Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nabíjení 8s LiFe
PříspěvekNapsal: pát 21.07.2017 8:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Řeším baterii - zdroj pro dobíjení na letišti. Ideální z hlediska max. napětí pro nabíječku by bylo 8s článků LiFe v sérii nabíjeno max. na 3,5V na článek, celkově tedy 28V.

Zádrhelem u mne je, že mám nabíječku C60 s maximálním počtem 7 článků pro LiPo, LiFe, Lion, Na více tam není ani balancér musel bych koupit novou nabíječku nebo rozdělovat články na 2 x 12V

Viděli by jste jako problém nabíjení 8s Life programem pro 7s LiPo s nastavením 4.0V koncového napětí na článek - celkově tedy 28V koncové napětí bez balancéru?

Balancování by pak obstaral balancér přímo na baterii - http://eskutr.cz/cs/bms-balancery/103-balancni-modul-pro-lifepo-360v-17a.html - právě omezující napětí na 3,5V/článek

Výsledkem by bylo možné použití jen jednoho kanálu nabíječky, mnohem lehčí připojování baterie pro dobíjení (=jen dva kablíky jako u olova) a s tím menší možnost omylu.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíjení 8s LiFe
PříspěvekNapsal: pát 21.07.2017 8:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2009
Příspěvky: 543
Bydliště: Blízko D1 exit 66
Ty balancéry jsou na 3.6V a né na 3.5V.
Aby balancéry spolehlivě pracovali, tak by se baterka musela nabíjet na 28.8V.
Takhle jak to chceš mít, by se ti mohlo stát, že nějaký baterky budou nabytý na 3.6V a ostatní třeba jen na 3.3V.
Máš 2 řešení. Buď koupit 24V nabíječku na lifepo, nebo si nekomplikovat život a udělat si sestavu 7P co zvládne tvoje nabíejčka. Nebo to nabíjet jako dva samostatné 12V bloky. Tj. dvojnásobná doba nabíjení a ještě nutnost se o to starat.
Já osobně bych jeden článek ubral.

_________________
Lítám letadla a malé koptéry, občas přes FPV. Zatím jen bubliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíjení 8s LiFe
PříspěvekNapsal: pát 21.07.2017 9:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
dracekvo píše:
Takhle jak to chceš mít, by se ti mohlo stát, že nějaký baterky budou nabytý na 3.6V a ostatní třeba jen na 3.3V.

U modulu uvádějí:
Citace:
Balanční napětí hraniční: 3.60 V (+/- 0.05V) [detection voltage]
Balanční napětí uvolňovací: 3.50 V (+/- 0.05V) [release voltage]

Chápu to tak, že modul začne reagovat při 3,6V a pustí až při 3,5V => napětí 3,6V nebude mít nikdy žádný článek. A pokud bych to nabíjel na 28,8V (což by nabíječka taky zvládala - 7s * 4,11V), pak by se stejně moduly aktivovaly všechny a na konci by měly baterie 3,5V.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíjení 8s LiFe
PříspěvekNapsal: pát 21.07.2017 9:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2009
Příspěvky: 543
Bydliště: Blízko D1 exit 66
Tyhle moduly mam doma a nevsiml jsem si, ze by meli nejaky takovyhle parametry. Proste balancujou na 3.6V.
Mozna to maji ze zapnou na 3.6V a vypnou na 3.5V. Jenze oni meri i balancujou pres stejnej drat, takze ten ubytek 0.1V klidne muzou detekovat ihned po zacatku balancovani. Po ukonceni nabijeni napeti klesne samovolne dolu.
Pokusnej 12V lifepo blok nabijim nabijeckou bez zapojeneho balancniho konektoru na 3.6V clanek a k balancovani pouzivam jen tyhle balancery.
Porad si myslim, ze nabijet na mensi napeti, nez je detekcni hodnota tech balanceru by bylo spatne a mohlo by dojit k rozbalancovani baterie.
Jinak nove lifepo nepotrebuji temer balancovat, ale jak starnou, tak uz balancovani potreba je.

Takze bys ji klidne mohl provozovat s nabijenim na 3.5V s tim, ze by balancery meli jen bezpecnostni ulohu a jednou za cas ji v pripade potreby nabil nadvakrat po 12V na 3.6V aby se clanky vybalancovali.

Edit: nebo me jeste napada mosnost ji udelat v prostred rozpojitelou a pouzivat ji jako 8S1P a nabijet jako 4S2P.

_________________
Lítám letadla a malé koptéry, občas přes FPV. Zatím jen bubliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíjení 8s LiFe
PříspěvekNapsal: pát 21.07.2017 10:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
dracekvo píše:
Tyhle moduly mam doma a nevsiml jsem si, ze by meli nejaky takovyhle parametry. Proste balancujou na 3.6V.
Mozna to maji ze zapnou na 3.6V a vypnou na 3.5V. Jenze oni meri i balancujou pres stejnej drat, takze ten ubytek 0.1V klidne muzou detekovat ihned po zacatku balancovani. Po ukonceni nabijeni napeti klesne samovolne dolu.


Jsem rád, že máš přímé zkušenosti právě s těmito moduly.
Můžeš, pls, popsat, jaký je samovolný pokles napětí dolů? Kolik V to dělá a za jak dlouhou dobu?

To občasné nabití na 3,6V by nebyl problém ani najednou.

Ještě na vysvětlení, proč se snažím prosadit 8s - mám doma ještě záložní měnič 220V z 12V, takže 2 x 12V (vyvedením vývodu) mi dává lepší smysl i pro zálohu doma v případě výpadku elektřiny.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíjení 8s LiFe
PříspěvekNapsal: pát 21.07.2017 10:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2009
Příspěvky: 543
Bydliště: Blízko D1 exit 66
Já myslím, že se drží tak někde mezi 3,35 až 3,4V. Nikdy sem to neměřil, takže ani nevím za jak dlouho tam klesnou po ukončení nabíjení.

Tak pokud to chceš mít s tím měničem na 12V, tak bys to měl jednoduchý. Udělat si nějakou snadnou cestu jak z toho dělat 8S a 4S a můžeš to pak nabíjet jako 4S baterku což ta tvoje nabíječka v pohodě dá.

O jaké kapacitě uvažuješ?

_________________
Lítám letadla a malé koptéry, občas přes FPV. Zatím jen bubliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíjení 8s LiFe
PříspěvekNapsal: pát 21.07.2017 11:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Přemýšlím o 40Ah článcích Winston http://eskutr.cz/cs/baterie/13-lifepo-akumulator-32-v-40-ah-lifepo4.html a nabíjet budu 6s články cca 4000mAh.

Pořád přemýšlím, jak to udělat co nejbezpečněji a nejjednodušeji - proto se mi například více líbí balancer přímo napojen na baterku místo jednoho až dvou speciálních kabelů na dobíjení a balancování.

S tím poklesem je to pro mne trošku nejasné, jak rychle napětí klesá a zda samo nebo až po zátěži. Vím, že se celkově bavíme o pár desetinkách, ale pro C60 jsou bohužel zlomové - alarm o vysokém napětí pípá v 28,5V.

BTW - jak hlídáš podpětí? Jako celou baterii nebo jednotlivé články?

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíjení 8s LiFe
PříspěvekNapsal: pát 21.07.2017 17:38 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 11.2.2017
Příspěvky: 51
Bydliště: Praha
Doporučuju přečíst rozsáhlé zkušenosti solárníků s nabíjením LiFePo4 článků v malých polo/ostrovních FV zdrojích: http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=39&t=732&hilit=LiFePo

Vyplývá z nich, že při nabíjení na koncové napětí 3,45V na článek se nijak nebezpečně nerozjíždějí, zároveň by takový režim měl svědčit dlouhé životnosti. Kapacita tím není plně využita, ale nejde o nějak zásadní snížení. Nebál bych se je (po počátečním srovnání na 3,45V/čl) při vybíjení do 3V/čl. provozovat bez balancování, pouze bych občas změřil napětí jednotlivých článků a srovnal individuálně, pokud by se nějak zásadně rozjížděly.

Pořídil jsem zjara z podobných důvodů použité 4x100Ah (modré ECAB), opatřil je balančním konektorem JST-HX. K rychlé kontrole lze potom použít jakýkoliv modelářský tester baterií, např. nový ISDT BC-8S. Nijak rozsáhlé vlastní zkušenosti s tím ještě nemám, ale zatím to funguje dle mého očekávání.

PS: obecně se nedoporučuje pořizovat 12V baterii v zavařené krabici, neumožňuje přístup k jednotlivým článkům.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíjení 8s LiFe
PříspěvekNapsal: sob 22.07.2017 0:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2009
Příspěvky: 543
Bydliště: Blízko D1 exit 66
U soláru to je trošku jinej případ. Tam to nabíjení probíhá každej den. Takže než baterku hnát každej den na 3,6V je lepší jí prohnat jen na 3,45V.
Sám to tak mám. Nabíjím na 3,45V po dobu pěti minut a pak se přechází na udržovací napětí 3,4V.
Ale batereky co mi tu zůstali s prvníma pokusama z ostrovního soláru normálně nabíjím na 3,6V, protože to nabíjení dělám tak max jednou týdně, někdy ani to né. Nepozoruju na nich, že by jim to nějak vadilo.
Hlavně s nabíjením na 3,45V je problém, že neexistujou balancéry v rozumné cenové hladině, co by uměli balancovat na 3,45V. Takže na velký baterky sem si je musel vyrobit sám.
Samozřejmě pokud tyto baterku bude Jindra nabíjet na 3,45V, tak to nebude na škodu.

Příloha:
IMG_20160430_121925_1.jpg
IMG_20160430_121925_1.jpg
[ 62.28 KiB | Zobrazeno 3135 krát ]



Jinak na těhle malejch přenosnejch používám přesně tyto balancéry na 3,6V a nabíjím nabíječkou proudem 1/10C bez připojeného balančního konektoru. Při vybíjení je hlídám pouze tím nejobičejnějším modelářským hlíkačem baterek (LCD + pípák), protože je provozuju pod dohledem. Ale i tak pro jistotu na nabíječce nastavuju min napětí zdroje jako poslední záchranu.
Pro provoz bez dozoru by byl samozřejmě nejlepší hlídač každého článku zvlášť + automatické odpojování. Tyhle baterky stejně jako každá technologie na bázi Lixxx jsou háklivé na přebíjení a podbíjení. Navíc to není nic levného, takže trošku obezřetnosti a nějaký ochranný prvek to chce. Už sem si taky prošel tím, že sem si oddělal jeden článek kvůli podbití v soláru.

_________________
Lítám letadla a malé koptéry, občas přes FPV. Zatím jen bubliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíjení 8s LiFe
PříspěvekNapsal: sob 22.07.2017 4:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Mypower forum jsem procházel už dříve, je tam dost informací, nicméně z principu to tam samozřejmě nikdo neprovozuje s dobíjením pomocí modelářské nabíječky a většinou mají nějaký BMS, který hlídá více parametrů. A také, jak uvádí dracekvo (který tam mimochodem přispívá také), režim je trošku jiný.
S tím provozováním bez balanceru se trošku bojím, byť jsem našel dost informací, že lze LiFe baterie dlouhodobě nabíjet i bez něj (právě ve zmiňovaných zalitých 12 boxech).
Pocitově balancer považuji za další pojistku při nabíjení, které, na rozdíl od vybíjení, probíhá bez dohledu a balancer by mohl zabránit případnému přebíjení některého z článků. Klidně tak budu články nabíjet na 3,45V - 3,5V a pokud balancér nezasáhne, trápit se nebudu.
Proti podbití plánuji trošku levnější bzučáky z HK https://hobbyking.com/en_us/hobbykingtm-lipo-voltage-checker-2s-8s.html a uvažuji o nějakém automatickém odpojovači, ale to zase trošku komplikuje konstrukci a zvyšuje cenu.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíjení 8s LiFe
PříspěvekNapsal: sob 22.07.2017 8:20 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 11.2.2017
Příspěvky: 51
Bydliště: Praha
V takovém případě bych potom raději využil 2-kanálový nabíječ s balancerem, který už máte a udělal baterku jako 2x 4 články (pokud opravdu nestačí 1x 7, ale chápu, že to není úplně standardní napětí). Nabíjel bych současně na každém kanálu, a po nabití je jednoduchou propojkou (přes nabíjecí konektory, aby to bylo opravdu blbuvzdorné) spojil do série.

Kdybyste chtěl za provozu hlídat i podvybití jednotlivých článků, podívejte se na ten ISDT BC-8S, kromě Low Voltage alarmu ohlídá i rozjetí jednotlivých článků (min. nastavitelná hodnota je 0,1V). Třeba tady https://www.youtube.com/watch?v=VTMQ0Eg8Xhc.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz