Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dvě serva na jeden kanál
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2018 22:37 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.2.2018
Příspěvky: 2
Ahoj lidi,
prosím o radu stavím si zavážecí loďku a pro systém vyklápění mám na dvě strany a musím tam mít dvě serva.
Moje otázka zní, jestli je možné zapojit dvě serva na jeden kanál tak aby se každé otevřelo pouze na jednu stranu.

Omlouvám se za možná blbý dotaz (je to můj první model co stavím) ja si myslim že to nejde, ale třeba mi někdo řekne opak a poradí jak na to. :)


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvě serva na jeden kanál
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2018 22:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.11.2011
Příspěvky: 592
Bydliště: Česká republika
Určitě by se to dalo. Buď mechanicky a nebo nějakou elektronickou destičkou v lodičce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvě serva na jeden kanál
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2018 22:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Dve a viac serv sa elektricky samozrejme na jeden kanál zapojiť dá, všetky pojdu na jeden signál rovnako.
Takže ak by bol neutrál v strede a každá strana sa otvárala opačným pohybom, pričom by ale nesmel byť ten druhý smer zablokovaný, tak prečo nie.
Ale že by sa jedno servo jedným smerom nepohybovalo a druhé druhým, a obne sa vracali len po stred, to asi nebude také jednoduché. Nechaj ich nech sa pohybujú oboma a žiadny problém nemáš.
Napríklad ak by šlo o pružinu ktorá by presunutím za nejakú hranicu spôsobila preklopenie. Alebo len zámok ktorý by sa proste odomkol (ako vlečný háčik, vytiahla by sa západka, každým smerom serva iná strana lode).
Ani by to nemuselo byť na dve servá, to by zvládlo jedno.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvě serva na jeden kanál
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2018 22:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
coro píše:
... Ani by to nemuselo byť na dve servá, to by zvládlo jedno.

Asi takto, třeba - download/file.php?id=73469&mode=view
Pokud je servo v neutrálu, táhlo trčí přes oba závěsy; pokud se vychýlí na jednu stranu, na druhé uvolní oko toho co na něm je pověšeno.

Je to součást pumovnice kde jsou zavěšené 4 pumy (2 serva) a dají se odhodit jednotlivě, mezitím se mohou vrata pumovnice (třetí servo) zavřít, zase otevřít ...
A to celé je ovládané jedním kanálem skrzevá chytrou destičku - download/file.php?id=73493&mode=view
Takže jde ledasco :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvě serva na jeden kanál
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2018 23:03 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.2.2018
Příspěvky: 2
To už je na mě asi vyšší dívčí, mi totiž to servo bude držet i ten náklad a po otevření se vysype, ale jestli to chápu správně stačilo by na každé straně tomu servu zablokovat pohyb na opačnou stranu? Sice to servo bude tlačit, ale to by mu mělo uškodit ne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvě serva na jeden kanál
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2018 23:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No tak to mu skoro určitě uškodí a napájení přijímače taky. Mechanicky se mu nesmí bránit v pohybu, jinak odněkud půjdou čmoudíky.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvě serva na jeden kanál
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2018 23:07 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Jo a pokud ten náklad bude servo delší dobu namáhat tak se také mohou dít věci. To chce servem jen odjišťovat zámek.

Popiš přesněji jak ta serva mají chodit, možná to zkusím naprogramovat, mám takových udělátek na svědomí víc.

P.S. To tučné podtržené je asi nutné přečíst vícekrát a pokusit se pochopit smysl sdělení :roll:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvě serva na jeden kanál
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2018 23:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
mechanický způsob skoro a´la ,,jyrry,, používám na odjištování dvou závěsů návazů na mých komerčně stavěných zakrmovačkách, ovládáno jedním kanálem a používám k tomu mikroservo s kovovými převody , na vyklápění nákladových prostor dávám kovové servo s 12kg tahu na centimetr délky páky kde moje páka má 15mm ......používám na 2 komory 2 serva na dvou kanálech ale principem to lze řešit i jedním servem na kanále jednom , jde jen o sílu potřebnou pro pohyb táhel se zatíženými dvířky..... ty moje jsou ale konstruované na 2x2,5kg zátěže a zvládají zkušební vypuštění klasické bílé cihly z obou komor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvě serva na jeden kanál
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2018 23:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
aaaa, tak to končím s procesory, už ani muk :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvě serva na jeden kanál
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2018 23:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
jyrry píše:
Jo a pokud ten náklad bude servo delší dobu namáhat tak se také mohou dít věci. To chce servem jen odjišťovat zámek.

Popiš přesněji jak ta serva mají chodit, možná to zkusím naprogramovat, mám takových udělátek na svědomí víc.

věci se nedějí....zátěž je přímo na táhlech zajištění......a nedějí se už dlouhých 7 let...... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvě serva na jeden kanál
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2018 23:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
jyrry píše:
aaaa, tak to končím s procesory, už ani muk :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

klidně mu porad či mu něco zbastli, já jen píšu co mě funguje bez problémů v několika zakázkových výtvorech.
Stavět může jak mu libo , pokud by si to zadal u mě udělal bych to tak aby to vydrželo déle než je povinná záruka kterou dávám 2 roky na vše.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvě serva na jeden kanál
PříspěvekNapsal: úte 13.02.2018 12:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
Maro8484 píše:
To už je na mě asi vyšší dívčí, mi totiž to servo bude držet i ten náklad a po otevření se vysype, ale jestli to chápu správně stačilo by na každé straně tomu servu zablokovat pohyb na opačnou stranu? Sice to servo bude tlačit, ale to by mu mělo uškodit ne?


Nieeee, presne naopak, musis mu umoznit volny pohyb, ak mu zabranis mechanicky v pohybe (dorazom) zhori ti. Napriklad cap v slote, takze tiahlo funguje v casti drahy a v casti drahy ma volu, alebo spagatik co taha po polke drahy a v druhej polke je uvolneny. To ma vadu v tom ze sila sa prenasa len na jednu stranu, ale na vyklapanie nie je problem.

Ine riesenie dal Jyrri - pic albo arduino, to je brnkacka ... ked ma niekto skusenosti.

Alebo si to naprogramuj na dva kanaly z jednej packy vysielaca ak nie je podmienka ten jeden kanal prijimaca.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvě serva na jeden kanál
PříspěvekNapsal: stř 14.02.2018 5:28 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Jyrry si to udělal jen tak ze cvičných důvodů (učí se trochu ATMELy), chodí mu to na pididestičce (digispark); na pohyb servotesteru od kraje do půlky chodí jedno servo v plném svém rozsahu, ve druhé půlce stojí a chodí druhé servo. Nebude to ale nabízet protože to podle některých přispěvatelů shoří za dva roky a jeden den a během té doby to stejně nebude řádně fungovat :mrgreen:
(což je samozřejmě nesmysl :roll: )

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvě serva na jeden kanál
PříspěvekNapsal: stř 14.02.2018 22:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Smysl a rozsah otáčení serv jde samozřejmě měnit.

P.S. To malé osminohé vlevo na té destičce opravdu není 555 :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvě serva na jeden kanál
PříspěvekNapsal: stř 14.02.2018 23:30 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
Kukam ze ti PICka uz dosli :- P


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz