovodů používám taky a vše funguje OK.

Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Držák na antény
PříspěvekNapsal: ned 01.11.2020 12:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Když už hovoříme takto v širších souvislostech o tom zhoršením příjmu, ovlivnění kovovým trupem atd...:

Včera jsem zkusil: Přijímače na stole, antény v těch Y držácích. Pomocí Horuse X12S s ACCESS modulem jsem měřil hodnoty RSSI, VFR (valid frame rate - ukazuje procento platných přijatých rámců - ideálně 100%, v praxi na krátké vzdálenosti 97-100%). Vysílačka od přijímače vzdálená přes tři místnosti, takže určitě ne na velkou vzdálenost a ve volném prostoru (což by nás především zajímalo).
Údaje jsem si zaznamenal, a potom jsem oba držáky včetně antém přiklopil dvěma nerezovými hrnci.
A hádejte: hodnoty stejné, nebo možná i lepší!
Teda pozor, ono to testovací prstředí nebylo moc vhodné pro tento pokus... Vzpomínám si, že před časem jsem měl signálem 2,4 GHz pokrýt jednu obří skladovací halu, kerá byla z plechové konstrukce a byla plná kovových regálů. Takže jsem tam s souladu s teorií vymyslel několik Access Pointů, aby pěkně viděly mezi ty regály, antény na držácích vzdálených od plechových stěn, a nastavil jsem tam roaming, aby pracovníci s mobilními terminály (bezdrátovými čtečkami čárových kóbů na zboží) mohli po skladu volně běhat a stále měli signál a ty terminály aby pěkně přecházely v rámci roamingu mezi těmi jednotlivými Access Pointy. Fungovalo to... ale...
Pak jsem měřil a udělal jsem si mapu pokrytí signálem. Směroval jsem antény, měnil polohu těch Access Pointů apod.

A co jsem zjistil? :idea: Stačil místo všech pouze jeden Access Point, ovšem jeho antény přitisknout těsně k tomu plechovému plášti skladové haly.
Představuju si to tak, že vf signál z antén toho jednoho Acces Pointu přelezl do té plechové stěny, a ta celá se stala zářičem. V tomto uspořádání nebylo možné zalézt nikam mezi regály, do rohu apod. aby tam nebyl skvělý signál.

Tímto chci říci, že na malé vzdálenosti asi zastínění pechovým trupem nebude problém, ani ta Faradayova klec nefunguje tak jak praví teorie (mimochodem, i přijímač schovaný v mikrovlnce, která je na 2,4 GHz udělaná tak aby dobře stínila, funguje a přijímá - vyzkoušel jsem). V rámci měření v bytě je toto všechno zkreslující a prakticky nemá význam něco testovat.

Ovlivnění antén kovovým trupem, jejich umístění, nasměrování atd., bude potřeba ověřit venku, na vzdálenost třeba 1 km, a ještě pokud možno ve výšce, nikoliv těsně při zemi - pak se ukáže co je správně a jak je třeba to celé udělat - antény mimo trup, jejich uspořádání, nasměrování atd.
Jestli se k tomu někdy přinutím to oměřit ve venkovním prostředí, které by odpovídalo letovým podmínkám, podám tady zprávu.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz