Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 9:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
Lámu si hlavu nad tímhle:

V diskuzích se občas uvádí, že nabíječka té-a-té značky/typu je výborná a na druhou stranu zase nějaká jiná prý modelářům zničila/poškodila lipo baterie.

V čem je rozdíl?
Co ta jedna dělá dobře a ta druhá špatně, že tím likviduje lipolky?

Děkuji za odpovědi.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 9:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1870
Bydliště: Blatnica, SR
Kvalita použitých súčiastok a ich presnosť /myslím vlastnosti, nie rozmer/.
Použitý algoritmus pri nabíjaní a balancovaní.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 9:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
S tou kvalitou součástek a jejich přesností - tomu bych rozuměl.

...................................................................................

Spíš by mne zajímalo toto:
automet píše:
... Použitý algoritmus pri nabíjaní a balancovaní.

A jak se ten algoritmus podepíše na kvalitě nabíjení, případně na zničení lipolky.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 9:36 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
Je toho více, zmíním dva body, které pokládám za dost jasné...
V minulosti to často byla špatná přesnost měření, což je malér. Když nabíječka na LiPOL ujede o "jen" 3%, tak to v přepočtu na volty znamená, že na článek bude jako limit 4,33V místo 4,2V, což opravdu není v pořádku.
Tohle se možná v poslední době trochu zlepšilo, přijde mi, že i levné nabíječky bývají kalibrovány relativně snesitelně, nicméně pořád tu jistý rozdíl mez lepšími a horšími je.

Druhá věc, která naopak rozhodně přetrvává, je řešení balanceru a s ním souvisejícího softwaru. Tady jsou rozdíly pořád velké. Můžu z osobní zkušenosti (s vlastními nabíječkami, nic z doslechu) jednoznačně říct, že třeba iCharger 106 dokáže horší více rozjetou sadu srovnat velmi výrazně lépe než třeba moderní "cool barevný zázrak" iSDT150. Vtipné na tom je, že podle udaných parametrů má iSDT150 balanční proud naopak vyšší, ale realita je zcela jednoznačně opačná.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 9:40 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
Ad algoritmus - on je rozdíl třeba už v takové prkotině, jako je úprava nabíjecího proudu v CV fázi nabíjení, kdy se začne uplatňovat balancer... Jedna nabíječka reaguje průběžně, druhá daleko "divněji" s tím výsledkem, že na nejslabším článku ti vyleze napětí daleko výše, protože balancer nemá šanci stíhat. Samotné balancery jsou pak řešené také všelijak :-(


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 10:08 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
StrycAlois píše:
A jak se ten algoritmus podepíše na kvalitě nabíjení, případně na zničení lipolky.


http://www.zajic.cz/menuaku/menuaku.htm


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 10:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
StrycAlois píše:
... jak se ten algoritmus podepíše na kvalitě nabíjení, případně na zničení lipolky.

Jedna z malých levných nabíječek mi nabíjí 2s LiPol přes 8,5V a bez uzardění jede dál. Jeden dvoučlánek mi s její asistencí shořel na stole...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 10:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Poviem to z opačnej strany. Lipol má definované maximálne napätie 4,20V s dosť vysokou presnosťou, a to je jediné čo treba dodržať..
To je to čo určuje celý priebeh nabíjania, s výminkou maximálneho prúdu ktorý ale netreba brať príliš vážne ak netlačíme na pilu...
Takže vlastne si to nabíjanie články riadia samé - ak na to nabíjač nekašle. A nepotrebujú žiadne špeciálne priebehy ani pulzy ani nič (ako kedysi bolo vymyslené kadečo pre nikláky alebo olovo.. lipolkám netreba.)

Ale akokoľvek to vyzerá jednoducho, nie je to úplne tak.
Hlavne že ide o napätie jedného článu, a tomu je úplne jedno čo sa robí okolo neho v iných článkoch.
Lenže majú spoločnú zem a spoločné dokonca aj kábliky.. Každý káblik má nejaký odpor, a s ním súvisí zmena napätia pri pretekajúcom prúde.
A každé meranie napätia má dokonca dva parametre - správnosť a presnosť (môžem merať s presnosťou na 0,0001V ale byť posunutý a vidieť viac či menej, hoci aj o pol voltu..).
Tých pár milivoltov sa správne meria ťažko.

A jedna podstatná vec - ak meriam s možnou odchýlkou 10mV, ale balancujem podľa rozlíšenia merania na 2mV, robím celý čas zbytočný alebo až škodlivý bordel, raz hore raz dole... (bežný prejav blbého balanceru).
Rozdiel je v nejakom možno jednom riadku v programe.. proste v algorytme.
Alebo ak meriam a pritom mi cez spoločný káblik niekde tečie prúd (možno ani nie do môjho ale do susedného článku), meriam úplne zle.
Napríklad MZ Obmedzovač. Geniálne zapojenie, ale ak cez káble potečie 1A a budú mať každý 100miliOhmov, je to o 0,2V v prdeli. A ešte aj oba susedné ovplyvní a môžu sa rozkmitať.. (jo a taký servokonektor čo nemá násobne viac než 100mOhm, nie je úplne bežný...).. ozaj a komu dnes stačí 1A nabíjanie ? :-)

Alebo ak zrovnáva napätia ešte vybitých článkov - bez prúdu je tam len drobný rozdiel podľa rôznej kapacity, ale pri nabíjaní ešte druhý a väčší rozdiel podľa rozdielu v momentálnom vnútornom odpore.. A ak prúd na chvíľku vypne a meria v prestávke, záleží zas ktorý článok meria skorej po vypnutí a ktorý posledný - aj to urobí rozdiel, lipolky sú pomalé..
Icharger spomenutý, má dobrú možnosť balancovať až keď klesá prúd (CV Only). To klesá rýchlo takže chyby merania klesajú do stratena, a nestihne už rozhodiť sady - a preto to nepredlžuje nabíjanie ani nerobí somariny.. u iných som takú voľbu nevidel..
Inak balancovanie na nepoškodenej používanej sade nemá byť vôbec potrebné. Ale ako zabezpečiť že 4,20 neprelezie keď jeden má vyššie a druhý nižšie? (stačí znížiť prúd tak aby mal vyšší 4,20 a spokojne sa vykašlať na meranie celkového napätia, ale ktorý to robí? - zase ICharger...)
Takže ak niektorý nabíjač zanedbá len trošku menej detailov než iný, prípadne jeho programátor len trošku rozmýšla nad tým čo robí a ako sa to prejaví, môže byť výsledok výrazne lepší, napríklad menej prelievania balancerom, menej zdržovania, menej prekračovania napätia..

Druhá možnosť je od začiatku všetko merať a počítať a priebežne kompenzovať každú stratu napätia.. zložité a náročné na presnosť, s tými hračkovými procesormi bežných nabíjačov nemožné. Ale dá sa - SkyVolt/FMAdirect/Revolectrix nabíjače to robia tak, vyzerá to tak že naozaj správne (a to vrátane hračkového Cellpro 4s, nielen Powerlab)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 11:21 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
coro píše:
(a to vrátane hračkového Cellpro 4s, nielen Powerlab)


Označit Cellpro 4s za "hračkové" je hodně problematické tvrzení, Cellpro je naopak velice doladěný nabíječ. Jde totiž o téměř jediný nabíječ, který nabíjí důsledně přes balanční konektor s hodně dobrým ošetřením možných stavů, v tom patří do naprosté špičky. Zrovna tak je naprostou špičkou v oblasti "blbuvzdornosti".
Bohužel toto řešení zřejmě vychází výrobně dost drahé a navíc omezuje možnosti větších nabíjecích proudů, čímž se z Cellpro stal "osamělý unikát" s celkem malou možností dalšího vývoje, ale i tak to za pozornost stojí. Je docela škoda, že to Revoletrix po převzetí od FMA nerozvíjel více, kdyby dokázali přeci jen mírně posílit výkon (už 80W by pomohlo) a nasadili poněkud agresivnější cenu, tak by to mělo například pro dnes extrémně populární racecoptery (užívající obvykle maximálně čtyřčlánky s kapacitou 1300-1600mAh) naprosto geniální řešení a na úspěch na trhu bych hodně vsadil, bohužel se tohle nestalo...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 12:26 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 19.6.2011
Příspěvky: 35
Já jsem teď objednal SkyRC Imax B6 a sice vím, že to není úplný zázrak, tak snad to nebude tak zlé, reference jsou dobré, ač je otázka, kolik lidí ověřovala spolehlivost a přesnost:-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 12:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
tomashr, spomenul som Cellpro4s medzi výnimočne prepracovanými nabíjačmi ako príklad že to nie je len výsada nejakej high-end triedy ale dá sa nájsť aj medzi lacnými - a "hračkové" malo význam ako vyjadrenie ceny a toho že nemá ani len krabičku a nabíja 50W max, vytrhol si to príliš z kontextu.
Inak používam ešte stále dodnes, BalancePro HD, 6s 250W, predchodcu časovo o nejaký rok toho Cellpro 4s, kde je teda výkon 5 násobný a cena bola ledva dvojnásobná.. boli.

Ano je tam nejaký DSP procesor ktorý to zvláda sledovať (skorej merať - výpočet je trivi..), a zjavne išlo o návrh na mieru - odhadol by som to ako nejakú investíciu s predpokladom že sa toho predá na miliony, keď ľudia zistia ten rozdiel.
Myslím ale že ľudia v zmysle drvivá väčšina platiacich zákazníkov, dodnes nevedia aký je rozdiel a kupujú radšej bantam kvoli krajšej krabičke a viac wattom za menej korun.. predpoklad sa nenaplnil a stále máme na fóre o čom písať :(


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 13:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
No Cellpro nemá úplně lowend cenu - když se podíváš v ČR, tak vyjde u Ivana Hořejšího skoro přesně na 2000, zatímco papírově lepší Imax X180 stojí u stejného prodejce o 500 méně (srovnání s Čínou sem nemá cenu tahat, ono je to názorné i přímo u nás). Mimochodem ta cena u Ivana vůbec není vysoká - doporučená v USA je 65USD bez jejich VAT, v tomto ohledu je prodejní cena u nás opravdu dobrá.

Právě jen v tomhle s tebou polemizuji - Cellpro totiž je cenovým posazením defakto highend, velmi pochybuji, že existuje nějaká dražší nabíječka ve výkonové kategorii 50W - k tomu ten pojem "hračkové" fakt nesedí a může to lidi mýst. Bohužel je to asi opravdu nevyužitá příležitost, kdyby to Revoletrix dokázal srazit někam k 49USD, tak by cena vypadala psychologicky daleko lákavěji (u nás by se to pak při stejné pohybovalo kolem 1500) a skutečně bych věřil ve velký úspěch, rozhodli se ale zkrátka jinak... Ono se jich asi prodá celosvětově dost i tak a s větší marží, takže obchodně možná i mají pravdu, nicméně vyložený hit z toho není.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.02.2017 15:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
K cellpro 10s (sice poprve bazar) jsem došel přes různé pokusy a omyly klidně i v ceně cellpra.
K té ceně,asi součástky s minimální toleranci jsou taky dražší.jen ty balanční desky mě děsí.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz