Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Navrženo RES mezinárodně podle FAI
PříspěvekNapsal: pát 27.11.2020 16:10 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Tak Němci podali na CIAM FAI návrh na novou kategorii F3RES.

Pravidla jsou dost podobná na německá pravidla, jak je známe. Osobně si myslím, že pravidla RES, která budou platit v ČR od 1.1.2021 jsou ale lepší, dotaženější (díky trenére!!).

Uvidíme. Rozhodně je to jen návrh, ještě se může měnit.

Pokud by bylo odhlasováno v DUBNU, tak by jako provizorní platila od 1.1.2022.

Jestli by někdo toužil po editovatelném wordu, tak ať mi napíše.


Přílohy:
F3RES Annex Sporting Code.pdf [248.13 KiB]
351 krát
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 27.11.2020 18:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.5.2010
Příspěvky: 284
Obrázky: 3
Mohli tam dať minimálne zaťaženie na 12g/dm2....


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.11.2020 19:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Aby to litalo nebo nelitalo kormidly dopredu. ??:roll: Jak se tedy kolikrat dnes deje.
Porad tam jsou jeste rezervy na kridlech s profily Marka Drely s,plytkymi ,,profily.
http://thelocust.org/soaring/allegrolite/
Viz kratky cumak a ,,hluboke kridlo,,.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.11.2020 21:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2006
Příspěvky: 549
Bydliště: Praha 8
albisko píše:
Mohli tam dať minimálne zaťaženie na 12g/dm2....
To mi přijde hodně, ať to má každý těžké, jak uzná za vhodné.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.11.2020 21:30 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Přiznám se, že mě by se spíše líbilo, kdyby to byla kategorie, kde by nebyla povolena účast na mistrovství svět pro reprezentanta z jiné FAI kategorie a to ještě jen jednou.

Aby dostali šanci všichni. Vím, že je to asi divné, ale snad pochopitelné. Není to žádný návrh, ale jen k diskuzi.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 28.11.2020 10:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Jojo. Cetl jsem to na strankach Vojta Stupaka z nejake Res souteze na Slovensku.
Ptal jsem se na sortiment zucastnenych modelu.
Odpoved byla v duchu:,,To je jedno, amateri nemeli sanci,,
Takze je to v rukach a v navyku, v citu vnimani a vziti se do modelu. A v tom zavodnici proste vedou. S tim proste nic neudelas, hraje v tom strasnou roli cas. Duchodci , tedy mohou mit sanci. I kdyz jak to vezmu kolem a kolem, dokud budou hlidat a vychovavat vnoucata v Covid systemu, nepolitaji nic. :mrgreen:
Ja tedy nejsem v teto kategorii dosud registrovan , jsem OSVC a tedy subjekt na odpis . Nedelam si tedy zadny narok na bednu , spis na tu v zemi , driv nez obvykle.
Nechal bych to tedy tak , at litaji alespon ti vylitani a my se muzeme alespon divat jak se to ma delat a ucit se. To je dulezite, pro nas samorosty.
Kazdopadne uz ted to prineslo hodne nam klasickym balsoidum , jako jsem ja. To byla snad ta idea. A jiz dnes to plni svuj ucel. Vcitit se do dreva , spojovat ho lepenim , potahovat , mit ohled k hodinam , kterym jsem tomu venoval. To je proste navrat ke korenum.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 28.11.2020 21:59 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 28.10.2012
Příspěvky: 101
...To je jedno, amateri nemeli sanci,....

Tak to je teda fofr, čekal jsem, že fáze "uchopení kategorie závodníky" bude trvat alespoň dva roky a ne jeden. Svět se zrychluje ... Velice se obávám, že jakákoliv snaha o "pravidla" ve smyslu co zmínil Tomáš se budou míjet účinkem. Ti, komu to "tak nejde" se budou muset s tímto faktem smířit a ... říkat si, že i "účast je cíl". Velmi se mi líbí F5J a docela mi vyhovuje si odlétat základní kola, nic nerozbít a pak se dívat na finále, někdy to je hoodně neuvěřitelné.... :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.11.2020 8:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
V rychlosti jsem proletěl nová FAI pravidla a zdá se, že Němci to vzali za správný konec! Docela koukám, že návrhy německých pravidel na letošní rok nejsou ve FAI pravidlech zohledněny. Například o tolik diskutovaném 3D tisku není ani zmínka. Diskuse o VOP kozlících byla letos taky taková uměle přiživovaná. Je s podivem, že FAI návrh jinak aktuálně velmi pěkný a jednoduchý podávali Němci, právě ti kteří měli letos pravidla nejpřísnější.

Líbí se mi následující body, ohledně kterých se diskutovalo, nejen u nás v ČR.
1. čas se počítá při prvním dotyku se zemí a né po zastavení modelu.
2. počítají se záda
3. spoilery můžou být ovládány dvěma servy
4. Reflight, když je gumicuk blokovaný jiným sousedním gumicukem
5. limit větru 8m/s

Trochu váhám u bodu 0 za let. To bývá u podobných kategorií totiž do zažitých 75m. Ve FAI pravidlech však je "na místo určené pořadatelem". Totiž okruh 75m se měří velmi jednoduše! Na našich F5J, RCV2, RCEP soutěžích máme starý rybářský naviják se 75m silonu, ten stačí natáhnout od přistávacího bodu. Buď dosáhne nebo né, smotaný je za pár vteřin. Někteří mají dokonce takové to policejní kolečko, ale to už jsou spíše velké kluby, které pořádají pravidelně více soutěží. Naopak "do oblasti určené pořadatelem" tak to by znamenalo asi nějaké vytýčení toho prostoru. To přece známe z F3K a je to časově náročné. Je potřeba velký kus vymezovací pásky, která se trhá, po soutěži špatně roluje a ve větru plápolá a tak se musí přibít na zem na husto, to jsou zase hřebíky, musí se to přes zimu někde skladovat, atd atd.... Možná to nakonec povede k tomu, že ředitel soutěže určí místo přistání prostě celé travnaté letiště a tak nebude potřeba nakonec ani ten naviják. No uvidíme, zde se necháme překvapit. V každém případě se mi návrh líbí a jsem za něj rád

Otázkou jak budou vypadat finální pravidla po schválení, ale myslím, že základ je dobrý a díky za něj!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.11.2020 8:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
ještě bych se v reakci na předchozí příspěvky chtěl prosím zeptat...
Porad tam jsou jeste rezervy na kridlech s profily Marka Drely s,plytkymi ,,profily. Jak je toto myšleno?

fáze "uchopení kategorie závodníky" Jak chcete přirozeně oddělit závodníky od nezávodníků? Kdo to jsou závodníci a co je potřeba split abych byl a nebo naopak nebyl "závodníkem". Jak bych to já, jako pořadatel rozlišoval koho mohu a koho nemohu do soutěže pustit? Podle mě to prostě nejde. Tuto kategorii prakticky v Evropě rozjel Philip Kolb a parta okolo něj ještě když byl v Turecku. To jsou všechno špičkoví a naprosto TOP piloti (jak píšete závodníci) kategorie F3J, nezaložili ji začátečníci, nebo nějaký "horší" piloti... RES je prostě atraktivní kategorie a tak o ni široký zájem a díky za to!! Když se na soutěži kouknu, kdo dnes RESky lítá, tak drtivou většinu znám léta z jiných kategorií. Takže toto jsou ti "závodníci"?? Naopak lidí které by šlo označit za úplné začátečníky, které vidím poprvé, mladí piloti junioři, tak těch je méně a určitě by jejich počet nedal na dlouhodobé udržení kategorie s výhledem na mnoho sezón. Za jak dlouho se z nezávodníka stane závodník, když vlastně jezdí na závody?? V květnu dělám soutěž, diskutující "nezávodníci" přijedete? Nebo zas budu muset obvolávat závodníky, aby přijel aspoň někdo?

Moc se mi však líbí a je namístě aktivita klubů Vlašim, Holýšov a vlastně i Heřmanův Městec! Nápad jedna dvě soutěže pouze pro juniory a nebo soustředění s nějakou formou "workshopu" je velmi přínosný, ale celosezóní omezení "jen pro nezávodníky", no nevím...

Zajímavý návrh TomášeC je s omezením účastni MS jen jednou a né z jiné FAI kategorie. Bojím se, že i to bude těžké.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.11.2020 10:20 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
albisko píše:
Mohli tam dať minimálne zaťaženie na 12g/dm2....


S tímhle bych byl hodně opatrný... Ono je žádoucí hmotnosti limitovat, pokud tlak na malou hmotnost vede ke komplikacím, růstu ceny atd. Jenže u RES jsme v opačné situaci, kdy se modely pod 12g/dm2 dostávají tak nějak samy od sebe bez většího snažení. A v této situaci by předepsání minimálního zatížení nejspíš vedlo k tomu, že by "experti" začali váhu navíc využívat pro daleko komplikovanější konstrukce, pro příklad křídlo s tuhým balsovým potahem po celé ploše, případně pro dodržení profilu ještě navíc stavěné ve formě (ale normálně s žebry, tedy v souladu s pravidly).
Ve výsledku by to nejspíš udělalo víc škody než užitku :(


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.11.2020 20:51 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 28.10.2012
Příspěvky: 101
.....Jak chcete přirozeně oddělit závodníky od nezávodníků? .....

Špatně jsi mi rozuměl, já nechci nikoho "oddělovat" a zmiňuji, že se to v minulosti nikdy nepovedlo.....a že se "vymyslelo" kategorií ....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 18.02.2021 10:40 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 482
Bydliště: Trenčín
HONZIK 22 píše:
Jojo. Cetl jsem to na strankach Vojta Stupaka z nejake Res souteze na Slovensku.
Ptal jsem se na sortiment zucastnenych modelu.
Odpoved byla v duchu:,,To je jedno, amateri nemeli sanci,,
.

Čo tak si zistiť názor aj ostatných zúčastnených a nie len zaujatého Vojta Stupáka, ktorý to ani nelieta.
Tí amatéri ako ich nazýva, tak veľa krát prídu aj za mnou a poďakujú im že som im ukázal ako ten model dokáže letieť a že to nie je v tom aký má ten model výkon ale ako si ten konkrétny pilot vie s tým poradiť. A na ďalšej súťaži ma prelietal, lebo sa poučil dačo, doma natrénoval. Prvý serial MSR vyhral teda amatér, podla jeho slov, lebo nie je reprezentant i inej kategórií?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 18.02.2021 12:29 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 21.9.2019
Příspěvky: 130
Bydliště: Staňkov, ČR
Obrázky: 5
Souhlasim! Nejchytřejší a nejpropracovanější názory mají ti, kteří na soutěže, nebo společná létání nejezdí. Pochopitelně to myslím ironicky.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.02.2021 12:50 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.8.2016
Příspěvky: 23
Ach jaj...
.Debata o ničom, TomasC napise inormaciu a zase sa to stoči niekam inam.
PeePo to napisal zrozumitelne,aj ked si myslim ze Vojto nie je*zaujaty*,len vyslovil nazor aj ked sa zmylil.
Par sutazi SK som odlietal ako začinajuci senior :D a myslim že RES je 30% trening,30% model a 40% štastia...asi :)
A je to hlavne polietanie v partii a relax.
Pre dalsiu debatu pridam...

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
:D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.02.2021 14:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
PeePoTN píše:
Čo tak si zistiť názor aj ostatných zúčastnených a nie len zaujatého Vojta Stupáka, ktorý to ani nelieta.
Tí amatéri ako ich nazýva, tak veľa krát prídu aj za mnou a poďakujú im že som im ukázal ako ten model dokáže letieť a že to nie je v tom aký má ten model výkon ale ako si ten konkrétny pilot vie s tým poradiť. A na ďalšej súťaži ma prelietal, lebo sa poučil dačo, doma natrénoval. Prvý serial MSR vyhral teda amatér, podla jeho slov, lebo nie je reprezentant i inej kategórií?


To jako mám dělat nějaky výzkum nebo co ? Nikde taktéž neříkám, že mi odpověděl Vojto. Psal jsem : ,,ptal jsem se na stránkách ,,...je tam i diskuse.Stejně jako tady.
Vojto Stupák má na stránkách velice solidní a nadstandartní propagaci RES .O zaujatosti bych tedy nemluvil.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz