Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Cim nahradim pri pajeni kalafunu
PříspěvekNapsal: stř 11.07.2018 11:03 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

coro píše:
Odkedy som vyskúšal trubičkový cín s tavidlom Crystal 505, (niekde Kristal 505) konkrétne Stanol, nechcem nič iné ani vidieť.
Všetko normálne chytá aj to čo s obyčajnou kalafunou nechcelo a bolo treba čistiť.. napríklad priamo na baterku.
A nie je agresívne, nič po čase neodpadne rozleptané ako po použití kvapaliny..
napr https://www.gme.cz/cinova-pajka-cin-0-7 ... 40-stannol

Kristall 505 má jako tavidlo REM1, aktivované 0.5% halidů.
Takže jako kalafuna (čistá) se to chovat nemůže a taky nechová - je to agresivnější (viz ten obsah halidů, které jsou v tom navíc), ale i tak to splňuje běžné korozní testy (třeba DIN 8516) pro bezoplach.
Takže pokud někdo použije tavidlo co odpovídá REM1 s 0.5% (nebo se chová stejně), půjde s tím pájet stejně. Čistá kalafuna se stejně chovat nemůže, protože jí chybí právě těch 0.5% aktivace.
Ovšem, díky tomu, že tam (v té čisté kalafuně) těch 0.5% není, tak je to o to míň agresivní (ta kalafuna).
Podle mě, celkem jednoduché.

PříspěvekNapsal: stř 11.07.2018 11:11 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

jyrry píše:
Také tak:

Ještě mám nerozvážně koupenou špulku pájky s MTL401 a tu používám spíš z lítosti (je mi jí líto vyhodit) na některé "hrubé" práce a to ještě když na to mám správnou masochistickou náladu :|

MTL401 se jako to, co je v té 505 chovat nemůže, protože v něm není těch 0.5% halidů (halogenidů).
Obecně ta 401 je vhodná pouze na skutečně čisté věci (opravdu čistý povrch, nebo předúprava, dobře pájitelný materiál ) , kde potřebuješ mít co nejvíc minimalizovanou agresivnost zbytku po pájení.
http://www.marmot.cz/?cz_tavidlo-marmot-mtl401,94

PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2018 7:44 
Mazák
Mazák

Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (5)
Taky jsem pro kalafunu. Různé pájecí pasty a vodičky jsou dobré , ale musí se vědět na co se dají použít. Konektory jedině s kalafunou. Pájená místa by měla být čistá a pak není s letováním problém. Co tu ještě nepadlo, tak bacha na studeňáky. On ten pájený spoj musí být po vychladnutí takový jakoby leský a nádherně rozlitý a hladký. Což je někdy s pistolovou páječkou problém, třeba u 4mm konektoru to ještě jde, ale u silnějších je lepší použit klasickou pájku a hrot při pájení občas čistit salmiakem .
Místo acylpyrinu používám kousek novoduru je to taková oranžová hmota. Na smaltované vodiče úplně v pohodě. Acylpyrin jsem zkusil jen jednou a ten strašnej smrad bych už asi nedal :-)

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: sob 14.07.2018 15:30 
Mazák
Mazák

Obrázky: 14
Nojo, jenže novodur se přestal na hajzltrubky používat už někdy na konci 70-tých let a dnes je téměř nesehnatelnej. Naštěstí stačí kousek na celej život. Třeba takový vysokofrekvenční lanko se bez novoduru v podstatě nedá kloudně pocínovat.
Kalafuna čoudí jen když ji přepaluješ, což se bohužel děje při použití trafopáječky, má moc vysokou tepletu. Přejdi na mikropájku s nastavitelnou teplotou, tam pro většinu pájení stačí jen tavidlo, co je v pájecí trubičce.
Jo a na kalafunu bacha, delší inhalace přepálený prokazatelně způsobuje alergický astma, info od plicaře doktora. Má to nějakou spojitost s amorfní strukturou kalafuny.

to Lark: Vyzkoušej si místo nitroředidla aceton a budeš překvapenej. Schne to 3 x rychlejc a nelípe. Taky jsem používal nitro a pak to ohřejval elektrickou opalovačkou aby povrch desky nelepil. :wink:

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: sob 14.07.2018 15:55 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

S trafopájkou se zkrátka musí umět pájet. Kalafuna se vůbec nemusí přepalovat. Není samozřejmě vhodná na úplně maličké věci.

PříspěvekNapsal: sob 14.07.2018 21:21 
Mazák
Mazák

Celeron píše:
Jo a na kalafunu bacha, delší inhalace přepálený prokazatelně způsobuje alergický astma, info od plicaře doktora. Má to nějakou spojitost s amorfní strukturou kalafuny.

to Lark: Vyzkoušej si místo nitroředidla aceton a budeš překvapenej. Schne to 3 x rychlejc a nelípe. Taky jsem používal nitro a pak to ohřejval elektrickou opalovačkou aby povrch desky nelepil. :wink:

S tou alergií je to asi jak u koho. Když si vzpomenu co jsem se toho za celý život načuchal, a ne jenom z kalafuny, tak už bych musel být dávno pod drnem. :lol: Je ale pravda, že čím mladší generace, tím jsou na různé alergie háklivější čím dál víc, což si myslím je asi dané tou dnešní "úžasně zdravou" výživou, plnou všelijaké chemie a konzervantů, barviv a nevím čeho všeho.
S tím acetonem máš asi pravdu, ale v době kdy jsem já osazoval DPS a intenzivně pájel, bylo sehnání čistého acetonu docela problém a dnes už to nepotřebuju. :lol:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3