Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2012 18:59 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2007
Příspěvky: 112
Bydliště: Rousínov
Zdravím všechny zkušené stavitele a piloty.

Po dvou letech poletování s "bublinami" jsem dostal chuť postavit si nějaký model sám z klasických materiálů. Pro začátek jsem si vybral stavebnici El Marabu od české firmy Hiesbök.
http://www.letadel-modely.cz/letadel-mo ... -El-Marabu
Na tento model jsou samé pozitivní reakce a líbí se mi i pomoc fotonávodu...

Nemám žádné zkušenosti se stavbou, nemám žádné nářadí, nemám žádnou dílnu a nemám ve svém okolí nikoho, koho bych poprosil o radu ( a i kdybych měl, neudělal bych to :-) ).

A teď otázky :
1) Lze postavit model v bytě? Není z toho moc velký nepořádek?
2) Lze postavit model bez použití "smradlavých" věcí? Takové věci nezvládám, takže nepřipadá v úvahu aceton, lakování, laminování atd. Barvení max. vodou ředitelné barvy...
3) Potah bych udělal fólií, nesmrdí to?
4) Zvládnu potah fólií, když se to budu učit na tomto modelu a nikdo mi nepomůže?
5) Doporučili byste raději jiný model?

Bod 2 je nejdůležitější - za každou cenu se při stavbě musím obejít bez čehokoli, co zapáchá...

Když si to tak čtete, je reálné model postavit nebo raději zůstat u bublin?

Všem děkuji za případné odpovědi a rady.

Pěkný večer, M.

_________________
Wild Hawk -> protoze se rozbil, udelal jsem z nej parnik -> protoze se potopil, jdu zase litat!!!


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2012 19:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
A čím lepíš bubliny? :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2012 19:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.11.2008
Příspěvky: 1548
Bydliště: Hrachovište
MadMack píše:
Zdravím všechny zkušené stavitele a piloty.

A teď otázky :
1) Lze postavit model v bytě? Není z toho moc velký nepořádek?

Ide to, staval som v kuchyni. Bordel teda riadny, hlavne brusenie, zalezi co ti povie zena :D

2) Lze postavit model bez použití "smradlavých" věcí? Takové věci nezvládám, takže nepřipadá v úvahu aceton, lakování, laminování atd. Barvení max. vodou ředitelné barvy...

Pri balze sa asi nevyhnes acetonovym veciam, minimalne zaponovy lak, kostra sa da aj disperziou, vypinanie papiera a lakovanie. NO nech ostatni doplnia.

3) Potah bych udělal fólií, nesmrdí to?

Nesmrdi

4) Zvládnu potah fólií, když se to budu učit na tomto modelu a nikdo mi nepomůže?

Tazko povedat, ja som nezvladol, ale da sa to vzdy nejak strhnut dole a zacat znova

5) Doporučili byste raději jiný model?

Moj prvy bol taky Piper od Hackera, tusim na gumu. Dobre sa to robilo (krabicovy trup) a malo to stalo.

Bod 2 je nejdůležitější - za každou cenu se při stavbě musím obejít bez čehokoli, co zapáchá...


Když si to tak čtete, je reálné model postavit nebo raději zůstat u bublin?

Je to realne a kludne si to vyskusaj. Je to relax teraz na tieto hnusne vecery

Všem děkuji za případné odpovědi a rady.

Pěkný večer, M.

_________________
F-86 Sabre EDF 92mm, Parkzone Typhoon, Haikong Spitfire, Zero


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2012 19:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 20.9.2011
Příspěvky: 242
Bydliště: Hradec Králové, CZ
Tak lepit by to mělo jít purexem, ten nesmrdí...

_________________
Letuschopno: Diablotin 8,5 ccm, Mig 7 (EPA kombat)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2012 19:27 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2007
Příspěvky: 112
Bydliště: Rousínov
Bubliny lepím UHU porem, epoxidem a případně vteřiňákem.

K tomu broušení - z toho bordel bude, to je mi jasný. Ženu mám tolerantní, ale mám strach, že tohle už by mohlo hranici její tolerance přesáhnout :-)

K tomu žehlení - je mi jasný, že první model nebude nijak pěkně vypadat, ale aspoň bych si na tom vyzkoušel, jestli to vůbec zvládnu. Takhle si nechci koupit třeba už i hotový letadlo z folie, protože mám strach, že bych nedokázal opravit ani drobné poškození.

_________________
Wild Hawk -> protoze se rozbil, udelal jsem z nej parnik -> protoze se potopil, jdu zase litat!!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2012 19:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ke stavebnici Marabu/El Marabu si přečti podrobně toto viewtopic.php?f=15&t=46315 . Pokud budeš mít problém, myslím, že jak výrobce, tak i zdejší osazenstvo určitě poradí. Pokud je mi známo, tak El Marabu je vlastně "Orloj", hotové díly, které se skládají do sebe. Pokud si dáš jen trochu pozor, neměl bys teoreticky nic zkazit. Lepit se to dá Purexem, jen pak musíš odstanit tu "bublaninu". Kostra se po sestavení většinou vždy přebrousí, tak z toho zajistě trochu nepořádku vznikne, ale to už je rioziko podnikání (když se kácí les,...). K lepení např. přepážky by se dal použít Epoxyd, ten zas tolik nesmrdí, případně kapka vteřiňáku, která se rychle odvětrá.
Fólie, pokud jí nezapálíš, tak nesmrdí (mě se to zatím nikdy nestalo). Postup potahování fólií zde byl opakovaně popsán a dá se vyhledat. A jestli zvládneš potahování? To už musíš rozhodnout sám. V každém případě bych si to s kusem fólie zkusil jinde a pak teprve potahoval naostro. Z počátku bych se asi vyhnul kombinacím barev fólií. Ale pro potahování je velmi vhodná modelářská žehlička, která je lehčí, má lepší regulaci a podstatně lépe se s ní manipuluje. Jde to sebrat i žehličku mamině, ale není to ono, sám jsem v počátku potahování s fólií zkoušel. Tak letu zdar.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2012 19:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
MadMack píše:
nemám ve svém okolí nikoho, koho bych poprosil o radu ( a i kdybych měl, neudělal bych to :-) ).
No to jsem rád že mi ti nevadíme. Jen pro info, proč by jsi nechtěl poradit pokud by někdo v okolí byl?

Jinak folie nesmrdí a zmákneš to i manželčinou žehličkou, tedy pokud ti jí půjčí :lol:

A jestli nechceš lepit purexem či CA, kup si rychlé bílé lepidlo Ponal,Ceys jsou překvapivě rychlá, nesmrdí, utřeš vodou, a taktéž překvapivě pevná-stavba s nimi jde rychle od ruky, a dobře se brousí zvláště v porovnání s CA či epoxy. /doporučuji nezaměnovat s Herkulesem sice cena k tomu láká ale už je hodně za zenitem/

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2012 20:15 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2007
Příspěvky: 112
Bydliště: Rousínov
Corsair : Když bych někoho poprosil o radu, musel bych se mu pak pochlubit i výsledkem. A protože očekávám katastrofu, nerad bych se chlubil katastrofou :-)
Za rady a odpovědi tady na fóru jsem vděčný a všem za ně děkuji.

DAF : Vlákno o El Marabu jsem četl a i to je důvod, proč by se mi jako první model pro dtavbu líbil - všude spousta obrázků i rad.

Takže shrnutí : POstavit to jde, smrdět by to nemělo, bugr z toho doma bude a záleží na šikovnosti ...
Půjdu do toho a když se na jaře objeví na bazaru rozestavěné El Marabu, je to to moje :-D

Všem ještě jednou děkuji, M.

_________________
Wild Hawk -> protoze se rozbil, udelal jsem z nej parnik -> protoze se potopil, jdu zase litat!!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2012 20:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Sorry, z tvého dotazu nebylo patrné, že jsi to četl. Někdy se tu stává, že někdo dříve píše než hledá.
Za sebe, z koupeného rozestavěného éra bych osobně požitek neměl, ale to je věc názoru. Mimochodem jsi z Rousínova a neříkej, že tam není někdo od modelařiny, kdo by ti helfnul. O jednom bych věděl, jen to nemá v profilu, tak ho nechci prásknout.
No, a s tím chlubením, když to bude k světu pochlubí se každý rád A když ne, nikdo tě určitě nutit nebude. Myslím, že postavit to z hotových vyřezaných dílů, jak je stavebnice koncipovaná, by to opravdu neměl být problém. Na potah si zde najdi návody, důležité je nebát se a začít. Pokud jsi někdy něco potahoval, tak základ, že to musíš položit rovně a před připevněním to nesmí být nikde pokud možno krabaté, ten je stejný, ať to je fólie, papír, nebo něco jiného.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2012 21:39 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2010
Příspěvky: 80
Obrázky: 0
Vubec se toho neboj
Nic nesmrdi
Sam jsem jako 14 lety kluk stavel v byte konstrukcni 2m vetrone jako sve 1. letadlo a to se muselo kazde zebro vybrusovat, je pravda ze acetonovym lakem jsem potah ustni fixirkou strikal ve sklepe. Oboji dnes nemusis resit. Takze to je uplna zivacka. Vubec to neres a hned se do toho pust, zenu zapoj take. :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2012 21:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2012
Příspěvky: 715
Bydliště: Vyškov, ČR
V Rousínově znám dva kluky, co už mají leccos postaveno, pokud změníš názor tak napiš sz a já je zkontaktuju.
Teď v neděli mi vykládali něco o letišti (asi družstevním?) kam chodí u Rousínova létat, pokud se jim zrovna nechce do Vyškova na letiště.

Jinak s UHU hart (náhrada kanagomu) lepím v bytě v pohodě a obroušený prach z balzy má tendenci se shlukovat, tak se dobře uklízí :)

_________________
x9d, x-lite pro a pár poletuch


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2012 22:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.1.2009
Příspěvky: 1310
Bydliště: Zákupy
Co ty to seš za modeláře, modelář a bez smradu v dílně, to je jak láska bez mr*u :lol:

_________________
FX-30
condor magic evo4, slipso 400 - stavi se, čmelák na 60ccm - ve stavbě


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2012 6:57 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2007
Příspěvky: 112
Bydliště: Rousínov
DAF : I tak ti děkuji za odkaz na vlákno. Že jsem to četl jsem psal proto, abyste věděli, že jsem hledal, než jsem se začal ptát :-) A právě i tam bylo spousta ochotných lidí odpovědět ze své zkušenosti, což je pro začátek pro stavbu určitě důležitý.

jpika : Děkuji za podporu!

mab : Družstevní letiště je tady kousek na kopci, chodím tam lítat s bublinama a pár lidí tam potkávám. Když bude nejhůř, tak se tam poptám. Za nabídku kontaktu děkuji!

pdp7 : Modelář jsem na baterky, to je vidět i z dotazů, ne? :-) Já to mám ze zdravotních důvodů - dokonce kvůli tomu ani nemůžu pít, blbý co? :-D

_________________
Wild Hawk -> protoze se rozbil, udelal jsem z nej parnik -> protoze se potopil, jdu zase litat!!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2012 7:10 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2012
Příspěvky: 305
Bydliště: Frýdek-Místek
Obrázky: 7
Jsem v naprosto stejné situaci. Lepím v bytě, navíc v ložnici, takže cokoli co by moc smrdělo nepřipadá v úvahu. Když jsem lepil Mini Vertexe, tak jsem se hodně bál epoxidu, ale ukázalo se, že nesmrdí. Teď mám rozestavěné MiMi - zatím mám jen půlku půlky křídla. Lepidla CA, Purex a Styrolep. Ovšem balsovou VOP a SOP budu muset nalakovat. To udělám buď na balkoně, nebo si to vezmu na chalupu. Taky budu potřebovat laminovat - to jsem ještě nedělal a vůbec nemám představu, jak moc to smrdí.

Jinak řezání, vrtání a broušení - bez bordelu to nejde, je vhodné si otevřít okno, ať to jde raději ven než dovnitř. Pak vysát a trochu vytřít. Manželka si zatím na nic nestěžovala, snad to tak zůstane ;-)

Dílna by určitě byla lepší, ale momentálně to není možné.

_________________
Beta 1400, Mini Vertex, Toro 900, Mimi v přípravě, El-Marabu v plánu
Graupner MX-12


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2012 13:23 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 16.3.2011
Příspěvky: 468
Bydliště: Brno a Vyškov
lamino smrdi jen trosku... takze to neni tak hrozny... je to o pouzite pryskyrici

_________________
nema to kridla a prece to leti :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz