Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak vyvažujete gimbal?
PříspěvekNapsal: pon 17.07.2017 19:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Zdar,

konečně jsem se dokopal k větší X-koptéře a mám tam hliníkový čínský gimbal s BGC z banggoodu, nese to Xiaomi Yi. Má to háček - s tou kamerou je to brutálně nevyvážené, takže po zapnutí to musí "přeprat" tu nerovnováhu. To sice zvládne, ale znamená to, že nemalou část výkonu to obětuje na něco, co by se dalo vyvážit už staticky.

Děláte to, vyvažujete? Nebo na to kašlete, že si s tím motory poraděj? Pokud vyvažujete, jak a kam? V podstatě to znamená vybalancovat váhu toho jednoho motoru, to už je docela nezanedbatelných pár gramů olova (a tím i větší setrvačná hmota proti následné stabilizaci obrazu), samozřejmě pak i dovážit kameru, ale ta už je na tom o něco líp.

[EDIT] Teď jsem tu na zmínku o vyvážení narazil, že "tak dlouho posunuješ kameru, až je to akorát" - jednak tam na to není moc místa, druhak by stabilizace obrazu měla probíhat tak, aby osy otáčení protínaly nodální bod objektivu (v podstatě tedy by osy pohybu obou motorů měly procházet středem objektivu - jak podélným, tak příčným, tam někde je nodální bod, byť ne úplně přesně). Nebo to opravdu nastavujete tak, aby to bylo mechanicky správně vyvážené a opticky se to nějak neřeší? To mi přijde trochu škoda, do obrazu to může vnést houpání.

Jak to řešíte?

Díky.

Bit

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak vyvažujete gimbal?
PříspěvekNapsal: pon 17.07.2017 20:35 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 31.3.2014
Příspěvky: 76
Dle mých zkušeností by se kamera na gimbalu měla vyvážit aby byla v rovnovážném stavu.
Na Z15 jsem musel i lepit záleží když jsme šli z A7S na A7SII
Gimbal to po nějakou dobu asi vydrží, ale asi to bude mít vliv na životnost motorů, stabilizaci a spotřebu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak vyvažujete gimbal?
PříspěvekNapsal: pon 17.07.2017 22:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Já tu kameru o kus posunul, vyvážení je rozumné, ale tedy objektiv v ose otáčení určitě není, uvidíme, jak se to projeví na obrazu, když to neklapne, tak holt nastoupí olovo. (Ale ono je to asi jedno, já se tu teď s tím tak crcám a stejně to rozemelu při druhém startu...)

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak vyvažujete gimbal?
PříspěvekNapsal: úte 18.07.2017 7:46 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 24.8.2014
Příspěvky: 90
Bydliště: Vyškov
Taky mám kameru trochu bokem kvůli vyvážení, a na videu se to myslím neprojevuje. Dovažovat jsem musel v předozadním směru, kamera mi padala na čumák, a kvůli kabelu jsem ji nemohl posunout dozadu. Použil jsem samolepící závaží na vyvažování hliníkových disků kol.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak vyvažujete gimbal?
PříspěvekNapsal: úte 18.07.2017 18:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
Moje odpověď bude trochu teoretická:
Pokud gimbal bude nevyvážený, tak každý přímočarý pohyb vytvoří ohybový moment (rotaci) na některém servomotoru.
Navíc tento moment nemusí být detekován gyrem, takže si s ním bude muset až poradit regulace serva.
Závěr:
Určitě doporučuji co nejlépe vyvážit a pokud možno ve všech osách.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak vyvažujete gimbal?
PříspěvekNapsal: stř 19.07.2017 20:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Tak pokud možno ve všech osách vyváženo posuvy, jen nevím, co to bude dělat na videu, když to dobřde dopadne, tak první poskoky budou o víkendu, tak uvidím.

Každopádně díky všem.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak vyvažujete gimbal?
PříspěvekNapsal: stř 19.07.2017 22:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
Oko také není uprostřed lebky. A vadí to někomu? ;-)
Vyvážení je důležitější.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak vyvažujete gimbal?
PříspěvekNapsal: čtv 20.07.2017 11:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Grugh píše:
Oko také není uprostřed lebky. A vadí to někomu? ;-)
Vyvážení je důležitější.


Jo, jenomže oko má na postproces tak silnej procesor (a navíc ještě samoučicí, postavený na neuronové síti) , o jakém se mi v domácím PC ani nezdá...

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak vyvažujete gimbal?
PříspěvekNapsal: čtv 20.07.2017 20:03 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
Argument s neuronovou sítí uznávám. ;-)

Ale, co třeba následující příklad:
Představte si idálně vyvážený a dokonale fungující gimbal s fotoaparátem, který má objektiv přesně umístěný ve středu všech rotací.
Pokud gimbal funguje a zároveň jeho střed zůstáva na jednom místě, potom fotoaparát míří stále stejným směrem a objektiv je na stejném místě. Stejně jako celý fotoaparát.
Ale co když má fotoaparát ještě jeden objektiv na jiném místě a mířící jiným směrem? Pohne se tento objektiv někam? Začne snad mířit jiným směrem, když se fotoaparát nehýbe? Já myslím, že nikoliv.

A pak tady máme variantu, kdy se fotoaparát hýbe.
Translace (posun bez rotace) hlavního objektivu se projeví jako translace vedlejšího, jen v jiném směru.
Rotace hlavního objektivu se projeví jako mírná translace vedlejšího (pohyb po kružnici s poloměrem vzdálenosti mezi objektivy) a kvantitativně stejná rotace, ale okolo jiné osy.
Obvykle se nevšimnete, že střed obrazu se pohnul o pár pixelů, když se celý obraz natočil úplmě jinam.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak vyvažujete gimbal?
PříspěvekNapsal: pát 21.07.2017 12:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Grugh píše:
Argument s neuronovou sítí uznávám. ;-)

. . .

Rotace hlavního objektivu se projeví jako mírná translace vedlejšího (pohyb po kružnici s poloměrem vzdálenosti mezi objektivy) a kvantitativně stejná rotace, ale okolo jiné osy.
Obvykle se nevšimnete, že střed obrazu se pohnul o pár pixelů, když se celý obraz natočil úplmě jinam.


Obávám se, že to nemusí být pár pixelů, ale v závislosti na vyosení, resp. vzdálenosti os objektivu třeba třetina obrazového pole. Večer se to pokusím v něčem namalovat a spočítat, na výsledek jsem sám zvědavý.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak vyvažujete gimbal?
PříspěvekNapsal: pát 21.07.2017 14:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Já tomu nějak nerozumím. Ten foťák se přece neotáčí v prostoru. Gimbal máme proto aby foťák stál jak přibitý a otáčí se koptéra kolem něho. Pokud foťák v prostoru stojí tak je přece jedno kde je na něm umístěný objektiv. Gimbal vyruší všechny úhlové pohyby a zůstávají pouze přímočaré pohyby ve 3 osách.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak vyvažujete gimbal?
PříspěvekNapsal: pát 21.07.2017 14:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
OK2BUH píše:
Já tomu nějak nerozumím. Ten foťák se přece neotáčí v prostoru. Gimbal máme proto aby foťák stál jak přibitý a otáčí se koptéra kolem něho. Pokud foťák v prostoru stojí tak je přece jedno kde je na něm umístěný objektiv. Gimbal vyruší všechny úhlové pohyby a zůstávají pouze přímočaré pohyby ve 3 osách.


Ano, ideální stav je, že kamera je nehybná v prostoru a kolem se krvdlá koptéra. Jenomže to platí právě pouze v případě ideálního uložení. V případě, že nemám souosý gimbal s osami kamery, tak mi vnější pohyb toho gimbalu vnese nepřesnost do polohy kamery a cukne s ní - v podstatě srovná onen ideální střed tam, kde má být, jenže když v něm není ta kamera, tak s ní cukne jinak. Blbě to asi popisuju, fakt to musím namalovat.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak vyvažujete gimbal?
PříspěvekNapsal: pát 21.07.2017 15:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Můj případ je tento: kdyby měla kamera objektiv vlevo tak by byl přesně ve středu motoru osy roll. Jenomže ona ho má vpravo takže je vzdálen 35 mm od osy. Ale pokud se koptéra kvedlá v ose roll tak kamera stojí a je to jedno. Kdyby to mělo kamerou cloumat přímočarým pohybem vlevo-vpravo nebo nahoru-dolů tak to bude cloumat celou kamerou a je jedno kde je na ní objektiv. Pořád tomu nerozumím, zkus to namalovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak vyvažujete gimbal?
PříspěvekNapsal: pát 21.07.2017 19:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
Směr objektivu by měl být nezávislý na pozici objektivu vůči středu gimbalu.
Při rotaci o 180° podle některé kolmé osy k posunu středu objektivu od středu gimbalu dojde k největšímu posunu objektivu, a to o dvojnásobek vzdálenosti mezi středy.

Triviální případy:

1) Posun v ose objektivu (např. objektiv bude příliš vpředu nebo příliš vzadu)
varianta a) - otočení v kolmé ose na posun
Je to ekvivalent fotografa s kamerou drženou před sebou a otočení se o 180° okolo své osy (tj. dozadu).
Při tom není možné nějaký negativní jev rozumně pozorovat (i když tam je).
varianta b) - otočení v ose posunu
Fotograf s kamerou nad hlavou mířící vzhůru se otočí okolo své osy.
Žádný efekt není.

2) Posun v kolmém směru na osu objektivu
varianta c) - otočení v kolmé ose na posun
Fotograf zvedne dopředu směřující kameru nad hlavu a otočí se o 180°.
Žádný efekt není.
varianta d) - otočení v ose posunu
Fotograf drží vzhůru směřující kameru kus před sebou a otočí se o 180°.
Tady záleží na vzdálenosti snímaného objektu.
Na mracích si ničeho nevšimnete, při snímání stropu těsně nad sebou dojde k posunu ( po kruhové dráze).
Důležité je jaký je poměr mezi zorným polem a oním posunem.
Pokud kamera snímá v daném směru pouze 1m povrchu stropu a fotograf má kameru před sebou o 0,5m, potom dojde k posunu o celé zorné pole.
Ale zároveň se ta nasnímaná část povrchu otočí vzhůru nohama. Tak doufám, že se to v tom trochu ztratí.

Ale u modelu bude posun max. jednotky centimetrů, nejbližší objekt nejblíže v jednotkách metrů a kamera širokoúhlá. Zorné pole tak snad bude v min. vzdálenosti také v jednotkách metrů.

Snad ta přirovnání trochu pomohla.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak vyvažujete gimbal?
PříspěvekNapsal: pát 21.07.2017 19:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Já myslím, že nezáleží na tom jestli je objektiv v osách gimbalu protože ty osy neotáčejí kamerou v prostoru (pokud to neděláme sami potenciometrem). Daleko víc by mělo vadit když je gimbal podvěšený pod koptérou a je mimo osu jejího těžiště. Koptéra se kolíbe kolem svojí osy roll a gimbal s kamerou tvoří jakési kyvadlo. Kamera sice drží vodorovnou polohu ale vykonává pohyb vlevo-vpravo. Ale u širokoúhlých objektivů jsem nikdy nic negativního nepozoroval.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz