Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 900 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Otázky kolem Li-Ion, LiFePo 18650
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2020 22:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Dnes jsem rozpůlil baterkovej pack pro aku nářadí Parkside z Lidlu. Je v něm LiIon 5S2P 18650 20A, tedy 40A maximální odběr. Že jsou ty baterky použitelnýna pohon do 20A na článek se přesvědčilo kromě mě i pár dalších lidí.
Potřebuju do Sbachu baterku 4S2P. Prohlížel jsem, jak je pack povařenej a zjistil jsem, že stačí ustříhat pásky balančních vývodů do plošáku hlídání packu a rozlámat a vyhodit plastový držák skupiny článků. Pak stačí jednu paralelní dvojci 18650 odstřihnout. Pak se dají v bodovacích páskách paralelního propojení dvojic přetočit dvě dvojce proti sobě o 180 stupňů a bez jakýhokoliv dalšího stříhání a pájení a bodování vznikne krásnej blok 4 a 4 články nad sebou. Stačí jen připájet silový vývody a balanční kabel, smrsknout do rukávu a baterka je připravená k použití.
Cenově to pro mě vychází na 58 kaček za článek bez daně, silovej kábl a Goldama z nafouklý LiPolky je zadara a balanční kabel s konektorem za asi 20 kaček.
Proč balanční konektor k LiIon, no schválně kdo ví. :wink:
Zítra dám fotky.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Otázky kolem Li-Ion, LiFePo 18650
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2020 23:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
No já balančák používám pro klid duše a vědění jak na tom baterky jsou (zejména Ri) případně se dá na to napojit MLVSS od frsky :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otázky kolem Li-Ion, LiFePo 18650
PříspěvekNapsal: čtv 24.12.2020 15:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Slíbený fotky. Ty propojovací pásky se líp ohýbají pokud se v přímce čtyř stávajících otvorů vyvrtají ještě 2-3 další průměru 1,5 mm.
Baterku jsem bohužel nedodělal, nenašel jsem pětivývod balanční konektor s dostatečně dlouhým káblem.
Pájka bude potřeba jen na silový a balanc vývody. Propojovací pásky jsou bez problému pájitelný PbSn trubičkou, agresivní tavidlo není potřeba. Před zasmrštěním to asi ještě trochu posichruju tavkou. Takhle jak to je hmotnost 351g. Gens Ace 4S1P 2,6Ah mají 285g. Na dýlku jsou oba stejný, Parkside je v průřezu o 6 mm užší ale o 13 mm vyšší.
A proč balanc? Zjistil jsem, že pokud se přidá k Jeti 2S1P 2600A balanc konektor, tak kapacita stoupne skoro o 200mAh při stejným zatěžovacím proudu a okolní teplotě. Všiml jsem si totiž, že při nabíjení s balancem obě moje nabíječky vypínají podle kvalitního multimetru skutečně na 4,20V/čl a napětí po ukončení nabíjení na článku zůstává, maximálně poklesne na 4,19V. Při nabíjení bez balancu nabíjení končí na cca 4,16V/čl, což je nejspíš přechoďákama na nabíjecím okruhu krát nabíjecí proud. A po ukončení nabíjení napětí článků docela rychle poklesne na cca 4,13V/čl. Proč s balancérem k takovýmu poklesu nedochází mě není moc jasný.
Zkoušeno na třech různých nabíječkách, C14, Equlibrum, Tema, vždy stejný chování.


Přílohy:
ustřižený přívody.jpg
ustřižený přívody.jpg
[ 298.05 KiB | Zobrazeno 5294 krát ]

vypreparovaná elektronika.jpg
vypreparovaná elektronika.jpg
[ 298.26 KiB | Zobrazeno 5294 krát ]

vylámanej držák.jpg
vylámanej držák.jpg
[ 53.74 KiB | Zobrazeno 5294 krát ]

4S2P a 1S2P.jpg
4S2P a 1S2P.jpg
[ 296.92 KiB | Zobrazeno 5294 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otázky kolem Li-Ion, LiFePo 18650
PříspěvekNapsal: sob 26.12.2020 17:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Pro informaci. Electro Dad vydal další díl rozhovoru s Dr. Kazdou 156: Péče o li-ion baterie. Řekl bych že informace tam sdělené jsou podnětné pro všechny "baterkáře".
Předchozí díly:
138: https://youtu.be/67oWdoli_MY
128: https://youtu.be/g5SQu5jGOHo
14: https://youtu.be/YsG9Btn9jII


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otázky kolem Li-Ion, LiFePo 18650
PříspěvekNapsal: pon 25.01.2021 21:47 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 29.12.2015
Příspěvky: 119
Bydliště: Louny
Zdravím, měl bych prosím otázku. Začala mě stávkovat powerbanka, jeden výstup měl špatný kontakt, tak jsem rozlousknul obal a zjistil a odstranil příčinu. Tak a teď to důležité, je tam 8čl. 18650 zapojených paralelně. Napadlo mě preventivně změřit články při nabíjení telefonu, první tři články +- 3,51V, 3.52V, pak to šlo postupně nahoru až na 3,55V u posledního. To asi není úplně dobrý, takový rozdíl, navíc první tři články mají jinou teplotu než zbytek. Koukal jsem jak jsou napájeny drátky do modulu, jsou z prvního článku. Napadlo mě udělat to křížem, první článek +, poslední -. Bude to mít nějaký vliv na čerpání proudu z článků ? Budou se vybíjet trochu víc rovnoměrně ?

_________________
http://mara126.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otázky kolem Li-Ion, LiFePo 18650
PříspěvekNapsal: úte 26.01.2021 6:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
jestli má osmičlánek rozptyl napětí 0,04V mi přijde normální. Závadu jsi odstranil, normálně bych to používal.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otázky kolem Li-Ion, LiFePo 18650
PříspěvekNapsal: úte 26.01.2021 8:15 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
jirinovo píše:
jestli má osmičlánek rozptyl napětí 0,04V mi přijde normální. Závadu jsi odstranil, normálně bych to používal.


Při PARALELNÍM spojení při odběru? To znamená jediné, vysoký odpor propojení mezi články a tím jejich nerovnoměrné zatížení. Zesílil bych spoje mezi nimi měděným vodičem, průřez co se vejde.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otázky kolem Li-Ion, LiFePo 18650
PříspěvekNapsal: úte 26.01.2021 14:15 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 29.12.2015
Příspěvky: 119
Bydliště: Louny
JirkaA píše:

Při PARALELNÍM spojení při odběru? To znamená jediné, vysoký odpor propojení mezi články a tím jejich nerovnoměrné zatížení. Zesílil bych spoje mezi nimi měděným vodičem, průřez co se vejde.

Je tam nějaký plíšek nabodovaný, můžu zkusit ještě přiletovat k němu nějaký silový vodič. Asi kdyby to byla jakoby kostka z těch článků, tak to bude lepší, dají se lépe pospojit než když jsou v řadě.

_________________
http://mara126.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otázky kolem Li-Ion, LiFePo 18650
PříspěvekNapsal: úte 26.01.2021 20:45 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.5.2003
Příspěvky: 129
Ja by som to vôbec neriešil. Články sú bodované k pliešku, t. j. spojené paralelne. Nechápem, ako ste vôbec mohli odmerať každý článok zvlášť. Každopádne tipujem, že ak odmeriate x-krát, dostanete x-krát iný výsledok s tak malým rozdielom. Pri tak malých rozdieloch totiž zaváži aj prítlak meracích sónd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otázky kolem Li-Ion, LiFePo 18650
PříspěvekNapsal: stř 27.01.2021 8:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
soaron píše:
Pri tak malých rozdieloch totiž zaváži aj prítlak meracích sónd.

Tady se člověk teda dozví moudra. Zamysli se prosím, než něco napíšeš. Jak by mohl mít při měření NAPĚTÍ vliv přítlak měřicích hrotů? Malá nápověda, vstupní odpor většiny běžných digitálních multimetrů je 10 megaohmů, jakýpak asi přechodový odpor může mít byť ledabyle přiložený měřicí hrot? I kdyby byl 10 ohmů, je to pořád milionkrát méně, tedy vznikne ti chyba tisíckrát menší, než je rozlišení toho multimetru.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otázky kolem Li-Ion, LiFePo 18650
PříspěvekNapsal: stř 27.01.2021 9:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
jestli jsou baterky spojené bodováním plechového pásku, setinová chyba napětí zřejmě vzniká právě v tomhle spoji. Jestli tam svrchu připlácneš drát, nemusí to být lepší, budeš to muset celé prohřát a to se baterkám nemusí líbit, ani tomu bodování, někam ti tam zateče kalafuna, třeba. Musel by jsi nějak připájet ten pásek k baterce, průřez bude v pohodě. Mínus na pouzdru baterky by asi šlo, ale plusový pól má malou plochu, teplo tam tomu nesvědčí, často je potřeba i kyselina na pájení, protože cín tam nechce držet, a kyselina ti zateče do baterky přes tu izolaci plus mínus. To bych radši ten pásek opatrně odstranil a nahradil ho připájeným měděným drátem, bude se ti to líp dělat. Rozmysli si to Máro, rozmysli, na svoje štěstí pomysli :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otázky kolem Li-Ion, LiFePo 18650
PříspěvekNapsal: stř 27.01.2021 9:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Jo a bacha aby sis při pájení + pólu neudělal bebí když si protavis izolaci, nebo ti zateče cín k - pólu, on je sakra blízko a baterka umí potom svítit a dělat fontánku...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otázky kolem Li-Ion, LiFePo 18650
PříspěvekNapsal: stř 27.01.2021 12:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
A to se snad někdy někomu stalo?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otázky kolem Li-Ion, LiFePo 18650
PříspěvekNapsal: stř 27.01.2021 13:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Dobrovolně se přiznávám, naštěstí to bylo na čínské kopii baterky za pár kaček... Měl jsem propojovací plíšek málo ohnutý a už to bylo. Jinak doporučuju izolační papírové mezikruží na +pól


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otázky kolem Li-Ion, LiFePo 18650
PříspěvekNapsal: stř 27.01.2021 13:22 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Už jsem toho pár kousků pájel a to bych musel být asi hooodně nepozorný. Ale i být "hooodně nepozorný" se stát může. To připouštím.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 900 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz