Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dvoumotorák-prosím o radu
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2012 11:59 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2010
Příspěvky: 158
Bydliště: Dvůr Králové
Obrázky: 3
Ahoj
Potřeboval bych poradit.
Stavím dvoumotoráka o rozpětí 1700mm a letovce zhruba 2700g.
Mám koupené motory Silver Blue 3530-1400 a regulátory Turnigy 40A.
Nevím si rady se zapojením?Počítám že pohoná baterie bude 4článek o kapacitě asi 4000 a příjmačovky budou enellopy.
Musím s kablíků od regulátorů vytáhnot + když mám serva napájená zvlášť?
Díky

_________________
Futaba T8FG
Taranis X9D
Duo Discus,Discus,Pilatus B4,Fox,Proxima II,Long Shot 3,Ka-6e,L-13 Blaník


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvoumotorák-prosím o radu
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2012 12:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2007
Příspěvky: 5851
Bydliště: lokalita č.40 - horký adept pro HÚRAO
Pokud se jedná o regly s BEC a chceš napájení paluby extra, tak ano.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvoumotorák-prosím o radu
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2012 12:29 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2010
Příspěvky: 158
Bydliště: Dvůr Králové
Obrázky: 3
Ano,mají BEC.
Díky

_________________
Futaba T8FG
Taranis X9D
Duo Discus,Discus,Pilatus B4,Fox,Proxima II,Long Shot 3,Ka-6e,L-13 Blaník


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvoumotorák-prosím o radu
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2012 15:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Taky stavím dvoumotorák, viz http://rc.ludl.cz/index.php/hydroplan-p ... ina-stavba , oba motory budu řídit samostatně, každý vlastním kanálem, tak jsem zkoumal záležitosti okolo této problematiky, zde je pár postřehů, třeba se ti budou hodit: Přesně jak píše kolega výše, + drát se z konektoru vytáhne; pokud máš zvlášť napájení serv, tak oba, já využiju napájení z BEC regulátoru, tak vytáhnu jen jeden, druhý tam nechám aby napájel serva. Tah motorů namixuju se směrovkou, a prý je třeba tu diferenciaci motorů moc nepřehánět, tak 30% rozdíl je až až. Začít tak na 15% a pomalu zvyšovat, zatáčí to prý hodně. Ještě jsem dostal nápad mixovat to přes nějaký pomocný kanál na páce směrovky, abych podle tohoto pomocného mohl nezávisle mixovat směrovku i oba motory. To protože bych rád dával méně směrovky a zatáčel hlavně pomocí těch motorů. Je to hydroplán a tímto bych chtěl úplně odstranit vodní kormidlo.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvoumotorák-prosím o radu
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2012 17:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.1.2010
Příspěvky: 861
Bydliště: Partizanske
Obrázky: 6
Este je aj dalsia moznost: pokial su regulatory s linearnym BEC, tak je mozne ich zapojit oba - vznikne paralelne zapojenie s vyslednou zatazou 2xBEC. Sam to mam tak zapojene v modeli BN 2 Islander.

_________________
Gaui 100,Rex 450,Prôtos 500,Frenzy TZ 50,Logo 600SE,FX18 DSM2,JR 9 DSM2,
MAX,Rival,BN-2 Islander


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvoumotorák-prosím o radu
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2012 18:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
shake13 píše:
Este je aj dalsia moznost: pokial su regulatory s linearnym BEC, tak je mozne ich zapojit oba - vznikne paralelne zapojenie s vyslednou zatazou 2xBEC. Sam to mam tak zapojene v modeli BN 2 Islander.

To by bylo fajn, ale bojím se, že nebudou mít přesně shodné napětí, a pak by při jejich spojení tekl přes spoje v přijímači vyrovnávací proud? Pokud by se lišily 0 0,1V a odpor v konektorech a spoji přijímače by byl 0,1Ohm (docela pravděpodobné), tekl by proud 1A. Při lepším přechodovém odporu, řekněme 0,01Ohm (ještě pravděpodobnější), byl by vyrovnávací proud teoreticky 10A, takže to by ani ten lineární BEC nedal, neboli by oba jely na doraz. Z čistě elektrikářského hlediska se dva napěťové zdroje paralelně spojovat nesmí. Možná že praxe je něco jiného?

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvoumotorák-prosím o radu
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2012 19:32 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.9.2011
Příspěvky: 38
Bydliště: Litomyšl ČR
Obrázky: 18
Využiji tématu a zeptám se.
Pokud mám v modelu více serv a mám problém s proudovým odběrem z BEC, mohla bych u dvoumotorového modelu napájet jednu část serv z jednoho BEC a druhou z druhého BEC? Propojit mínus pol obou BEC a přijímače pro fungování ovládacích signálů přijímače. Plusy propojit jen u serv určených k jednomu nebo druhému BEC. Přijímač pak napájet jedním BEC.

Asi to popisuji moc jednoduše, ale mohlo by to fungovat?

_________________
RC DX7, Graupner MX20, FOX 1800, FUNCUB, B-17, P-51, DC7


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvoumotorák-prosím o radu
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2012 19:41 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Ali píše:
....Asi to popisuji moc jednoduše, ale mohlo by to fungovat?

popisujes presne to co mam zatim na dvou erech - kazdy BEC napaji "svoji" cast serv a oba (pres Schottky diody) napaji prijimac. Mam na to takovou rozvodnou desticku - rikam tomu servopanel - http://www.jyrry.cbcnet.cz/elektro.htm

edit: pro stouraly - serva vyskovky jsou samozrejme 2 :-) Jedine co neni zdvojene je smerovka ... a i to by slo u B-25 poresit :-D
Pristaval jsem uz s jednim reglem sezehnutym - trochu jsem ho (vedome) pretizil.
Jeste jde redundance zlepsit pouzitim dvou baterek, pro kazdy motor jednu, spojene slabsimi kabliky - aby se stejne vybijely a pri fatalni poruse jednoho reglu ten spojovak muze prehoret a jedna baterka dal krmi pres svuj BEC svou cast serv... Ale to jsem jeste nevyzkousel, jen to mam tak zapojene :-D

_________________
jyrry.webnode.cz


Naposledy upravil jyrry dne pon 23.01.2012 20:07, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvoumotorák-prosím o radu
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2012 20:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Ali píše:
Využiji tématu a zeptám se.
Pokud mám v modelu více serv a mám problém s proudovým odběrem z BEC, mohla bych u dvoumotorového modelu napájet jednu část serv z jednoho BEC a druhou z druhého BEC? Propojit mínus pol obou BEC a přijímače pro fungování ovládacích signálů přijímače. Plusy propojit jen u serv určených k jednomu nebo druhému BEC. Přijímač pak napájet jedním BEC.

Asi to popisuji moc jednoduše, ale mohlo by to fungovat?


Bude to fungovat.
Jenom mysli na to, že když se dávají přijímačovky, tak se to dělá taky pro to, že pokud se stane něco kolem pohonného akumulátoru a reglu (ů), tak to jde pořád ještě řídit.
Takže je to použitelné řešení, srovnatelné s napájením jedním BECem, protože pokud máš např. výškovku na jednom servu, tak dvěma BECy už dál spolehlivost nezvýšíš. Při závadě reglu je jedno, jestli tam byl jeden , nebo dva integrované BECy.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvoumotorák-prosím o radu
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2012 20:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
shake13 píše:
Este je aj dalsia moznost: pokial su regulatory s linearnym BEC, tak je mozne ich zapojit oba - vznikne paralelne zapojenie s vyslednou zatazou 2xBEC. Sam to mam tak zapojene v modeli BN 2 Islander.


Pokud spojíš takhle dva BECy, tak teoreticky zvýšíš jejich proudovou zatížitelnost na dvojnácsobek.
Prakticky to bude méně přesně o to co popisuje Woita - ty vyrovnávací proudy.
Slabinu to má v tom, že pokud odejde jeden BEC, vezme s sebou i ten druhý (pomíjím další bastlení přes blokovací diody)

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvoumotorák-prosím o radu
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2012 20:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
jyrry píše:
Ali píše:
....Asi to popisuji moc jednoduše, ale mohlo by to fungovat?

popisujes presne to co mam zatim na dvou erech - kazdy BEC napaji "svoji" cast serv a oba (pres Schottky diody) napaji prijimac. Mam na to takovou rozvodnou desticku - rikam tomu servopanel - http://www.jyrry.cbcnet.cz/elektro.htm

To je ono - Každý BEC pro část serv, ty diody pro přijímač, pak se to dá spojit bez problému. Destička O.K.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvoumotorák-prosím o radu
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2012 20:22 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.9.2011
Příspěvky: 38
Bydliště: Litomyšl ČR
Obrázky: 18
JMalik píše:
Bude to fungovat.
Jenom mysli na to, že když se dávají přijímačovky, tak se to dělá taky pro to, že pokud se stane něco kolem pohonného akumulátoru a reglu (ů), tak to jde pořád ještě řídit.


Chápu. Teď mě víc zajímalo jestli je tohle zapojení možné na rozložení zátěže mezi dvěma zdroji. I kdyby to měla být třeba kombinace BEC a přijímačových baterii.

_________________
RC DX7, Graupner MX20, FOX 1800, FUNCUB, B-17, P-51, DC7


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvoumotorák-prosím o radu
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2012 20:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Ali píše:
JMalik píše:
Bude to fungovat.
Jenom mysli na to, že když se dávají přijímačovky, tak se to dělá taky pro to, že pokud se stane něco kolem pohonného akumulátoru a reglu (ů), tak to jde pořád ještě řídit.


Chápu. Teď mě víc zajímalo jestli je tohle zapojení možné na rozložení zátěže mezi dvěma zdroji. I kdyby to měla být třeba kombinace BEC a přijímačových baterii.


Pokud chceš rozložit proudové zatížení mezi dva BECy integrované v reglech, tak je to tak možné.
Pokud uvažuješ část serv napájet z BECu a část z přijímačovek, tak je to nesmysl.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvoumotorák-prosím o radu
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2012 20:51 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.9.2011
Příspěvky: 38
Bydliště: Litomyšl ČR
Obrázky: 18
JMalik píše:
Pokud chceš rozložit proudové zatížení mezi dva BECy integrované v reglech, tak je to tak možné.
Pokud uvažuješ část serv napájet z BECu a část z přijímačovek, tak je to nesmysl.


A co když důležité obvody, jako jsou serva křidélek, výškovky, směrovky, přijímač,.. budu napájet z přijímačových a nedůležité obvody jako osvětlení, pumovnice, a jiné hračky.. budu napájet z BEC nebo jiné baterie?

Jak jsem psala, zajímala mě možnost napájet ze dvou zdrojů. Možnosti využití jsou už různé.
Co potom u čtyřmotorových modelů :wink: .

_________________
RC DX7, Graupner MX20, FOX 1800, FUNCUB, B-17, P-51, DC7


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvoumotorák-prosím o radu
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2012 20:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
JMalik píše:
....
Pokud uvažuješ část serv napájet z BECu a část z přijímačovek, tak je to nesmysl.

nevidim duvod nazvat to nesmyslem, naopak - klicova serva (2+2 - vyskovka a kridelka) nechat na aku a ostatni balast (klapky, podvozky, smerovky, ....) napajet z BECu... Nebo spis vsechno z BECů a ty klicove pojistit prijimacovkama... zalezi ovsem i na velikosti era, u dvomotorů do 1m jsem to neresil, tam sly linearni BECy do sebe a nemel jsem problemy.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz