Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Digitální FPV
PříspěvekNapsal: sob 15.05.2021 10:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2011
Příspěvky: 366
Bydliště: Praha 5 Smíchov
Obrázky: 4
Koukam ze OpenHD uz jsi sam nasel a rozbehal, doufam ze se pak podelis o realne zkusenosti.
Nasel jsem, ale zatim bliz nestudoval projekt FPV Blue - digitalni HD FPV s prenosem na 2,4GHz.

Sam jsem zainvestoval do lepsich analogovych bryli a koketuju s myslenkou poridit SharkByte...

_________________
Hacker Rapier; MPX FC,EG,ES; Phoenix 2k; RCF SBach 342XL
mikroheli a hromada kopter
FrSky Horus X10s


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální FPV
PříspěvekNapsal: sob 15.05.2021 10:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Woita:
Super. Držím palce. Jen několik poznámek a dotazů:
*** K jakému létání to děláte? Základní dotaz, protože pokud k natáčení, stačí delší odezva a tím pádem menší datový tok. Pokud na akční létání, bude potřeba malá odezva, dost snímků, větší datový tok. DJI HD FPV nemám zdaleka rok, ale vím, že pěkný ostrý obraz je při 25 Mbit/s v případě, že se toho v obraze moc nehýbe. Pokud se toho hýbe moc (typicky pila při zemi), tak se rozostřuje buď celý obraz, nebo kraje, podle nastavení. Tohle řeší až režim 50 Mbit, ale to si zas spolu nepolítá skoro nikdo (při dodržení povolených frekvencí).
***S tím souvisí další dotaz: Jaké to bude mít parametry přenosu? (Frekvence, výkony, odezva, dosah)
***Na kolik to vyjde je taky podstatná věc. Pokud do toho započítáte všechny díly (hlavně i ty nějaké kvalitní brýle), všechen čas k tomu dodaný, tak to možná až tak zajímavé nebude. Tím nechci říct, že to asi nevyjde levněji, ale na druhou stranu ty jejich (DJI) brýle jsou opravdu super. Na to, že už hůř vidím na blízko, tak v nich úplně skvěle. Dobře sedí, je v nich nahrávání a veškeré nastavování přenosu (kanály, výkony, nastavení obrazu a tak), prostě totálně uživatelsky příjemné. Prostě podle mého nejdou předražené, jsou jen drahé. Když jsem je kupoval, tak vyšly levněji, než top analog brýle. Za těch pár přesčasů v práci mi to stálo.
Ono na zemi to může fungovat perfektně, pravda se ukáže, až to bude ve vzduchu. Kdyby bylo tak jednoduché vyrobit levný HD přenos, tak už to určitě někdo udělal. Pokud se vám to podaří, tak to vyrábějte a prodávejte a budete ve vatě. To myslím upřímně.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální FPV
PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 3:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.8.2015
Příspěvky: 415
Bydliště: Královéhradecko
Obrázky: 24
Marek_Km píše:
Woita:
...
Kdyby bylo tak jednoduché vyrobit levný HD přenos, tak už to určitě někdo udělal. Pokud se vám to podaří, tak to vyrábějte a prodávejte a budete ve vatě. To myslím upřímně.


Mně to už je dlouho divné, proč ještě Čína nezačala produkovat vlastní digitální FPV brýle, když už tu je ten digitální systém od DJI tak dlouho. Přece jen, lítají už na Mars, tak co je proti tomu udělat cenově dostupné digitální FPV HD brýle... A nepochybuju, že vzhledem k vysoké ceně FPV setu od DJI by zájem byl :D

EDIT: Neměla by být všechna vlákna o FPV přesunuta ze sekce Elektronika do sekce FPV, točení videa a focení? Špatně se v tom orientuje, když něco člověk hledá... Díky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální FPV
PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 15:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Koupil jsem k tomu za 4 tis. Kč z druhé ruky brýle Paystation VR2, rozlišení 1920x1080, a je to jako letní kino.
Je to obrovsý obraz, aby člověk dohlídnul až do krajů, tak musí otáčet hlavou. Velice podobné přímému pohledu diváka na plátno kina v první řadě.
Nevím jak je to udělané, ale při zpnutí si to plátno chytne polohu a pak když otáčím hlavou, plátno zůstane na místě (netočí se společně s hlavou), takže když se budu točit kolem dokola, budu mít plátno po straně a nebo i vzadu. Prostě úplně stejně jako kdybych se točil v kině.

Když se k pozemnímu raspberry připojí myš, tak se vše konfiguruje přímo v brýlích, to je lahodné :-)
Nastavení je tam milión, jak co se týká samotného vf přenosu, nastavení videa, nebo třeba Access pointu (pozemní RPI má v sobě vlastní WiFinu (2,4 i 5 GHz), takže může streamovat video např. do mobilu apod. Nebo to může streamovat Ethernetem. Nebo přes USB do tabletu.

OSD je také plně konfigurovatelný, dá se určovat velikost, barva, průhlednost jednotlivých položek a i si je přetahat myší kam libo.

Kameru mám maličkou Raspberry CAM, to je jenom plošňáček cca 2x2 cm - ukazuje překvapivě pěkně. A dá se koupit převodník HDMI na RPI rozhraní, takže se dá připojit jakákoliv kamera s HDMI výstupem, takže např. Gočko.

Jaké WiFi kartičky si člověk připojí, takové tam má, takže je možné vyzkoušet ledacos. Kartička se připojí do USB portu RPI a už to frčí. Na webu jsou videa, kde lítají 10 km i více s pěkným obrazem. Otázku legálnosti nechme prosím stranou, kdo je svědomitý, létá jen s kopilotem na jeho přímou viditelnost. Vysílací výkon se nastavuje v menu, takže se dají dodržet zákonné limity. Mám použité kartičky s chipsetem AR9271, na 2,4 GHz. To znamená, že RC vysílačku (pokud jí k řízení použiju) bych použil na 900 MHz (Horus umí). Ale je i možné alternativně z RC řízení zcela vynechat RC příjímač i vysílací modul RC vysílačky, protože Open HD má obousměrný přenos a dá se přes to i řídit. Z RC vysílačky se pak jemom vezme PPM signál (třeba z konektoru učitel/žák) a strčí se do pozemní stanice. A nahoře není třeba ani RC přijímač, ten PPM signál vyleze ze vzdušné RPI stanice a strčí se do kontroléru koptéry. To jsou zázraky...
A přitom můžu použít pro ovládání vlastní vysílačku (já tedy Horuse), na kterou jsem zvyklý.

Videa:
https://www.youtube.com/results?search_query=open+hd

A úplně nejlepší je, že člověk to má plně pod kontrolou, udělá si co chce a jak chce, a není odkázaný na finální řešení které už se nikam nepohne. Projekt se stále vyvíjí, teď je verze 2.0.8 a už je ohlášená verze 3.0, která bude mít velké změny. Verze vycházejí co pár měsíců (někdy i týdnů), je tam pěkný pokrok.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální FPV
PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 17:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Tak pokud vám to funguje, tak super. Mně zas vyhovuje DJI, se kterým jsem (nejen já) spokojený - je to taky o tom uživatelském komfortu. Nepotřebuji žádnou ground station, kamera s vysílací jednotkou jsou dost malé na montáž i do mini quader, brýle skvělé a prostě celkově to pohodlí nastavení a možností (třeba i to nahrávání) je příjemné. DJI to dost dobře odladilo, tak ani snad už na tom není co vylepšit.
To open řešení zas nabízí nové možnosti a tak, prostě každá věc má to svoje a o tom to je. :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální FPV
PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 17:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2011
Příspěvky: 366
Bydliště: Praha 5 Smíchov
Obrázky: 4
Jsem osobne zvedav jestli s necim prijdou kluci chorvatsti (Orqa). Jinak premyslim ze bych otestoval SharkByte, "rusicku" od DJI zacina mit pomalu kazdy. Nepopiram ze jim ten uzavreny system (podobne jako treba Apple) funguje perfektne.

_________________
Hacker Rapier; MPX FC,EG,ES; Phoenix 2k; RCF SBach 342XL
mikroheli a hromada kopter
FrSky Horus X10s


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální FPV
PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 19:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.8.2015
Příspěvky: 415
Bydliště: Královéhradecko
Obrázky: 24
Woita píše:
Koupil jsem k tomu za 4 tis. Kč z druhé ruky brýle Paystation VR2, rozlišení 1920x1080, a je to jako letní kino.
Je to obrovsý obraz, aby člověk dohlídnul až do krajů, tak musí otáčet hlavou. Velice podobné přímému pohledu diváka na plátno kina v první řadě.
Nevím jak je to udělané, ale při zpnutí si to plátno chytne polohu a pak když otáčím hlavou, plátno zůstane na místě (netočí se společně s hlavou), takže když se budu točit kolem dokola, budu mít plátno po straně a nebo i vzadu. Prostě úplně stejně jako kdybych se točil v kině.
...


Dá se ten statický obraz nějak uzamknout, aby se hýbal spolu s pohybem hlavy? Třeba kdyby chtěl mít člověk na těch FPV brýlích přidělaný HeadTracker pro ovládání pohybu FPV kamery?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální FPV
PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 20:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
leon_cz píše:

Dá se ten statický obraz nějak uzamknout, aby se hýbal spolu s pohybem hlavy? Třeba kdyby chtěl mít člověk na těch FPV brýlích přidělaný HeadTracker pro ovládání pohybu FPV kamery?

Myslím že nedá, ale nebylo by to dobré, protože pouze pohybem očí se nedá dokouknout od kraje do kraje. kamera by se točila, ale viděl bys pouze střed plátna. Aspoň malý pohyb hlavy je nutný. Řekl bych, že i tak by tam head tracker mohl být. Tuším že to časem vyzkouším, mohlo by to fungovat i v kombinovaném režimu, dovedu si to docela představit..

Jinak ty VR2 brýle jsou fakt nečekaný zážitek, hlavně ta plocha je opravdu obrovská. Kdo se zamýšlí nad FPV brýlemi, doporučuju se u někoho kdo má Playstation na to podívat. Je to hodně podobné skutečnému koukání v reálném světě. Úplně něco jiného než na sebevětším monitoru. 22" monitor vedle toho vypadá jako displej malého mobilu. :wink:

Hm... koukám - mluví ze mne nekritické nadšení, takže se omlouvám za neobjektivní hodnocení, ale jsem fakt unesen :oops:

Edit: Na to uzamčení plátna v konkrétní poloze je tam uprostřed čela opticý senzor - uzamkne se to tím, že si tu helmu přitiskneš na čelo (po nasazení helmy máš tak 1-2 vteřiny na nalezení vhodné polohy, to se hýbá společně s hlavou, a pak se to uzamkne). Takže asi kdyby se ten senzor nějak oslepil/odpojil, zůstalo by to propojené s pohybem hlavy.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální FPV
PříspěvekNapsal: sob 22.05.2021 7:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Woita: kouknul ses někdy, případně máš možnost se kouknout do těch DJI brýlí? Jen pro srovnání. Mám totiž úplně stejně pocity, když je nasadím. :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální FPV
PříspěvekNapsal: sob 22.05.2021 8:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Marek_Km píše:
Woita: kouknul ses někdy, případně máš možnost se kouknout do těch DJI brýlí? Jen pro srovnání. Mám totiž úplně stejně pocity, když je nasadím. :)

To jsem neměl možnost, dříve či později se mi doufám příležitost naskytne, a věřím že můžou být ještě lepší - přeci jen jsou určené přímo pro FPV.
Ale ještě mám trumf v rukávu - zatím tam mám tu RPI kameru, která sice ukazuje "hezky", ale časem vyzkouším Gočko. Mám GP7, a ta ukazuje všichni víme jak :wink: . A tady je pak potenciál pro další rozvoj, protože Gočka vycházejí stále nová a každá generace je lepší než předchozí. A když už tu kameru mám (mj. i na outdoorové aktivity), tak proč jí nepoužít. Na kopteře jí stejně vozím.

Ale myslím že tady nejde o srovnání profi hotového produktu a amatérsky bastleného FPV (+ výjimka je ta VR2 helma, to je hotový docela špičkový produkt, tam se nic vybastlit nedá). Já si tu stavbu a vývoj užívám stejně (ne-li více) jako to koukání potom za letu. Spousta lidí tady (asi většina) taky staví letadla z balsy, překližky, depronu, uhlíku, ... a přitom by si mohli koupit hotový kompozitový brus a pak to zkusit srovnat. A pak jsou tady i tací, co si ten kompozitový brus postaví sami. Tak asi tak... :D

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální FPV
PříspěvekNapsal: sob 22.05.2021 10:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.8.2015
Příspěvky: 415
Bydliště: Královéhradecko
Obrázky: 24
Marek_Km píše:
Woita: kouknul ses někdy, případně máš možnost se kouknout do těch DJI brýlí? Jen pro srovnání. Mám totiž úplně stejně pocity, když je nasadím. :)


Tak já měl ten pocit i na obyčejných analogových EV200D, když jsem přešel z levných EV100 a to přitom bylo určitě daleko horší pokoukání, než vaše digitály :D Vše je relativní :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální FPV
PříspěvekNapsal: pát 28.05.2021 15:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2011
Příspěvky: 711
Bydliště: Svitavy a okolí
Jenom k tomu OpenHD: nedávno se v OHD rozjel projekt, který má za cíl vyrobit kompatibilní HW velikosti běžného FC (30x30). Na projekt se vybírají peníze na Patreonu. Jinak OHD má drobnou nevýhodu v dost velké latenci, která je vhodná tak na longrange, určitě ne na závody, nebo slalom lesem :)

_________________
Last one alive, lock the door!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální FPV
PříspěvekNapsal: pát 28.05.2021 16:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
malé zvíře píše:
.... která je vhodná tak na longrange, určitě ne na závody, nebo slalom lesem :)

Jojo plánuju to spíš na provoz typu "expedice". Když zkouším pohyb ruky před obrazpvkou, tak je tam znatelný časový posuv, ale zase tak hrozné to není, řekl bychpod 0,1s. Na rozhlížení z ptačí perspektivy to bude stačit.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz