Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Frézování stojanovou vrtačkou
PříspěvekNapsal: čtv 18.01.2018 18:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.1.2017
Příspěvky: 15
Bydliště: Zlín
Budu mít starou poctivou stojanovou (stolní) nevím jak se to přesně označuje vrtačku. Dá se to použít na frézování ve dřevě? Kdyř budu mít křížový stůl. Našel jsem o tom něco na CNC fóru, ale tam to silně nešdoporučili. Jenže tam šlo o frézování železa. já to chci na dřevo, což je o moooc měkčí materiál.

Díky za postřehy.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování stojanovou vrtačkou
PříspěvekNapsal: čtv 18.01.2018 18:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
drevo ide v pohode, ale chce to vyššie otačky 2000 otačok je malo :wink:

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování stojanovou vrtačkou
PříspěvekNapsal: čtv 18.01.2018 18:50 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.1.2017
Příspěvky: 15
Bydliště: Zlín
Znáte někdo tuto vrtačku?
https://stroje.bazos.cz/inzerat/8435438 ... rtacka.php
údajně by to měl být výrobce Kovoobráběcí nástroje Jan Kníra, ale nic jsem k tomu nenašel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování stojanovou vrtačkou
PříspěvekNapsal: čtv 18.01.2018 19:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Obecně, rozdíl v obou strojích je velký. Hlavně jde o to, že vrtačka má ložiska hlavně axiální, chytají síly v ose vřetena. Frézka má k tomu ještě dobře dimenzovaná i ložiska radiální, která chytají síly od posuvu (jak nástroj - fréza ukrajuje materiál). Samozřejmě axiální tam jsou také dobře dimenzovaná, nástroje se musí do materiálu ponořit a ne vždy najíždí z boku.
Osobně na stolní vrtačce také frézuju drážka do dřeva, např. pro dráty podvozku do bukového hranolu, jde to. Co na to říkají ložiska se raději neptám. Úběr dělám do milimetru. Moje vrtačka je nějaká obyč, snad dokonce čínské provenience, s motorem 350W.
Ta vrtačka na odkaze je poměrně bytelná, pokud bys s tím chtěl dělat něco podobného (hlavně drobného) jako já, nejspíš by to šlo. Jen to chce mít vřeteno hodně zatažené dovnitř, aby tam byla co možná nejmenší páka (a tím i zatížení ložiska). A potom pomalu posouvat a netlačit na "pilu".

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování stojanovou vrtačkou
PříspěvekNapsal: čtv 18.01.2018 19:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.2.2013
Příspěvky: 532
Bydliště: ČR
Zdravím,
nedávno jsem si musel koupit vrtačku a vybral jsem si : PROMA PTB-16B/230 - 450 W. Zkoušel Jsem také pomocí křížového svěráku frézovat dřevo a nebyl jsem spokojen. Výkon motoru celkem jde ale i max. otáčky 2580 ot. jsou pro frézování dřeva ještě malé. Je to přece jenom určeno k vrtání a tuhost tomu odpovídá. Když přece jenom budeš chtít frézovat, tak postupuj jak píše DAF. Frézování dřeva ve vrtačce tedy sice jde, ale je to opravdu taková nouzovka. Kdyby jsi kupoval křížový stůl, tak ty laciné kolem dvou tisíc rovnou vynechej. Já, abych dostal do úhlu čelisti svěráku s osou posuvu, tak jsem musel čelisti hodně upravit. Na 100 mm posuvu jsem vyjel z osy 2,5 mm.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování stojanovou vrtačkou
PříspěvekNapsal: čtv 18.01.2018 20:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ještě poznámku, já křížový svěrák nemám a když jsem frézoval, tak jen přímé drážky. Udělal jsem si forychtung, který jednak vedl obráběný díl a jednak tvořil podložku, po které se posouval. Stůl jsem seřídil na nulu. Při frézování jsem díl podložil a udělal první úběr. Pak znovu, až na potřebnou hloubku. Pokud jsem potřeboval drážku širší, pak jsem pomocí vhodně tlustých distančních vložek díl podkládal od forychtungu a opět po malých úběrech rozšiřoval. Vzhledem k tomu, že to dělám výjimečně, tak se o vrtačku vcelku nebojím. Ovšem není to na denní práci.

_________________
Hitec Aurora 9X


Naposledy upravil DAF dne čtv 08.02.2018 9:08, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování stojanovou vrtačkou
PříspěvekNapsal: čtv 18.01.2018 20:56 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.1.2017
Příspěvky: 15
Bydliště: Zlín
Těch udělátek se dá udělat mraky. Já to zatím moc neřeším. Je to spíše jen taková teorie. Teprve si pojedu pro tu vrtačku z odkazu, tak snad to bude dobrý kup.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování stojanovou vrtačkou
PříspěvekNapsal: čtv 18.01.2018 22:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
Tak taky trochu přidám - mám vrtačku "Lídlovku" s 350 W motorem, nějaká čína. Zkoušel jsem frézovat obroušené kolečko z tvrdé gumy do dětské elektro koloběžky. Nadělaly se na tom zadnim kole plošky, jak děti brzdily. No - nakonec se to podařilo pomocí všelijakých přípravků srovnat, ale zdá se mi, že od té doby ložiska děsně řvou, asi jim to neudělalo dobře. A to jsem to sjížděl pomalu a jen dvě kola. (dvě koloběžky)
Pak jsem ještě zkoušel "frézovat" drážku do bukové kulatiny 10 mm, aby vzniklo něco jako řemenička či kladka. Nástroj byl upravený jehlový pilník.
No jak říkám, asi to odnesly ložiska....


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování stojanovou vrtačkou
PříspěvekNapsal: pát 19.01.2018 8:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Já používal malé frézičky a dělám to s malým úběrem, a to jak na hloubku, tak by posuv. Obávám se, že použití, byť upravených, pilníků nebude to pravé ořechové. Ale o riziku poškození ložisek jsem psal od počátku. Vhodné je takové použití třeba když potřebuju opracovat blok balsy do klínu, případně pak do takto opracovaného bloku udělám odlehčení (např hřbet trupu). Je to skutečně nouzové řešení. Ideální by byla opravdová frézka. Tu si ovšem málokdo z nás dovolí. Drážky do bukových hranolků (na podvozek) by se daly dělat dobře třeba pomocí malé cirkulárky. Ale tu také nemá každý.

_________________
Hitec Aurora 9X


Naposledy upravil DAF dne pát 19.01.2018 10:58, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování stojanovou vrtačkou
PříspěvekNapsal: pát 19.01.2018 10:03 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Co se týká dřeva tak docela dost se toho dá ukouzlit s horní frézkou vhodně upnutou (vzhůru nohama, na boku ...). Má otáčky i výkon. K tomu vedení a různá polohovadla...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování stojanovou vrtačkou
PříspěvekNapsal: pát 19.01.2018 10:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
A ono tou horní frézkou jdou dělat i jiná kouzla. Když si pořídíte vhodné brusivo a k němu správné lepidlo, dají se stvořit brusná tělíska různých tvarů a jimi opracovávat nejen dřevo ale i třeba EPP, plasty a pod.
Horní frézka doplněná křížovým stolkem, no, někdy by se to hodilo.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování stojanovou vrtačkou
PříspěvekNapsal: pát 19.01.2018 11:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Jen poznámka ke strojnímu vybavení, myslím, že na tom nejsem špatně, ale... Ale zrovna malou cirkuli, nebo horní frézku nemám. Nejsou to stroje zrovna levné a pro jejich vlastnictví by to chtělo, abych je využil i jindy a jinde, než jednou za rok či dva při výrobě drážky pro podvozek. Co se týká těch levných, "hoby", ty bývají dost často na štýru s kvalitou, životností a přesností.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování stojanovou vrtačkou
PříspěvekNapsal: pát 19.01.2018 21:27 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.1.2017
Příspěvky: 15
Bydliště: Zlín
Když se u takové vrtačky vytočí hlava max dolů, tak bývá tam nějaká drobná vůle, když to rukou zkusím potahat za sklíčidlo do boku?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování stojanovou vrtačkou
PříspěvekNapsal: pát 19.01.2018 23:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
No, správně by tam být ani neměla. Ale Chinaworks si s tím až tak hlavu neláme.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování stojanovou vrtačkou
PříspěvekNapsal: pon 05.02.2018 19:07 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.2.2013
Příspěvky: 532
Bydliště: ČR
Papun,
jak jsi dopadl s koupí vrtačky a frézováním?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz