Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - jak létá?
PříspěvekNapsal: ned 27.09.2020 15:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4016
Bydliště: SK
Obrázky: 6
Liška Pepa píše:
Dobrý den, ahoj
Ještě před odhozením se za kouřilo a motor se spálil ( běžel tak 2-3 vteřiny ). Řešil jste někdo jiný motor nebo objednat originální?
Předem děkuji


Na "originál" šunt motor sa vykašli. Kúp niečo lacné značkové Napr.: Dualsky ECO 2316C V2 980KV. (3,17 mm hriadeľ) alebo EMAX GT2218/10 KV1000 (4 mm hriadeľ) Len pozor na hriadeľ, aby pasoval na kužeľ, neviem aký je na pôvodnom motore.

_________________
FrSky Tandem X20


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - jak létá?
PříspěvekNapsal: úte 06.10.2020 15:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Dnes som zalietal Gamu 2100. Bez problému, ale padá mi po krídle keď nevysuniem krídelká trochu dohora.
Prakticky je to ARF bez zmien oproti originálu, len regulátor som vymenil (yep 40),
a keď som zistil že servo nepretlačí ohyb výškovky čo je len výrez v pôvodnom materiáli,
tak som to najprv skúšal rozhýbať až som to utrhol, nakoniec odrezal horúcim nožom a vlepil panty (aj u smerovky).
Ťažisko mi ale teda veľmi nevyšlo, musím dorobiť podlahu nad servá pre baterku.
A rovno vymením motor za väčší, aj keď to s pôvodným normálne lietalo.

Na letisku dnes boli 3 kusy Gama2100... zaujímavé, že iný kus sa do padania po krídle vôbec nebral, a ten môj ano.
Rozdiel som nevidel, leda že ten čo nepadal nemal na krídle žiadne nálepky.. ?!
V každom prípade som spokojný, letí to pekne a poslušne.
Napriek tomu že po kúpe som varil krídlo lebo z krabice bolo prehnuté ako luk...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - jak létá?
PříspěvekNapsal: pát 09.10.2020 19:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Poslušne hlásim, že starý AXI 2820/10 (označenie vnútorného rozmeru, to je čínskych cca 3548 -150gramov).. je do Gama2100 presne akurát, teda mne sa to s ním už podarilo vyvážiť bez olova.. Regulátor mám yep 40A, baterky 3s 25C aj 75C. 2200mAh.
Diery v prepážke som jednoducho zväčšil aby sadli šrouby do motora.. No a za hodinku- piplania sa mi podarilo aj tie káble z motora prevliecť tou dierkou (najprv von staré, potom zas dnu nové... s konektormi..).
Vrtuľa pôvodná, ale bez špičky kužela - ešte potrebujem kužel na normálny unášač a 4mm osku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - jak létá?
PříspěvekNapsal: úte 20.10.2020 9:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Márne hľadám rozmer pôvodnej vrtule, a aj tak by som nevedel či sa to nezmení keď použijem bežný turbokužel z obchodov - je 50mm správny alebo treba 55mm?
Nejak mi ani google nepomohol, neviete prosím niekto z hlavy poradiť čo tam sadne aby aspoň trochu nadväzoval tvar kuželu na trup ?

Jediné čísla som našiel na http://www.autohificenter.sk/rc/index.p ... ky,_6_serv a píšu o vrtuli 10x7.
Menších listov na skúšanie by som našiel, ale tento rozmer vôbec nemám.
Dĺžka samotného listu od čapu keď zmeriam originál, je 95mm,
10" list graupner cam carbon, ale má až 110mm a 8" list má len 85mm
Pôvodný unášač ale má čapy 60mm od seba tak to tiež bude rozdiel.

Už mi na pôvodnej sklopke praskla na jednej strane tá pružinka ktorá sklápala listy.. a aj tak tam nešla namontovať špička lebo 5mm kleštinu mám bez dierky na šroub vpredu.

Mám 5mm osku, zobral by som asi turbokužel 50mm s 8/3 čapmi a nejaké CAM listy do toho - len mi perfektne vyhovovalo ako to letelo s originálom tak by som chcel pokiaľ možno rovnaký rozmer.
Asi to nebude tá uvedená 10x7, tak čo kúpiť, 9" a 9,5" listy / 6-7" a skúšať?

S originálom stúpam 20 sekúnd do 100-150m (neťahám to úplne zvislo a jednu lipolku mám len 25C a je to slabšie, s tou 75C to vyletí zvisle nahor).. v príjmači je vario tak výšku viem.. zatiaľ som lietal podľa stopiek 2 minuty motora na baterku, nalietam vyše 20min bez termiky a po pristátí už všetko studené.. Tak by som to chcel pokiaľ možno zachovať.

EDIT zmeral som konečne prúd - 39A z 3s Graphene 2200mAh 75C baterky. Takže ten pocit bol dobrý že to je "akurát" vrtuľa..
EDIT2: Motor je tam starý AXI 2820/10
- to meranie originál vrtule bolo za letu pri stúpaní, z telemetrie.
Spustil som na skúšku motor teraz aj s "turbokužel T5050-3" (a je menší ako by mal byť a navyše som ubral pár mm z trupu aby dočiahla oska motora, tak som trup mierne žehličkou prispôsobil..),
a s listami Graupner CAM Folding 9,5"/6" (je to o 2-3 milimetre väčší priemer), to na zemi žerie 36A (a ešte to neletelo tak neviem za letu).


Naposledy upravil coro dne úte 27.10.2020 19:26, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - jak létá?
PříspěvekNapsal: stř 21.10.2020 21:12 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 26.7.2018
Příspěvky: 44
Tak z originálního návodu jsem vyčetl doporučenou vrtuli 9" x 7". Kužel má průměr cca 54 mm? Jinak toto je můj první kužel s vratnýma pružinkama. Podle mě tam být nemusí.
S modelem jsem ještě nebyl ve vzduchu, ale při zkušebním zapojení serv mě překvapilo, že výrobce klapky zapojil tak, že nejen chodí dolů, jak se normálně předpokládá, ale i cca 7 mm nahoru. Tak mě napadla myšlenka, jestli je možné i klapky využít podobně jako když se mírně zvednou křidélka. Takovou malou diferenciaci občas na křidélkách používám, ale nevím, jestli se to dá tak použít i na klapkách. Tak to sem dávám jako dotaz těm zkušenějším co si o tom myslí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - jak létá?
PříspěvekNapsal: stř 21.10.2020 23:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Krídelká zdvíham pár mm nahor z jediného dôvodu, aby mi model nepadal po krídle pri závane vetra zozadu alebo aj mojej chybe že ho príliš spomalím. Princíp je, že prúdnice sa utrhnú v strede a na koncoch sa ešte udržia, aj vďaka tomu, a model zostane v rovine a riaditeľný..
To že by si pridvihol klapky, a krídelká nie, by teda podľa mňa bolo nevhodné-
Možno zdvihnúť klapky spolu s krídelkami na minimalizáciu odporu pri snahe o rýchlosť by to hlavne strmhlav dolu malo nejaký zmysel, ale tento model sa mi na to nezdá ani vhodný ani nič... Ale možno som niečo nepochopil.

Inak dík za rozmer vrtule. A k tej pružinke - no vadí mi že na jednej strane zostala, mám to zlomiť aby boli strany súmerné? ... A odstrániť ich a nechať tam 2mm medzeru sa mi nepáči..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - jak létá?
PříspěvekNapsal: pát 23.10.2020 21:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 26.7.2018
Příspěvky: 44
Tak to mírné přizvednutí křidélek je jasný. Taky občas používám, hlavně když je tak nějak větrno. Jen mě překvapilo při prvním zapojení, že při výrobě připojili ty táhla tak, že v klidové poloze byly ve středu a při pohybu serva se pohybovaly téměř se stejnou výchylkou nahoru i dolů.A to jsem ještě nikdy neviděl... proto ten dotaz, jestli to nebylo myšleno jako nějaký záměr, nebo to je omylem. Já si to předělám jen na výchylku dolů.
Co se týká té pružinky ve vrtuli, myslím, že tam nemusí být. vzniklou mezeru bych asi vyplnil podložkami. Ty asi nejspíš nějak budeš muset sbastlit sám.
P.s. Výše popisuju situaci mechanického připojení serv ke klapkám!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - jak létá?
PříspěvekNapsal: pát 23.10.2020 21:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Sucasny pohyb klapiek a kridelok sa obcas pouziva na zvysenie obratnosti - ucinnosti pri vykrutoch. Ale nenapada ma naco by to bolo pri cvicnom vetroni :-)
Mozno ten pohyb klapiek rovnako velkymi vychylkami hore aj dolu bola len chyba montaze , cinanka s deckom na chrbte to dala na stred a bolo to :lol:

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - jak létá?
PříspěvekNapsal: úte 10.11.2020 18:22 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 26.7.2018
Příspěvky: 44
Tak po delší vynucené přestávce se opět vracím k poznatkům ke kterým jsem dospěl při snaze sestavit model. Začínám být z toho celkem dost rozčarovaný, ba přímo zklamaný. Nacházím stále další nedostatky s kterými by si asi úplný začátečník sám neporadil. Zde popíšu další "nepovedky". Při sestavování ocasních ploch, které by jinak bylo banální záležitostí, se hned utrhla taková malá, ale pro funkci směrovky důležitá část závěsu co se zasouvá do konce trupu. Naštěstí se to vyřešilo přilepením pomocí tzv. papírového závěsu (pantu). Při zasunutí směrovky do vybrání ve výškovce se ukázal další nedostatek a to, že to plastové vedení které se zajišťuje do trupu šrouby je zalepeno křivě. Tudíž směrovka není v pravém úhlu. Vybočuje o cca 4 - 5 stupňů. To není málo... Další podstatný nedostatek je ten, že na pravé polovině křídla je od serva klapek krátký kabel. Vůbec ho nelze při zasunutí křídla do trupu zapojit, resp. při zapojení se nedá ta polovina křídla zasunout do trupu. Z křídla čouhá jen necelých 5 cm... A ještě další věc, která je taky pro model životně důležitá a nefunkční, je to, že konektory kabelů od serv v křídlech nezacvaknou západky co jsou vlepené v trupu. Takže ty konektry jsou tam tak volné, že mohou kdykoliv vypadnout a nemají ani správný kontakt. Poslední co mi ještě vadí, ale dá se to jednoduše odstranit tak, že se odlepí ty samolepky na kormidlech. Stává se to, že se ty přerušené části v pantech kormidel k sobě přilepí a servo kormidlem ani nehne, nebo až po chvíli kdy se to od sebe odtrhne. Tyto řádky tu píšu zároveň jako recenzi. Pokud si to sem dočte i někdo kdo uvažuje o koupi Gamy, aby si to ještě rozmyslel. Já uvažuju o tom, že to zase hezky zabalím a štandopéde pošlu Pelikánovi zpátky. A radši si do jara něco postavím sám, nebo zainvestuju do něčeho kvalitnějšího. i když... Co dnes není Čína???


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - jak létá?
PříspěvekNapsal: úte 10.11.2020 18:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 7424
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (25)
Mám řešení tvých problémů.
Rozšlapej to a pořiď něco normálního :-) :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - jak létá?
PříspěvekNapsal: úte 10.11.2020 19:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.2.2012
Příspěvky: 1248
Než se nechat odradit nekvalitním letadlem je lepší si připlatit a pořídit si něco kvalitnějšího......takový Solius nebo Heron od Multiplexu je sázka na jistotu,můžu potvrdit z vlastní zkušenosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - jak létá?
PříspěvekNapsal: stř 11.11.2020 7:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
Som rád, že som odolal lákavej cene, a kúpil EasyGlidera 4 od multiplexu. A nie napodobeninu.

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - jak létá?
PříspěvekNapsal: stř 11.11.2020 19:14 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 26.7.2018
Příspěvky: 44
Asi se vrátím ke svému dřívějšímu stylu, kdy jsem si vyhlédl plánek v Modeláři, podle toho nakoupil špejle, balzu, překližku, potahový papír a nějaký ty drobnosti a vše si udělal sám. Pak přišla éra vysílaček, takže i rádio a serva, polyesterové potahy, koupil manželce novou žehličku a fén, protože to co měla jsem si půjčil na trvalo, jelikož to chtělo nějaké úpravy.. a modelařina začala být nějak dražší... Tak jsem si myslel, že si teda koupím něco levnějšího a létavého, abych už se nemusel na stará kolena babrat s těma titěrnostma. Pořídil jsem si právě od Pelikána Robina 2 a mohu říct, že s ním jsem byl spokojený. A vydržel mnohem víc tvrdých přistání než ty špejláky. I opravy byly jednodušší a rychlejší. Tak jsem se namlsal a myslel jsem, že vyzkouším o trochu větší Gamu, hlavně abych si taky vyzkoušel jaké je to s klapkama. Ale moderní uspěchaná doba si vyžaduje změny i u výrobců jak je parno. Možná, kdybych si to koupil jako KIT, jen samotné výlsky a osdil si to elektronikou sám, že bych udělal líp. Možná se odhodlám k postupné opatrné rozborce a sestavení znovu. nebo to někomu věnuju. Teď ta krabice skončila vysoko u stropu na skříni, abych se na ní nemusel ani podívat a nějaký čas to nechám uzrát a pak se uvidí. Zatím jsem naštvaný a nechci se s tím rozčilovat. Přes zimu opráším Robina, trochu poopravím a na jaře ho zase vypustím i když ten blbě usazený motor už tak musí zůstat. ( polyuretanové lepidlo ho už nepustí ). A třeba ještě dokončím rozestavěnýho čuďáka. Ale k tomu se ještě do jara musím naučit s Open TX... Mám k tomu i nové rádio... Ale to už je zase jiná kapitola.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - jak létá?
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2020 19:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Nevešal by som hlavu.. ja som ten typ čo všetko vylepšuje a prerába, až som kvoli tomu takmer úplne prestal chodiť lietať.. Stále sa mi zdalo že to nie je v poriadku a takto to proste byť nemôže....
Pred mesiacom som sa hecol že je najvyšší čas, vytiahol Gamu ktorá vyše roka stála v kúte lebo som nevedel ako vyriešiť problémy - napríklad že jedno krídlo je ohnuté pnutím asi samolepky do takého oblúku že to vytiahne vypnuté servo nadoraz hore..
Vzdal som túžbu po dokonalosti.. Polial som to horúcou vodou, pofúkal fénom na vlasy a poriadne pritlačil.. ano kormidlá som utrhol a musel vlepiť panty (nejaké normálne s kovovým čapom), a aj ten spodný diel smerovky som nedoriešil - a tak som ho zahodil a lietam bez neho...
A lieta to. Náhodou velice dobre, na to že to je z bubliniek...
A ani to nemám také krivé ako keď som kúpil kompozita z číny, ten bol skrútený viac..
Stretli sme sa na letisku naraz traja s rovnakými Gama 2100, a čuduj sa ale leteli všetky... (aj keď, každá inak..)..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - jak létá?
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2020 23:25 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 26.7.2018
Příspěvky: 44
Díky za slova optimismu. Nakonec to stejně dám nějak do kupy když už jsem za to dal ty prachy. Ale představoval jsem si, že když koupím éro hotové a připravené k letu, tak že to tak je. Tohle by určitě neletělo tak jak to číňani dodali. Měl by si to ten Pelikán aspoň namátkově kontrolovat co pod jeho jménem v Číně vyrábějí. Kdyby to bylo dodo, tak to beru, ale tohle je předělej si to... Určitě bych byl radši kdyby všechny ty komponenty byly přibalený bokem a dodělal bych si to sám - pořádně! A pak by to ale muselo být za jinou cenu. Ztím jsem tu krabici dal bokem a dělám na tom čuďákovi. To je klasika - balza, překlížka a fólie.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz