Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2018 17:21 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.2.2018
Příspěvky: 23
Nováček zdraví všechny přítomné!
Již nějakou dobu zvažuji koupi RC letadla pro účely rekreačního létání. Zkušenosti mám zatím s papírovými vlaštovkami, vrtulníky a letadlem-hračkou, co se ovládá pouze dvěma vrtulemi na křídlech.
Nejdřív jsem se pokusil najít potřebné informace o RC létání všude možně po internetu a zjistil jsem, že abych mohl vzlétnout potřebuji následující:

- letadlo - ideálně z EPP a pro začátečníka určitě s tlačnou vrtulí

- ovládací soupravu (není-li součástí setu) - vím, že diskuse o modech je evergreen a že si mám vybrat to, s čím létají všichni ostatní, tj. mod 1. Přesto bych se chtěl zeptat na doporučení. Z hračky, se kterou zatím létám (ovládá se pouze dvěma vrtulemi na křídlech), jsem zvyklý, že levou dávám plyn a pravou zatáčím, tj. měním poměr otáček obou vrtulí - je toto ekvivalent křidélek? Kdybych si pořídil mod 1, sloučily by se tyto dva pohyby do jednoho kniplu - šlo by tak ovládat základní let jednou rukou? Mod 2 má pro mě méně přirozené rozvržení ovládání směru, na druhou stranu má plyn vlevo, na což jsem zvyklý z RC aut a vrtulníků. Rozhodující faktor pro mě tedy je: je možnost ovládání jednou rukou výhoda, nebo spíše přítěž (ruka se zbytečně namáhá na úkor druhé apod.)?

- baterii - napájí se přijímač z té samé baterie jako motor, nebo musí mít vlastní?

- pípák - jak moc řve a na jakou vzdálenost je slyšet? Musím se při létání co chvíli vracet, abych zjistil, jestli už to náhodou nepípá, a nebo je to v pohodě slyšet i na dálku? Přeřve motor?

- nabíječku - co byste mi doporučili? Má smysl investovat do Equilibrium 3.5, nebo je to zbytečně drahé a všechny funkce nevyužiju? Pokud nabíječka nemá adaptér na 230V, znamená to, že si baterky nabíjím na 12V z autobaterky?

- Li-po safe sáčky - opravdu Li-po baterky tak často hoří a nebo pouze při nepatřičné manipulaci? Nejsou pak sáčky pouze předimenzované bezpečnostní opatření/obchodní trik/pojistka pro lidi, co nedávají pozor při nastavování nabíječky?

- Simulátor - je opravdu nutný, nebo se to člověk může se základními skušenostmi s chováním předmětů s křídly může naučit sám? Ušetří peníze za rozbité modely, nebo se s EPP nemusím bát se to učit rovnou naostro?

- Je zapotřebí ještě něco?

Díky za všechny odpovědi!


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2018 17:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.8.2012
Příspěvky: 5581
Bydliště: Brno
Obrázky: 0
Asi bych zacal u evergreenu
https://eshop.reichard.cz/beta-1400-m1- ... hless.html

v podstate vse je v setu a kdyz to bude bavit neni problem rustu (jine radio, nabijecka, baterie... )

Tim si clovek tu terchnologii osaha a pak vi co asi potrebuje nebo jak co funguje.

- baterii - napájí se přijímač z té samé baterie jako motor, nebo musí mít vlastní?
podle modelu ale bezneji se napaji pres regulator motoru i serva a prijimac.

- pípák - jak moc řve a na jakou vzdálenost je slyšet? Musím se při létání co chvíli vracet, abych zjistil, jestli už to náhodou nepípá, a nebo je to v pohodě slyšet i na dálku? Přeřve motor?
To neni na skodu, umi rvat fakt hodne ale spadle letadlo v trave je slyset na 30-50m vic ne. I podle umisteni pipaku

- nabíječku - co byste mi doporučili? Má smysl investovat do Equilibrium 3.5, nebo je to zbytečně drahé a všechny funkce nevyužiju? Pokud nabíječka nemá adaptér na 230V, znamená to, že si baterky nabíjím na 12V z autobaterky?
Nejde o funkce ale o provedeni, preciznost, bezpecnost. Nektere balancuji lepe jine hure a nektere vyrzi zaruku a nektere roky. Kazdy davapreference jine konstrukci, nakonec clovek zkonci u 2 i vice nabijecek a nebo u jedne ale dobre. Me vice vyhovuje 12V + zdroj.

- Li-po safe sáčky - opravdu Li-po baterky tak často hoří a nebo pouze při nepatřičné manipulaci? Nejsou pak sáčky pouze předimenzované bezpečnostní opatření/obchodní trik/pojistka pro lidi, co nedávají pozor při nastavování nabíječky?
Kdyz baterie zacne horet tak zacne a sacek to sice na chvilku udrzi ale nesazel bych na nej. Dulezite je staly dohled idealne pritomnost v mistnosti a sem tak kontrolovat teplotu a stav baterii. Pak clovek predejde problemum. Uz jsem nekolikrat byhazoval rozkvetlou baterii z okna, cloveka to nauci :)

- Simulátor - je opravdu nutný, nebo se to člověk může se základními skušenostmi s chováním předmětů s křídly může naučit sám? Ušetří peníze za rozbité modely, nebo se s EPP nemusím bát se to učit rovnou naostro?
Urcite pro ochranu ivestic se hodi.

- Je zapotřebí ještě něco?
Pevne nervy, trpelivost a dobrou naladu.

_________________
Jan Janekx Urbanek
https://www.rcstudio.cz/ - prémiový partner a servis FrSky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2018 18:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Určitě tady budou radit různí zkušení mazáci, já se pokusím z druhé strany shrnout své vlastní zkušenosti skoro již bývalého začátečníka po prvním roce létání s RC letadly (předtím koaxiální vrtulníky, autíčka a podobně).

Klony EasyStara jako je Beta nebo Sky Surfer jsou dobrá začátečnická letadla, i když možná moc velká - potřebují víc prostoru. Možná by šlo začít s nějakým tím Step One nebo podobným. Ale zase u tříkanálového se pak člověk nejspíš musí trochu přeučovat. Opačným směrem to bylo jednodušší, až jsem si postavil své vlastní tříkanálové letadélko.

Ke klonům ES: já jsem to vyhodnotil taky jako dobrý první model, ale koupil jsem Sky Surfera 1400 a ne Betu, protože na některých e-shopech psali, že proti Betě má Sky Surfer větší/delší uhlíkové výztuhy křídla. Což nakonec byla pravda. SS mi přijde bytelnější.

Co bych dnes udělal stejně jako před rokem:

- koupit verzi ARF, pásku se skelnými vlákny a lepidlo. Aspoň trochu si na to sestavení před letem sáhnout a vidět jako to vlastně funguje dost pomohlo. Na druhou stranu jsem nemusel řešit výběr serv, motoru, regulátoru, a toho, jak tohle všechno má k sobě pasovat.

- začít lítat v zimě/na sněhu. Jednak jsou dopady měkčí, a jednak studený vzduch prý lépe nese :)

- půjčit si od někoho USB ovladač a zkusit aspoň trochu lítat na nějakém simulátoru (já používám crrcsim pod Linuxem, před pár měsíci do toho dodělali nastavitelné turbulence :-). Jednak člověk získá základní návyky, a jednak zjistí, o čem tak jsou rozdíly mezi různými typy letadel. A pak už ho to další - fyzické - až tak moc nepřekvapí.

- nedat na rady že se záletem má pomoct zkušený modelář. Radši věnovat čas studiu, ptaní se v diskusích, a pak víc vědět o tom, co ten model dělá. Dost mi pomohlo tohle video: https://www.youtube.com/watch?v=DBi9JTvOUHs - jsou tam základní věci, na co dát pozor. Zaklouzat letadlo na sněhu. Klidně za asistence někoho, ale vlastníma rukama, ať vím co jsem dělal.

Co bych dnes udělal jinak:

- nenechat si vnutit 1300 mAh baterku jako ideální pro Sky Surfera. Je moc lehká, musel jsem dovažovat. Teď lítám s 2200 mAh, což je tak na hranici při umístění úplně vpředu (nebo s 43g kamerkou ji mám posunutou o kousek dozadu). Každopádně radši do vzduchu tahat energii než závaží.

- rovnou bych koupil "digitální" vysílačku místo té čtyřkanálové "mechanické", kterou jsem měl předtím. I kdybych žádnou další funkci nevyužil, tak možnost nastavit aspoň expo a tím "změkčit" ovládání okolo středu je fakt přínosná. FlySky FS-i6 s přijímačem stojí z Číny asi tisícovku, a i když má své mouchy, které vysílačky za pětinásobek i víc nemají, zatím mi pořád stačí.

To jsem se rozepsal :-)

EDIT: Dívám se, že na něco jsem neodpověděl:

- nabíječku: taky jsem nakonec koupil jinou než setovou. IMAX-B6 z Číny za pár stovek (a 12V zdroj jsem měl). Zatím stačí, jen jsem dokoupil teplotní čidlo pro jistotu.

- lipo-safe sáčky: nakonec jsem taky koupil, po jednom politováníhodném incidentu (radši nevzpomínat, ale vlastně to byla uživatelská chyba). Nemám teda přímo sáček, ale takovou krabici cca 10x10x25 cm, ve které nabíjím, a ve které vozím baterky s sebou. Doma je mám uskladněné v kovové "pokladničce" z Bauhausu, uložené na dlažbě.

- o módech tady je mnoho plamenných diskusí, ale myslím že neplatí "co lítají všichni ostatní, tj. mód 1". Já jsem byl z vrtulníčků zvyklý na mód 2, a u toho jsem zůstal a nemám s tím problém. Výběr módu podle ostatních se hodí, pokud ten "ostatní" tě má něco učit nebo ti třeba pomáhat s modelem vzlétnout/přistát. Ale to je ten jeden konkrétní "ostatní", pokud existuje, ne "všichni ostatní".

- pípák nemám, ztracené letadlo jsem našel pomocí sledování síly signálu na vysílačce.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2018 19:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.2.2018
Příspěvky: 23
Díky za obě odpovědi!
To video bylo snad první, na co jsem při hledání narazil, nabyl jsem z něj dojmu, že simulátor úplně není zapotřebí, ale možná dám na radu více zkušených letců.
ad pípák: možná mám trochu hokej v pojmech, myslel jsem signalizaci nízkého napětí baterie.
Pravděpodobně si nakonec pořídím set a příslušenství budu nahrazovat až podle potřeby.
Baterie asi kvetou i když se k nim člověk chová slušně, takže si místo sáčku za stejnou cenu pořídím "trezor".
Létání na sněhu je dobrý nápad, s tou hračkou co mám jsem to zkoušel, akorát radši nikdy ne moc dlouho, četl jsem, že nízké teploty baterka nemá moc ráda - co je na tom pravdy? na druhou stranu polystyreny dobře izolují, takže uvnitř letadla by se i za mrazu mohla teplota slušnou dobu udržet nad 5°C. Má s tím někdo zkušenost?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2018 19:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Hmm, tak možná mám taky hokej v pojmech já. Sledování napětí baterky řeším telemetrií, pípá mí pak vysílačka. FS-i6 má dva stupně alarmu.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2018 19:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
pedyngro píše:
Díky za obě odpovědi!


nezachytil jsem odkud jsi...vyplň si bydliště u profilu, určitě se najde někdo, kdo Ti bude nápomocen do začátků...třeba já :-)

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2018 19:22 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Já bych ještě očekával nějaký cenový nástřel kolik do toho chceš investovat,co se týká baterií tak chodím skoro každý den lítat i v mrazech a baterky mám jen zasunuté do trupu a jsou vždy ok


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2018 19:41 
Helimaniacs Brno
Helimaniacs Brno
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2010
Příspěvky: 4475
Bydliště: Brno
Obrázky: 10
Souhlasím přiměřeně se vším z výše uvedených příspěvků.
Jen bych připojil právě onu pomoc zkušenějšího (zkušeného) modeláře při seřízení a zalétávání modelu.
Je škoda hned při prvním či dalším startu model zbytečně poškodit nebo úplně zničit.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2018 19:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.2.2011
Příspěvky: 800
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 37
Bylo by dobré si doplnit bydliště, třeba by ti někdo rád pomohl!
Petr

_________________
LOOP,Su27/Gripen 70EDF/ViperJet 9OEDF/Mig29 2x64EDF/Ardea3m/P51 mz18_hott/


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2018 20:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
pedyngro píše:
četl jsem, že nízké teploty baterka nemá moc ráda - co je na tom pravdy? na druhou stranu polystyreny dobře izolují, takže uvnitř letadla by se i za mrazu mohla teplota slušnou dobu udržet nad 5°C. Má s tím někdo zkušenost?


Jestli tomu dobře rozumím, LiPo se nízkou teplotou nepoškozují, jen ze sebe nejsou pak schopny vydat celou kapacitu. Uvnitř Sky Surfera je docela teplo (hřeje regulátor), kdysi jsem se i koukal za letu na senzor teploty (viz vlákno o FlySky i6). A jak se baterka blíží vybití, začne sama trochu topit. Ale samozřejmě není dobré ji vybíjet tak, aby se zahřála moc.

Pokud moje nabíječka nekecá, tak když mám před letem baterky v teple (ještě v autě nebo ve vnitřní kapse bundy), tak za letu z nich vytáhnu víceméně stejnou kapacitu, jako třeba v létě.

EDIT: ještě k simulátoru: já jsem to nemyslel tak, že je nutné nejdřív trénovat na simulátoru. Já jsem na simulátoru trénoval víceméně paralelně s prvními lety. Podle mě to trochu urychlí učení a využiješ čas, který třeba máš, ale nedá se zrovna lítat. Určitě jde učit se jen na skutečném modelu. Ještě dobrá videa jsou Beginner series od FliteTestu (youtube). Je to trochu rozvleklé, ale taky je tam pár pravidel, na která je třeba dát pozor - létat od sebe proti větru, co je přetažení letadla, jak se chová letadlo těžké na ocas, atd. Ale zase - na toto jsem se díval průběžně v době prvních letů, ne předem.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Naposledy upravil YenyaKas dne čtv 15.02.2018 20:35, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2018 20:31 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.2.2018
Příspěvky: 23
Tak bydliště jsem doplnil, na rcmapách jsem si našel i nejbližší modelářské letiště. Do koupě letadla se nevrhám hned po hlavě, rád bych si ho časem koupil a zatím tak koukám, co všechno to obnáší, kolik ta legrace stojí a tak, takže návrhy na pomoc se zalétáním jsou možná ještě trochu předčasné. Na většině diskusních fór panuje obecná shoda, že sky surfer je lepší než beta bývá i levnější. Ještě jsem narazil na toto: https://rckane.cz/rc-letadla/2184-rc-le ... torem.html Je to to z toho videa, nikde jinde to ale neprodávají, tak nevím, jestli spoléhat na noname produkt... Má někdo zkušenost s modely, co mají odšroubovávací skládací křídla (ne napevno přilepená)?

Jinak díky za zkušenost s těmi baterkami, už vím že i v zimě na pohodu :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2018 21:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.1.2012
Příspěvky: 242
Bydliště: Kroměříž
Ahoj, dovolím přidat moje zkušenosti, protože je to celkem nedávno, co jsem "oživil" tento koníček.

Jako první stroj vřele doporučuju několikrát zmíněný EasyStar (myslím že verze II) od Multiplexu. A to jak RR verzi, nebo stavebnici, kterou si osadíš čím chceš. Baterka 3S Li-Po 2200mAh ti na 20 minut polítáni v pohodě stačí.
Začínal bych na rozpětí min 1200mm, ono je to přece jenom stabilnější a jde to líp vidět :-)

Jako nabíječku Equilibrium 3.5, za cca 1200,- máš navždy vystaráno.

RC vysílač je věc subjektivní, ale doporučuju minimálně 6ti kanál. Můj první byl Spketrum DX6i, po roce jsem přešel na Taranis X9D+ od pana Urbánka z RC Studia (zdravím 8) ) a doteď jsem u této značky zůstal. Celkem levné přijímače i telemetrické moduly, možnost až 16 kanálu, spoustu příslušenství, za mě super. Do začátku bych doporučil Taranis QX7 a i s přijímačem (6kanálů) + čidlem na baterky, seš na nějakých +- 4100,- Kč.

A to je za mě vše co do začátku potřebuješ, jasně pokud si nejseš jistej trénuj na simulátoru, pokud chceš ušetřit a seš manuálně zručnej, poskládej si něco sám.
Teď je už spousta eshopu co ti na přání připájí vhodné konektory na baterky, pokud třeba nemáš doma pájku (s tím sem na začátku hodně bojoval) :D

Osobně si myslím že takový start ze vším všudy (pokud nebereš z druhé ruky), vyjde na cca 10K a to jsou osobní zkušenosti a máš do začátku slušně vystaráno.
Nepodceň výběr prvního modelu a pokud máte u Vás na letišti modeláře, zajdi tam, myslím že rádi pomohou s nastavením před prvním letem. Já měl své poprvé s Gamou 2100 od Pelikána a ve vzduchu vydržela asi 10sekund, než jsem ji roztřískal.To byla studená sprcha, ale neodradilo mě to a šel jsem na to podruhý trochu líp připravenej (zmíněnej EasyStar a seřízení modelu od borců z letiště). Na ten pocit kdy mi ve vzduchu předal vytrimovaný a nastavený letadlo asi nezapomenu :D Pak jsem si to teprve začal užívat :-)

Ať to lítá! :-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2018 21:58 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2014
Příspěvky: 155
Bydliště: Brno
Obrázky: 6
Taktéž přidám několik svých postřehů
- pokud nejsi na stopro rozhodnut který mód zvolit, volil bych podle zkušenějších kolegů, kteří ti budou pomáhat
- při mém začátku jsem ztroskotal na nemožnosti pokročilejšího nastavení na rádiu (např. exp), proto bych volil i do začátku sofistikovanější rádio (ideálně takové, které budou znát kolegové)
- sice ano, větší rozpětí je stabilnější, ale má osobní zkušenost a několika známých je taková, že z "velkého" letadla má začátečník strach. Nehledě na potřebu většího placu.
- nejvíce mě do začátku dalo něco obdobného co jsi uvedl v odkazu, tedy rozpětí okolo 80cm

Tož letu zdar :)

_________________
Především F3Káčka, ale i něco omotorované se v hangáru najde
Jeti DS-12 Carbon


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2018 22:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.1.2009
Příspěvky: 1048
Bydliště: ČR
pedyngro píše:
Tak bydliště jsem doplnil, na rcmapách jsem si našel i nejbližší modelářské letiště. Do koupě letadla se nevrhám hned po hlavě, rád bych si ho časem koupil a zatím tak koukám, co všechno to obnáší, kolik ta legrace stojí a tak, takže návrhy na pomoc se zalétáním jsou možná ještě trochu předčasné. Na většině diskusních fór panuje obecná shoda, že sky surfer je lepší než beta bývá i levnější. Ještě jsem narazil na toto: https://rckane.cz/rc-letadla/2184-rc-le ... torem.html Je to to z toho videa, nikde jinde to ale neprodávají, tak nevím, jestli spoléhat na noname produkt... Má někdo zkušenost s modely, co mají odšroubovávací skládací křídla (ne napevno přilepená)?

Jinak díky za zkušenost s těmi baterkami, už vím že i v zimě na pohodu :)


Doplnění Vysočiny není moc přesné, jinak se přikláním k ostatním zálet a rady od zkušených je dobré je mít i na ploše při zalétávání nebo v začátku. Určitě ti urychlí start mezi RC piloty.

_________________
Q X7S,Bolero,Q10,Rival,Limit,FW190,Flash,SK450,Viking2E,PikePerfect,Bf109,Aladin
www.lmkchotebor.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2018 22:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9092
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Sky Surfer, Beta a další klony mají rozpětí 1400 mm. To, na co jsi dal odkaz, má rozpětí nějakých 800. Tedy prcek! Ono se nedá použít hlášku "co je malé, to je hezké!" Hezké možná, větší je praktičtější. Ten prcek se otočí na pětníku, na rozdíl od kruháku s větším modelem. Větší model může být sice rychlejší, ovšem tím, že dělá obraty na větším prostoru, dává ti víc času na sledování a reakci. Jak už psali kluci, zvaž i volbu rádia. Setovky fungují, ale nemívají prostor pro rozvoj. Ke Cadetům od Wasserftáka se dají koupit další přijímače, jde koupit také k tomu, co je v setu od RC Káně? To aby sis třeba časem mohl pořídit třeba další model. A pročti si ještě vlákno o volbě módu vysílače.
A nějaký simulátor není na škodu. Ne, že se přímo naučíš, ale zvykneš si třeba jen na rozdíl při letu k sobě a od sebe. Dá se ofico i něco stáhnout z netu, třeba od Multiplexu.
Hmmm, tak v prvních bodech se s kolegou modrusem shodneme, ve velikosti ne.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz