Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Čištění pilníků
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 15:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Ahoj, je nějaký trik, jak vyčistit jehlové pilníky? Hlavně po pilování hliníku ale i jiných materiálů se časem zanesenou a neberou už tak dobře. Tím, jak jsou jemné, tak to asi moc nepůjde mechanicky, napadá mne v něčem je vykoupat? Myslím, že jsem o podobném postupu četl v nějakém článku, ale podrobnosti už si nevzpomínám.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Čištění pilníků
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 15:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Hliník by měl jít zlikvidovat v louhu sodném.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čištění pilníků
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 16:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 23.11.2016
Příspěvky: 319
Bydliště: Český Těšín
Obrázky: 2
kartáčem na pilníky, záleží jak je hrubý sek pilníku


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čištění pilníků
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 16:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1151
Solim Namez píše:
Hliník by měl jít zlikvidovat v louhu sodném.

Pilník (je z vysokouhlíkové oceli) taky :mrgreen:
Buď použiješ louh málo koncentrovaný, pak nežere ani ten hliník, nebo tak koncentrovaný, aby žral, pak sežere i ty břity (na rašpli nebo nějaký hrubý pilník by to asi šlo, na pořádný, jehlový, riziko velké).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čištění pilníků
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 16:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1151
kope píše:
Ahoj, je nějaký trik, jak vyčistit jehlové pilníky? Hlavně po pilování hliníku ale i jiných materiálů se časem zanesenou a neberou už tak dobře. Tím, jak jsou jemné, tak to asi moc nepůjde mechanicky, napadá mne v něčem je vykoupat? Myslím, že jsem o podobném postupu četl v nějakém článku, ale podrobnosti už si nevzpomínám.

nejdůležitější je tomu pokud možno předcházet - takže nakřídovat, ale obecně je s pilováním hliníku (bláta) problém.
Kartáč (nemá geometrií jako obyčejný dráťák) máš na str.53 - je překvapivě v sekci Hefty (držadla :) ) http://ajaxjihlava.cz/img/cms/AJAX_KATALOG_2018.pdf
Můžeš ho koupit i od kohokoli jiného, ale měl by vypadat cca takto - jakmile na pilník vezmeš klasický ocelový dráťák, tak ho okamžitě zlikviduješ - už nikdy nebude pilovat jako piloval, prostě ho ztupíš.
Jestli to bude fungovat i na jehlový pilníky si úplně jistý nejsem - na Valorbe, jemný, je ten běžný kartáč spíš příliš hrubý.
Existovala kdysi ještě taková čistící "kostka" a i velmi jemné kartáče od Valorbe - na zlatnické a nástrojařské jehlové pilníky, tudy ale podle mě pro běžné modeláře cesta nevede - fatální problém bude cena a dosažitelnost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čištění pilníků
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 16:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Ptá se na jehláky, ty nevykartáčuješ, protože štětiny kartáče jsou možná jednou tak tlustý než drážky v jehláku.
A ten louh, zkoušel jste to někdo? Vzniká hlinitan sodný ale netuším, v jaký formě (je jich víc) a jestli půjde odstranit líp. Podle kámoše chemika je potřeba nasycenej roztok a za horka. Jenže v chemickým almanachu píšou, že NaOh nežere jen ušlechtilý čistý kovy. No a uhlíková ocel k nim nepatří. A je známo, že nejvíc se ožírají ostrý hrany, takže to vlastně ztupí pilník. Bacha na voči, ruce, a všechno organický kolem, žere to jako sfiňa a nakonec je z toho mejdlo.
edit: MPml byl rychlejší.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čištění pilníků
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 16:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
MPml píše:
Pilník (je z vysokouhlíkové oceli) taky :mrgreen:
Buď použiješ louh málo koncentrovaný, pak nežere ani ten hliník, nebo tak koncentrovaný, aby žral, pak sežere i ty břity (na rašpli nebo nějaký hrubý pilník by to asi šlo, na pořádný, jehlový, riziko velké).


Hádat se nebudu, nejsem chemik. Ale z vlastní zkušenosti vím, že ten louh žere hliník s velkou chutí, ale na ocel si netroufne. Přímo pilník jsem v něm ale nikdy nemáčel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čištění pilníků
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 16:56 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
kope píše:
Ahoj, je nějaký trik, jak vyčistit jehlové pilníky? Hlavně po pilování hliníku ale i jiných materiálů se časem zanesenou a neberou už tak dobře. Tím, jak jsou jemné, tak to asi moc nepůjde mechanicky, napadá mne v něčem je vykoupat? Myslím, že jsem o podobném postupu četl v nějakém článku, ale podrobnosti už si nevzpomínám.


Tak v první řadě nezadělat . Hliník brousit s vodou a je klid . Jinak čistit za pár korun jehlový pilníky je asi neefektivní.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čištění pilníků
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 17:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Na jehlové pilníčky jsem používal jemný ocelový (některé byly bronzové) kartáčky na semiš. Bývaly za pár šupů
Je vhodné si to čištění co nejvíc usnadnit(jak psali), preventivním křídováním. (Kartáčky mírně podražily)
Čistící kartáč na semiš Nikwax
Heureka.cz » Vyhledávání kartáč na semiš
https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=kart%C3%A1%C4%8D+na+semi%C5%A1&min=&max=&o=3


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čištění pilníků
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 17:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Taky většinou používám ten kartáček na semiš, ale jak píše dudaj, základ je pilník nezalepit. Já ale místo vody používám líh a po práci většinou stačí pilník vyfoukat kompresorem. A ještě poznámka, ne každý používá jehláky za pár šupů a takové Vallorbe swiss si chráním jako oko v hlavě. Je ale pravda, že s nima bych se k blátivému hliníku ani nepřiblížil. :lol:
V příloze je recept na chemické ostření pilníků z už staré, ale vynikající knížky "Receptář pro elektrotechnika" od Jana Skyříka.


Přílohy:
Chemicke_ostreni.PNG
Chemicke_ostreni.PNG
[ 173.13 KiB | Zobrazeno 3123 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čištění pilníků
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 18:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1151
Celeron píše:
Ptá se na jehláky, ty nevykartáčuješ, protože štětiny kartáče jsou možná jednou tak tlustý než drážky v jehláku.
A ten louh, zkoušel jste to někdo? Vzniká hlinitan sodný ale netuším, v jaký formě (je jich víc) a jestli půjde odstranit líp. Podle kámoše chemika je potřeba nasycenej roztok a za horka. Jenže v chemickým almanachu píšou, že NaOh nežere jen ušlechtilý čistý kovy. No a uhlíková ocel k nim nepatří. A je známo, že nejvíc se ožírají ostrý hrany, takže to vlastně ztupí pilník. Bacha na voči, ruce, a všechno organický kolem, žere to jako sfiňa a nakonec je z toho mejdlo.
edit: MPml byl rychlejší.

Jehlové pilníky jdou koupit s různým sekem. To samé platí i pro ty kartáče - ten, co jsem měl od toho Valorbe, měl dráty bronzové, průměr tak 0.1 - takže normální pilníky s jemným sekem s ním odrbat šlo. Označení jehlový pilník souvisí s rozměry a tvarem, sek (jaký je použitý) se podle toho poznat nedá.
Prostě pokud se ptal na princip, tak se to dělá kartáčem na pilníky a rozměry drátů v kartáči je třeba volit takové, aby to mělo naději fungovat.
Neviděl bych v tom žádnou rocket science.
Co se týče toho louhu - tak nad 20% (tak nějak) uhlíkovou ocel, žere.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čištění pilníků
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 18:26 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1151
Celeron píše:
Ptá se na jehláky, ty nevykartáčuješ, protože štětiny kartáče jsou možná jednou tak tlustý než drážky v jehláku.
A ten louh, zkoušel jste to někdo? Vzniká hlinitan sodný ale netuším, v jaký formě (je jich víc) a jestli půjde odstranit líp. Podle kámoše chemika je potřeba nasycenej roztok a za horka. Jenže v chemickým almanachu píšou, že NaOh nežere jen ušlechtilý čistý kovy. No a uhlíková ocel k nim nepatří. A je známo, že nejvíc se ožírají ostrý hrany, takže to vlastně ztupí pilník. Bacha na voči, ruce, a všechno organický kolem, žere to jako sfiňa a nakonec je z toho mejdlo.
edit: MPml byl rychlejší.

Když už jsme u toho - tak ten kartáč od Valorbe v tom katalogu je - AL5990
- ale není to ten, co jsem kdysi měl - ten vypadal jako dlouhý kartáček na zuby (velikostí - asi tak 8x60mm).
Pokud by chtěl ten originál od Valorbe (ten velký) tak je normálně k mání - viz http://www.linea-nastroje.cz/nejprodava ... lorbe.html stojí tam nějakých 228,-


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čištění pilníků
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 19:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
Kluci, já používám zubní kartáček "hard" a zatím to vždy fungovalo.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čištění pilníků
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 20:13 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.11.2018
Příspěvky: 15
co zkusit možná ten hliník opatrně lehce vypálit, spálit a nějakým tlakovým wapem vostříknout, :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čištění pilníků
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 20:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2010
Příspěvky: 861
Bydliště: Praha 4
Že vám skáču do úst, pánové - louh sodný vám železo okusovat nebude. Zato ruce velmi ochotně. Otestováno osobně.
V hloubi minulého tisíciletí jsem generálkoval karoserii Š100 a Mototechna tehdá prodávala plechařinu stříknutou takovou šedozelenou konzervační barvou. A já ji sundával roztokem louhu. Šlo to dobře, plechu to neuškodilo. Ale i po letech bylo vidět, kde mi louh zatekl do rukavic.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz