Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Cornix 2m
PříspěvekNapsal: stř 12.12.2018 14:02 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.12.2018
Příspěvky: 25
Ahoj všem,

brzo začnu stavbu Cornixe od p. Knébla, ovšem s úpravami....a potřeboval bych poradit. S klasickou stavbou zkušenosti mám, ale ne s implementací uhlíku.

1. prodloužím centroplán, takže celkové rozpětí bude 2 metry....dle p.Knébla běžná úprava, pár jich létá. Křidélka na uších, centroplán s klapkami. Uši přilepím a křídlo udělám na spojku v polovině centroplánu. Jaký průřez uhlíkové spojky a z čeho udělat její uložení v centroplánu?

2. Balsové nosníky nahradím uhlíkovou pásnicí.....jaký její rozměr? Stojina je jasná-na šířku pásnice, balsa na 45°.

3. Páskování žeber (2mm lehká balsa s vylehčovacími otvory) uhlíkovým rovingem - bude stačit 0,15 mm?

4. Čím lepit.....předpokládám, že spoj žebro - pásnice CA lepidlem, spoj stojina-pásnice-žebro taktéž, páskování žeber taky CA, ale čím balsu na uzavření D-boxu k nosníku(pásnici)? Napadá mě epoxid, ale tím pádem by se D-box musel lepit celý epoxidem.....neumím si představit kombinovat epoxy na nosník a disperzi na žebra.



Podotýkám, že z toho nechci dělat hotliner, ale zas nechci mít strach pustit to z kopce. A než se pustím do dalšího projektu, chci si vyzkoušet práci s uhlíkem.


Díky za každý názor.


Kuba


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Cornix 2m
PříspěvekNapsal: pát 21.12.2018 8:08 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.12.2018
Příspěvky: 25
Tak Cornix už roste. Místo smrku 4x4 na nosník jsem použil dvě lišty 2x4 s uhlíkovou tkaninou mezi....slepeno UHU epoxidem. Uši budou na spojkách.


Přílohy:
1.jpg
1.jpg
[ 73.96 KiB | Zobrazeno 3305 krát ]

2.jpg
2.jpg
[ 39.86 KiB | Zobrazeno 3305 krát ]

3.jpg
3.jpg
[ 50.57 KiB | Zobrazeno 3305 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cornix 2m
PříspěvekNapsal: pát 21.12.2018 10:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6888
Bydliště: Moravský kras
člověče takto otočeným nosníkem jsi tomu moc nepomohl, to byla skoro bych řekl zbytečná práce. Jo, kdyby to uhlí bylo na horní i dolní straně nosníku, to by byla jiná.. Nebo ten nosník o 90° otočit, aby ten uhlík byl na výšku...

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cornix 2m
PříspěvekNapsal: pát 21.12.2018 12:45 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Jenom dotaz,
pokud jsem kubikulu dobře pochopil, má v plánu stejný nosník s uhlíkovou tkaninou mezi lištami i nahoře a mezi ně pak stojiny z balzy, je tak ?
Mně se to zdá pevnější než původní nosníky smrk 4x4. Výhodu v otočení nosníku (uhlí) o 90 stupňů nevidím.
Můžeš osvětlit ?
Nechci diskutovat, ptám se jako zvědavý laik.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cornix 2m
PříspěvekNapsal: pát 21.12.2018 13:36 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.12.2018
Příspěvky: 25
:-)Samozžejmě stejná pásnice bude i nahoře,vždyť mají žebra výřezy.Mezi 4mm balsa,tj.na šířku pásnic,leta na stojáka.Omotat kevlarovou nití.....klasika.
S uhlíkem dělám prvně,jsem odkojenec klasické stavby,asi je fakt,že na stojáka by lišta byla ještě pevnější. Ovšem i takto je v ohybu daleko pevnější než lišta 4x4. Horní můžu dát na výšku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cornix 2m
PříspěvekNapsal: sob 22.12.2018 12:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1775
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Jasne, uz to mas prilepene. Vzdycky je nejvetsi napeti v ohybu kridla na jeho spodni strane. Tak proto ten uhlik kolmo. Ten vrchni nosnik,, kolmo,, kazdopido,, dej. I tak to bude pevne neb jsi vlasne vytvoril komposit a mnohonasobne zvetsil pevnost drevenych prvku. Bude to nadherne ero, drzim palce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cornix 2m
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2018 8:11 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.12.2018
Příspěvky: 25
Tak jsem trošku pokročil na centroplánu a začínám mít dilema....

1.páskovat žebra uhlíkem?
2.potáhnout folií nebo Icarexem?

Pokud bych páskoval tak bych musel folií, protože Icarex bych musel lepit Chemoprenem a to nemám kde dělat...lepím doma, větranou dílnu nemám.

Pokud nebudu páskovat můžu použít Balsaloc a to je v poho.....zas utrpí pevnost.

Myslím,že už teď je pevnost velmi dobrá. Pásnice 4x4,(dva 2x4 s uhlíkem mezi), mezi pásnicemi 4mm balsa, z jedné strany ještě přes pásnice uzavřeno lehkou překližkou 0,8mm. Místa na odtokovce bez diagonál jsem zavřel uhlíkem 0,5mm.

Nepracoval jsem ani s jedním, takže netuším, o kolik pásky uhlíku na žebrech konstrukci zpevní, stejně jako netuším, o kolik budou jiné letové vlastnosti folie vs Icarex. Vím co se píše....ovšem nestavím to jako termický speciál, spíš pro zábavu.


Přílohy:
1.jpg
1.jpg
[ 75.07 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cornix 2m
PříspěvekNapsal: ned 06.01.2019 21:31 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.12.2018
Příspěvky: 25
Tak trocha pokroku....uši rostou a páskování uhlíkem zas takový opruz není:-)


Přílohy:
20190106_203800.jpg
20190106_203800.jpg
[ 78.22 KiB | Zobrazeno 2400 krát ]

20190106_203823.jpg
20190106_203823.jpg
[ 71.18 KiB | Zobrazeno 2400 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cornix 2m
PříspěvekNapsal: ned 06.01.2019 22:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Čím to páskuješ? Já vím, že uhlím, ale jakým, odkud? Taky bych si asi vyzkoušel jedno křídlo, jen nevím, kam na to.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cornix 2m
PříspěvekNapsal: ned 06.01.2019 23:43 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Po precteni textu a shlednuti fotek mne napadlo, kdybych neco takove zacal tvorit , asi bych nejdrive prostudoval neco takoveho:

http://www.slavetind.cz/stavba/konstruk ... ridla.aspx

abych mel jasno, jak to s tim nosnikem ve vyztuzene skorepine vlastne je ,venoval bych chvilicku pozornosti hlavne tomu:

http://www.slavetind.cz/stavba/konstruk ... ikova.aspx
http://www.slavetind.cz/stavba/konstruk ... sniku.aspx ... mi to prijde celkem sikovne napsane a namalovane.

Ti bych z draku nadobro vyloucil takove zvlastni konstrukcni prvky jako pasnice ctvercoveho prurezu ( jakby se na to tvarila stavebni vyska nosniku hef :? )navic ve sve neutralne ose vyztuzena uhlikovou tkaninou(platnem).

Nebo paskovani zeber v mistech, kde k prenosu zatizeni plne postacuje jejich aktualni prurez.... hromada prace, casu materialu atd a v realu to funguje i bez toho uhli .. vzhledem k predpokladanmu uziti a zatizeni vyrobku.
Ano ,uhlik v kombinaci se drevem smysl ma, ale pak by bylo rozumne pouzit lehce jine konstrukcni reseni krovky.



Pozn. nejsem si jist, zda je mezi smrkovyma listama jednosmerna tkanina, nebo prizova , typu platno. Pokud plati za B, premyslel bych nad opodstatnenosti takoveho reseni.... kolik rovingu z toho platna je zapojeno do prenosu tahu na sirce 4mm??
Nevybihaji rovigy ( prize) z obrysu nosniku? Pokud ano, vznikne stejny efekt, jako u vlaken dreva, ktere v polovine delky spejle vyboci aaa je po ptakach. 8)

Je to paradox,ale co vim o pevnosti v ohybu u kridla zatizeneho prevazne kladnymi nasobky,nerozhoduje tahove napeti ve spodni pasnici, ale tlakove v horni.
Drevo ma nizzsi pevnost v tlaku,nez v tahu. Proto casto byva vetsiho prurezu, pokud je ze stejneho materialu jako ta spodni.

Uvedene plati pro dany matros a jeho aktualni prurez v tesne navaznosti na vzperovou stabilitu zatizeneho prvku( pasnice, potah.. ) ... nesmi vybocit, nebo se rozdrtit.... bo jinak je po ptakach.aaa proto je tam stojina . :)

Obrazek od prof Marka Drelu ohledne funkce stojiny:

Příloha:
odezva konstrukce kridlapro zatizeni Mo.jpg
odezva konstrukce kridlapro zatizeni Mo.jpg
[ 60.31 KiB | Zobrazeno 2351 krát ]




Pri zatizeni tahem, ztrata tvaru nehrozi a s nejakymi kontrakcemi ( aby se zmensil prurez pred roztrzenim) nema smysl kalkulovat,vzhledem k minimalni prutaznosti dreva (uhliku) :D

Ad vyztuzeni zeber uhlikem .... ano,ale pouzil bych ho na zcela jinych mistech. Tak jak je to na fotkach funguje .... ale zebro by fungovalo by to i bez toho uhliku.... natuty.

Uhlik ma smysl v oblasti odtokove hrany ( staci vyztuzit cca posledni tretinu hloubky zebra) tj. v useku , kde ma zebro stavebni vysku kolem 1-2mm a mizi do ztracena, pricemz odtokova hrana je pasek uhliku cca 0,5x 4mm. viz fotky ukradene volnaskarum (albisko, shark, treneF1D) :D :

Příloha:
paskovani zeber _ 01.jpg
paskovani zeber _ 01.jpg
[ 96.24 KiB | Zobrazeno 2351 krát ]


Příloha:
paskovani zeber _02.jpg
paskovani zeber _02.jpg
[ 14.42 KiB | Zobrazeno 2351 krát ]


Příloha:
paskovani zeber _03.jpg
paskovani zeber _03.jpg
[ 29.67 KiB | Zobrazeno 2351 krát ]


Příloha:
paskovani zeber _04.jpg
paskovani zeber _04.jpg
[ 35.52 KiB | Zobrazeno 2351 krát ]


Příloha:
paskovani zeber_05.jpg
paskovani zeber_05.jpg
[ 31.23 KiB | Zobrazeno 2351 krát ]



Ad potahovani Ikarexem .... neni potreba pouzivat Chemopren... drzi i na Blasaloku, nebo jine disperzi, nanaesene na konstrukci + prezehleni. Da se celekm bez problemu i opravovat ( sejmout potah bez poskozeni konstrukce) ... viz zkusenosti albiska s modely F1E.

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cornix 2m
PříspěvekNapsal: pon 07.01.2019 7:13 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.12.2018
Příspěvky: 25
Bitovode, viz. http://www.lmk215kladno.cz/wp-content/u ... g-2016.pdf.


U pana Orla si vybereš, co třeba.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cornix 2m
PříspěvekNapsal: pon 07.01.2019 7:25 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.12.2018
Příspěvky: 25
Veko1, díky za odpověď a za užitečné odkazy.

Nicméně, když pominu to, že jsem 20 let nestavěl, což znamená, že rutina se vytratila, tak u ušaté 2-metrovky netřeba zacházet moc do vědy. Nebude to hotliner. A už teď je to hodně pevný. Spíš jsem si chtěl vyzkoušet trošku jiné postupy, než které mám zažité z mládí ( od házedel,přes A1, k upoutané maketě C 104, kompozitovým hotlinerem konče).

Cílem je aby to letělo, nesklopilo krovky při prvním přemetu, bylo schopný aspoň trošku termiky a to je vše:-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cornix 2m
PříspěvekNapsal: pon 07.01.2019 8:42 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
kubikula78 píše:
tak u ušaté 2-metrovky netřeba zacházet moc do vědy


Absolutny souhlas, jen nevim proc ses pak do toho pustil a nestavis tak, jak ti ruce narostli.

Myslim, ze jsi celkem dost zrucny a fundovany pro klasickou stavbu. Ten zbytek se casem podda ....pokud nekterym informacim venujes vic pozornosti a po dostatecnem nasaknuti podstatou , nakonec zrealizujes na svem vytvoru.

Je na tobe, kerou cestou se vyberes. :D

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cornix 2m
PříspěvekNapsal: pon 07.01.2019 10:16 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.12.2018
Příspěvky: 25
Veko,dík za kompliment:-)

Pustil jsem se do toho abych si to vyzkoušel. Páskování uhlíkem jsem viděl na Stoupáku, stavba F5J. Zkusil jsem a je to znát. To samé nosník.....žebra jsem měl už hotové,takže uhlíková pásnice použít nešla. Ten sendvič smrk/uhlík/smrk je taky hodně znát. Stojina je jasná,viz.Tvůj link od Drely.

A navíc, i když to nebude hotliner mám raději víc pevnosti než míň, nejsem honič gramů.

Už jedou se mi to vyplatilo...měl jsem Monarchu,taky od p. Knebla. Konstrukční křídlo, taky jsem ho zpevnil proti výkresu, i když klasicky, tenkrát uhlík ještě moc nebyl. A u bratránka v Plzni jsem chytil takový stoupák, že to lezlo nahoru i butterfly. Vylezl jsem z toho vývrtkou,ale při vybírání jsem to vzal moc na rychlosti a přistával jsem se vzepětím jako měly A2:-) Ohnul jsem ocelovou spojku křídla tak,že nešla vytáhnout z trupu. Křídlo vydrželo.

Takže tenhle Cornix je takový pokusný králík:-)


Kuba


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cornix 2m
PříspěvekNapsal: pon 07.01.2019 10:57 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
kubikula78 píše:

Takže tenhle Cornix je takový pokusný králík:-)




Taky mam takove kraliky .... ale pokusny , nebo pomyleny jsem spise ja.
Ono staci kdyz si jeden postavi rozmerove i konstrukcne stejne letadlo a opatri ho oproti predchozimu profilem s mensim Cx a vyssim Cy (rozdil v max rychlosti cca 30km/h).

Pak je jiz jenom krucek k pruseru. Staci na to zapomenout, neprepnout vychylky a po stremhavem klesani ze cca 300m prudce pritahnout, jak je clovek zvykly u modelu s Epller 387. A prace na dva dni je hned zabezpecena,viz:

https://veka1.rajce.idnes.cz/Cejka_2015 ... va_hlavu./.

puvodne to vypadalo takhle:

https://veka1.rajce.idnes.cz/Cejka_2015_v_detailech./

Aaale, aspon jsem si udelal jine ulozeni motoru,jehoz realizaci jsem furt odkladal a odkladal... ... takze na prvni pohled neprijemna vec, mne posunula zas o kousek kupredu. :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz