Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Miniserva, co doporučíte
PříspěvekNapsal: ned 16.07.2017 21:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Dnes jsem měl na letišti celkem kliku. V Sbachu během letu umřelo za letu miniservo na křidýlku. Naštěstí skoro v neutrálu a tak i s dost roztrimovaným letadlem šlo přistát. Kdyby to byla výškovka, asi by už nebyl celej.
V Sbachu byly původně 4 miniserva s nálepkou FMS, parametry neznámý. Už mi jedno odešlo, na směrovce podélně praskla výstupní hřídel. Koupil jsem tohle nový s kovovou výstup hřídelí protože jsem si myslel, že na rázy při přistání od kolečka směrovky bude lepší. Jenže má strašnou vůli v zubech, na směrovce to dělá tak 15-20 stupňů.
Pokud budu měnit jedno křidýlkový servo, musím vyměnit i druhý. No a to zbývající na výškovce vyměním pro sichr taky, jak vidno, žádný veledílo FMS serva asi nejsou.
Takže pokládám dotaz, co by jste doporučili odzkoušenýho, spolehlivějšího s malou vůlí do 300,- dostupný v Jinu nebo Pelikánovi? Stačí analog odhadem do 2 kg, 0,1-0,15s/60, napájení je 5V z reglu.
Co třeba Hitec HS-53, plastový s jedním kuličkáčem? Nebo HS-55? HS-81 už je asi zbytečně silný. A taky potřebuju aby u toho byla páka s ramenem 20-22mm. Původní FMS tisícihran není s Hitec kompatibilní.
Díky
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Miniserva, co doporučíte
PříspěvekNapsal: pon 17.07.2017 10:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.5.2012
Příspěvky: 504
Bydliště: Budišov u Třebíče
Citace:
Koupil jsem tohle nový s kovovou výstup hřídelí protože jsem si myslel, že na rázy při přistání od kolečka směrovky bude lepší. Jenže má strašnou vůli v zubech, na směrovce to dělá tak 15-20 stupňů.

Co to je za servo? 1,5 - 2 st., to bych věřil, ale 15 - 20 st., a na směrovce, tak to jsem ještě neviděl. Jinak používám jak HS55 tak HS81 a zatím s nima nemám problém.
Jenom HS81 mě jednou při tvrdším přistání přeskočilo o zub a potom šlo asi na doraz, takže na jednu stranu pocukávalo. Myslel jsem, že je v háji potenciometr, ale rozebral jsem převody, potom znova složil a bylo to v pořádku. Servo šlape dodnes. Ani jsem nemusel měnit převody.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Miniserva, co doporučíte
PříspěvekNapsal: pon 17.07.2017 11:06 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.1.2010
Příspěvky: 455
Bydliště: kósek od Brna
Ahoj, používám jak Hitec HS 81, tak MEXX 81 a nikdy žádný problém.
Nevím sice, jak je ten model velký, píšeš že 81 je už moc, ale já si myslím
že na VOP a SOP není přebytek v tahu na škodu.

No tak jsem se kouknul do toho odkazu, abych nebyl za blbce a myslím, že na akrobata
s rozpětím 1,3 m budou ty 81-čky tak akorát. Při klasické konstrukci a použití spal.
motoru by to bylo minimálně na 3,5 - 6,5 ccm a standartní 3kg serva.

_________________
Futaba včíl 9Z opět 35 Mhz PCM


Naposledy upravil Pišta dne pon 17.07.2017 11:13, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Miniserva, co doporučíte
PříspěvekNapsal: pon 17.07.2017 11:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
Taky tomu o 15-20st mám trochu problém věřit, to mi spíš přijde jako kusová vada.
Jinak mi HS55 pro odkázaný SBACH přijde dost poddimenzované, šel bych do HS81, případně nějakého robustnějšího 9g. Třeba HXT900 z Hobbykingu vydrží určitě víc, než HS55 a je to dost osvědčené servo (pozor, o něco levnější a na pohled skoro stejné TG9 je o poznání horší).
Další alternativou je nějaké PowerHD (když se bude držet těch cenově levnějších)...

Ad zmíněný MEXX81 - jsem si skoro jistý, že to je Hitec81, MEXX je značka používaná velkými shopy v EU, u nás známý třeba Schweighoffer a podle mě jim to na zakázku dělal přímo Hitec, tohle není typický klon. Proto MEXX 81 a MEXX 85 beru proti adekvátnímu Hitecu za fakticky identickou náhradu, ne alternativu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Miniserva, co doporučíte
PříspěvekNapsal: pon 17.07.2017 11:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
tomashr píše:
... Další alternativou je nějaké PowerHD (když se bude držet těch cenově levnějších)....

Nebrat HD1581 a 1811. Sice fungují dobře ale děsně "hrajou". Měl jsem (a mám) ale už bych je nekoupil.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Miniserva, co doporučíte
PříspěvekNapsal: pon 17.07.2017 14:08 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2866
Bydliště: Zavar, SK
Niečo podobné som riešil tuná, aj keď ja som mal hlavné kritérium odolnosť voči mrazu. Niečo som mal doma, niečo som objednal, poskúšal to doma v mrazáku, z lenivosti nezosumarizoval :mrgreen:
Čo som skúšal: Gening D90, Gening D90MG, HXT 900, HK933, HK922, Henge MD922, Henge MD933 a TGY-306HV. TGY-306HV bolo skôr ako referencia: lietam ich roky na heli, mrazy nevadia a majú pekný hladký chod. Len stoja 20$, čo je mi na polystyréňáky ľúto dať. Teda presnejšie: dávam ich na výškovku :D
U mňa vyhrali Henge MD933, brávam ich odtiaľto, majú slušne jemný chod a nulovú teplotnú závislosť. Dlhodobé skúsenosti ale s nimi nemám, lietam ich tak dva mesiace. Henge MD922 to isté, len sú slabšie.
Zvyšok lovím útržkovite z pamäti, lebo nie som doma ( doma mám kdesi papieriky, kam so si to písal ): Gening D90 aj D90MG ma sklamali dosť hrubým chodom, teplotne tuším boli slušné. HXT900 teplotne nič moc, trochu hrubší chod, ale na analógové servo za 3$ to ujde. HK933 a HK922 tuším mali aj nejakú dosť výraznú teplotnú závislosť aj hodne nepravidelne hrubý chod.

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Miniserva, co doporučíte
PříspěvekNapsal: pon 17.07.2017 14:47 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 13.7.2015
Příspěvky: 91
Bydliště: Austria, Dolni Rakousko
Co se tyka alespon rozmeroveho srovnani je servo MEX-81 HD:
https://www.der-schweighofer.at/Servo-M ... rt-a100604 se HS-81 i dle me identicke, takze s tomashr souhlasim. Servo MEX-81 HD je ale dle techn. dat a take podle meho vazeni o par g lehci nez HS-81, takze zda je uplne vse identicke nedovedu posoudit.

Take na doporuceni zde jednoho znameho experta jsem zakoupil od teto znacky 2 serva MEX-55 MG (digitalni, kovove prevody), ktery tato s ohledem na jeho zkusenosti velmi chvalil:
https://www.der-schweighofer.at/Servo-M ... rt-a100602
Z praktickeho provozu techto serv nemam sam jeste zadne zkusenosti, ale orientacni zkouskou bez zatizeni jen kvedlanim na stole a s nahradou paky serva rucickou z dyhy delky 170mm, je zatim posuzuji jako velmi presna (vychylka na konci paky ca +/- do 2mm).

Myslim, ze produkty od Schweighofer prodava (?) i v cz Reichard z Brna.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Miniserva, co doporučíte
PříspěvekNapsal: pon 17.07.2017 16:04 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 18.10.2014
Příspěvky: 131
Bydliště: Brno-venkov
Obrázky: 4
Ahoj, serva Mex jak 55, tak 81 používáme už nějakou dobu (cca 5 sezon) ve všem, co máme (acro epp 100cm, konstrukční 140cm, válečníci rozličných rozměrů, atd.) a k plné spokojenoti. Nelítáme žádné 3D ani kombat, na takové to naše domácí létání bohatě stačí. Stejnou značkou serv jsem osadil i konstr. hornoploch Pohoda rozp. 2140 mm) a jsem s nimi spokojen. Za mě dobrá značka za slušnej peníz. Ať s podaří ...

_________________
Graupner MC-20, Filip 600 V, EDGE 540 Great Planes, Z-37 Čmelák, Z-50


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Miniserva, co doporučíte
PříspěvekNapsal: stř 19.07.2017 8:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Omlouvám se, nebyl jsem pár dní na netu.
Včera jsem se cestou domů stavil u Pelikánů a zjistil, co to je za ty původní FMS serva. Je to 4,8-6V 0,14/0,12s/60st, 2,5/3 kg/cm.
Takže parametrově o fous horší než HS81.
Jenže je jeden zatracenej problém. V Sbachu jsou v EPP (nebo co to je) vlepený celoplastový šachty pro serva. A ty jsou dělaný na FMS, který mají 28,1 x 13 mm a HS81 má 29,6 x 12 mm, takže se nevejde. No a když koukám na to, jak jsou ty servochlívky dělaný, tak mají 28,4 x 13,6 a na výšku 12 mm. To znamená tu celou výšku chlívku 12 mm vybrousit skoro o 2 mm. Nojo, ale ten chlívek má jen 1 mm stěnu, takže se rozpadne. Takže buď sehnat 28 mm serva a nebo vykuchat 4 chlívky a udělat nový.... Ach jo, proč musí být vše tak složitý a komplikovaný a já tak línej. :cry:
Jo to servo, co jsem dával na směrovku ale mělo velkou vůli GO17-MG je dlouhý 28mm. Ale co jsem zatím koukal u českých prodejců, pod 29,6 nikdo nic nemá, spíš 31 nebo 33 mm.
Ještě jsem zjistil, že to FMS servo je EMAX ES3103. Na eBay jich je kupa, ale to znamená 3-4 týdny nelítat....
Jirka


Naposledy upravil Celeron dne stř 19.07.2017 9:39, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Miniserva, co doporučíte
PříspěvekNapsal: stř 19.07.2017 9:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2007
Příspěvky: 3115
Bydliště: Středočesko, ČR
Obrázky: 0
Tohle by se ti tam nevešlo: http://www.peckamodel.cz/produkt/rc-mod ... -digitalni

Se servama EMAX mám jen dobré zkušenosti.

_________________
Fyziku respektuji, ale nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1139 NE = už nelítám


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Miniserva, co doporučíte
PříspěvekNapsal: stř 19.07.2017 11:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
kroxigor píše:
Se servama EMAX mám jen dobré zkušenosti.

No vidíš, mezi tím jsem se na EMAX taky dohrabal na eBay. 28 mm se vejde naprosto v pohodě. Na Pecku jsem si nevzpoměl, i když jsem fousatýho potkal před 14 dny na jedný akci. :) Už mám objednáno.
Díky
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Miniserva, co doporučíte
PříspěvekNapsal: pon 24.07.2017 23:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tak Emaxy namontovaný. Při tý příležitosti jsem se taky kouknul do serva směrovky GO-17 (posledně jsem napsal omylem GO-13) a zjistil jsem, že kovová výstupní hřidel má v otvoru krabičky serva vůli skoro 0,2 mm. Jak tlačí směrovka přes páku do hřídele, tak se hřídel odtlačuje od kolečka v převodovce a vzniká ta velká vůle v posledním stupni ozubení a těch 20 stupňů vůle na směrovce.
Tak jsem stavitelným výstružníkem zvětšil otvor pro hřídel v krabičce serva o 0,4 mm a na soustruhu vytočil mosazný futýrko se stěnou cca 0,2 mm. Vytočit díru a venkovní povrch je bez problémů, ale upíchnout z trubičky se stěnou 0,2 mm kroužek dlouhej 1,8 mm, to byla pakárna. Delal jsem to 3x než se povedlo.... Futýrko je namáčklý napevno v krabičče serva a v něm se točí výstupní hřídel. Vůle na směrovce se zmenšila asi tak na 1/3 původní, cca 5-7 stupňů a tak to považuju za vyhovující.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Miniserva, co doporučíte
PříspěvekNapsal: úte 25.07.2017 1:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 1.8.2013
Příspěvky: 420
Celeron píše:
Tak Emaxy namontovaný. Při tý příležitosti jsem se taky kouknul do serva směrovky GO-17 (posledně jsem napsal omylem GO-13) a zjistil jsem, že kovová výstupní hřidel má v otvoru krabičky serva vůli skoro 0,2 mm. Jak tlačí směrovka přes páku do hřídele, tak se hřídel odtlačuje od kolečka v převodovce a vzniká ta velká vůle v posledním stupni ozubení a těch 20 stupňů vůle na směrovce.
Tak jsem stavitelným výstružníkem zvětšil otvor pro hřídel v krabičce serva o 0,4 mm a na soustruhu vytočil mosazný futýrko se stěnou cca 0,2 mm. Vytočit díru a venkovní povrch je bez problémů, ale upíchnout z trubičky se stěnou 0,2 mm kroužek dlouhej 1,8 mm, to byla pakárna. Delal jsem to 3x než se povedlo.... Futýrko je namáčklý napevno v krabičče serva a v něm se točí výstupní hřídel. Vůle na směrovce se zmenšila asi tak na 1/3 původní, cca 5-7 stupňů a tak to považuju za vyhovující.
Jirka
Tak to je pecka. Mozna Pelikanovi nabidni, ze mu ty futyrka budes vyrabet, aby to mohl rovnou pribalovat. Jsou to desny serva...
A takovejhle paskvil bych teda v letadle nenechal. (Samozrejme v tom neni nic proti Tobe).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Miniserva, co doporučíte
PříspěvekNapsal: úte 25.07.2017 8:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
arkudo píše:
Mozna Pelikanovi nabidni, ze mu ty futyrka budes vyrabet, aby to mohl rovnou pribalovat. Jsou to desny serva...
A takovejhle paskvil bych teda v letadle nenechal. (Samozrejme v tom neni nic proti Tobe).


O kterých je řeč, GO-17 ? Asi to bude mizérie všeobecně, Jino je vyřadil z nabídky. Ty Emaxy od Pecky jsou celkem slušný, vůle přijatelná.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Miniserva, co doporučíte
PříspěvekNapsal: úte 25.07.2017 11:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 1.8.2013
Příspěvky: 420
Celeron píše:

O kterých je řeč, GO-17 ? Asi to bude mizérie všeobecně, Jino je vyřadil z nabídky. Ty Emaxy od Pecky jsou celkem slušný, vůle přijatelná.
Jojo. Ty GO...pred dvema roky jsem koupil asi 4ks a prima bylo jak nemely zavit na sroubek v tom tisicihranu uprostred. A ta hlucnost...fuj..


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz