Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 174 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 11.08.2018 10:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
Vážení kolegové modeláři.
Vzhledem k tomu, že co se praktické časti modelaření týče, tedy létání, vládne kvůli počasí pořád okurková sezóna, chtěl bych se vzdělat i poněkud teoreticky. A chtěl bych, aby i má stará hlava pobrala, jak doopravdy vzniká vztlak na křídle letounu.
Já vím, bylo to probíráno mnohokráte, leč já se přiznám, že mnohdy větám slovutných odborníků, vedeným páně J. Lněničkou, pramálo rozumím.
Nehledě na to, že co odborník, to jiné vysvětlení. Pokud mi nevěříte, pak nahlédněte laskavě do těchto vláken:
- Vliv výšky profilu na jeho vlastnosti - viewtopic.php?f=22&t=84380
- Ako sa zmenia vlatnosti modelu, ak ho dvojnásobne zväčším? - viewtopic.php?f=126&t=84400
- Geometrie křídla elektrovětroně - viewtopic.php?f=126&t=84408

V jednom z nich jest uvedeno i krásné video:
YenyaKas píše:

A právě na vysvětlení vzniku vztlaku v tomhle videu mají dva modeláří, jenž věci zajisté rozumí, rozdílný náhled.
Jsa zmaten, mnohdy mne napadá hledati pak útěchu v alkoholu, leč má játra jsou dosti poničena a bába - má choť pak řádí jak furie.
Proto bych byl vděčen za vysvětlení, takříkajíc rukolapná, názorná a srozumitelná i prostému modeláři.
Ještě jednou děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 11.08.2018 10:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Hele a fakt to potrebujes vedet ? Me osobne prijde otazka "vztlaku na kridle" jako takova ta typicka otazka ktera sice vypada jednoduse ale ve skutecnosti je kurna slozita a pro modelare vcelku zbytecna :-D Staci me tak nejak vedet ze nad kridlem vznika podtlak a proto ho to tahne nahoru. Nemyslim ze by ze me fyzikalni rozbor (ktery bude navic pomalu u kazdeho letadla ruzny) udelal lepsiho modelare :-D

Ale pokud prijdes na jednoduchou odpoved platnou v rozumnem rozsahu typu modelu/profilu tak dej vedet, rad se poucim.

Navic se do toho zapocitava jeste to ze nektere modely jsou tak hnusne ze je zemekoule prakticky odpuzuje a to se pocita blbe :-D :-D :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.08.2018 11:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
Amper píše:
Me osobne prijde otazka "vztlaku na kridle" jako takova ta typicka otazka ktera sice vypada jednoduse ale ve skutecnosti je kurna slozita a pro modelare vcelku zbytecna :-D Staci me tak nejak vedet ze nad kridlem vznika podtlak a proto ho to tahne nahoru. Nemyslim ze by ze me fyzikalni rozbor (ktery bude navic pomalu u kazdeho letadla ruzny) udelal lepsiho modelare :-D

Ampére, tys na to kápnul docela přesně: tímhle jsem se řídil několik desítek let a stačilo mi to.
Leč jak léta kvapí, člověku čas ubývá a pak se najednou lekne: Sakra, já se to snad již nikdy nedovím! Ani nemám odvahu dát tam smajlíka, jelikož na tom nic úsměvného není.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.08.2018 12:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.12.2009
Příspěvky: 1164
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (4)
Jsou na to nějaké rovnice. Jednoduše řečeno, na horní straně křídla vzduch proudí rychleji a tím je tam nižší tlak než na spodní.
Dále hraje roli úhel náběhu křídla, tah motoru apod.

_________________
KMX, Edge RCF, Veloxity, MC, DF
DS-14


Naposledy upravil semi dne sob 11.08.2018 19:29, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.08.2018 14:26 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1775
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
A co kdyz letadlo nema motor? Nebo leti kabinou dolu? Co mam dosadit do te rovnice? :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.08.2018 14:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
Citace:
Vážení kolegové modeláři.
Vzhledem k tomu, že co se praktické časti modelaření týče, tedy létání, vládne kvůli počasí pořád okurková sezóna, chtěl bych se vzdělat i poněkud teoreticky. A chtěl bych, aby i má stará hlava pobrala, jak doopravdy vzniká vztlak na křídle letounu


Stačí napsat ve vyhlédávači na google "vztlak na křídle" a jen na první stránce je tolik odkazů, že to nepochopí jen naprostý blbec... :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.08.2018 15:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Jiná velmi pěkná videa
1. o proudnicích (pan Bernoulli) Krátky film Praha, Mechanika: 9. Obtékání křídla a vztlaková síla
2. profil=Bernoulli+3.Newtonův=úhel náběhu
Jak fungují křídla letadel - Vědecké kladivo
3. AERODYNAMIKA - Nutno si zvyknout: stlačitelná tekutina není KAPALINA=HYDRODYNAMIKA
9. díl: O tlaku a síle kolem nás, vzdělávací cyklus AVČR
Původně jsem začal o věci dumat jinak, "Od lesa". Pak mi přišlo, že tady to je přímo "Na talíři".


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.08.2018 15:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1775
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Aviatik666:A co kdyz vyhledavam pres seznam?Co tam mam napsat?
A ty to mas uz pochopene?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.08.2018 17:35 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.5.2017
Příspěvky: 14
Dobrý den přeju, to je teda krásná diskuze. Já přemýšlím o normálním házedlu, nejlépe pro kruhový hod a prosím o nějaký odkaz na plánek a návod a najednou tohleto. Souhlasím proti všem. Létu zdar. K.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.08.2018 17:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
aviatik666 píše:

Stačí napsat ve vyhlédávači na google "vztlak na křídle" a jen na první stránce je tolik odkazů, že to nepochopí jen naprostý blbec... :wink:

Milý Aviatiku.
Máš moc hezkou přezdívku, řek bych, že pro toto vlákno velice příhodnou. Ať je stejně příhodná i na konci tohodle vlákna, jenž se zatím jen rozjíždí.
Žel, věci bývaj mnohdy složitejší a pouze zdánlivě jasné, než se může na první pohled zdáti. Ono i zkušený Amper tohle naznačil.

Abych ti to dokázal, udělejme to takhle:
- ty na Googlu zkopíruješ libovolné - dle tebe to nejlepší, nepříliš dlouhé vysvětlení vzniku vztlaku na křídle
- dáš to sem do vlákna jako text nebo přílohu, ale raději text
- pak se já zeptám na nějakou tu drobnou nejasnost, budu-li nějakou mít
- ty mi pak zkusíš odpovědět. Vždyť je to přeci tak jasné a ty zajisté nejsi naprostý blbec, jak píšeš
- já, ale i ostatní neznalí ti pak budeme nesmírně vděčni a budeme tě všude blahořečit.

Pakliže to tak neuděláš, budu to chápat, jako že si netroufáš a tedy není to naprosto jasné ani tobě.
Ale spíš očekávám lecjaké výmluvy, jako že máš jinou práci a že s takovýmahle prkotinama se nebudeš zabývat. Pro mne to bude opět znamenat, že si netroufáš že tomu ani ty tak úplně nerozumíš.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.08.2018 18:25 
Helimaniacs Brno
Helimaniacs Brno
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2010
Příspěvky: 4475
Bydliště: Brno
Obrázky: 10
Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.08.2018 19:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1573
Bydliště: Letovice,ČR
Teda to teplo .... :lol: .

(berte to jako zápis k možnosti sledovat vývoj)

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.08.2018 19:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.12.2009
Příspěvky: 1164
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (4)
HONZIK 22 píše:
A co kdyz letadlo nema motor? Nebo leti kabinou dolu? Co mam dosadit do te rovnice? :lol:

Ryhlost letu, úhel náběhu křídla, profil, výchylka výškovky, atd. :D

_________________
KMX, Edge RCF, Veloxity, MC, DF
DS-14


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.08.2018 20:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 875
Bydliště: Žďár n. S., ČR
aviatik666 píše:
Stačí napsat ve vyhlédávači na google "vztlak na křídle" a jen na první stránce je tolik odkazů, že to nepochopí jen naprostý blbec... :wink:
Zkusil jsem doporučené - alespoň první odkazy teda nic moc... :?
Myslím, že z hlediska praxe na tom až tak moc nezáleží. Už jsem tady četl řadu poznámek, že dokonce v různých pilotních školách se učí a vyžaduje dost různé vysvětlení.
Podrobné a seriózní vysvětlení patří fyzikům - to jsem si mohl vyslechnout na přednášce v DLR Kolín nad Rýnem ( Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt ) Jelikož je to jejich chleba, dost bych jim věřil. (Skromně podotýkám, že jsem sám vzděláním postarší fyzik :) )
Nechce se mi to teď z dovolené podrobně popisovat, ale stručný výtah fyzikálního výkladu by byl tento:

1) Ano, Bernoulliho jev se na obvyklém profilu křídla uplatní, ale jen v řádu jednotek procent z celkového vztlaku.
2) Částice, které křídlo rozrazí, se určitě nesetkají (předváděli i pokusem v tunelu).
3) Hlavní podíl na vztlakové síle má ZÁKON ZACHOVÁNÍ HYBNOSTI.

Ono stačí nakreslit si pohyb části pod křídlem a nad klenutým profilem. Pokud připustím, že křídlo a systém částic okolního vzduchu tvoří plus mínus izolovanou soustavu, začne to být jasné. V soustavě spojené s křídlem částice nad křídlem mají hybnost nejdřív šikmo nahoru a pak šikmo dolů, takže změna hybnosti směřuje dolů. Tím pádem musí být kompenzována změnou hybnosti křídla směrem nahoru.

Chtělo by to obrázek, ale sorry, musím s manželkou na víno :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.08.2018 21:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Smutné. Jen zhruba polovina příspěvků k tématu, a druhá polovina si z dotazu dělá legraci a směje se tazateli. To fakt bylo nutné psát sem příspěvek s animovaným obrázkem bez jakékoli informační hodnoty, namísto toho, aby pisatel tiše vlákno přeskočil a dál se věnoval nějaké pro něho smysluplnější činnosti?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 174 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz