Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Servo MG 996R digitální
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2023 10:14 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 2.2.2023
Příspěvky: 2
Ahoj,
prosím o radu ohledně serva.
Mám servo MG996R,
podle specky se má jednat o servo s rozsahem 180°. Po připojení k rc soupravě a štelování výchylek jsem více jak cca +- 45° ze serva nedostal.
Když se servem otáčím ručně (od dorazu k dorazu) => celkové natočení je okolo 270°.
Lze nějakým způsobem zjistit jaky rozsah dané servo ma a v případě malé výchylky (cca +-45°) doprogramovat na výchylku +-90°?

servo jsem koupil z alička (začínám s modelařinou=>proto low cost)
https://www.aliexpress.com/item/3297179 ... vcvJbD6Osc

Předem děkuji za jakoukoli radu.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo MG 996R digitální
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2023 11:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7455
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Mira_ol píše:
Mám servo MG996R, podle specky se má jednat o servo s rozsahem 180°. Po připojení k rc soupravě a štelování výchylek jsem více jak cca +- 45° ze serva nedostal. Když se servem otáčím ručně (od dorazu k dorazu) => celkové natočení je okolo 270°. Lze nějakým způsobem zjistit jaky rozsah dané servo ma a v případě malé výchylky (cca +-45°) doprogramovat na výchylku +-90°?
Projdi si návod k tvojí RC soupravě. Bude tam pasáž o nastavení velikosti výchylek serva (kalibrace) vzhledem ke krajním polohám (dorazům) kniplu. Bude tam i pasáž a nastavení různého průběhu závislosti natočení serva dle vychýlení kniplu. Velikost a směr výchylek, lineární nebo exponenciální závislost výchylky serva na výchylce kniplu.
Edit02 (? nejednoznačná specifikace?) MG996R https://www.makerlab-electronics.com/pr ... vo-mg996r/ MG995 (60 in each direction) = 120 versus can rotate approximately 180 degrees - https://www.electronicscomp.com/mg995-m ... e-rotation Datasheet High-Torque MG996R Digita "can rotate approximately 120 degrees (60 in each direction)." https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet ... G996R.html


Naposledy upravil guchar dne čtv 02.02.2023 11:35, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo MG 996R digitální
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2023 11:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6037
Bydliště: Praha ČR
Teda nic ve zlém, ale v uvedeném odkazu není o 180st chodu ani tečka...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo MG 996R digitální
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2023 13:31 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Na stránkách obchodů pro bastlíře jsou tato serva a jejich klony uváděny jako 180° a nedivím se, například Arduino a pod. umí posílat PWM v širším rozsahu než 1000-2000μs (hrál jsem si s tím). Ovšem pokud to rádio neumí, pak se nedá nic dělat.

třeba https://dratek.cz/arduino/1694-servo-mo ... odely.html

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo MG 996R digitální
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2023 15:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7455
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
jyrry píše:
Na stránkách obchodů pro bastlíře jsou tato serva a jejich klony uváděny jako 180° a nedivím se, například Arduino a pod. umí posílat PWM v širším rozsahu než 1000-2000μs (hrál jsem si s tím). Ovšem pokud to rádio neumí, pak se nedá nic dělat. třeba https://dratek.cz/arduino/1694-servo-mo ... odely.html
Za mne je to v souladu s Datasheet odkaz (02.02.2023 10:05) Citace z projektu Arduino pro MG996R a SG-90 "Pulses with 0.6ms duration corresponded to 0 degrees position, 1.45ms to 90 degrees and 2.3ms to 180 degrees." How to Control Servo Motors with Arduino – Complete Guide Jiný projekt Arduino Control 3 Servo Motors (SG90, MG995, MG996R) with 16-Channel PWM Servo Shield on Arduino 16 channel 12-bit PWM Servo Shield Když RC souprava u TX umožňuje nastavení délky servo pulsů 0.6ms - 1.45ms - 2.3ms, a rámec 20ms (50Hz), tak by cesta měla být schůdná.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo MG 996R digitální
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2023 15:44 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 2.2.2023
Příspěvky: 2
guchar píše:
Projdi si návod k tvojí RC soupravě. Bude tam pasáž o nastavení velikosti výchylek serva (kalibrace) vzhledem ke krajním polohám (dorazům) kniplu. Bude tam i pasáž a nastavení různého průběhu závislosti natočení serva dle vychýlení kniplu. Velikost a směr výchylek, lineární nebo exponenciální závislost výchylky serva na výchylce kniplu.
Edit02 (? nejednoznačná specifikace?) MG996R https://www.makerlab-electronics.com/pr ... vo-mg996r/ MG995 (60 in each direction) = 120 versus can rotate approximately 180 degrees - https://www.electronicscomp.com/mg995-m ... e-rotation Datasheet High-Torque MG996R Digita "can rotate approximately 120 degrees (60 in each direction)." https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet ... G996R.html




mám zakoupenou tuto rc soupravu https://www.rcprofi.cz/vysilac-t8fb-s-prijimacem-r8ef
zkoušel jsem upravovat hodnoty výchylek. I přes zadání max. hodnoty výchylky serva na rc soupravě (dle návodu) se stále servo pootočí stejně
Nevím jestli není chyba v komunikaci servo/rc souprava.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo MG 996R digitální
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2023 16:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7455
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Mira_ol píše:
... mám zakoupenou RC soupravu RC souprava T8FB zkoušel jsem upravovat hodnoty výchylek. I přes zadání max. hodnoty výchylky serva na rc soupravě (dle návodu) se stále servo pootočí stejně. Nevím jestli není chyba v komunikaci servo/rc souprava.
Pokud jsi postupoval dle RC souprava T8FB návod - Kalibrace T8FB A jsi si jistý, že v návodu je pro tebe vše srozumitelné, a že ji se nespletl, tak to chce v blízkém okolí najít další "moudrou hlavu" se spřízněnou duší. Někdy je dobré (pokud si na to 100% troufáš) podle Návodu provést Firmware upgrade, na poslední dostupnou verzi. "Klikněte na APROM a vyberte nejnovější firmware stažený z www" T8FB(BT) Firmware Seznam záručních a pozáručních opraven by měl být uveden v Záručním listu, předaném v rámci prodeje. V kamenné prodejně i eShopu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo MG 996R digitální
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2023 22:26 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10795
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Podívej se na servo monitor, zda nemáš vystup kanálu ještě něčím ořezaný. Třeba EPA, limit, atd..


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo MG 996R digitální
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2023 15:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7455
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
TomasC píše:
Podívej se na servo monitor, zda nemáš vystup kanálu ještě něčím ořezaný. Třeba EPA, limit, atd..
Jeden ze servo monitorů, za rozumnou cenu G.T. Power 8S - měřič napětí,capacity, balancování, servo tester pro Li-pol baterie, Action Shop Měřič je z nabídky Bigg Hobby. Za ty peníze je určitě užitečný pro identifikaci řady problémů, které se mohou vyskytnout v životě RC modeláře.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo MG 996R digitální
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2023 15:57 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10795
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Myslel jsem samozřejmě servo monitor na vysílači. Jak dojede "teploměr" do krajů, tak se nedá moc víc řešit. Tedy pokud nemáš programovatelný přijímač.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo MG 996R digitální
PříspěvekNapsal: sob 04.02.2023 10:26 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
TomasC píše:
Jak dojede "teploměr" do krajů, tak se nedá moc víc řešit. Tedy pokud nemáš programovatelný přijímač.
Právě jsem tenhle problém vyřešil se servem pro podvozek (potřeboval jsem skoro 180°) a to celkem jednoduše: do každého krajního přívodu potenciometru serva jsem zařadil odpor. Řečeno názorně - servozesilovač tak dostává snížený signál zpětné vazby o poloze a musí tak dojet dál, aby "byl spokojený". Funguje to dokonale a dá se to realizovat na většině serv. Podmínkou je, aby potenciometr serva měl dostatečný rozsah chodu (mívají 240°) a aby potřebných 180° dovolila i převodovka. V tomto konkrétním případu měl potenciometr hodnotu 5k (to asi mají skoro včechna serva) a přidané odpory 1k5 (jejich hodnota v % hodnoty odporu potenciometru je závislá na požadavku "jak moc rozsahu chodu chci přidat").


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo MG 996R digitální
PříspěvekNapsal: sob 04.02.2023 11:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1986
Bydliště: Vysočina, ČR
JardaRůžička píše:
Právě jsem tenhle problém vyřešil se servem pro podvozek...
Pokud by to nešlo jinak nastavit, řešil bych to malým udělátkem (cca 15x15 mm) před servem. Musím ale uznat,že předřadit odpory potenciometru je vtipné řešení. Má to sice taky svoje nevýhody, ale i tak, palec nahoru. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo MG 996R digitální
PříspěvekNapsal: sob 04.02.2023 15:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7455
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
JardaRůžička píše:
Právě jsem tenhle problém vyřešil se servem pro podvozek (potřeboval jsem skoro 180°) a to celkem jednoduše: do každého krajního přívodu potenciometru serva jsem zařadil odpor. Řečeno názorně - servozesilovač tak dostává snížený signál zpětné vazby o poloze a musí tak dojet dál,...
Chytré a jednoduché. Hlavou se mi honí, že jsem o toto řešení někde zakopnul. Nemuselo to být nutně na RC Manii. A možná to souviselo s přitahováním plachty na modelu, bez použití navijákového řešení.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo MG 996R digitální
PříspěvekNapsal: stř 08.02.2023 21:54 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 23.9.2022
Příspěvky: 12
Bydliště: Litomyšl
Mira_ol píše:



mám zakoupenou tuto rc soupravu https://www.rcprofi.cz/vysilac-t8fb-s-prijimacem-r8ef
zkoušel jsem upravovat hodnoty výchylek. I přes zadání max. hodnoty výchylky serva na rc soupravě (dle návodu) se stále servo pootočí stejně
Nevím jestli není chyba v komunikaci servo/rc souprava.


Muzu nejak pomoct? Nebo uz mas vyreseno. Mam taky T8FB a uz jsem to prolezl celkem dost, myslim, ze jsem vyzkousel vsechny funkce, me to jede bezvadne ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo MG 996R digitální
PříspěvekNapsal: úte 06.02.2024 2:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 301
Bydliště: Valašské Meziříčí
Pokud potřebuješ zvětšit výchylky serva, tak lze použít expander, který mají na RC-factory. Přidávám jejich popis.

https://www.rc-factory.cz/serva/180-servo-expander

Některá 180° serva vyžadují pro práci v celém rozsahu PWM hodnoty v rozmezí 500-2500uS. Při použití PWM signálu ze standardního přijímače s rozsahem 1000-2000uS tak nevyužijete celý 180° rozsah serva. Tento servo expander rozšíří klasický 1000-2000uS rozsah na rozsah 500-2500uS. Stačí ho připojit mezi RC přijímač a servo.

Klíčové vlastnosti
Vstupní napětí: 3,6-16V
Vstupní rozsah PWM: 1000-2000uS
Výstupní rozsah PWM: 500-2500uS


Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz