Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 07.06.2013 11:04 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 26.4.2013
Příspěvky: 118
Bydliště: Zlín
Máte někdo zkušenost s létáním v blízkosti rádiového vysílače? Myslím tím regulérní vysílač, ze kterého vysílá místní rádio. Známý z tamního rádia by rád pár záběrů jak na tom vysílači něco dělá.

Nicméně mi jde o rušení signálu. Co by z takového vysílače (zjistil bych si tam vše vysílá) mohlo rušit komunikaci s quadem?

Či to nezkoušet raděj? :D


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 07.06.2013 11:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 297
Bydliště: Louny
Asi bych to nepokoušel. Aby model neřídily zprávy z rádia :D , jednou jsem si pod vysílačem zaparkoval auto, zapnul dálkovým alarm a už ho dálkovým ovladačem nevypnul. Musel jsem odpojit napájení. Byla vidět i lhostejnost lidí - auto řvalo, já se v něm hrabal. Všem to asi bylo jedno.

_________________
RadiomasterTX16S, V 911, V 939, V912, Eachine E160


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.06.2013 11:24 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 26.4.2013
Příspěvky: 118
Bydliště: Zlín
nebo mu řeknu OK, ale vypni to! :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.06.2013 11:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.12.2009
Příspěvky: 856
N apodobných stožárech bývají směrové antény na WIFI a v jejich blízkosti by problémy být mohly. Bylo by dobré asi vědět, co přesně z vysílače vysílá a případně foto.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.06.2013 11:42 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 26.4.2013
Příspěvky: 118
Bydliště: Zlín
podle foto je toho tam spousta .. bohužel
http://www.oviradio.cz/wp-content/uploads/zlinzlin1.jpg


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.06.2013 11:53 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.8.2011
Příspěvky: 44
Bydliště: Boskovice
Z vlastní kušenosti můžu říct, že je to risk. Lítal jsem u takovýho s malým vrtulníkem (2,4ghz spektrum) a spadlo mi to.

_________________
DX6i + T-rex 450, T-rex 500 ESP, Blade mCP X BL, E-maxx Brushless, X-Maxx 8s.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.06.2013 11:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.12.2009
Příspěvky: 856
Nemám praktickou zkušennost,ale na takovém stožáru bych se bál, že bude rušení na 2,4GHz i 5 GHz...
POkud bych k tomu neměl závažný důvod, tak bych u toho příliš nelétal, pokud by se nejednalo o papírovou vlaštovku....

Asi jsem příliš opatrný, ale pro pár fotek mi připadá risk zbytečný.

Počkej na zarytého zastánce nějakého systému nezarušitelného přenosu XY , který tě přesvědčí, že je vše v pohodě nebo na někoho s prakticku zkušeností...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.06.2013 12:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2012
Příspěvky: 1096
Bydliště: Šumná Šumava
Obrázky: 2
Jestli budes tocit nekoho, kdo na tom vysilaci bude delat, pak by zdroje zareni MELY byt vypnute. Pred dvaceti lety jsem si privydelaval natiranim podobnych stozaru a existuje hygienicka norma, ktera rika, kam az muzes a kam az ne (vzdalenost od zdroje zareni). Ta norma je dana (tusim) rozlozenim elmg. zareni - volt na ctverecni metr. Jak jsou nebezpecna (vykonna) ta smerova pojitka, netusim. Elektrice take moc nerozumim, ale rikam si, ze at je frekvence prenosu jakkoliv odolna (35,40MHz, nebo 2,4), na plosnem spoji muze zareni z blizkho silneho zdroje naindukovat napeti a zpusobit ztratu riditelnosti.

_________________
Zpátky doma, v kopcích :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.06.2013 14:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2009
Příspěvky: 5761
Bydliště: Praha
Obrázky: 38
vykašlal bych se na to, já na takový stožár přišel o letadlo,
na mé oblíbené místo kam sem x krát chodil lítat uplně mimo lidi jsem vzal 1/4 maketu shindena,
odstartoval a po 15 metrech neřídil (na 35ce hitecu) letadlo odletělo uplně do ....

pak jsem zjistil že za stromy tam vyrostl nový vysílač pro mobily ...

bojím se že to může v pohodě složit i některé 2,4 systémy ... navc nevím jak by se dívali na to že jsi trefil ten stožár :)

_________________
SOVA is YouR CO-pilot
Cesta je mým cílem .......

KLM RC Sovy // KPM Model Kit Kladno


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.06.2013 14:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 253
Chodíme na svah Ochodzita do Poska pod vysílač a my na Hitecu2.4Ghz a jetině duplexu bez problému , kamarádi na Multiplexu vyměnili 2.4Ghz modul zpět za 35Mhz poněvadž pod urovni kopce ztráceli signál .


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.06.2013 16:11 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2009
Příspěvky: 485
Ahoj,

měli jsme letiště dvě sezony v těsné blízkosti stožáru převaděče mobilního operátora a za ty dvě sezony níkdo nespadl na výpadek signálu. Určitě převaděč pracuje na jiných frekvencích než radiový vysílač, ale jak říkám, v tomto případě bylo všechno ok.

***winter***

MOBILNÍ PLÁSTEV


Říká se, že mobilní síť má „buněčnou“ strukturu, což vysvětluje anglický výraz pro mobilní telefon - cell phone.
Důvodem nejsou známá šestiúhelníková schémata, ta jsou možná spíše zavádějící (dosah vysílače samozřejmě nemá přesně geometrický šestiúhelníkový tvar). Základem sítě je totiž buňka, za niž je považována BTS s určitým dosahem.
Každá BTS funguje na přesně daných frekvencích, a ač se uvádí, že GSM pracuje na 900 a 1800 MHz, jde pouze o pásma, v jejichž rámci existuje mnoho dalších kanálů (125 pro 900 MHz a 374 pro 1800 MHz pásmo) o šířce 200 kHz. Každý z těchto kanálů může obsloužit až osm účastníků, avšak BTS nevyužívá všechny frekvence, ale jen některé z nich. Zásadním pravidlem je, že nesmí využívat stejné frekvence jako sousední stanice, protože by v místech, kde se signály překrývají, mohlo docházet k rušení.

SKÁKAJÍCÍ SIGNÁL


GSM síť je velmi vytížená, proto je především v hustě osídlených oblastech třeba s kanály hospodárně nakládat.
Aby se v dané oblasti mohlo co nejkvalitněji spojit co nejvíce uživatelů, používá GSM síť časové (TDMA) a frekvenční sdílení kanálů (FDMA). Kanály se přiřadí účastníkům, ale každý z nich používá kanál jen po krátký časový úsek (nazývá se timeslot a trvá asi 0,5 ms), pak dochází k přeladění na jiný kanál (doslova přeskočení frekvence - frequency hopping). Přelaďování probíhá i při hovoru, ale uživatel je vůbec nezaznamená.
Skutečnost, že do telefonu můžeme na rozdíl od vysílačky zároveň mluvit i poslouchat, se nazývá duplexní komunikace; je zajištěna tím, že vysílání telefonu směrem k BTS probíhá na jiné frekvenci než přijímání signálu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.06.2013 17:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
Duska píše:
Máte někdo zkušenost s létáním v blízkosti rádiového vysílače? Myslím tím regulérní vysílač, ze kterého vysílá místní rádio. Známý z tamního rádia by rád pár záběrů jak na tom vysílači něco dělá.

Nicméně mi jde o rušení signálu. Co by z takového vysílače (zjistil bych si tam vše vysílá) mohlo rušit komunikaci s quadem?

Či to nezkoušet raděj? :D

Vyprdni se na to. Velmi silný signál Ti zahluší přijímač ať jedeš na jaké frekvenci chceš. A v blízkosti antén rádia takový signál lze očekávat. :!: Vím o copteru, co natáčel v blízkosti antén televizního vysílače. Nebyl to copter ledajaký, ale velni slušný a dobře osazený. Přesto šel orat půdu u paty vysílače.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.06.2013 17:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2012
Příspěvky: 1096
Bydliště: Šumná Šumava
Obrázky: 2
Pisete tu o GSM frekvencich. Na fotce toho konkretniho vysilace moc GSM anten neni. Problem je v tom, ze sit GSM musi byt velmi husta (maly dosah mobilu), tak neni potreba vysoky vyzareny vykon z BTS (zakladnova stanice). Zato ty anteny, co jsou na vrcholu tohodle klacku jsou klasicke vysilacove dipoly pro radio a TV. Tam je nutny dosah v desitkach km a vic a dam krk za to, ze par metru od nich by jsi si pomerne rychle ohral obed. Co takova energie udela za bordel v SMD soucastkach prijimace a serv, je asi kazdemu jasne.
Takze bych to nechal na uvazeni kazdeho jednotliveho soudruha, jestli bude litat v mikrovlnce, nebo ne. Ono kazdy druhy rok taky nekdo vleze na zeleznicni vagon pod vysoke napeti, aby dokazal, jaky je hrdina...

_________________
Zpátky doma, v kopcích :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.06.2013 20:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2012
Příspěvky: 955
Bydliště: Holešov
Obrázky: 5
Já jsem nedávno lítal kolem tohoto vysílače a neměl jsem s tím nejmenší problém. Nevím ale vůbec co vlastně vysílá....

_________________
Phantom 4 + Nvidia Shield K1
http://www.youtube.com/user/zskalfpv


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 08.06.2013 7:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.5.2012
Příspěvky: 504
Bydliště: Budišov u Třebíče
Citace:
Já jsem nedávno lítal kolem tohoto vysílače a neměl jsem s tím nejmenší problém. Nevím ale vůbec co vlastně vysílá....

Vypadá to na vysílač nějakého mobilního operátora a ber to tak, žes měl tentokrát štěstí, které se nemusí příště opakovat.
Je to přesně tak, jak píše Troll a LittleFalco. Může vysílat na jakékoli frekvenci, ale v blískosti dojde k zahlcení přijímače a ..... . Pokud Ti to pouze spadne, tak s toho vyjdeš ještě poměrně levně, ale pokud by se kopter zbláznil a poškodil některou anténu, tak by Ti asi přišla tučná faktura za opravu. No, nevím, jestli to hrdinství stojí za to. Někde jsem viděl záběry, jak se snažil s vrtulníkem proletět mezi dráty vysokého napětí. Velice efektní záběry.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz