Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Spolehlivost DSM2 v dnešní době
PříspěvekNapsal: ned 15.05.2022 10:20 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2008
Příspěvky: 45
Bydliště: Liberec
Ahoj,
provozujete v dnešní době Spectrum DSM2, nikoliv DSMX? Přeci jenom je to starší systém, který byl překonán. Jde mi o to, že jsem se po delší době vrátil k modelařině a potřebuji spolehlivé rádio. Pokud spouty lidí kvůli problémům přešli na jiný systém, nechám se inspirovat. Ale pokud bez problémů s DSM2 stále létáte, tak zůstanu u stávajícího rádia a systému.

Děkuji za příspěvky.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivost DSM2 v dnešní době
PříspěvekNapsal: ned 15.05.2022 11:55 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Tohle je zbytečná otázka.
Pokud ti to funguje, tam kde lítáš, není potřeba řešit.
Taky jde o cenu tvých modelů a mnoho dalšího.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivost DSM2 v dnešní době
PříspěvekNapsal: ned 15.05.2022 13:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Pokud létáš za podmínek kdy nedochází k výpadkům signálu (v důsledku vysoké úrovně rušení)
je činnost Spectrum DSM2 a Spectrum DSMX prakticky stejná. Teprve až se objeví výpadky
je systém "X" oproti "2" ve výhodě. Doby výpadků jsou kratší. K obnově řízení dochází rychleji.
_ Jak ti napsal "dudaj" když u DSM2 vliv výpadků není patrný, jsou jiné efekty VÝZNAMNĚJŠÍ než je
odstup tvého signálu od RUŠENÍ (šumu) v pásmu 2.4GHz. Dle mých zkušeností stejně většinou vede lidský faktor.
_ Pro klid duše si můžeš projít 1 až 3 stánky RCMania kde dost modelářů říká v pohodě používám DSM2
SPEKTRUM DSM2 AR6100
Ale jsou i tací co ve svých lokalitách (podmínkách) používají modelářské RC soupravy v pásmech 40 nebo 35 MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivost DSM2 v dnešní době
PříspěvekNapsal: ned 15.05.2022 14:07 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 12.10.2008
Příspěvky: 158
Bydliště: Hořovice, CZ
S první Spektrum DX7 DSM2 létám cca 12 let v různě velkých modelech včetně hydroplánů a s různými přijímači. A doposud žádný problém s nějakými výpadky signálu, nebo rušením. Vloni jsem si pořídil Jeti duplex, ale spíš s touhy po změně, nežli z nutnosti. Spektrum si ale nadále nechám do hydroplánů, plachetnice apod... :wink:

_________________
Letadla, lodě a taky vlaky :-)
www.http://hank61.rajce.idnes.cz/
https://hankovystranky.eu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivost DSM2 v dnešní době
PříspěvekNapsal: pon 16.05.2022 9:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Já bych tedy podotkl, že jeden z hlavních důvodů pro přechod z DSM2 na DSMX byla EU legislativa, nešlo zdaleka jen o zlepšení.
DSM2 prostě nejde rozumně napasovat do LBT, navíc k němu lépe sedí trochu volnější předpisy v USA, ale už to LBT defakto stačí jako důvod pro přechod, Spektrum by od jisté doby nemělo v EU co prodávat.

Jinak funkčně DSM2 vcelku funguje, nejlepší systém to (zejména v EU verzi) nebyl, ale pro létání někde stranou od civilizace s modely, které nejdou vyloženě na hranu dosahu, to může asi i nadále sloužit slušně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivost DSM2 v dnešní době
PříspěvekNapsal: pon 16.05.2022 10:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.12.2006
Příspěvky: 926
Bydliště: Praha 10 ČR
DSM2 používám stále, mám jednu z prvních DX7 když se u nás začala prodávat.
Létám Praha - Štěrboholy (Slatina), a nikdy jsem neměl problém. Musím to zaklepat.
Vrtulníky (velikost 90, benzín i el.) a i letadla. Zde DX7 v akci :D https://lubos71.rajce.idnes.cz/Eurocopter_AS_350/1533885824
Už dva roky mám Horus 12S, ale jen u nových modelů, starší zatím přehazovat nebudu.

_________________
Luboš
www.3dprintedtanks.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivost DSM2 v dnešní době
PříspěvekNapsal: pon 16.05.2022 12:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
1) 2.4 GHz modelářské soupravy s párováním (BINDING) - Po zahájení procesu párování
přijímač skenuje (projíždí) pásmo a hledá vysílač se signálem s danou ADRESOU soupravy.
Po skončení skenování se přijímač na nalezený kanál (kmitočet) přeladí Signalizace párování úspěšně ukončeno
Využit a zabrán jede kanál pásma 2.4 GHz
2) DSM2 - TX pracuje (vysílá) ve dvou kanálech (možná jsou nejdřív skenováním vybrány dva málo rušené?)
RX přijímá v jednom kanále (v tom kde je lepší signál), pokud se vyskytne rušení zkouší přenášený signál
získat z přijmu v druhém kanále (něco jako výběrový příjem) - TX trvale obsazuje dva kanály pásma
Modelářský slovník pojmů: Modulace DSM2
3) DSMX Plnohodnotné pseudonáhodné skákání (FH Frequency Hopping) - Rozprostřené spektrum
Přenos signálu pomocí modulace DSMX probíhá v rozprostřeném spektru, rozprostřeného
přímou modulací pseudonáhodné posloupnosti (DSSS - Direct Sequence Spread Spektrum).
Modelářský slovník pojmů: Modulace DSMX
_ Za mne by to chtělo Monitorovací RX skenující pásmo 2.4GHz a pomocí nějaké grafiky ukazují intenzitu
zarušení. Pro simulované spojení v každém kanálu poměr (přenosy bez chyb) ku (přenosy celkem)
A bylo by na Panu Pilotu Modeláři zda je létání ještě bezpečné, nebo jej raději odloží na JINDY nebo JINAM

==edit02
_ Co jsou DSM RC ovladače a přijímače a co dělají
2.4GHz Měřič síly pole
2.4G BAND OLED DISPLAY TESTER METER
2.4GHz WiFi & ISM Band Scanner


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivost DSM2 v dnešní době
PříspěvekNapsal: stř 18.05.2022 6:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 493
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
Mám DSM2 a poletuju na různých místech....někdy bez výpadků, někdy s výpadky i na místech, kde minule šlo vše dobře.
Je to přesně, jak píše hned v druhém příspěvku Dudaj. Mě to zlobí a tak se ohlížím po dalším rádiu. Nejdříve ještě zkusím udělat zde publikované finty a pokud to nepomůže, tak áááádios DSM ! Doufám, že s dalším rádiem nešlápnu do "měkkýho".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivost DSM2 v dnešní době
PříspěvekNapsal: čtv 19.05.2022 8:16 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2008
Příspěvky: 45
Bydliště: Liberec
Všem moc děkuji za připomínky. Jsem tak trochu v rozpacích. Jedná se o vrtulník Logo 600, což není stroj za málo peněz, a nelítám jen na jednom prověřeném místě. Proto bych nerad začal někde létat a jen proto, že se jedná o dsm2, které se nechá možná snadněji zarušit než jiné systémy spadl. V tom případě bych přešel na něco jiného (Futaba?, i když jsem koukal, že FASST už taky nějaký pátek existuje).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivost DSM2 v dnešní době
PříspěvekNapsal: čtv 19.05.2022 8:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 493
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
teejay píše:
Všem moc děkuji za připomínky. Jsem tak trochu v rozpacích. Jedná se o vrtulník Logo 600, což není stroj za málo peněz, a nelítám jen na jednom prověřeném místě. Proto bych nerad začal někde létat a jen proto, že se jedná o dsm2, které se nechá možná snadněji zarušit než jiné systémy spadl. V tom případě bych přešel na něco jiného (Futaba?, i když jsem koukal, že FASST už taky nějaký pátek existuje).


Nejsem zkušený, ale můj názor je, že při výpadku o rušení z 99% nejde. Sázím na nevhodné umístění antén, nějaká chybka v napájení, tažení kabeláže v modelu, baterie, servo a podobně. Jedno bublinkatý éro jsem několikrát zrušil a zase obnovil a systémem pokus-omyl jsem došel k špatnému umístění přijímače v těsném prostoru u reglu. Na dalším pracuji a tam to vypadá na regl nebo baterku. Při plynu asi 60% a více se to celý típne. Když stáhnu, tak se to občas chytne, pokud není země moc blízko. No prostě, kontrukční modely musí zatím počkat a chytat doma jen prach. Tam by to zamrzelo.
Je tedy, dle mého úsudku, klidně možné nebo pravděpodobné, že stejné chování, při podobných chybách by měl i jiný systém a proto zatím s výměnou nepospíchám, nicméně se rozhlížím, jaké rádio by mohlo následovat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivost DSM2 v dnešní době
PříspěvekNapsal: pát 20.05.2022 9:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Mám DX7, jednu z prvních, co se sem dovezly, ještě US verze a funguje pořád, i když už ji používám spíš v autech. DSM2 byl bez problémů, dokud se to nesnažili naroubovat na EU předpisy, u pozdějších rádií s DSMX už byly na DSM2 výpadky. Staré stříbrné DX7 jsou a vždy byly v pohodě.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: michalv a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz