Reklama

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nereagující regulátor
PříspěvekNapsal: pon 25.09.2017 13:10 
Nováček serveru
Nováček serveru

Zdravím všechny,
chci se podělit o zkušenost a zároveň poprosit o radu, najde-li se někdo...
Koupil jsem starší elektrolet Corin s motorem Speed 600 se sklopkou a s mně neznámým regulátorem Elektronik Astro, Astra (?) 30A. Předpokládám, že jde o stejnosměrný regl, neboť letadlo je z pozůstalosti po pánovi, který s ním takto létal.
Připojil jsem svůj přijímač Minima, zapnul vysílačku s plynem dole (Optic 6, 2,4GHz), připojil baterku. Naštěstí je v modelu i vypínač, takže jsem mohl bleskově reagovat - když jsem ho zapnul, motor se okamžitě rozběhl do vysokých otáček, bez sebemenšího zásahu plynovou pákou. Zkoušel jsem to i s plynovou pákou nahoře - pro případné nastavení rozsahu plynu - ale rovněž bez úspěchu: motor po zapnutí vypínače opět hned vyletěl do otáček.
(pro upřesnění - vysílačku jsem nezapnul s volnou pamětí, ale už s obsazenou pamětí, kde mám jiný model. Ale i u něho je dole prostě plyn na nule a revers aktivovaný není. Koneckonců, zkusil jsem páku dole i nahoře a v obou případech byl stejný výsledek - jakmile se připojila baterka, motor se rozběhl.)
Má-li někdo podobnou zkušenost, kterou řešil, a podělí se o radu, budu rád. Pokud nikam nedojdu, risknu koupi nového reglu, resp. vyměním motor za stříďák.
Děkuju a letu zdar
David

Předmět příspěvku: Re: Nereagující regulátor
PříspěvekNapsal: pon 25.09.2017 13:16 
Administrátor serveru
Administrátor serveru

Obrázky: 286
Blog: Zobrazit blog (3)
Je možné, že je po regulátoru. To chování jsi vyzkoušel dle mě kompletně. Snad jen mě napadá, zda nemáš na modelu naprogramovanou pojistku pro plyn, ale netuším, zda tohle Optic6 umí.

Osobně bych stejnosměrnou 600 vyhodil. Účinností, hmotností je už historie.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 25.09.2017 13:30 
Nováček serveru
Nováček serveru

Napadlo mě, že je regl trop. Kdo ví, jak dlouho to někde leželo, a to probuzení byla zároveň smrt. Taky mě napadlo, jestli není Optic s tímhle nekompatibilní. U některých regulátorů prodejci přímo píšou, že s některými RC soupravami (konkrétně s Hitecem) si netykají.
Díky za promptní reakci.
DN

PříspěvekNapsal: pon 25.09.2017 15:47 
Mazák
Mazák

Kdysi jsem měl něco podobného přesně stejně označené, ale nebyl to regulátor, pouze elektronický spínač s rozběhem. Prostě s omezením zkratového proudu při rozběhu, když motor stojí a velké proudy odmagnetovávaly statorové magnety. Nevylučuju, že se mi doma ještě někde válí, večer se můžu podívat.
Tehdejší rádia (vesměs AM 27MHz) mohly mít jiný rozsah šířky pulsů, bod kde to spínalo se myslím nastavoval mikro trimrem co tam byl přímo na destičce.
V počátcích elektroletů (typoval bych tak 1985) se běžně používaly i mikrospínače ovládané servem, nebo relátka s elektronikou připojitelná jako serva, tohle oproti tomu byl docela pokrok, cena byla tehdy myslím kolem 1000,- Kčs, což byly tehdy nějaké peníze. 50g servo které nemělo ani 2kg/cm tehdy stálo přes 500,- a za noční brigádu v Michelských pekárnách byla stovka :-).
Při dnešních cenách bych to kompletně vyměnil za něco střídavého, nehledě na mnohem lepší účinnost i kvůli stáří součástek - hlavně kondů..

PříspěvekNapsal: pon 25.09.2017 16:37 
Mazák
Mazák

To, že se regulátor rozběhl bez pohybu plynové páky je dost nebezpečný stav a s velkou pravděpodobností je po regulátoru - žádný výrobce by si z bezpečnostních důvodů nedovolil navrhnout SW regulátoru tak, že by se sám od sebe rozběhl, aniž by napřed nebylo nutné stáhnout páku do minima.
Pokud regulátor vyhoří, může se stát, že spínací prvky během své destrukce zůstanou v otevřeném nebo zavřeném stavu. Pokud jsou v zavřeném, regulátor je mrtvý a nic ( žádný proud ) přes něj neteče. Pokud umře ve stavu sepnutém, tak je regulátor také mrtvý, ale naopak přes něj teče plný proud, co je baterka schopná ze sebe vyždímat. Takže předpokládám, že nastal právě tento stav a regulátor je už ve věčných lovištích.

PříspěvekNapsal: pon 25.09.2017 16:53 
Nováček serveru
Nováček serveru

Děkuji za postřehy,
je pravděpodobné, že je buď regulátor po smrti, nebo jde o ten spínač, o kterém psal Jiri, a ten si netyká s Opticem potažmo s Minimou.
Díky i za vhled do modelářský elektroniky a její historie (je to pro mě pořád dost tajemná sféra). Patrně se s tím nebudu peklovat a vyměním to za střídavou soustavu. Nebo myslíte, že ještě stojí zato koupit nový stejnosměrný regl a z nostalgie prohánět ten Speed?
Díky DN

PříspěvekNapsal: pon 25.09.2017 17:09 
Mazák
Mazák

Ten stejnos. regl stojí na HK pár babek. Možná je i na Banggood nebo DX. Klidně bych do něj šel znova. Jen jedna poznámka ještě. Kdysi se mi povedlo namotat větroně s Megou do záclon... Od té doby cokoliv dělám doma na éru s vrtulí, tak tu vždycky sejmu nebo model bezpečně upevním, aby se při případném rozběhu nic nestalo.

PříspěvekNapsal: pon 25.09.2017 17:24 
Nováček serveru
Nováček serveru

No, já držel trup v rukou v takovým ponosu, asi jako Old Shatterhand pušku - trochu jsem čekal zradu. Ale stejně mě to překvapilo. Okamžitě točky... Pěkně jsem se lekl.

PříspěvekNapsal: pon 25.09.2017 19:22 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Ahoj, máš spárovaný prijímač? Štandardne je u Hitec nastavené failsafe na 50% rozsahu, teda na stred serva. Ale aj pre kanál, na ktorom máš motor.

PříspěvekNapsal: pon 25.09.2017 19:26 
Nováček serveru
Nováček serveru

Jojo, ta Minima už spolehlivě lítala. Teď už řeším dilema, jestli koupím stejnosměrnej regl, nebo naopak střídavej inrunner (na ten regl mám).