Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: USB CNC driver/oddělovací deska
PříspěvekNapsal: pát 24.03.2017 19:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Zdravím,
o
chystám se na předělávku CNCčka - tužší konstrukce a jiné rozměry. Doteď jsem používal MACH3, obyč 1osé drivery za 6USD z ebay a fungovalo to. Ovšem PC je už zdatně zastaralé a moc toho nezvládá a nové s LPT se mi pořizovat nechce, ideálně kdybych to uměl připojit na NTB přes USB. Nějak jsem v poslední době vypadl ze světa CNC, tak moc nevím co je/není dostupné za nějaké rozumné peníze (vzhledem k tomu že to využívám jen občasně)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: USB CNC driver/oddělovací deska
PříspěvekNapsal: pát 24.03.2017 20:26 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Je potreba doplnit :

- co tam mas za motory tj. jake proudy
- mas na nejake ose vic motoru na jednu osu ?
- potrebujes microstepping a pokud ano tak kolik ?
- jake napeti pro motory ?
- zustavas na Machu nebo koukas i po jinem softu ?
- jsi schopen neco zapojit/zapajet ?

Jako nejjednodussi a nejlevnejsi reseni v soucasnosti se me jevi EstCam jako soft a k tomu Arduino s GBRL Shieldem a DRV8825. Ale jsou tam omezeni....

Je potreba si uvedomit jednu zasadni vec - pri USB pripojeni je vetsinou potreba aby soft generoval GCode (nebo tak neco) a ta deska to interpretovala do stepperu. USB neni tak realtimove jako je treba paralelni port ktery posilal rovnou step pulzy a deska to jen oddelila a predala stepperu.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: USB CNC driver/oddělovací deska
PříspěvekNapsal: sob 25.03.2017 6:11 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Nedávno jsem frézce dopřál nové drivery a oddělovací desku, řídící PC jede stále na W98 a StepFouru; můžu jezdit rychleji, nevypadávají kroky, nic se nehřeje. Data stejně připravuji v jiném PC tak ten řídící u frézky nemusí být zrovna nadupaný.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: USB CNC driver/oddělovací deska
PříspěvekNapsal: sob 25.03.2017 12:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Motory mám od Microconu NEMA SX17-1005, napájím 24V zdrojem. Pro ovládání by mi stačily 3 motory (3 osy) kdyby šly připojit 4, (jedna osa s dvěmi motory, bylo by to jednodušší, nicméně ne podstatné). Mikrokrok jsem používal, nicméně opět bych se bez něj asi obešel, ale raděj bych si ho nechal :) ohledně sw nevím... s Machem jsem se natrápil, ale nakonec jsem ho rozchodil ke spokojenosti. Co bych velmi rád využíval je export z dxf, respektive vložení dxf souboru do softu a vygenerování G-codu. Na 3D bych využil nějaký CAM, např. SurfCAM. Stabilní PC v dílně už nechci, bylo by pro mě výhodnější donést tam NTB, vyrobit, odejít.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: USB CNC driver/oddělovací deska
PříspěvekNapsal: sob 25.03.2017 14:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
3-4 Nema 17 je opravdu brnkacka. Da se pouzit Arduino shield s DRV8825/A4988 . Ja pouzivam RAMPS 1.4 (je to stejne co pouzivaj 3D tiskarny) a ten podporuje dokonce pripojeni displaye takze si GCode nahrajes na SD kartu, vetknes do masiny, pres menu na displaii nastavis a das beh z SD karty. Jedinej problem je ze soft pro CNC neumi LCD a soft pro 3D tiskarny zase neni uplne optimalni pro frezu. Pouzivam svou vlastni verzi ktera je kapanek humpolacky upravena ale frezuju tak uz pres rok a jsem spokojeny. A cenove jsi do tisicovky bez LCD a do dvou s LCD.

Ale v kazdem pripade - pro to co chces (tj. notak) tak doporucuju toto :

http://www.ebay.com/itm/cnc-shield-v3-e ... Swu-BWPc8y

Najdes i jinde s A4988 coz jsou o chloupek slabsi drivery. Pro 24V a Nemu by meli stacit i ty starsi ale novejsi jsou lepsi. Ja je pouzivam s Nema 17 na 32V, mikrostep mam 1/32 (mam nahon X/Y remenem a nikoliv sroubem)

Priklad pouziti - http://www.instructables.com/id/3020-CN ... /?ALLSTEPS

Ohledne softu muzes mrknout na http://www.estlcam.de (maj i anglickou verzi). DXF je v pohode, pro 2.5D to umi chroupat STL jako 3D tiskarny. Ja vsechno maluju ve sketchupu, camuju timdle a vysledny gcode cpu po LAN do masiny.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: USB CNC driver/oddělovací deska
PříspěvekNapsal: sob 25.03.2017 17:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Tato sranda má už v sobě drivery na KM nebo jsou ještě potřeba?

http://www.ebay.com/itm/cnc-shield-v3-e ... Swu-BWPc8y


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: USB CNC driver/oddělovací deska
PříspěvekNapsal: sob 25.03.2017 19:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
jsou tam 4 drivery - ty 4 fialove obvody nahore. Je dobre na ne nalepit dodane chladice a ja jsem je dal do krabicky s ofukem 12cm vetrakem do PCcka.

Jen pozor na jednu vec - na tom obvodu je potenciometr. Tim se nastavuje referencni napeti ktere pak ridi proud do motoru. Popis najdes na netu, v cestine treba tady - https://www.na3d.cz/oziveni-tiskarny/

Tim ze mas stejne motory jako vetsina 3D tiskaren tak muzes pouzit navody pro ne. Dulezite je nastavit to tak aby motory zbytecne nezhavili ale na druhou stranu mel tolik sily aby neztracel kroky pri zaberu.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: USB CNC driver/oddělovací deska
PříspěvekNapsal: sob 25.03.2017 21:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Ok... Takže deska už chroupa jen G kód ktery bud napisu, nebo udělám z dxf pomoci sw (třeba ten estlcam?) jak se potom resi nastavovani a kalibrovaní motorů? Na Machu to bylo poměrně jednoduché přímo v sw.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: USB CNC driver/oddělovací deska
PříspěvekNapsal: sob 25.03.2017 21:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Nastavuje se to v programu, který je v arduinu (přes PC).

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: USB CNC driver/oddělovací deska
PříspěvekNapsal: sob 25.03.2017 21:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
No to bude ještě dílo :D po mechanické stránce není problém, něco připájet, proměřit taky ne ( na oboje mám dostatek hw v práci) ale jak se jedná o sw tak tam pokulhávám :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: USB CNC driver/oddělovací deska
PříspěvekNapsal: ned 26.03.2017 6:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Není to tak hrozny jak to muze vypadat. Je to jen o změně par nastaveni v souboru a zmacknuti tlačítka.

Davaj to lidi co jsou úplně mimo

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: USB CNC driver/oddělovací deska
PříspěvekNapsal: ned 26.03.2017 8:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Amper píše:

Davaj to lidi co jsou úplně mimo


Potvrzuji, dávám to i já. :)

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: USB CNC driver/oddělovací deska
PříspěvekNapsal: ned 26.03.2017 8:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
přes USB se normálně dá dostat potom k těm souborům v arduinu, nebo je potřeba ještě něco navíc? era arduina, picase a pod mě úplně minula... skončil jsem u Ćčka, Attiny 13 a blikače na 2 led :-D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: USB CNC driver/oddělovací deska
PříspěvekNapsal: ned 26.03.2017 9:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Jak už jsem psal, program v arduinu normálně nastavuješ programem z PC (samozřejmě přes USB). Používám GRBL program, mám jen laserovou gravírku na hraní, ale princip bude nejspíš stejný jako u "velkého" CNC.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: USB CNC driver/oddělovací deska
PříspěvekNapsal: ned 26.03.2017 12:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
blesk píše:
přes USB se normálně dá dostat potom k těm souborům v arduinu, nebo je potřeba ještě něco navíc? era arduina, picase a pod mě úplně minula... skončil jsem u Ćčka, Attiny 13 a blikače na 2 led :-D


Arduino ma instalacku jehož soucasti je prostředí. V nem se edituji zdrojaky, pousti kompilace a upload přes USB do zarizeni. Arduino je to same co Attiny (Arduino IDE umi generovat veci i pro tiny) jen s vetsim procakem, kod Arduina je C++ ktere je obaleno specialnim preprocesorem a knihovnama aby clovek nemusel moc myslet.

Pokud jsi zvladl AtTiny a C tak Arduino das s prstem v nose, je to fakt trivialita. Diky bootloaderu nemesis mit ani zadny programator

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz