Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Starší motor Enya 1,8 ccm - palivo
PříspěvekNapsal: úte 11.12.2018 16:40 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 17.8.2006
Příspěvky: 20
Dobrý deň, chcem spojazdniť starší motor žhavík Enya 1,8 ccm - ale nemám do neho palivo. Na nete som našiel dostupné palivo Optimix - môžem ho použiť? A kolko % nitra v ňom môže byť? Vopred vďaka za odpoveď.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 11.12.2018 17:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
Uz vidim ako mnohi nebudu suhlasit, ja mam 2.5ccm zhavik a davam mu 17% nitro, optimix je ok
A este mu sprcnem ricinoveho oleja tak, ze spolu so syntetickym je ho tam skoro dvojnasobok ako je povodne, cisla si teraz nepamatam


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 11.12.2018 18:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
S tímhle bych i souhlasil, pro Enya je 10-15% nitro OK, ale u moderních paliv se syntetickými oleji je dobré do toho přidat ještě trochu ricinového oleje navíc, to je celkem ověřený postup.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 11.12.2018 21:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Sky 59, ale ty to palivo používáš z jiného důvodu. Pokud vím, Enye potřebovaly nitro už pro svou konstrukci. Byly konstruovány přímo na palivo s vyšším obsahem nitra. Tvoje Aspéčko to pro běžný provoz nepotřebuje, jen když chceš co nejvyšší výkon.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 11.12.2018 21:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1973
Bydliště: Vysočina, ČR
DAF píše:
... Enye potřebovaly nitro už pro svou konstrukci. Byly konstruovány ....
Moje Enya je už roky v krabici (byla v letech cca 80 v QB-15) nikdy nitro neviděla. Výkon asi nižší ale nebyly žádný problémy. Byl to pohodový motor (a asi ještě je :) ).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 11.12.2018 22:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Já ale neřekl, že by na beznitrové palivo nechodily. Jen si pamatuju, že byly koncipovány na nitrované palivo.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 11.12.2018 22:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1973
Bydliště: Vysočina, ČR
Vím žes to neřekl, já jen aby to někdo nepochopil, že to jinak nepojede.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.12.2018 3:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2010
Příspěvky: 635
Co je to za motor? Enya 11CX??


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.12.2018 6:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
Co si osobně pamatuji, tak Enya 09 prodávaná u nás za socíku sice bez nitra běhala, ale výkon upřímně nestál za moc. Důvodem bylo právě to, že motor s nitrem počítal (nižší komprese atd.), u nás ale nebylo dostupné.
Mimochodem nesouhlasím ani s DAFem v tom "ASP nepotřebuje" - i ASP jsou navrženy k optimálnímu chování s alespoň trochou nitra.
Nejde jen o výkon, při použití nitra v palivu se prakticky vždy znatelně zlepší i spolehlivost chodu a přechody otáček s RC karburátorem, motor se navíc lépe chladí. Jediné mínus je vyšší spotřeba paliva, ale to nemusí zdaleka vždy vadit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.12.2018 8:28 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 17.8.2006
Příspěvky: 20
@radi5: neviem presne čo je to za motor, ale je na ňom napísané ENYA 09-IV

Inak ďakujem všetkým za odpovede.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.12.2018 8:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Když to tady tak čtu, tak to asi vytáhnu svý dvě cca přes 30 let starý Enya 3,25 ccm (nebo kolik to bylo). Odložil jsem je po tom, co se na 80/20 nechtěly udržet ve volnoběhu, myslel jsem, že jsou vyšoupaný. Třeba když je řádně onitruju, budou zase dupat jak za mlada. To bych pak mohl sundat z půdy i dvoplošák Max, co kdysi vyšel v S pláncích modeláře a ve kterým jedna byla. Sice neměl křidýlka, ale sudový výkruty uměl i na směrovku. :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.12.2018 9:42 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
Enya 09 je 1,5ccm , ne 1,8ccm. To je přesně ten, o kterém jsem psal jako o "prodávaném za socíku", měl jsem...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.12.2018 9:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Motory ASP provozuju bez nitra, 4T jen s přídavkem 1%, kvůli přechodům. Na jejich výkon si nestěžuju. Nitro zvýší výkon, zlepší přechody, ale po nitru jsem třeba oddělal jeden WASP .061 Hornet, vykvedlalo to bronzové futro v karteru (je tak na klice kluzně ložisko). U dalšího tohoto motoru jsem létal bez nitra, žádný výrazný pokles výkonu jsem nezaznamenal a motor už životností překonal ten předchozí. Nepotřebuju "rakety", chci si zalétat a odpočinout si u toho.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.12.2018 10:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
Já právě beru jako bonus nitra hlavně růst blbuvzdornosti obsluhy atd., růst výkonu jsem řešil vždy jen minimálně...

Ad kluzné ložisko - ta ale nemívají problém s nitrem, spíš s moderními mazivy, zase prospěje trochu ricinu. Neměl jsi to náhodou tak, že palivo s nitrem bylo nějaké modernější se syntetikou, zatímco "nenitro" byla klasika s ricinem?
Fakt tedy je, že u paliv s velkým obsahem nitra (typicky autíčkářská 16 či dokonce 25%) je záhodno do motoru po létání kápnout afterrun olej a protočit, ale s tím se dá žít...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.12.2018 10:42 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 17.8.2006
Příspěvky: 20
Ešte sa chcem spýtať, akú sviečku mám použiť do tohto motoru teraz v zime, a potom v lete ? Ďakujem.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz