Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1266 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82 ... 85  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pát 23.04.2021 8:50 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Vtip je v tom, že s 3D tiskem je to jako s létáním s vrtulníky. Koupě stroje je jen start skutečných nákladů, které přicházejí s provozem.

Loni jsem koupil Prusa MK3S + MMU2 jako stavebnice, celkem asi za 29k.

No a pak filamenty, budování stolu, osvětlení, pořád jen začátek.

Jenže filamenty se spotřebovávají, na něco se hodí PLA, jinde PETG, ASA, PolyAir či FLEX. FLEX měkký i tvrdý, ostatní ve všelijakých barvách, protože zkrátka potřeba. Toho se přikoupí špulka, onoho se přikoupí špulka, a ať je to při jednom poštovném tak by se mohla hodit špulka tohoto v této barvě...

A náklady letí. Radši to ani nepočítám. Jen sem teď nahlédnul do regálu a aktuálně napočítal 33 krabic všelijakých filamentů a kolik už jich prošlo tiskárnou radši ani nevím.

Prostě úvodní koupě byť relativně drahé tiskárny je jen zlomkem celkových nákladů prošlých za asi deset měsíců.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pát 23.04.2021 8:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 30.11.2009
Příspěvky: 372
Bydliště: Brno
Tak pro tisk letadel (ne jen 3DLabPrint) bych rozhodně nedoporučoval bowdenovou tiskárnu, většinou je tam hodně retrakcí a na to je obecně lepší direct drive (hlavně u 1.75mm) už z principu je to celkem jasné... Mám jak Endera tak Průši i jiné.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pát 23.04.2021 8:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
zdzd píše:
Prostě úvodní koupě byť relativně drahé tiskárny je jen zlomkem celkových nákladů


Naprostý souhlas.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pát 23.04.2021 9:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Na 3dlabprint sa kupuju len datove subory pre tlac alebo je tam niekde mozne nechat aj vytlacit ?
Pripadne kde inde by bolo mozne vybrat si model a nechat vytlacit ?
Neviete niekto ?

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pát 23.04.2021 12:32 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Miro_V píše:
Pripadne kde inde by bolo mozne vybrat si model a nechat vytlacit ?
Neviete niekto ?


Asi největší výhodou tištěných modelů je dotisknutí dílů při havárii.
Jiné výhody moc nejsou, takže kupovat vytištěný model a nevlastnit tiskárnu není rozumné - slušně řečeno.
Takový jednoduchý model klidně přijde na 5000 Kč a po prvním špatném přistání nemáš nic.
Je lepší utratit těch 5000 za tiskárnu a naučit se tisknout.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pát 23.04.2021 13:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Na tlaciaren nemam miesto ani podmienky , ale aj tak dik. Asi si necham poradit a budem sa len pozerat :)

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pát 23.04.2021 13:22 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
dudaj píše:

Asi největší výhodou tištěných modelů je dotisknutí dílů při havárii.
Jiné výhody moc nejsou, takže kupovat vytištěný model a nevlastnit tiskárnu není rozumné - slušně řečeno.
Takový jednoduchý model klidně přijde na 5000 Kč a po prvním špatném přistání nemáš nic.
Je lepší utratit těch 5000 za tiskárnu a naučit se tisknout.


Třeba Mustang od 3Dlabprint: viewtopic.php?f=146&t=89841&start=8

Materiálu cca. 0,5 kg necelých 500 kaček. K tomu asi 40 hodin tisku, něco elektriky, něco opotřebení tiskárny, hlídání, občas se něco nepovede a tak.

Někde jsem tu viděl výpočet, že tento typ práce se na zakázku obvykle tiskne za 5 Kč za gram materiálu aby to pokrylo náklady. Vytištěný Mustangy by tak vyšel asi na 2500 - 3 000 Kč.

Opravovat to je hrozná práce. Uříznout pobořenou část, začistit řez, nalepit nově vytištěné díly. Dělal jsem to jednou a naposled. Konečné rozhodnutí je jasné - vytisknout všechny díly postižené části a udělat ji úplně znovu. Ono slepení celého Mustanga trvá méně než tisk nějaké části. Nejhorší prací je naohýbat táhla od serv ke kormidlům. Pokud už to má člověk hotové, stejně jako komplet vrtule, motor, regl, tak kompletní výroba modelu je max. 3 hodiny s prstem v nose, kafi a beze spěchu.

Celá krása je v tom, že pokud má člověk tiskárnu, tak večer pustí tisk dílů jednoho křídla, ráno je hotovo, pustí druhé, to je hotovo než přijde z práce, podobně na dvakrát vytískne trup a pak to během jednoho filmu v TV slepí a zase létá. A pokud je předvídavý, tak si jednu sadu dílů ve volných chvílích vytiskne dopředu a "oprava" je pak věcí dvou hodin. A když si ty díly už preventivně slepí aby je nepoztrácel, tak je oživení otázkou půlhodiny.

Je to takové "dřinu strojům". Bez stroje to ovšem nefunguje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pát 23.04.2021 18:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2015
Příspěvky: 320
Bydliště: Česká Třebová
Obrázky: 0
No 2500 za Mustanga ? To je trošku moc na můj vkus. Dělal jsem ho za podstatně menší peníz, záleží tedy o jaký materiál se jedná.

_________________
Mustang P-51D (EPP), DHC-2 Beawer (EPP),Easy max ( 3D tisk) Spektrum dx8 g2


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pát 23.04.2021 18:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2008
Příspěvky: 5095
Bydliště: CA
Miro_V píše:
Na tlaciaren nemam miesto ani podmienky , ale aj tak dik. Asi si necham poradit a budem sa len pozerat :)

Tiež mám problém s miestom... Ale Ender 3 vojde do skrinky 45x45x55 cm .....takže vytlačiť a odložiť...

_________________
http://lubo111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pát 23.04.2021 22:23 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2015
Příspěvky: 320
Bydliště: Česká Třebová
Obrázky: 0
Upřesnění mé otázky : je velký rozdíl v kvalitě výtisku proti jiným? To je promne důležitější než obsluha.

_________________
Mustang P-51D (EPP), DHC-2 Beawer (EPP),Easy max ( 3D tisk) Spektrum dx8 g2


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: sob 24.04.2021 15:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2008
Příspěvky: 5095
Bydliště: CA
stepacz píše:
Tak pro tisk letadel (ne jen 3DLabPrint) bych rozhodně nedoporučoval bowdenovou tiskárnu, většinou je tam hodně retrakcí a na to je obecně lepší direct drive (hlavně u 1.75mm) už z principu je to celkem jasné... Mám jak Endera tak Průši i jiné.

DD extruder - Titan stojí cca 6-10E a V6 htoend aj s chladičom k nemu je za necelých 10.... takže nieje problém na Ender doplniť....
Viac stál ten tichý ventilátor, čo tam mám na ňom....
:lol:


Přílohy:
20210424_16322911.jpg
20210424_16322911.jpg
[ 30.23 KiB | Zobrazeno 4394 krát ]


_________________
http://lubo111.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: sob 24.04.2021 19:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 30.11.2009
Příspěvky: 372
Bydliště: Brno
JO to může takto fungovat... Jak dlouho s tím tiskneš? Kolik kg filamentu už to vytisklo? Máš přímé porovnání s Průšou mk3? Dokáže to tisknout spolehlivě i měkčí flexi filament?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: ned 25.04.2021 18:50 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 23.11.2016
Příspěvky: 319
Bydliště: Český Těšín
Obrázky: 2
stepacz píše:
JO to může takto fungovat... Jak dlouho s tím tiskneš? Kolik kg filamentu už to vytisklo? Máš přímé porovnání s Průšou mk3? Dokáže to tisknout spolehlivě i měkčí flexi filament?


Porovnání s Průšou nemám, ale přes Trianglelab Titan Extruder v provedení Aero mám vytisknuto odhadem tak 10-15kg materiálu :) Tisknu jak Flex včetně VARIOSHORE TPU a vše bez jediné chybky.

Spíše mne překvapují ti co mají bowden a tisky taky v super kvalitě. No na druhou stranu moje Delta taky s bowdenem zvládá lépe tisk vašich letadel než ten direct extruder, ale plocha delty díky kruhovému tvaru je pro mne malá :(


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: ned 25.04.2021 21:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2009
Příspěvky: 803
Bydliště: okr. Blansko
Obrázky: 0
zdzd píše:
Loni jsem koupil Prusa MK3S + MMU2 jako stavebnice, celkem asi za 29k.

Jde MMU2 ovládat z Simplify3D ? V nabídce tiskáren S3D MMU2 nenacházím.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: ned 25.04.2021 22:17 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
HLA píše:
Jde MMU2 ovládat z Simplify3D ? V nabídce tiskáren S3D MMU2 nenacházím.


Nejde. Přesněji jde, ale jen vyměnit strunu bez potřebného čištění mezi tím.

Plnohodnotně s tím pracuje jen Průša slicer, která vytvoří čisticí věž a po výměně do ní vyplcá kus filamentu aby se hot end "propláchl".

Slicery mám oba, převážně používám Průšu. Má totiž nějaké editační funkce, které mi v Simplify3D chybí. Lépe si také poradí se stringováním PETG, i když to už jsem Simplify3D také jakž takž naučil.

Simplify3D používám pro eroplány z 3Dlabprint, protože ty Průša slicer nedá. A taky tam, kde je hodně podpěr, hlavně podpěra na povrchu výtisku. Průšovské podpěry s výtiskem mnohem více "srostou" a blbě se začisťují. Ze Simplify3D je většinou stačí jen odlomit a hotovo.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1266 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82 ... 85  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz