Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 06.12.2018 21:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12745
Bydliště: praha 5
----------------------------------------------------------


Naposledy upravil pepin dne úte 11.12.2018 11:35, celkově upraveno 12

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Vystřelovací volný model
PříspěvekNapsal: čtv 06.12.2018 21:29 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 26.1.2010
Příspěvky: 54
Bydliště: Uherské Hradiště
Nikomu neberu vlastní přístup a aktivity jakéhokoliv typu. Ale pro informovanost, tato kategorie už existuje a pořádají se i závody. Jedná se o kategorii v pravidlech v bodě 9.1.7. KATEGORIE V - VYSTŘELOVACÍ KLUZÁKY zatím tedy pořád jako předběžná pravidla. Zatím se pořád optimalizuje. Ve sportovním řádu KLeM na straně 51 a 52. V podstatě rozpětí 300 mm, klasické materiály kromě nosníku ocasních ploch, 10 starů s maximem 30 sekund, start gumou 1x3 mm, délka oka gumy 15 cm připevněná na pevném držáku.
Vyšlo také několik plánků ve "Volném letu".

Jinak přeji at´ to lítá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vystřelovací volný model
PříspěvekNapsal: čtv 06.12.2018 21:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12745
Bydliště: praha 5
-------------------------


Naposledy upravil pepin dne úte 11.12.2018 11:24, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vystřelovací volný model
PříspěvekNapsal: čtv 06.12.2018 22:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12745
Bydliště: praha 5
-------------------------------------------


Naposledy upravil pepin dne úte 11.12.2018 11:25, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vystřelovací volný model
PříspěvekNapsal: čtv 06.12.2018 22:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Jako správná potrefená husa se ozvu. Nebavili jsme se o vystřelovacích modelech, ale už o konstrukčních modelech. Nějaké plánky nám, nebo bych přes internet našel. Bral jsem v tomto směru rozumy jak od kolegy Hiesböka, tak třeba od Petera (veka1) a dalších. Není cílem postavit za rok deset, či víc, modelů, ale vůbec je naučit pracovat s materiálem. A k tomu samozřejmě něco o létání. To bych jim mohl koupit Lego a vyšlo by to na stejno.
P.S. Tohle je model tak na dvě schůzky, a co potom? Pak budeme stavět tvarově jiný, ale konstrukčně stejný? Kluky se musíš snažit i zaujmout, tímhle to bude jen na chvíli, krátkou chvíli. Kluky celkem baví, když si vyzkouší něco nového, nejen jako model, ale i jako práci. Třeba s vrtačkou, bruskou a dalšími stroji, nikdo z jejich spolužáků to zatím nedělal. Tys chodil do kroužku 14 dní, já ani den. Zkus nakontaktovat někdo dalšího a zeptej se, jestli by je pořád bavil jeden typ modelů, jen v jiných barvách.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vystřelovací volný model
PříspěvekNapsal: čtv 06.12.2018 23:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12745
Bydliště: praha 5
-------------------------------------------


Naposledy upravil pepin dne úte 11.12.2018 12:59, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vystřelovací volný model
PříspěvekNapsal: pát 07.12.2018 1:43 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
pepin píše:
........ když to nejde koupit ve stavebnici.


Myslim ze koupi jde .... staci se prohrabnou nabidkou jak velkych tak malych firem a obchodu.

Taky podkladu je celkem dost, jen si vybrat. Je mozne jit cestou ze modely budou odpovidat souteznim pravidlum v ramci CR nabo stavet co jednoho napadne.

Leta pouzivam k seznamovani decek s letadelky jednoduchy model , inspirovany papirovym vystrelovatkem Strelka z Modelare.

https://img24.rajce.idnes.cz/d2403/13/1 ... .jpg?ver=1
https://img24.rajce.idnes.cz/d2403/13/1 ... .jpg?ver=1

Stavel jsem ho s deckama podle toho zverejneneho vykresu cilene.... abych je naucil cist stavebni popis a vykres.
Dale,aby pobrali praci s papirem a drevem. Navic koncepce modelu je pro dany ucel velice vhodna . Sipovite kridlo male stihlosti , s profilem rovne desky sice nepodava vysoke vykony, ale je provozne odolne i kdyz je vyrobeno pouze z kladivkove ctvrtky. Pokud by melo vetsi stihlost , tezce by slo vystrelovat bez deformaci ci trepetani kridla.

Casem jsem konstrukci upravil tak, ze v nabeznych hranach byl vlozeny drat pr. 0,8 z bovdenu a misto klasickeho slepovani lepidlem,lemy zesileni kridla jsou prilepeny boustrannou lepici paskou ... nedeformormuje papirova kridla a okamzite drzi.

Jak sel cas,prestal jsem z papirem a technologickych duvodu poletuchu udelal celobalsovou se smrkovym trupem .... a tak to je doposud.Jen uz to neni Strelka , ale Psouk.

https://veka1.rajce.idnes.cz/Vystrelovaci_kluzak_Psouk/

Krome jineho jsem spachal i amaterske video s cilem vysvetlit, proc ma smysl zacit v modelarine ( stavbe modelu) prave s vystrelovatkem ,tj. co vse se jeden nauci , nez takovy letajici nesmysl presvedci ke sporadanemu pohybu v lufte.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Par vykresu vystrelovatek a hazedel : https://veka1.rajce.idnes.cz/Experiment ... _hazedla./

Zde je par fotek absalatne jednoducheho modelu , realizaci ktereho jsem odkladal 48 let.

https://veka1.rajce.idnes.cz/Vystrelova ... ak_Vazka./

Vzhledem k memu zdravotnimu stavu ( mam lehke problemy s hnatama a hazedla jsou pro mne ne jiz nadobro zapovezene modely) , je Vazka realizovana jako vystrelovatko :) .


veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vystřelovací volný model
PříspěvekNapsal: pát 07.12.2018 4:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
pepin píše:
já nemám v tomto odvětví soutěžní ambice, spíš mi šlo o to, že tady občas brečí nějaký vedoucí modelářských kroužku, jak je dnes všechno složitý a třeba právě ohledně obyčejného vystřeloivacího modelu mi přišlo, že když se chce, vubec to složitý být nemusí--neřeším výkony svého vystřelovacího modelu, šlo mi jen o tem princip, že i když manuálně--mrzzské zázemí klubového modelářského kroužku, když se chce, není uplně potřeba brečet, jak je vše náročné--fakt není--když se chce.

sorry jako už jsi zkoušel zaplnit si dílnu děckama a aplikovat to na dětech ??? asi ne jinak by si tohle nemohl napsat jinak opravdu vystřelováků existuje už dnes pěkná řádka a jak bylo řečen závodně se normálně létají :-)

_________________
MK Katoda Sokolov :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vystřelovací volný model
PříspěvekNapsal: pát 07.12.2018 6:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
V dnešní době, kdy je na trhu nepřeberné množství všeho možného (sety), takový model, který nabízíš, postavíš jednou, dvakrát, víckrát ne. Pak musíš přijít s něčím o stupeň (nejméně) výš. Říkám klukům, že musí ukázat, že něco už umi, aby mohli příští rok rok stavět něco složitějšího, třeba už RC model. Odpovědět jednoho: "mám doma koupenej!" Většina maká, ale samozřejmě jsou frajeři, které utrhnout od displaye mobilu (bez použití fyzického násilí) je téměř nemožné. Nezažil si, nepochopíš.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vystřelovací volný model
PříspěvekNapsal: pát 07.12.2018 8:15 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 26.1.2010
Příspěvky: 54
Bydliště: Uherské Hradiště
Ještě k rozpětí a použití gumy. Pravidla se vyvíjela právě ohledně použití gumy a také váhy modelu. Čím větší a těžší model tím je potřeba silnější gumu. Takže neexistuje nějaké doporučení. V pravidlech uvedených 300 mm a kdysi byla i min. váha 15 g je asi optimum pro celkový čas max. 30 sekund. Kdo chce létat delší časy měl by jít do většího modelu ale tam už předepsaná guma nestačí a bude muset použít třeba dvě oka. Pro děti je to co je v pravidlech asi současné optimum i díky malé spotřebě materiálu. Ve světě se létají i soutěže podle jiných pravidel i třeba s většími modely. Určitě se dá dohledat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vystřelovací volný model
PříspěvekNapsal: pát 07.12.2018 9:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2008
Příspěvky: 316
Dobrý den,
pro nesoutěžní vyblbnutí s dětmi a pro seznámení s vystřelovacími modely vyšlo v letošních číslech magazínu model hobby 11 plánů a vystřihovánek. Mimo jiné DB-5J a naše modifikace varieze. Vše se dá zmenšit, zvětšit podle potřeby + pro výrobu použít různé materiály.
Vše popsáno v magazínu.
Pokud se mi přes víkend zadaří, připravím podklady pro stavbu na naše webové stránky.
Vše je zdarma k dispozici pro nekomerční použití.
rh
Příloha:
bd5.JPG
bd5.JPG
[ 72.05 KiB | Zobrazeno 6803 krát ]


Příloha:
varieze.JPG
varieze.JPG
[ 61.1 KiB | Zobrazeno 6803 krát ]



Ps:
Všechny jednoduché modely uveřejněné v časopise jsou optimalizovány na maximální využití plochy použitého materiálu. Takže pokud vystřihovánku v kroužku použijete jako šablonu pro obkreslení dílů na balsu spotřebujete ji beze zbytků. To samé platí i pro ostatní materiál lišty, papír atd.. Minimální náklad při maximálním využití. Speciálně navrženo pro nízko rozpočtové kluby a kroužky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vystřelovací volný model
PříspěvekNapsal: pát 07.12.2018 11:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Na Model hobby jsem se na stánku Model hobby magazínu bavil s kolegou Žákem o vašem seriálu v tomto časopise. Jsou tam podnětné informace. Bavil jsem se s ním mimo jiné o možnosti zpřístupnění seriálu na internetových stránkách časopisu. Po těchto prvních krůčcích pak musí následovat ale i další, stavbou stále složitějších konstrukcí za použití stále sofistikovanějších technologií. K tomu jsou vhodné vaše další stavebnice, už jsme se na toto téma spolu bavili, tam není co dodat, a třeba, po získání určitých dovedností, i stavby z prkna podle plánů. A zrovna vhodných moderních plánků je podle mě málo.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vystřelovací volný model
PříspěvekNapsal: pát 07.12.2018 11:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
ještě mojí trochou jakožto vedoucího ... je velikej rozdíl stavět si doma v dílně pro sebe a pobíhat kolem dětí a snažit se aby stavěli vesměs oni. Když si zalezu sám do dílny tak za večír naflákám vystřelovadla třeba tři jako minule ( viz foto) když je budu dělat z děckama na kroužku tak jedno máme na měsíc


Přílohy:
IMG_0719.jpeg
IMG_0719.jpeg
[ 109 KiB | Zobrazeno 6695 krát ]


_________________
MK Katoda Sokolov :-)
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vystřelovací volný model
PříspěvekNapsal: pát 07.12.2018 12:20 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.12.2013
Příspěvky: 105
Bydliště: Plzeň
Obrázky: 4
Podobnou záležitost jsme u nás v KHMM prováděli minulý rok...
http://www.khmm.cz/2017/04/24/3-jarni-poletani-na-vseni/
Sranda a docela luxusní výkony na to mizerné počasí...
M.

_________________
historickemodely.cz
QUEEN BEE 1950,ORION 1943,ADMIRÁL,RED RIPPER 1940,SOKOL,HURIKÁN 1940...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vystřelovací volný model
PříspěvekNapsal: pát 07.12.2018 12:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Azy píše:
ještě mojí trochou jakožto vedoucího ... je velikej rozdíl stavět si doma v dílně pro sebe a pobíhat kolem dětí a snažit se aby stavěli vesměs oni. Když si zalezu sám do dílny tak za večír naflákám vystřelovadla třeba tři jako minule ( viz foto) když je budu dělat z děckama na kroužku tak jedno máme na měsíc

Azy, ty nám koukáš oknem na práci!!! Konečně někdo, kdo ví, o čem to je. Hazedýlka, jó, dobrý, ale... Stavba u mě na chvíli, v kroužku na měsíc. Nehledě, že se stejné věci nedají dělat do nekonečna, nemůžu stavět pořád jedno a to samé, byť v drobných obměnách. Vím, už jsem to psal, ale někdo to pořád nebere. Já už mám třetinu vzorového modelu na příští rok. Stavím to časově zhruba stejně, jako kluci. Oni nejsou ani ve čtvrtině toho svého, který je o něco jednodušší.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz