Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ještě jedna Manta
PříspěvekNapsal: pon 03.12.2018 9:56 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 14
Bydliště: Plzeň
Zdravím,

rád bych se podělil o fotodokumentaci ze stavby mé Manty. Samotnému mi pomáhaly podobné obrázky ve fázi "vývoje" - tak třeba se někomu bude i má zkušenost hodit. Ovšem ! musím upozornit, že přestože "mám co jsme chtěl" a éro mi dělá velkou radost - mnoho aspektů stavby je patrně chybných a má sloužit spíše jako varování. Pár komentářů:

https://www.flickr.com/photos/101318934 ... 8374036960

-Konstrukce je komplet balzová (výřezy od Dava - dpcmodels@aol.com) s uhlíkem: trubka, nosníky křídla, zpevnění konce křídla s kolíkem), potah Fibafilm (takový "pofóliovaný" vlies). Serva KST X08 V5 a Dymond DS-1330 HV MG. Musím asi lehce varovat před Dymond DS-1330 HV MG (chtěl jsem prostě 2s lipol setup) - 2 ze šesti mi odešli. Nějak se jim seká převodovka či co. Tak ho mám již jen na směrovce.

-Pokud se rozhodnete nacpat všechny serva do čumáku a nahánět křidélka venkem - je dobré konstruovat křidélka širší - až k trupu... prostě mi to nedocvaklo. I když, zas by tím vznikl problém s pevností typického "cípku" na odtokovce Manty... prostě, serva v křídle nejsou častějším řešením pro nic za nic.

-Všude se řeší velmi úzkostlivě váha házedel. Díky tomu jsem byl trochu rozpačitý z výsledných 390g (25g dovážení, DPCM ocásky jsou hodně těžké). Ovšem první lety mě naprosto uklidnily. Pokud vás baví spíš házet, využívat rozsah rychlostí a setrvačnost, než točit někde daleko vysoko - myslím že není třeba mít gramové noční můry, nebo se vzdávat hezkého konstrukčního letadla. Prostě mi ty "celouhlíky" přijdou už hodně jako sportovní náčiní. Nicméně pokud si představím sezónu, dvě s Mantou, myslím že pak to již "překousnu" a těším se na ten posun do vyšší ligy.

-Samo-domo konstrukční éro vyjde ve výsledku rozhodně dráž než Marabu, možná i LongShot. Zejména pokud nemáte příliš "zbytků" v dílně. Nezdá se to, sám jsem tomu nevěřil, ale nasčítá se to.

-Ano, mám bambusový kolík a nemůžu si ho vynachválit, krásně mi padne na prsty.

-Tuhost obřích Mantích křidélek je dost ošemetná záležitost. Nakonec jsem použil verzi II - konstrukční komplet potažená balzou 1mm. Ale furt to neni ono. Sám se divím, že to ve vzduchu "nezlobí" víc.

Tož ať to létá!

Honza.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Ještě jedna Manta
PříspěvekNapsal: pát 04.01.2019 16:03 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 26.12.2012
Příspěvky: 116
Obrázky: 0
Pěkná čistá stavba a důkladná fotodokumentace.
Chci se zeptat, jak jste vyráběl ten přepravní obal a jak se Vám osvědčil?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ještě jedna Manta
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2019 9:40 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 14
Bydliště: Plzeň
Zdravím a díky.
Batoh na éro je koupený: https://hobbyking.com/en_us/turnigy-gli ... large.html
Navíc jsem do něj pro zpěvnění "všil" dva bambusové pruty po celé délce. Myslím, že to funguje fajn, ale dlouhodobou zkušenost ještě nemám. Jen tedy křídlo čumí přes 20 čísel nad hlavu, takže pozor na futra.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ještě jedna Manta
PříspěvekNapsal: pon 07.01.2019 20:49 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 26.12.2012
Příspěvky: 116
Obrázky: 0
Díky za odkaz!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ještě jedna Manta
PříspěvekNapsal: stř 09.01.2019 23:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Máš i nosiče na model. 8O Mě ta moje na letadla nešahá, natož aby je někam nosila...
Líbí se mi jak si dělal ten trup. Balzové letadla, to ja můžu.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ještě jedna Manta
PříspěvekNapsal: čtv 10.01.2019 8:27 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 14
Bydliště: Plzeň
Dík, "ta moje" si i hodila. Ale nosí jen pro fotku.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz