Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 87 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Poletovadla z dob našeho dětství
PříspěvekNapsal: stř 03.08.2022 9:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
U nás v obchodoch jedno aj dvoj centovky normálne vydávajú, ale keďže zákazníci ich nechcú, tak sa nám v obchodnej sieti hromadia na desiatky kg, tak to ideme voziť do NBS.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Poletovadla z dob našeho dětství
PříspěvekNapsal: stř 03.08.2022 10:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
JardaRůžička píše:
...
Jako sympatické vzpomínám "Acetonové modelářské lepidlo" (snad je to přesně). Bylo v tubě s bez uzávěru, myslím šedé barvy, byla vpředu protažená do hubice určené k propíchnutí a následném uzavírání špendlíkem. Oproti Kanagomu bylo trochu pomalejší, ale daly se sním dělat pohledné koutové spoje (tam Kanagom má tendenci dělat bublinky).
...

Při koutových spojích nebyl s Kanagomem ani tak problém s bublinkami, jako s tím jeho výrazným pnutím, kterým zatahoval koutové spoje do mírně ostrého úhlu. Pamatuji, že jednou jsem Kanagomem vylepil kouťáky mezi 2mm žebry a tuhým potahem náběžné části křídla z balzy 1mm a to se pak na lícní straně projevilo výrazným zvlněním toho potahu. Dokonce i když se vylepily kouty přepážky trupu z 2mm balzových bočnic, tak to bylo na vnější straně trochu poznat, takové jejich zalomení v místě přepážky. :(

Jinak co pamatuji, i ten Supercement měl takovou tu olověnou hubici na propíchnutí a uzavírání špendlíkem. V té době to bylo běžné u mnoha lepidel v tubách.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne stř 03.08.2022 10:42, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poletovadla z dob našeho dětství
PříspěvekNapsal: stř 03.08.2022 10:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
automet píše:
U nás v obchodoch jedno aj dvoj centovky normálne vydávajú, ale keďže zákazníci ich nechcú, tak sa nám v obchodnej sieti hromadia na desiatky kg, tak to ideme voziť do NBS.

Jasné, že sa Vám hromadia, niekde tie mince predsa minúť musia. Avšak, nie som si celkom istý, ale si myslím, že podľa toho zákona by ste ich správne už nemali nikomu vydávať, ale len prijímať od zákazníkov a nosiť ich s tržbou do banky (ta by ich prijímať mala, neviem však dokedy majú tú povinnosť komerčné banky, NBS samozrejme neobmedzene).

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poletovadla z dob našeho dětství
PříspěvekNapsal: stř 03.08.2022 10:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Zkusím se vrátit k tématu, protože i s lepidly a zejména s těmi drobnými mincemi jsme se posunuli už značně OT. :roll: Za co se všem omlouvám. :oops:

Ze své začátečnické historie jsem vynechal období házedel. :o
To bylo v čase kdy jsem chodil na gympl (2. polovina 70. let) a náš modelářský klub (i jiné kluby) organizovali zimní ligu házedel. Takže to jsem chodil s házedly soutěžit skoro každou sobotu. Většinou značně nevyspalej, protože jsem vždy v pátek večer dlouho do noci lepil nějaké nové házedlo, které jsem pak ráno před soutěží ještě zalétával a pak s ním i soutěžil. Podle toho taky moje výsledky vypadaly :roll: a málokdy jsem se umístil na stupních vítězů. :( Jen jednou se mi podařilo tu sériovou, ligovou soutěž vyhrát, když jsem sestrojil velké házedlo s konstrukčními křídly, které sice nešlo mrsknout moc vysoko, ale mělo perfektní klouzavost, a tak i z nízkého hodu pokaždé vyšlo maxo. 8) Já jsem totiž nikdy neoplýval sílou dobrého hodu, takže u těch malých házedel, která sice špatně klouzala, ale dala se vysoko vyhodit, jsem vždy kvůli slabému mrsku ztrácel. :|

Ale všechna ta házedla byla buď podle nákresu v časopise Modelář, nebo častěji vlastní konstrukce. Tedy žádné stavebnice. :mrgreen:

A liga byla opravdu zimní, často se soutěžilo na zasněžených polích v mínusových teplotách. To mělo hlavní nevýhodu v tom, že v tom mrazu neschla pořádně a dostatečně rychle žádná tehdy dostupná lepidla (CA ještě u nás dostupné nebylo, jen ten Kanagom a 5-minutový epoxid, který ale v mrazu rozhodně nebyl 5-minutový :lol: ). Takže následky havárii v jednom kole se dost obtížně řešily tak, aby se to stihlo do kola dalšího. :| Kdo měl víc modelů byl pak ve výhodě, kdo neměl, tak to nějak zalepil Kanagomem, omotal nití, zajistil špendlíky a házel. Nejednou se takkhle narychlo opravené házedlo při tom mrsku rozpadlo ve vzduchu. :lol:

No vidíte a už jsem zas u těch lepidel! :oops: :mrgreen:
Lepidla asi k té historii nepochybně patří. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poletovadla z dob našeho dětství
PříspěvekNapsal: stř 03.08.2022 16:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Debata se od modelů stočila k lepidlům a vzpomínkam, jak ta dřívější byla lepidlovatější, než ta dnešní, abychom se vrátili zase přes modely k lepidlům :lol: . Tak v příloze je poletovadlo z dob našeho dětství. Už tady o něm byla také řeč. Jen tohle už nebude na gumu, ale na malý elektromotor a RC řízení. Znalí pamětníci určitě poznají.


Přílohy:
20210505_091101.jpg
20210505_091101.jpg
[ 455.62 KiB | Zobrazeno 2717 krát ]

20220728_175627.jpg
20220728_175627.jpg
[ 277.42 KiB | Zobrazeno 2717 krát ]


_________________
Hitec Aurora 9X
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poletovadla z dob našeho dětství
PříspěvekNapsal: stř 03.08.2022 16:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
To by mohl být Pelikán? :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poletovadla z dob našeho dětství
PříspěvekNapsal: stř 03.08.2022 18:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ano, je. Je hotová a potažená kostra, zabudovaná serva s připravenými bowdeny, ložem pro baterku (a současně přijímač). Chybí baterka, motor s reglem, ten jsem v zápalu práce zabudoval do jiného modelů :(, takže musím vše dokoupit. No a pak vše instalovat, nastavit táhla a zasklít kabinu. Oproti originálu jsem udělal pár drobných úprav, tedy nepočítám-li motorizaci a ovládání. Předpokládám, že do konce srpna by to mohlo létat. Hmotnost je v současném stavu cca 160 g, takže bych se měl s rezervou vejít do 250 g. V podstatě to je dokončení stavby po půlstoletí :lol:. Byl to můj první opravdu konstrukční model, který jsem samozřejmě nedokončil, jednak jsem to tehdy ještě neuměl, dále jsem něco z toho poztrácel (nejhorší bylo, že mi zmizel plánek, asi rámci úklidu byl ten kus papíru prostě vyhozenej :wink:).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poletovadla z dob našeho dětství
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2022 9:58 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.5.2022
Příspěvky: 43
Bydliště: Jihlava, ČR
Když už se tady začalo vzpomínat, neví někdo náhodou, z jakýho letadýlka pochází tohle křídlo ? Evidentně to byla nějaká stavebnice, protože na žebrech je číslování. Bylo to postavený cca začátkem 80.let.
Rozpětí: 84cm
Šířka křídla: cca 12cm
Plocha křídla: cca 8,4 dm²
Snad si nějakej stařík vzpomene :D
Honza


Přílohy:
IMG_20220804_105518_7.jpg
IMG_20220804_105518_7.jpg
[ 53.23 KiB | Zobrazeno 2641 krát ]

IMG_20220804_105518_7.jpg
IMG_20220804_105518_7.jpg
[ 53.23 KiB | Zobrazeno 2641 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poletovadla z dob našeho dětství
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2022 10:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
Honza :-) píše:
Když už se tady začalo vzpomínat, neví někdo náhodou, z jakýho letadýlka pochází tohle křídlo ? Evidentně to byla nějaká stavebnice, protože na žebrech je číslování. Bylo to postavený cca začátkem 80.let.
Rozpětí: 84cm
Šířka křídla: cca 12cm
Plocha křídla: cca 8,4 dm²
Snad si nějakej stařík vzpomene :D
Honza

bych tak odhadoval něco od Jirky Kalinů - tj. Igra - takže třeba Flamengo. To rozpětí má tuším 840, počty žeber a úzký střed asi sedí.
Chtělo by to ale fotku, kde je něco vidět - takže půdorys a taky aby bylo vidět tvar oblouků.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poletovadla z dob našeho dětství
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2022 11:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
DAF píše:
... Byl to můj první opravdu konstrukční model, který jsem samozřejmě nedokončil, jednak jsem to tehdy ještě neuměl, dále jsem něco z toho poztrácel (nejhorší bylo, že mi zmizel plánek, asi rámci úklidu byl ten kus papíru prostě vyhozenej :wink:).

Popros zdejšího sběratele-archiváře viewtopic.php?f=11&t=91590&start=15#p1535844 na jeho fotkách vidím i krabici od Pelikána, tak by Ti snad mohl ten plánek oskenovat. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poletovadla z dob našeho dětství
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2022 12:03 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.8.2007
Příspěvky: 416
Bydliště: Blansko
Dovolím si přihodit pár modelů z mého mládí:
- větroň Seagull (Igra)
- větroň Dana (Igra)
- větroň TOM (Igra)
- gumáček Brouček (Modela)

- a později Susi 2 (WiK), můj první RC model letadla.
Nepoletovadlo, ale můj první RC model: kutr Scheveningen 3 (Igra?)

A k tomu brněnská prodejna na ulici Kozí, Medlánecké letiště... Doba her a malin nezralých.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poletovadla z dob našeho dětství
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2022 19:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
VTjr píše:
Popros zdejšího sběratele-archiváře viewtopic.php?f=11&t=91590&start=15#p1535844 na jeho fotkách vidím i krabici od Pelikána, tak by Ti snad mohl ten plánek oskenovat. :wink:

Podařilo se mi sehnat dva origoš plánky a navíc je plánek na stránkách outerzonu, takže už problém se stavbou nebyl :wink: .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poletovadla z dob našeho dětství
PříspěvekNapsal: sob 06.08.2022 16:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
Ivoš píše:
- a později Susi 2 (WiK), můj první RC model letadla.

Suzi 2 byl taky můj první RC model letadla a první letadlo, se kterým jsem letěl v termice. :-D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poletovadla z dob našeho dětství
PříspěvekNapsal: sob 06.08.2022 18:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Můj úplně první model byla Čížkova Vosa v r. 1951. Tu jsem stavěl s velkou spoluúčastí táty. Ten ale po téhle zkušenosti mne odmítl v modelářství dál podporovat. Další konstrukce jsem vymýšlel sám (bylo mi 7 let) a výsledek odpovídal - moc těžké nebo jjinak blbé. V 7. třídě vznikl na škole kroužek, začátečníci stavěli Vosu, pokročilejší Čížkova Saturna. Toho Saturna jsem dokončil sám. V r. 1964 jsem dostal k Vánocům 1 kanál Gama. Bohužel fungoval jen občas, teprve po vstupu do klubu v r. 1968 mi člen klubu, jinak radioamatér, našel v přijimači "studeňák". V r. 1969jsem se inspiroval větroněm Susi (popis plánkem by v Modeláři 2/68. Vzhledem k velikosti Gamy a balze, kterou jsem vlastnil, vyšlo rozpětí na 2,15 m. Napřed s původní rohatkou, kterou jsem brzy nahradil "špagomatikem". Byl jsem s tím spokojený, tak vzniklo několik následovníků. Dokonce mi jeden uletěl, když špagomatik zůstal viset mezi dorazy. Něco jsem rozbil, něco jsem rozdal, stále přemýšlím, že bych to postavil znovu, řízení S+V+kř. Výhoda byla vysoká odolnost, bylo celkem jedno, kam jsem s tím přistál. Jen ten Jedelského profil špatně lítal rychle.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poletovadla z dob našeho dětství
PříspěvekNapsal: sob 06.08.2022 22:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
1969/70
Příloha:
WIK Susi.jpg
WIK Susi.jpg
[ 54.7 KiB | Zobrazeno 2400 krát ]


Příloha:
WIK dirigent.jpg
WIK dirigent.jpg
[ 70.5 KiB | Zobrazeno 2400 krát ]


Příloha:
wik_katalog_1978_1979_susi_2.png
wik_katalog_1978_1979_susi_2.png
[ 336.93 KiB | Zobrazeno 2399 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 87 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Celeron a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz