Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 363 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 01.12.2018 22:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Poté co jsem s F7F provedl brutální touch-and-go po kterém se rozsypala vnitřní konstrukce a poté co jsem při druhém letu totálně zrušil DH98 jsem nějakou dobu přemýšlel co tak jako začít. Už před rokem, kdy jsem poletoval s malým samokřídlem, jsem jedno takové trochu větší zařadil do adeptů "na někdy". Nedávno to nějak dozrálo a moje rčení o dvoumotorech jsem trochu doplnil - pořádné letadlo má dva motory ale nemusí mít ocas :-)
Abych nabral trochu zkušeností se samokřídly a otestoval některé konstrukční detaily budoucího modelu, rozhodl jsem se pro projekt třífázový - na něčem, čeho by mi nebylo líto, si to zkusit a zjistit co to chce, pak postavit mezistupeň na pohony z F7F (měl je i DH98) a když i to poletí, dát se do toho velkého samobrka. Vidinou mi bylo to že bych stavěl křídlo, stavěl, stavěl... a najednou bych měl éro hotové :-D
Využil jsem slevy a pořídil kit samokřídla z HobbyKingu; ono se to jinde jmenuje jinak, ale to je vcelku jedno.
Osadil jsem to tím co bylo doma; motor psali kV=1000 tak tam přišel NTM 3542, doporučená vrtule 8/6 mi sice přišla malinká ale když to je v návodu... taky psali že to letí až 30 minut, to mě mělo trknout. Baterka tam přišla chlapácká, 5300mAh (3s2p ze článků 2650mAh).
Napoprvně mi to hodil syn, nevěděl jsem co to udělá a neudělalo to nic špatného, prostě to nějak letělo, ale nebylo to nic moc:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Za letu to ale vypadá celkem zajímavě (no, malinko jsem to přestříkal, bylo to takové moc civilní...):
Příloha:
samo_twin_02.JPG
samo_twin_02.JPG
[ 16.28 KiB | Zobrazeno 18227 krát ]

Příloha:
samo_twin_03.JPG
samo_twin_03.JPG
[ 16.37 KiB | Zobrazeno 18227 krát ]


Dal jsem na další lety vrtuli APC 10/10 a pak to ožilo, také díky posunu těžiště o cca 8-10mm dozadu oproti návodu:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Dalším krokem byla instalace dvou motorů Propdrive V2 2830 kV=1000 s vrtulemi APC 8/6:
Příloha:
samo_twin_06.jpg
samo_twin_06.jpg
[ 33.59 KiB | Zobrazeno 18227 krát ]




Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Samobrko dostalo hned jiný zvuk, letové vlastnosti se mi docela líbí a vypadá to že mohu pokračovat v úpravách.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: experimentální samobrko twin
PříspěvekNapsal: sob 01.12.2018 23:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Při předchozím létání s křídlem mi směrové řízení docela chybělo, dával jsem tam směrovku ale samozřejmě bez odezvy :-)
Protože předlohy mají směrové řízení řešené rozštěpnými spoilery, odzkouším je také na tomto experimentálu. Abych mohl spoilery instalovat, odříznul jsem ty zakroucené uši a místo nich stavím konstrukční konce křídel; to mi umožní instalovat 2+2 serva pro rozevírání klapek a navíc to zvětší rozpětí na cca 1740mm, éro pak bude lépe vidět ve vzduchu i na trávě :-)
Malinko skočím k těm "ostrým" následníkům - samobrko tak nějak z principu je na zemi méně prostorné než klasika, skoro nic z něj netrčí nahoru, je to spíše placka a tak chci v dalším kroku jít na rozpětí lehce přes 2800mm a samozřejmě éru dát zatahovací podvozky, podle předlohy.

Odříznul jsem tedy ony konce, má to prapodivný profil:
Příloha:
samo_twin_10.jpg
samo_twin_10.jpg
[ 49.98 KiB | Zobrazeno 18229 krát ]

Mojí oblíbenou fotograficko-vektorovací metodou skrze Corel jsem ten profil dostal do křivek a pak už to šlo skoro samo:
Příloha:
samo_twin_09.jpg
samo_twin_09.jpg
[ 56.02 KiB | Zobrazeno 18229 krát ]

Kostra dostane tuhý potah D-boxu a páskování žeber za nosníkem. Klapky ještě budu řešit, nejsem rozhodnutý zda je zhotovím s profilem (nahoru prohnutá část za řezem) nebo jestli budou mít jednoduchý trojúhelníkový průřez a budou v zavřené poloze jen vytrčené trochu nahoru.

Připravil jsem si titěrné rámečky na serva (koupil jsem malé 8g digitály JX 1108HB, překvapily mně kultivovaným chodem, cena je při tom docela příjemná), použiji malé kuláčky aby táhla byla ve směru letu:
Příloha:
samo_twin_11.jpg
samo_twin_11.jpg
[ 70.53 KiB | Zobrazeno 18229 krát ]



A tady je porovnání původního půdorysu a toho bublinko-konstrukčního experimentálu s oním "ostrým" mezistupněm:
Příloha:
samo_twin_12.gif
samo_twin_12.gif
[ 68.12 KiB | Zobrazeno 17888 krát ]


_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: experimentální samobrko twin
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 9:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
Tak tohle téma se mi hooodně líbí :D dobrá práce, budu sledovat a těšit se na další postup

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: experimentální samobrko twin
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 9:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 15.12.2013
Příspěvky: 71
Bydliště: ROSICE , čR
Northrop N-9M - moc pěkný fták. A ta oranžová, ta bude dobře vidět i v trávě. Jedno menší kupované samobrko mám, a občas mě mate ta přirozená vlastnost stealth . To si musí pohlídat sám pilot.
Až to bude lítat, nepřehodnotíš počet motorů? Pořádný éro může mít i 4 motory. YB-35.

Stavbě a letu - zdar.

Robil.

_________________
Taranis , Stinger,Phoenix 2000, Marabu XL,Hotwing ,Algol , Phantom 300, Twinstar


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: experimentální samobrko twin
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 10:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
To se mi líbí a budu moc rád sledovat pokračování ;)
Northrop je krásnej a při pořádný velikosti to bude super...

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: experimentální samobrko twin
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 12:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
robil1.6gti píše:
... Až to bude lítat, nepřehodnotíš počet motorů?...

No... je to tak trochu v plánu... to má být ten třetí krok :wink:
Příloha:
HK_JS_N9M_XB35.gif
HK_JS_N9M_XB35.gif
[ 49.63 KiB | Zobrazeno 17731 krát ]


Motory možná budou jen dva a vnější gondoly hnané ozubeným řemínkem... ale je to běh na delší trať, ještě uvidím.
Nejkrásnější éro je stejně pořád F7F :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experimentální samobrko twin
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 12:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
....tak to se už těším na třetí krok!
A kolik je plánované rozpětí třetího kroku? ;)

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experimentální samobrko twin
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 13:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No, N9M bude nejspis 2800mm. Uvidim na jakou se dostanu hmotnost, jak to poleti pri dosazenem pomeru prikon ku hmotnosti. Pak to nejak prepocitam, predpokladam XB35 neco kolem 4600mm. Ale to je jeste mooc daleko.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experimentální samobrko twin
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 13:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
O těch 2800 jsi psal....
Plány jsou suprové a rozměry úctyhodné, jestli to dáš dokupy, tak to bude fakt pecka ;) myslím teda hlavně to velké, ale i 2800 dobrý ;)

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experimentální samobrko twin
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 18:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 15.12.2013
Příspěvky: 71
Bydliště: ROSICE , čR
jyrry píše:
Při předchozím létání s křídlem mi směrové řízení docela chybělo, dával jsem tam směrovku ale samozřejmě bez odezvy :-)


Chtěl bych svoje malé samokřídlo 1,2m přestavět na dva tlačné motory , tak mě napadá jaký vliv na směr by mohly mít rozdílné otáčky motorů? Na tak malém křídle rozštěpné klapky nepostavím. Nezkoušel jsi na nějakém dvoumotoráku ke směrovce namixovat rozdílný tah motorů? Nebo je to úplná blbost?

Robil.

Krok 3.5 contra-rotating 8)
krok 4 8x turbína YB-49 8O

_________________
Taranis , Stinger,Phoenix 2000, Marabu XL,Hotwing ,Algol , Phantom 300, Twinstar


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experimentální samobrko twin
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 19:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Rozdílné otáčky motorů - no, nikdy jsem to nezkoušel namixovat, i když u tohoto experimentu by to šlo bez velkého rizika. Ale moc velký vliv to asi mít nebude, ty motory jsou dost blízko sebe.

Nechtěně se mi to stalo asi 3x - jednou na 1,6m Mosquitu, když za letu shořel motor a vzal s sebou regl a dvakrát na 2,08m Tigercatu kdy se z rotoru (NTM, pak už jsem je nepoužíval) uvolnily magnety. Pokaždé to dobře dopadlo, přistál jsem.

jo, krok 4 - pokud vyhraju tak do toho jdu :-D
ale pokud vyhraju, tak bude F7F na 2 Mokiny 400ccm :lol:

protiběžné - buď si je udělat nebo taky trochu vyhrát - http://www.maxxprod.com/mpi/mpi-266.html , šel bych do těch 5025 :|

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experimentální samobrko twin
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 19:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
jyrry píše:

protiběžné - buď si je udělat nebo taky trochu vyhrát - http://www.maxxprod.com/mpi/mpi-266.html , šel bych do těch 5025 :|


Jé, tak to mě by se hodil jeden 2816.....

A k těm turbínám, nemusíš vyhrát, stačí když dáš něco kolem 2.000 euro za jednu, krát 8, to není moc, stačí chvilku šetřit a máš to ne?! ;)

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experimentální samobrko twin
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 20:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 15.12.2013
Příspěvky: 71
Bydliště: ROSICE , čR
Jaká to náhoda - prohlížím štos darovaných modelářských časopisů asi 100 kg a to prý není všechno, a v RC modely 8/2007 NORTHROP N-9MA rozpětí 2,6 m jako ověřovací kus pro stavbu modelu 1:2 - 9,15m 8O . Pěknou prací jsou dálkové pohony vrtulí - odhaduji tak 45 cm. Postavil Václav Janko , šéfredaktor RCM. Moc pěkné.

_________________
Taranis , Stinger,Phoenix 2000, Marabu XL,Hotwing ,Algol , Phantom 300, Twinstar


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experimentální samobrko twin
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 21:46 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Vyslýchal jsem Vencu, když Jirka záměr pojal... Skončil tenkrát na rádio. Ale létalo to skvěle a na velmi malý příkon. Myšlenka byla udělat na konci průhledné směrovky a postupně je zmenšovat.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experimentální samobrko twin
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 21:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
robil1.6gti píše:
v RC modely 8/2007 NORTHROP N-9MA rozpětí 2,6 m jako ověřovací kus pro stavbu modelu 1:2 - 9,15m 8O .

No upřímně to už moc nechápu... to bych to už radši postavil v 1:1 :mrgreen:

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 363 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz